УКРАЇНА
Апеляційний суд Житомирської області
Справа №277/765/16-ц Головуючий у 1-й інст. Прищепа Т. П.
Категорія 47 Доповідач Талько О. Б.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2018 року Апеляційний суд Житомирської області у складі:
головуючої - судді Талько О.Б.
суддів: Шевчук А.М., Коломієць О.С.,
за участю секретаря Кравчук Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу № 277/765/16-ц за позовом заступника прокурора Житомирської області в інтересах держави в особі Барашівської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, ОСОБА_1, Реєстраційного сектору Ємільчинської районної державної адміністрації про визнання недійсним наказу, скасування рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку та зобов'язання її повернути, за апеляційною скаргою заступника прокурора Житомирської області на рішення Ємільчинського районного суду Житомирської області від 24 листопада 2017 року, ухвалене під головуванням судді Прищепи Т. П., -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2016 року заступник прокурора Житомирської області звернувся до суду з даним позовом, в якому зазначив, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 6-1274/14-14-сг від 26 серпня 2014 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 на території Ємільчинського району за межами населених пунктів Барашівської сільської ради, з кадастровим номером НОМЕР_1. На підставі даного наказу ОСОБА_1 видано свідоцтво на право власності на земельну ділянку.
На думку позивача, вищевказаний наказ є незаконним, рішення про державну реєстрацію свідоцтва на право власності на земельну ділянку підлягає скасуванню, а земельна ділянка поверненню, оскільки на території Житомирської області, у тому числі Ємільчинського району, виявлено випадки незаконного видобування бурштину, який постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року № 827 (у редакції постанови Кабінету міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1370) віднесено до корисних копалин загальнодержавного значення. Надання земельної ділянки у власність ОСОБА_1 у зоні незаконного видобування корисної копалини загальнодержавного значення у разі використання земельних угод не за цільовим призначенням призведе до порушення принципу раціонального використання земель.
Зазначає, що передача земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 проведена без агрохімічного паспорта земельної ділянки.
З огляду на вищезазначене, просив визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 6-1276/14-14-сг від 26 серпня 2014 року, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 на території Ємільчинського району за межами населеного пункту Барашівської сільської ради з кадастровим номером НОМЕР_1; скасувати рішення реєстраційної служби Ємільчинського районного управління юстиції Житомирської області про державну реєстрацію речових прав на земельну ділянку ОСОБА_1 № 15515079 від 2 вересня 2014 року; зобов'язати ОСОБА_1 повернути земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером НОМЕР_1 до земель запасу Барашівської сільської ради Ємільчинського району.
Рішенням Ємільчинського районного суду Житомирської області від 24 листопада 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі заступник прокурора Житомирської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати та прийняти постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Так, на думку апелянта, судом не враховано, що при затвердженні та прийнятті рішення про передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повинно було керуватися не лише Земельним кодексом України, а й іншими законодавчими актами, у тому числі Порядком ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки, Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, Методичними рекомендаціями щодо порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі, повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування (на конкурсних засадах) для всіх потреб .
Крім того, судом не взято до уваги, що при передачі спірної земельної ділянки у власність ОСОБА_1 проігноровано інформацію Житомирської філії Державної установи Держгрунтохорона про відсутність агрохімічних паспортів на цю земельну ділянку.
В судовому засіданні прокурор підтримав апеляційну скаргу.
На думку представника ОСОБА_1, апеляційна скарга є безпідставною.
У відзиві на апеляційну скаргу Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області вважає доводи заступника прокурора Житомирської області необгрунтованими.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення осіб, які з'явились в судове засідання, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 6-1274/14-14-сг від 26 серпня 2014 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 на території Ємільчинського району за межами населених пунктів Барашівської сільської. Надано ОСОБА_1 у власність земельну ділянку площею 2,0000 га, кадастровий номер НОМЕР_1, для ведення особистого селянського господарства.
2 вересня 2014 року на підставі даного наказу ОСОБА_1 видано свідоцтво про право власності на вказану земельну ділянку та рішенням реєстраційної служби Ємільчинського районного управління юстиції Житомирської області зареєстровано її право власності на це нерухоме майно за №15515079.
Згідно з положеннями ч.ч.1,4,5,6 ст. 37 Закону України Про охорону земель ( в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) на власників та землекористувачів, в тому числі орендарів, земельних ділянок покладений обов'язок здійснювати заходи щодо охорони родючості грунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
З метою здійснення контролю за динамікою родючості грунтів систематично проводиться їх агрохімічне обстеження, видаються агрохімічні паспорти, в яких фіксуються початкові та поточні рівні забезпечення поживними речовинами грунтів та рівні їх забруднення.
Дані агрохімічної паспортизації земель використовуються в процесі регулювання земельних відносин при: передачі у власність або наданні в користування, в тому числі в оренду, земельної ділянки; зміні власника земельної ділянки або землекористувача; проведенні грошової оцінки земель; визначенні розмірів плати за землю; здійсненні контролю за станом родючості грунтів.
Форму агрохімічного паспорта та порядок його ведення встановлює центральний орган виконавчої влади з питань аграрної політики.
Згідно з п. п.1.2 Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №536 від 11 жовтня 2011 року, агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки - документ, що містить дані щодо агрохімічної характеристики грунтів і стану їх забруднення токсичними речовинами та радіонуклідами.
Пунктом 3.5 даного Положення також передбачено, що наявність агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки є обов'язковою при передачі земельних ділянок у власність, користуванні, наданні дозволу на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки, консервації та рекультивації земель і в інших випадках, передбачених законодавством.
Разом з тим, законодавчими актами не визначено державний орган, який уповноважений видавати агрохімічний паспорт.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами регламентований ст. 118 ЗК України. При цьому даною нормою не передбачена наявність агрохімічного паспорта при передачі у власність земельної ділянки.
Окрім того, частиною 6 статті 118 ЗК України заборонено вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Наявність агрохімічного паспорта також не передбачена ст. 50 Закону України Про землеустрій .
Звертаючись до суду з даним позовом, позивачем не надано доказів того, що на вказаній земельній ділянці наявні корисні копалини та дана земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням.
Таким чином, суд першої інстанції обгрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду. Підстави для зміни чи скасування рішення відсутні.
Керуючись ст. ст. 259,368,374,375,381-384 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу заступника прокурора Житомирської області залишити без задоволення, а рішення Ємільчинського районного суду Житомирської області від 24 листопада 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складений 2 квітня 2018 року
Головуюча Судді:
Суд | Апеляційний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2018 |
Оприлюднено | 04.04.2018 |
Номер документу | 73158108 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Житомирської області
Талько О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні