справа № 691/1148/17
провадження № 2/691/74/18
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
18 квітня 2018 року Городищенський районний суд Черкаської області
в складі :
судді Черненка В. О.
при секретарі Сидоренко О.С.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Городище цивільну справу за позовною заявою керівника Смілянської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1 - ОСОБА_2, Фермерського господарства ОСОБА_1 ОСОБА_1В. , про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, скасування державної реєстрації договорів оренди та суборенди земельних ділянок,
ВСТАНОВИВ :
керівник Смілянської місцевої прокуратури звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1 - ОСОБА_2, Фермерського господарства ОСОБА_1 ОСОБА_1В. , про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, скасування державної реєстрації договорів оренди та суборенди земельних ділянок.
Ухвалою від 01.02.2018 року справу було призначено до підготовчого розгляду.
Ухвалами суду від 22.01.2018 року та 28.03.2018 року вище зазначена позовна заява була залишена без руху.
Представник позивача, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце слухання справи, 18.04.2018 року в підготовче судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, а тому підстав, передбачених ст. 198 ЦПК України, для відкладення підготовчого судового засідання, суд не вбачає.
У підготовчому судовому засіданні, представник відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 заявив клопотання про закриття провадження у справі, оскільки даний спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, так як виник між суб'єктами господарювання.
Відповідач ОСОБА_1 - ОСОБА_2 підтримала клопотання свого представника.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області проти задоволення клопотання не заперечував.
Представник Фермерського господарства ОСОБА_1 ОСОБА_1В. підтримала думку представника відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_2
Вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає наступне.
Згідно із частиною першою статті 1 Закону України Про фермерське господарство (тут і далі у редакції, чинній на час надання відповідачеві земельної ділянки, укладення оспорюваного договору та реєстрації фермерського господарства) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян зі створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Відносини, пов'язані зі створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються, Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України Про фермерське господарство та іншими нормативно-правовими актами України (стаття 2 цього Закону). У таких правовідносинах Закон України Про фермерське господарство є спеціальним нормативно-правовим актом.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України Про фермерське господарство , право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство.
Згідно ст. 8 Закону України Про фермерське господарство , після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Виходячи зі змісту вище зазначених норм закону, можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов'язана з наданням (передачею) йому земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що є обов'язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства.
Згідно ст. 12 Закону України Про фермерське господарство , земельні ділянки, які використовуються фермерським господарством на умовах оренди, входять до складу земель фермерського господарства.
Як вбачається з матеріалів справи, прокурор звернувся до суду з позовною заявою, в тому числі до фізичної особи - ОСОБА_1 - ОСОБА_2 про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, наданих для ведення фермерського господарства.
З матеріалів справи вбачається, що договори оренди землі від 27.02.2015 року та 05.03.2015 року були укладені між Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області та фізичною особою - ОСОБА_1 - ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства.
Згідно актуальної інформації про юридичну особу та копії довідки Городищенського відділення Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Черкаській області від 09.08.2017 року № 622/23-09-15-0239, 20.03.2015 року Городищенським районним управлінням юстиції за № 10011020000000653 було зареєстроване фермерське господарство ОСОБА_2 - ОСОБА_2 (ЄДРПОУ 39704487), засновником якого є ОСОБА_1 - ОСОБА_2.
Таким чином, у правовідносинах користування спірними земельними ділянками відбулася фактична заміна орендаря і обов'язки землекористувача земельної ділянки перейшли до фермерського господарства ОСОБА_2 - ОСОБА_2 з дня його державної реєстрації, а тому сторонами у спірних правовідносинах мають бути юридичні особи.
Оскільки, фермерські господарства є юридичними особами, їхні земельні спори з іншими юридичними особами щодо користування земельними ділянками, наданими із земель державної або комунальної власності, підвідомчі господарським судам.
Так, згідно ч. 1 ст. 20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовна заява керівника Смілянської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1 - ОСОБА_2, Фермерського господарства ОСОБА_1 ОСОБА_1В. , про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, скасування державної реєстрації договорів оренди та суборенди земельних ділянок підлягає розгляду в порядку господарського, а не цивільного судочинства що повністю узгоджується з висновком ОСОБА_3 Верховного Суду, викладеним у постанові від 13.03.2018 року у справі № 348/992/16-ц.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, на підставі вище викладеного, суд приходить до висновку, що провадження у цивільній справі за позовною заявою керівника Смілянської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1 - ОСОБА_2, Фермерського господарства ОСОБА_1 ОСОБА_1В. , про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, скасування державної реєстрації договорів оренди та суборенди земельних ділянок, слід закрити, оскільки вона не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно ч. 2 ст. 255 ЦПК України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про повернення судового збору з державного бюджету.
Враховуючи вище наведене, суд вважає за необхідне повернути позивачу з державного бюджету сплачений ним судовий збір у загальній сумі 83200 гривень 00 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 198, 200, 255, 256, 354 ЦПК України,
УХВАЛИВ :
клопотання задоволити. Провадження у справі за позовною заявою керівника Смілянської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1 - ОСОБА_2, Фермерського господарства ОСОБА_1 ОСОБА_1В. , про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, скасування державної реєстрації договорів оренди та суборенди земельних ділянок, - закрити.
Повідомити позивача, що з даною позовною заявою він може звернутися до господарського суду Черкаської області.
Управлінню Державної казначейської служби України у Городищенському районі Черкаської області повернути Прокуратурі Черкаської області (код 02911119) сплачений судовий збір, за платіжними дорученнями № 1388 від 31.08.2017 року (62400 гривень 00 копійок) та № 83 від 29.01.2018 року (20800 гривень 00 копійок), загальна сума якого становить 83200 (вісімдесят три тисячі двісті) гривень 00 копійок.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Черкаської області протягом 15 днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_4
Суд | Городищенський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2018 |
Оприлюднено | 19.04.2018 |
Номер документу | 73461194 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні