ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02 квітня 2018 року м. ТернопільСправа № 921/37/18
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопка Ю.О.
при секретарі судового засідання Коник М.М.
Розглянув справу
за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк", вул. Грушевського,1 Д, м.Київ, 01001 Адреса для листування: вул. Набережна Перемоги, 50, м. Дніпро, 49094
до відповідача ОСОБА_1 підприємства "Агропрестиж 2012", с.Бичківці, Чортківський район, Тернопільська область,48512
про cтягнення заборгованості в сумі 88 928,47 грн.
За участю представників сторін:
Позивача: ОСОБА_2, довіреність № 898-К-О від 15.03.18р.
Відповідача: не з'явився
В судовому засіданні учаснику судового процесу роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 42, 43 ГПК України.
Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратних комплексів "Документообіг господарського суду", "Акорд".
Для робочого оригіналу звукозапису надано диски CD-R, серійні номери NJ20UG2JD8053488 C2, NJ20UG2JD8053481 А1.
В судовому засіданні 02.04.2018 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть справи:
Публічне акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк" звернулось до господарського суду Тернопільської області із позовом про стягнення з ОСОБА_1 підприємства "Агропрестиж 2012" - 88 928 грн. 47 коп., з яких 47 486,82 грн. заборгованість по процентам за користування кредитом, 40976,77 грн. пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором та 464,88 грн. заборгованість по комісії за користування кредитом.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 31.01.2018р. відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду на 28 лютого 2018р. о 10 год. 00 хв., який відкладено на 02.04.2018р. на 14:30 год.
Відповідач у поданому відзиві на позовну заяву від 09.02.2018р. (вх.№5696 від 14.02.2018р.) проти позовних вимог заперечив у повному обсязі посилаючись на те, що згідно п.3.2.1.1. "Умов та правил надання банківських послуг" кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_3 та Клієнта. Водночас попри підписання заяви про приєднання до умов та правил банку, жодних заяв про збільшення кредитного ліміту ним не оформлялось. Просить суд в позові відмовити.
Позивач відповіді на відзив (вх.№7886 від 21.03.2018р.) щодо доводів відповідача заперечив, посилаючись на те, що підписавши Угоду, відповідач погодився з тим, що зміна ліміту проводиться банком в односторонньому поряду згідно п.3.2.1.1.6. Умов, шляхом повідомлення клієнта на свій вибір: в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи учасника судового процесу, суд встановив наступне:
Згідно ст. 1 ГПК України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Майново - господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько - договірними зобов'язаннями (ч. 1 ст. 179 ГК України).
В силу ст. 11 ЦК України цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Згідно ст. 345 Господарського кодексу України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту. Кредити надаються банком під відсоток, ставка якого, як правило, не може бути нижчою від відсоткової ставки за кредитами, які бере сам банк, і відсоткової ставки, що виплачується ним по депозитах.
Відповідно до положень ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може укладатися у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договору не вимагалася.
Як вбачається з матеріалів справи, заявою від 22.02.2011р. відповідач приєднався до "Умов та правил надання банківських послуг", ОСОБА_3, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua, які разом із заявою складають договір банківського обслуговування, та взяв на себе зобов'язання виконувати умови договору.
Кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди (п. 3.2.1.1.3. Умов)
Позивач стверджує, що свої зобов'язання за Умовами виконав в повному обсязі, а саме надав позичальнику кредитні кошти, в свою чергу, відповідач порушив вищезазначені положення Умов в частині повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом.
Рішенням господарського суду Тернопільської області від 05.11.2014р. у справі №921/896/14-г/1 стягнуто з ОСОБА_1 підприємства "Агропрестиж 2012", с. Бичківці, Чортківського району Тернопільської області на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк", вул. Набережна Перемоги, 50, м. Дніпропетровськ - 25 826 грн. 77 коп. боргу по кредиту, 23330 грн. 18 коп. заборгованості по процентам за користування кредитом, 10 930 грн. 67 коп. пені за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань, 5 578 грн. 56 коп. - заборгованість по комісії за користування кредитом та 1 827 грн. в повернення сплаченого судового збору.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 21.01.2015р. рішення господарського суду Тернопільської області залишено без змін.
Таким чином, 21.01.2015 року рішення Господарського суду Тернопільської області від 05.11.2014р. набрало законної сили, у зв'язку з чим 06.02.2015р. судом видано наказ на примусове виконання рішення суду.
Відповідно до ст. 326 ГПК України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України.
Згідно ч.4 ст.75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, факт надання відповідачу кредиту за вказаним договором не потребує повторного доведення, зокрема і не потребує повторному доведенню факт прострочення виконання зобов'язання Відповідачем за даним договором.
Доказів виконання рішення Господарського суду Тернопільської області від 05.11.2014р. у справі №921/896/14-г/1 відповідачем суду не надано.
Згідно розділу Умов 3.2.1.4, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом.
Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом.
При несплаті відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.
Клієнт сплачує ОСОБА_3 комісію за використання ліміту відповідно до п.п. 3.2.1.1.6., 3.2.1.2.3.2. 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9 % від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг.
Стаття 526 ЦК України встановлює, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Прийняття господарським судом рішення про задоволення вимог кредитора, якщо таке рішення не виконано в установленому законом порядку, не припиняє зобов'язальних відносин сторін і не звільняє боржника від відповідальності за невиконання грошового зобов'язання та не позбавляє кредитора права на отримання передбачених частиною другою статті 625 ЦК України сум.
Отже, якщо судове рішення про стягнення з боржника коштів фактично не виконано, кредитор вправі вимагати стягнення з нього в судовому порядку процентів, комісії за весь час фактичного користування кредитом, згідно умов укладеного Договору, до повного виконання грошового зобов'язання.
Згідно з ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною 1 ст. 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Судом досліджено розрахунок, долучений позивачем до позовної заяви та встановлено, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по сплаті процентів за користування кредитними коштами в розмірі 47 486,82 грн. та заборгованості по сплаті комісії в розмірі 464,88 грн. підлягають задоволенню.
Також, позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь пеню за несвоєчасне виконання кредитних зобов'язань в розмірі 40976,77 грн.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 2 ст. 551 ЦК України встановлено, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Згідно з ч. 6 ст. 231 ГК України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" встановлено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
За змістом п. 3.2.1.5.1 Умов та правил надання банківських послуг при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.1.1.8. 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п. З.2.1.2.2., 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6 Клієнт виплачує ОСОБА_3 за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
Частиною 6 ст.232 Господарського кодексу України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до п.3.2.1.5.4. Умов, нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов'язань, передбаченої п.3.2.1.5.1., 3.2.1.5.2., 3.2.1.3. здійснюється на протязі 15-ти (п'ятнадцяти) років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.
Пунктом 3.2.1.5.7. Умов сторони погодили, що терміни позовної давності щодо вимоги про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів встановлено тривалістю 5 років.
Судом здійснено перерахунок заявленого позивачем до стягнення з відповідача розміру пені та встановлено, що позивачем було вірно розраховано зазначений показник.
З огляду на вищенаведене, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача пені за несвоєчасне виконання кредитних зобов'язань в розмірі 40976,77 грн. підлягають задоволенню.
Доводи відповідача про те, що жодних заяв про збільшення кредитного ліміту ним не оформлялось, судом до уваги не приймаються, так як приєднавшись до Умов відповідач погодився з тим, що зміна Ліміту проводиться ОСОБА_3 в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших) (п.3.2.1.1.6. Умов).
Судовий збір, згідно ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 74, 81, 129, 236-238 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з ОСОБА_1 підприємства "Агропрестиж 2012", с. Бичківці Чортківського району Тернопільської області (код 37210086) на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк", вул. Набережна Перемоги, 50, м. Дніпро (код 14360570) - 47486,82 (сорок сім тисяч чотириста вісімдесят шість) грн. 82 коп. заборгованості по процентам за користування кредитом, 40976 (сорок тисяч дев'ятсот сімдесят шість) грн. 47 коп. пені за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань, 464 (чотириста шістдесят чотири) грн. 88 коп. - заборгованість по комісії за користування кредитом та 1 762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) грн. в повернення сплаченого судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення, до Львівського апеляційного господарського суду через господарський суд Тернопільської області.
Повний текст рішення виготовлено 10 квітня 2018р.
Суддя Ю.О. Чопко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2018 |
Оприлюднено | 13.04.2018 |
Номер документу | 73254989 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Чопко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні