Рішення
від 12.04.2018 по справі 915/40/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2018 року Справа № 915/40/18

                                                                       м. Миколаїв.

Господарський суд Миколаївської області,

головуючий суддя Коваль С.М.,

при секретарі Сьяновій О.С.,

представники сторін у судове засідання не з'явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

За позовом: публічного акціонерного товариства Комерційний банк “ПРИВАТБАНК”,

01001, вул. Грушевського, 1Д, м. Київ,

адреса для листування: 49027, а/с 1800, м. Дніпро;

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальності виробничо-комерційного підприємства “МЕГАТЕКС”,

54001, вул. Спаська, 60-б, м. Миколаїв,

про: стягнення 124123 грн.

                                                  В С Т А Н О В И В:

Публічним акціонерним товариством Комерційний банк “ПРИВАТБАНК” (далі - Банк) пред'явлено позов до товариства з обмеженою відповідальності виробничо-комерційного підприємства “МЕГАТЕКС” про стягнення з останнього грошових коштів у сумі 124123 грн. 00 коп., з яких: 45850,00 грн. – заборгованість по процентам за користування кредитом; 70248 грн. 00 коп. – пеня за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за договором; 8025 грн. 00 коп., з посиланням на неналежне виконання відповідачем зобов'язань, передбачених “Умовами та правилами надання банківських послуг” (далі – Умови), Тарифами Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http:/privatbank.ua, котрі разом із заявою підприємства від 16.03.2012 про приєднання до Умов та відкриття поточного рахунку складають договір банківського обслуговування від 16.03.2012, а саме, зобов'язань щодо своєчасного і в повному обсязі повернення кредитних коштів, перерахованих ТОВ ВКП “МЕГАТЕКС”, а також про стягнення грошових коштів на відшкодування витрат з оплати позовної заяви судовим збором.

19.01.2018 ухвалою судді Господарського суду Миколаївської області позовну заяву було залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, – десять днів з дня вручення цієї ухвали. На виконання ухвали заявник усунув недоліки позовної заяви.

За такими вимогами ухвалою суду від 12.02.2018 відкрито провадження у даній справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 20.03.2018.

Представник позивача та відповідача 20.03.2018 у судове засідання не з'явились, тому суд відклав розгляд справи у спрощеному порядку на 12.04.2018, у зв'язку із не поданням відзиву на позов відповідачем запропонованого судом, а також у зв'язку з не з'явленням представників сторін.

Представник позивача в судове засідання 12.04.2018 не з'явився.

Представником позивача подав заяву про розгляд справи за спрощеним провадженням.

Відповідач правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, направлене на адресу останнього поштові відправлення з ухвалами суду від 12.02.2018 та 20.03.2018 повернено до суду у зв'язку з закінченням строку зберігання, проте суд виходить з того, що відповідача повідомлено належним чином про час та місце розгляду справи, так як вищевказану ухвалу суду направлено на адресу, за якою Товариства з обмеженою відповідальності виробничо-комерційного підприємства “МЕГАТЕКС” зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Беручи до уваги, що відповідно до ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є, зокрема рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, та те, що відповідно до статті 74 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів по справі покладено на сторони, суд, враховуючи ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній матеріалами у відповідності до ч. 9 ст. 165 ГПК України.

Одночасно, застосовуючи положення Господарського процесуального кодексу України та Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи, суд зазначає, що частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, який кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення від 07.07.1989 року Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Дослідивши докази надані позивачем, в яких останній позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, суд приходить до такого.

Чинним законодавством передбачено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ч. 1 ст. 641 ЦК України).

Укладення між Банком і Товариством з обмеженою відповідальності виробничо-комерційним підприємством “МЕГАТЕКС” договору банківського обслуговування у формі договору приєднання підтверджується заявою відповідача про приєднання до умов та правил надання банківських послуг від 16.03.2012. Згідно цієї заяви ТОВ виробничо-комерційне підприємство “МЕГАТЕКС” приєднується та погоджується з Умовами, тарифами Банку, розміщеними на офіційному сайті Приватбанку www.pb.ua, котрі разом з цією заявою складають договір банківського обслуговування (далі – договір).

Умовами, які діяли в редакції станом на момент підписання договору, і які є невід'ємною частиною укладеного між сторонами договору від 16.03.2012, передбачено таке.

Банк при наявності вільних грошових ресурсів зобов'язується здійснювати обслуговування кредитного ліміту відповідача на вказаному рахунку, про розміри якого позивач повідомляє клієнта на свій вибір або у письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банку та відповідача. Порядок встановлення, змінення ліміту, погашення заборгованості та розмір відсоткової ставки за користування кредитним лімітом регламентується Умовами, Тарифами банка, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua.

Кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів відповідача в межах кредитного ліміту. Позивач здійснює обслуговування ліміту відповідача, що полягає в проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку відповідача, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо (пп. 3.2.1.1.1. Умов).

Ліміт може бути змінений відповідачем в односторонньому порядку, передбаченому Умовами, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами позивача. Підписавши угоду, відповідач висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться позивачем в односторонньому порядку шляхом повідомлення відповідача на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку сторін (системи клієнт-банк, інтернет-клієнт-банк, sms - повідомлення або інших) (пп. 3.2.1.1.6. Умов).

Проведення платежів відповідача в порядку обслуговування кредитного ліміту, здійснюється позивачем протягом одного року з моменту, зокрема, підписання угоди про приєднання відповідача до Умов (або у формі «Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі – далі «Угода»). При порушенні відповідачем будь-якого із зобов'язань, передбачених Умовами, позивач, на власний розсуд, має право змінити умови кредитування, встановити інший термін повернення кредиту. При належному виконанні відповідачем зобов'язань, передбачених Умовами, за відсутності заперечень за місяць до закінчення терміну обслуговування Ліміту, проведення платежів відповідача в порядку обслуговування ліміту може бути продовжено позивачем на той же строк. Термін також може бути змінений Банком згідно з п. 3.2.1.2.3.4. Умов. Згідно ст. 212, 651 ЦКУ при порушенні відповідачем будь-якого із зобов'язань за кредитом, позивач на свій розсуд, починаючи с 91-ого дня порушення будь-якого із зобов'язань має право встановити інший термін повернення кредиту. При цьому позивач направляє відповідачу повідомлення із зазначенням дати терміну повернення кредиту на свій вибір або в письмовій формі, або допомогою встановлених засобів електронного зв'язку позивача та відповідача (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших). При непогашенні заборгованість у термін, зазначений у повідомленні, вся заборгованість, починаючи з наступного дня дати, зазначеної в повідомленні вважається простроченою (пп. 3.2.1.1.8. Умов).

Періодом безперервного користування кредитом вважається перший день, починаючи з якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку відповідача при закритті банківського дня. Зменшення або збільшення заборгованості за кредитом в цей період не впливають на зміну дати закінчення періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, по закінченні якого на поточному рахунку зафіксовано нульове дебетове сальдо. Період безперервного користування «кредитним лімітом на поточному рахунку» - не більше 30 днів. (пп. 3.2.1.1.11. Умов).

При укладанні договорів і угод, або вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання відповідача до Умов (або Угоди), сторони допускають використання підписів відповідача у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований позивачем через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі відповідача з правом “першого” підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі (пп. 3.2.1.1.16 Умов).

ТОВ ВКП “МЕГАТЕКС” зобов'язалося сплатити відсотки за весь час фактичного користування кредитом, виробляти погашення кредиту, отриманого в межах встановленого ліміту, не пізніше терміну закінчення періоду безперервного користування кредитом, виробляти погашення різниці між заборгованістю за кредитом і знову встановленим лімітом відповідно до п. 3.2.1.2.3.2, у разі перевищення заборгованості за кредитом над сумою знову встановленого ліміту, протягом операційного дня, за станом на який виникла різниця та повністю повернути кредит у строки, передбачені Умовами (п.п. 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.2.4 та 3.2.1.2.2.5 Умов ).

Банк має право при порушенні відповідачем будь-якого із зобов'язань, передбаченого Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від відповідача дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі шляхом подання відповідного повідомлення (пп. 3.2.1.2.3.4 Умов).

За користування кредитом у період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку відповідача при закритті банківського дня останній сплачує відсотки, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована процентна ставка). За період користування кредитом до моменту обнуління кредитного ліміту, за період користування з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуління дебетового сальдо в одну з дат до 25-го числа поточного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 1-го до 20-го (включно) числа поточного місяця або до 25-го числа наступного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилось з 21-го до кінцевого число поточного місяця (надалі – «період, в який дебетове сальдо підлягає обнулінню»), розрахунок відсотків проводиться за процентною ставкою у розмірі 0 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості. При не обнулінні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, протягом 90 днів з кінцевої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, відповідач сплачує позивачу за користування кредитом відсотки в розмірі 36 % річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнулінню. У випадку непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання відповідача щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні відповідачем будь-якого з грошових зобов'язань, він сплачує позивачу відсотки за користування кредитом у розмірі 56 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення відповідачем будь-якого з грошових зобов'язань та при реалізації права позивача на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого Умовами, відповідач сплачує позивачу пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань. Під “непогашенням кредиту” мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня (пп. 3.2.1.4.1.4 Умов).

ТОВ ВКП “МЕГАТЕКС” сплачує позивачу комісію за використання ліміту відповідно до п.п. 3.2.1.1.6, 3.2.1.2.3.2 Умов 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9 % від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, у порядку, передбаченому Умовами (пп. 3.2.1.4.4 Умов).

Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості по кредиту, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати. При несплаті винагороди, процентів у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими (п.п. 3.2.1.4.9, 3.2.1.4.10 Умов).

За своєю юридичною природою укладений сторонами договір є змішаним договором здійснення банківських операцій, який містить елементи договору банківського рахунку та кредитного договору.

Чинним законодавством України передбачено, що банками здійснюється фінансове посередництво у формі банківських операцій, зокрема розрахункових, кредитних (ст.339 ГК України). Розрахункові операції банків спрямовані на забезпечення взаємних розрахунків між учасниками господарських відносин, а також інших розрахунків у фінансовій сфері (ч.1 ст.341 ГК України), а кредитні операції полягають у розміщені банками від свого імені, на власних умовах та на власний ризик залучених коштів юридичних осіб (позичальників) та громадян (ст.345 ГК України).

Для здійснення розрахунків суб'єкти господарювання зберігають грошові кошти в установах банків на відповідних рахунках (ч.2 ст.341 ГК України). За договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком ( ч.1 ст.1066 ЦК України). Клієнт зобов'язаний сплатити плату за виконання банком операцій за рахунком клієнта, якщо це встановлено договором (ч.4 ст.1068 ЦК України). Якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу. Права та обов'язки сторін, пов'язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 1 і 2 глави 71 ЦК України), якщо інше не встановлено договором або законом (ст.1069 ЦК України).

За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити відсотки.

Згідно з Умовами Банком встановлено для ТОВ ВКП “МЕГАТЕКС” кредитний ліміт у розмірі 25000 грн., починаючи з 14.11.2013 р., про що свідчать довідка Банку від 10.11.2017 р. № 08.7.0.0.0/171110104247 та виписка з особового рахунку товариства.

ТОВ ВКП “МЕГАТЕКС” використано кредитний ліміт у сумі 25000 грн., що підтверджується випискою з особового рахунку відповідача за період з 16.03.2012 р. по 10.11.2017 р. Із цієї ж виписки випливає, що товариство не здійснювало своєчасних платежів на виконання своїх грошових зобов'язань за кредитним договором, і тому на даний час заборгованість з повернення отриманих за договором кредитних коштів становить суму 25000 грн.

Із вказаної виписки також випливає, що ТОВ ВКП “МЕГАТЕКС” не сплачено комісійні - комісію за використання ліміту.

Згідно поданих позивачем розрахунків заборгованість з оплати комісії за використання ліміту за період з 16.03.2012 р. по 10.11.2017 р. складає суму 8025 грн. 00 коп.

Суд погоджується з даним розрахунком.

У відповідності до пп. 3.2.1.2.3.1 сторони передбачили, що Банком може бути підвищена процентна ставка за користування кредитом, у разі якщо підвищиться облікова ставка Нацбанку України на 1 чи більше пунктів, чи/або курс гривні до іноземної валюти 1-ї групи класифікатора іноземних валют збільшиться на 5 або більше відсотків та/або вартість ресурсів на міжбанківському грошовому ринку збільшиться на 5 або більше відсотків. При цьому сторони узгодили, що збільшена відсоткова ставка застосовується після того, як Банком буде повідомлено про викладені вище події клієнтові, а клієнт не погасить заборгованості перед Банком у порядку та строки, передбачені Умовами.

Отже, заборгованість відповідача зі сплати відсотків за користування кредитними коштами за період 02.12.2013 р. по 23.10.2017 р. складає суму 52823 грн. 20 коп.

У зв'язку з невиконанням відповідачем умов договору, Банк звернувся до ТОВ ВКП “МЕГАТЕКС” з претензією від 10.07.2017 р. № 10221NKN0S03Z про погашення заборгованості, направлення якої підтверджується копією квитанції № 24/9 відповідного поштового відділення від 11.07.2017 р. та описом вкладення цінного листа.

Претензію відповідачем залишено без реагування та виконання.

У відповідності до ч.1 ст.193 ГК України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Положеннями ст.ст. 525, 526, 629 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися відповідно до умов договору та вимог ЦК України. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Ураховуючи викладене, суд визнає, що позовні вимоги про стягнення заборгованості підлягають задоволенню у таких сумах: 45850 грн. – заборгованість по процентам за користування кредитом; 70248 грн. – пеня несвоєчасність виконання зобов'язань за договором; 8025 грн. – заборгованість по комісії за користуванням кредитом з урахуванням рішення господарського суду від 31.10.2014 р.

Так, ч. 2 ст. 193 ГК України встановлено, що кожна сторона повинна вжити всіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором (ч. 2 ст. 193 ГК України).

Господарськими санкціями визнаються штрафні санкції у вигляді грошової суми, зокрема штраф, пеня (ч.1 ст.230 ГК України).

Підпунктом 3.2.1.5.7 Умов визначено, що термін позовної давності за вимогами про стягнення, зокрема, неустойки – пені – 5 років.

Дані положення Умов узгоджуються з ч.2 ст.259 ЦК України, котрою передбачено, що позовна давність може бути збільшена за домовленістю сторін.

З урахуванням викладеного, до стягнення з відповідача підлягає заборгованість на загальну суму 124123 грн. 00 коп., із якої: 45850 грн. – заборгованість по процентам за користування кредитом; 70248 грн. – пеня несвоєчасність виконання зобов'язань за договором; 8025 грн. – заборгованість по комісії за користуванням кредитом.

Ч. 4 Статтею 129 ГПК України передбачено покладання судових витрат, зокрема, витрат на оплату позовної заяви судовим збором, при задоволенні позову на відповідача.

Отже, витрати Банку на оплату позовної заяви судовим збором за платіжним дорученням від 07.11.2017 р. № BOTM7B1КРК у сумі 1861 грн. 85 коп. підлягають відшкодування за рахунок ТОВ ВКП “МЕГАТЕКС”.

Керуючись ст.ст. 86, 129, 236-241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов публічного акціонерного товариства Комерційного банку “ПРИВАТБАНК” задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальності виробничо-комерційного підприємства “МЕГАТЕКС”, 54001, вул. Спаська, 60-б, м. Миколаїв, ідентифікаційний код 19293755, на користь публічного акціонерного товариства Комерційний банк “ПРИВАТБАНК”, 01001, вул. Грушевського,1д, м. Київ, ідентифікаційний код 14360570, грошові кошти в загальній сумі 124123 (сто двадцять чотири тисячі сто двадцять три) грн. 00 коп., із яких: 45850 (сорок п'ять тисяч вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп. – заборгованість по процентам за користування кредитом; 70248 (сімдесят тисяч двісті сорок вісім) грн. 00 коп. – пеня; 8025 (вісім тисяч двадцять п'ять) грн. 00 коп. – заборгованість по комісії за користуванням кредитом; а також грошові кошти на відшкодування судових витрат у справі з оплати позовної заяви судовим збором у сумі 1861 (тисяча вісімсот шістдесят одна) грн. 85 коп.

          Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

          Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Одеського апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Оформлене відповідно до статті 238 цього Кодексу, рішення підписано 17.04.2018.

Суддя С.М. Коваль.

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення12.04.2018
Оприлюднено23.04.2018
Номер документу73473364
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —915/40/18

Судовий наказ від 08.05.2018

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Рішення від 12.04.2018

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 20.03.2018

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 12.02.2018

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 19.01.2018

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні