ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
29.03.2018 Справа № 920/1096/17
Господарський суд Сумської області у складі судді Котельницької В.Л.,
за участю секретаря судового засідання Пономаренко Т.М.,
представників:
позивача - Ситник О.Д (паспорт серії НОМЕР_1 виданий 18.11.1997), Харіна Т.Г. (довіреність № 610 від 26.10.2017)
відповідача - Галян В.М. (паспорт серії НОМЕР_2 виданий 08.04.2010)
третіх осіб - не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сумах у приміщенні Господарського суду Сумської області матеріали справи №920/1096/17
за позовом Фізичної особи-підприємця Ситника Олександра Даниловича, м. Київ
до Приватного сільськогосподарського підприємства агрофірми Соснівська , с.Соснівка Конотопського району Сумської області
про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення 714440,59 грн.,
встановив:
До господарського суду звернулась Фізична особа-підприємець Ситник Олександр Данилович з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства агрофірми Соснівська про усунення перешкоди в користуванні земельними ділянками, шляхом заборони відповідачу та будь - яким іншим третім особам здійснювати користування земельними ділянками, у тому числі для сільськогосподарських потреб, щодо обробки землі, посіву, збору врожаю та розміщення техніки, а також стягнення 714440,59 грн. збитків.
Ухвалою від 01.03.2018 суд відклав підготовче засідання у даній справі на 29.03.2018.
19.03.2018 та 23.03.20148 від представника позивача до суду надійшли клопотання про долучення документів до матеріалів справи.
Судом встановлено, що 15.01.2018 позивач подав до суду заяву про зменшення позовних вимог до 687179,86 грн. та надав суду розрахунок ціни позову. Також позивач зазначив, що вимоги немайнового характеру залишаються без змін.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 46 ГПК України крім прав та обов'язків, визначених у статті 42 цього Кодексу позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Відтак, суд прийняв зменшення позивачем розміру позовних вимог майнового характеру до 687179,86 грн.
Крім того, 19.02.2018 представником позивача подано до суду заяву про зміну предмету позову разом з новою позовною заявою про стягнення збитків, завданих самовільним зайняттям земельних ділянок (уточнена).
Господарським процесуальним кодексом, зокрема статтями 42, 46 цього Кодексу, не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, або заявлення "додаткових" позовних вимог і т.п. Тому в разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як:
- подання іншого (ще одного) позову, чи
- збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи
- об'єднання позовних вимог, чи
- зміну предмета або підстав позову.
У будь-якому з таких випадків позивачем має бути додержано правил вчинення відповідної процесуальної дії, а недотримання ним таких правил тягне за собою процесуальні наслідки, передбачені ГПК.
Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру. Якщо в заяві позивача йдеться про збільшення розміру немайнових вимог (наприклад, про визнання недійсним ще одного акта крім того, стосовно якого відповідну вимогу вже заявлено), то фактично також йдеться про подання іншого позову.
Право позивача на зміну предмета або підстави позову може бути реалізоване лише до закінчення підготовчого засідання та лише у суді першої інстанції шляхом подання до суду відповідної письмової заяви, яка за формою і змістом має узгоджуватися із статтями 162, 164, 172 ГПК.
Заяви про зміну предмета або підстави позову, які відповідають вимогам статей 162, 164, 172 ГПК, проте подані після початку розгляду господарським судом справи по суті, залишаються без розгляду і приєднуються до матеріалів справи, про що суд зазначає в описовій частині рішення, прийнятого по суті спору (або в ухвалі, якою закінчується розгляд справи).
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається.
У разі подання позивачем заяви, направленої на одночасну зміну предмета і підстав позову, господарський суд повинен відмовити в задоволенні такої заяви і, приєднавши її до матеріалів справи та зазначивши про цю відмову в описовій частині рішення (або в ухвалі, якою закінчується розгляд справи), розглянути по суті раніше заявлені позовні вимоги, якщо позивач не відмовляється від позову. Позивач при цьому не позбавлений права звернутися з новим позовом у загальному порядку.
У своїй заяві про зміну предмету позову та уточненій позовній заяві позивач просить суд, крім заявлених позовних вимог, також визнати недійсними вісім договорів емфітевзису від 30.08.2016, мотивуючи ці вимоги додатковими обставинами, що не були зазначені в первісній позовній заяві.
Відтак, має місце одночасна зміна предмету та підстав позову, що не допускається діючим ГПК України.
Тому суд дійшов висновку, що заява про зміну предмету позову (вх. № 392к від 19.02.2018) з уточненою позовною заявою задоволенню не підлягає.
У судовому засіданні 29.03.2018, суд, не виходячи до нарадчої кімнати, постановив ухвалу, якою залишив без розгляду клопотання відповідача (вх. №64к від 11.01.2018) про витребування документів по справі.
Також, 29.03.2018 відповідач подав до суду заяву (клопотання) про витребування доказів, у якій просить суд витребувати у позивача докази оплати земельного податку власниками земельних ділянок, зазначених у позовній заяві з якими у позивача укладені договори.
Розглянувши зазначене клопотання, проаналізувавши підстави його подання, зміст питання, яке має бути вирішене судом та прохання заявника, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на недоведеність заявником взаємозв'язку документів, які є предметом заявленого клопотання, з предметом і суттю спору у даній справі.
Згідно зі ст. 177 ГПК України, завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті. Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання. Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
У підготовчому засіданні 29.03.2018 судом розглянуто питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу.
За приписами ст. 185 ГПК України, у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті. За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про: 1) залишення позовної заяви без розгляду; 2) закриття провадження у справі; 3) закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті. Суд з'ясовує думку сторін щодо дати призначення судового засідання для розгляду справи по суті.
Судом з'ясовано всі питання, які підлягають вирішенню під час підготовчого провадження, а тому, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України, суд закриває підготовче провадження та призначає справу до судового розгляду справи по суті.
Керуючись ст. ст.120, 177-185, 234, 235 ГПК України, суд
ухвалив:
У задоволенні заяви про зміну предмету позову (вх. № 392к від 19.02.2018) позивачу відмовити.
У задоволенні клопотання про витребування доказів (вх. №701к від 29.03.2018) відповідачу відмовити.
Закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.
Розгляд справи по суті призначити на 19 квітня 2018 року о 14:30 год. з повідомленням учасників справи. Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Сумської області за адресою: м. Суми, просп. Т.Г.Шевченка, 18/1, зал судових засідань № 2.
Дана ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.
Повний текст ухвали складено 02.04.2018.
Суддя В.Л.Котельницька
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 29.03.2018 |
Оприлюднено | 02.04.2018 |
Номер документу | 73097284 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Котельницька Вікторія Леонідівна
Господарське
Господарський суд Сумської області
Котельницька Вікторія Леонідівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні