Справа № 183/7405/15
№ 2/183/61/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2018 року
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Городецького Д.І.
секретаря Макаренко А.О.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новомосковську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області про визнання наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності незаконними, відшкодування завданої моральної шкоди,
в с т а н о в и в :
25 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області про визнання наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності незаконним, відшкодування завданої моральної шкоди. (а.с.1)
Ухвалою суду від 30 листопада 2015 року було відкрите провадження у справі №183/7405/15. (а.с.27)
30 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області про визнання наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності незаконним. (а.с.36)
Ухвалою суду від 03 грудня 2015 року було відкрите провадження у справі №183/7477/15. (а.с.43)
Ухвалою суду від 21 грудня 2015 року справа за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області про визнання наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності незаконним, відшкодування завданої моральної шкоди (№183/7405/15) та справа за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області про визнання наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності незаконним (№183/7477/15) були об'єднані в одне провадження.
На обґрунтування вимог, позивач ОСОБА_1 в своїй заяві від 25.11.2015 року посилався на те, що він працює на посаді водія автотранспортного засобу господарчого персоналу Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області.
За ним закріплений автомобіль GEELY , легковий седан-В, державний номерний знак НОМЕР_1, який у відповідності до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії САО № 257087, призначений для перевезення медичного персоналу Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги .
ОСОБА_1 зазначив, що він працює водієм на протязі 20 років, сумлінно виконує свої трудові обов'язки, неодноразово відзначався подяками керівництва, до дисциплінарної відповідальності не притягався.
16.11.2015 року приблизно о 10-00 годині акушер амбулаторії № 4, перебуваючи на території двору амбулаторії за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Шевченка, 39 повідомила його, що необхідно транспортувати хвору з амбулаторії № 4 до гінекологічного відділення Комунального закладу Новомосковська міська лікарня Дніпропетровської обласної ради за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 40.
Виконуючі свої обов'язки він повідомив акушеру, що він не має права транспортувати хворих, оскільки закріплений за ним автомобіль призначений для перевезення медичного персоналу, а не хворих, тим більше, без супроводу медичного працівника, він не має медичної освіти і у випадку необхідності не зможе надати медичну допомогу хворій.
В наступному, завідувач амбулаторії № 6 Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області ОСОБА_4 в грубій формі надала йому усне розпорядження транспортувати хвору.
Позивач зазначив, що він повідомив ОСОБА_4 про те, що не може виконати розпорядження, так як автомобіль не призначений для перевезення хворих, призначений для перевезення медичного персоналу і для транспортування хворої необхідно викликати бригаду швидкої медичної допомоги.
18 листопада 2015 року Комунальним некомерційним підприємством Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області був виданий наказ № 164-к Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1О. , відповідно до якого йому, ОСОБА_1, водію автотранспортного засобу господарчого персоналу Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області оголошено догану за порушення трудової дисципліни.
Позивач зазначив, що у відповідності до вимог ст. 150 КЗпП України, дисциплінарне стягнення може бути оскаржене працівником у порядку, встановленому чинним законодавством, а саме до суду.
Так, згідно оскаржуваного ним наказу зазначено, що водій ОСОБА_1 своїми діями порушив п. 3 п.п. 3.1 Правил внутрішнього трудового розпорядку Центру, посадову інструкцію, унеможливив виконання статутних зобов'язань Центру, "Положення про центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги та положень про його підрозділи", затверджене наказом МОЗ України від 04.11.2011 рок № 755, "ОСОБА_5 медичного обслуговування громадян центрами первинної медичної (медико-санітарної) допомоги", затверджений наказом № 646 МОЗ України від 05.10.2011 року та Закон України "Основи законодавства України про охорону здоров'я".
Проте, він не порушив жодного з зазначених Положень та Правил, в зв'язку з чим, наказ головного лікаря КНП "НМЦПМСД" № 164-к від 18.11.2015 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності є незаконним.
Незаконне притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани за порушення начебто трудової дисципліни завдало йому сильних моральних страждань і психологічні переживання, відобразилося на його стані здоров'я, завдану йому внаслідок порушення його прав моральну шкоду оцінює в 1 000,00 грн.
На обґрунтування вимог, позивач ОСОБА_1 в своїй заяві від 30.11.2015 року посилався на те, що у відповідності до наказу № 167-к від 20.11.2015 року Про притягнення дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1О.", йому було оголошено догану за те, що він відмовився від перевірки знань Правил дорожнього руху України та не пройшов тестування.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.10.2015 №40611/1/1-15, окремого доручення Міністерства охорони здоров'я від 29.09.2015 № ДХЗМ-326-15, плану Міністерства охорони здоров'я та додаткових планів Міністерства внутрішніх справ, Міністерства інфраструктури, Міністерства освіти і науки згідно профілю їхньої діяльності, заступником Міністра охорони здоров'я України було затверджено Загальний план заходів з проведення Тижня безпеки дорожнього руху з 09 по 15 листопада 2015 року.
Відповідно до п. 13 Загального плану, в усіх регіонах України було затверджено проведення наради та круглі столи в регіонах з автомобільними перевізниками, підприємствами, установами та організаціями автомобільного транспорту, що здійснюють пасажирські перевезення, стосовно виконання ними вимог законодавства про автомобільний транспорт в частині безпеки перевезень, необхідності проведення інструктажів з водіями стосовно роботи в осінньо-зимовий період, підготовки рухомого складу до осінньо-зимового періоду, а також профілактичних акцій з попередження дорожньо-транспортних пригод та роз'яснювальної роботи стосовно дотримання учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху.
Позивач зазначив, що до нього було доведено, що необхідно пройти тестування після проходження занять з техніки безпеки, в той же час, він не відмовлявся від проходження самого тестування, але відповідно до доведеної до водіїв інформації, проведенню тестування повинно передувати проходження занять (інструктажу) з техніки безпеки та Правил дорожнього руху, але вони станом на 18.11.2015 року зазначені заняття не були проведені, зазначені заняття були проведені фактично 28.11.2015 року.
ОСОБА_1 зазначив, що дисциплінарне стягнення, яке на нього було накладене наказом № 167-к від 20.11.2015 року є неправомірним.
В зв'язку з наведеним, в позовних заявах ОСОБА_1 просив суд:
-визнати незаконним наказ головного лікаря комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги № 164-к від 18.11.2015 року "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1О."
-визнати незаконним наказ головного лікаря комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги № 167-к від 20.11.2015 року "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1О."
-стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" на його користь моральну шкоду розмірі 1 000,00 грн. (одна тисяча гривень 00 копійок).
В судовому засідання позивач ОСОБА_1 та його представник підтримали позов в повному обсязі, посилалися на підстави звернення до суду, зазначені в заяві, просили суд задовольнити вимоги.
Представник відповідача - Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області в судовому засіданні позов не визнав, посилався на те, що дисциплінарні стягнення у вигляді доган, були накладені на позивача правомірно, оскільки ОСОБА_1, як водій, відмовився перевозити хвору, також, відмовився від проходження тестувань щодо знань правил дорожнього руху.
Заслухавши позивача, представника позивача, представника відповідача, свідків, дослідивши надані сторонами докази, суд приходить до наступного.
У відповідності до ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю та гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Статтею 21 КЗпПУ визначено, що трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Судом встановлено, що станом на 2015 рік позивач ОСОБА_1 працював на посаді водія автотранспортного засобу господарчого персоналу Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області.
За водієм ОСОБА_1 закріплений транспортний засіб - автомобіль GEELY , легковий седан-В, державний номерний знак НОМЕР_1, власником якого є Комунальне некомерційне підприємство Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги .
Згідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії САО № 257087, автомобіль GEELY , легковий седан-В, державний номерний знак НОМЕР_1 призначений для перевезення медичного персоналу.
На підставі статті 139 КЗпП України, працівники зобов'язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.
Статтею 140 КЗпП України передбачено, що трудова дисципліна на підприємствах, в установах, організаціях забезпечується створенням необхідних організаційних та економічних умов для нормальної високопродуктивної роботи, свідомим ставленням до праці, методами переконання, виховання, а також заохоченням за сумлінну працю. У трудових колективах створюється обстановка нетерпимості до порушень трудової дисципліни, суворої товариської вимогливості до працівників, які несумлінно виконують трудові обов'язки. Щодо окремих несумлінних працівників застосовуються в необхідних випадках заходи дисциплінарного і громадського впливу.
Нормами статті 141 КЗпП України визначено, що власник або уповноважений ним орган повинен правильно організувати працю працівників, створювати умови для зростання продуктивності праці, забезпечувати трудову і виробничу дисципліну, неухильно додержувати законодавства про працю і правил охорони праці, уважно ставитися до потреб і запитів працівників, поліпшувати умови їх праці та побуту.
На підставі статті 142 КЗпП України, трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу і виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) на основі типових правил.
Нормами статті 147 КЗпП України передбачено, що за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення. Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.
У відповідності до статті 147-1 КЗпП України, дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника. На працівників, які несуть дисциплінарну відповідальність за статутами, положеннями та іншими актами законодавства про дисципліну, дисциплінарні стягнення можуть накладатися також органами, вищестоящими щодо органів, вказаних у частині першій цієї статті.
Вимогами статті 148 КЗпП України визначено, що дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
У відповідності до статті 149 КЗпП України, до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.
Судом встановлено, що наказом Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області № 164-к від 18 листопада 2015 року Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1О. , водію автотранспортного засобу господарчого персоналу Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області ОСОБА_1 оголошено догану за порушення трудової дисципліни.
У відповідності до наказу, 16.11.2015 p. водій автотранспортного засобу господарчого персоналу ОСОБА_1 категорично та в грубій формі відмовився доставити пацієнтку, яка потребувала негайної госпіталізації до гінекологічного відділення Новомосковської ЦМЛ, за дорученням в.о. завідувача амбулаторії ЗПСМ № 4, лікаря-акушера-гінеколога ОСОБА_6 JI.O. і заступника головного лікаря ОСОБА_4 ОСОБА_1 усвідомлював, що дана пацієнтка знаходиться в невідкладному для її життя стані, і свідомо відмовився від виконані ладових обов'язків. В наслідок чого пацієнтка опинилась в небезпечному для життя стані. ОСОБА_1 мав можливість надати допомогу пацієнтці та запобігти настанню тяжких наслідків, однак його бездіяльність свідчить про низькі моральні якості цього водія. Тим самим порушив п.3 п.п.3.1 Правил внутрішнього трудового розпорядку Центру, посадову інструкцію, унеможливив виконання статутних зобов'язань Центру, Положення про центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги та положень про його підрозділи затверджене наказом Наказ МОЗ України від 04.11.2011 р. № 755, ОСОБА_5 медичного обслуговування громадян центрами первинної медичної (медико-санітарної) допомоги затверджений наказом № 646 МОЗ України від 05.10.2011 р. та Закон України Основи законодавства України про охорону здоров'я .
На підставі статті 150 КЗпП України, дисциплінарне стягнення може бути оскаржене працівником у порядку, встановленому чинним законодавством.
Згідно до статті 233 КЗпП України.працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки. У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до сду в межах процесуальних строків, визначених статтею 233 КЗпП України.
У відповідності до ст.8 Закону України Основи законодавства України про охорону здоров'я визначено, що кожен громадянин має право на безоплатне отримання у державних та комунальних закладах охорони здоров'я медичної допомоги, до якої, крім інших, належать: екстрена медична допомога; первинна медична допомога;
Згідно п.1.1. "Положення про центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги", затвердженого Наказом МОЗ України від 04.11.2011 року № 755, Центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги (надалі - ЦПМСД) створюється з метою забезпечення потреб населення у первинній медичній (медико-санітарній) допомозі (надалі - ПМСД).
Пунктом 2.1.4 "Положення про центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги", затвердженого Наказом МОЗ України від 04.11.2011 року № 755, одним з предметів діяльності центрів є організація та надання невідкладної медичної допомоги.
Згідно п. 1 ОСОБА_5 медичного обслуговування громадян центрами первинної медико-санітарної допомоги, затвердженого наказом № 646 МОЗ України від 05.10.2011 року, цей ОСОБА_5 визначає основні принципи медичного обслуговування громадян центрами первинної медико-санітарної допомоги (надалі ЦПМСД), механізм та обсяг надання медичних послуг лікарем загальної практики - сімейним лікарем (надалі - лікар ЗП-СЛ) і механізм скерування пацієнта лікарем ЗП-СЛ для отримання спеціалізованої медичної допомоги при різних клінічних станах та захворюваннях.
ОСОБА_5 визначений перелік захворювань і станів, за основу якого взято Міжнародну класифікацію хвороб десятого перегляду (МКХ-10), до якого включено найпоширеніші стани і захворювання, що найчастіше зустрічаються лікарю ЗП-СЛ у повсякденній практиці та перелік надання медичних послуг ЦПМСД.
Відповідно до ст. 37 Закону України Основи законодавства України про охорону здоров'я від 19.11.1992 № 2801-ХІІ, медичні працівники зобов'язані невідкладно надавати необхідну медичну допомогу у разі виникнення невідкладного стану людини. Організація та забезпечення надання екстреної медичної допомоги громадянам та іншим особам здійснюються відповідно до Закону України "Про екстрену медичну допомогу".
Законом України "Про екстрену медичну допомогу" визначено, що система екстреної медичної допомоги в Автономній ОСОБА_7 Крим, областях, містах Києві та Севастополі складається з центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, станцій екстреної (швидкої) медичної допомоги, бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги, відділень екстреної (невідкладної) медичної допомоги.
Згідно Типового положення про центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 21.11.2012 р. № 1116, Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (далі - центр) - заклад охорони здоров'я, що забезпечує на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (ОСОБА_7 Крим, область, мм. Київ та Севастополь) організацію та надання екстреної медичної допомоги пацієнтам і постраждалим, які перебувають у невідкладному стані (далі - пацієнти і постраждалі), у повсякденних умовах, особливий період та під час ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
У додатку до Постанови КМУ від 21.11.2012 р. № 1119 Про норматив прибуття бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги на місце події - Критерії розподілу звернень залежно від стану пацієнта на екстрені та неекстрені, визначено, що 1. До категорії екстрених належать звернення стосовно пацієнта, який перебуває у невідкладному стані…. До категорії екстрених належать також звернення медичних працівників щодо транспортування пацієнтів, які перебувають у стані, що потребує обов'язкового медичного супроводження та термінової госпіталізації до стаціонарних закладів охорони здоров'я.
У відповідності до "Положення про центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги", затвердженого Наказом МОЗ України від 04.11.2011 року № 755 (розділ VI "Взаємодія та контроль діяльності"), визначено, що:
-п.6.1 - за необхідності надання пацієнту ВМД або ТМД спеціалізованої або високоспеціалізованої допомоги, ЦПМСД направляє пацієнтів згідно з показаннями до закладів охорони здоров'я ВМД або ТМД відповідної спеціалізації;
-п.6.2. - за необхідності надання пацієнту екстреної медичної допомоги або наявності показань до екстреної госпіталізації (консультації) у заклад ВМД або ТМД, ЦПМСД здійснює виклик бригади швидкої медичної допомоги;
Пунктом 3.1 Наказу № 25 від 18.01.2013 р. Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради також передбачено, що у разі необхідності надання екстреної медичної допомоги необхідно викликати бригаду швидкої медичної допомоги. ,
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтвердив той факт, що 16.11.2015 p. він відмовився від перевезення пацієнтки (хворої), зазначений факт підтвердили свідки - завідувач амбулаторії № 6 ОСОБА_4І та акушер-гінеколог ОСОБА_6, які зазначали, що хвора потребувала екстреної медичної допомоги та госпіталізації.
У відповідності до посадової інструкціїКомунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради , на водія легкового автотранспорту не покладені обов'язки транспортування пацієнтів (хворих)
У відповідності до наказу МОЗ № 232 від 02.10.2000 року Про затвердження спеціалізованих транспортних засобів галузі охорони здоров'я України, що відносяться до складу (категорії) санітарних" - автомобіль "GEELY" не є санітарним транспортом та призначений лише для перевезення медичного персоналу, а не пацієнтів (хворих)
Таким чином, оскільки транспортний засіб, який закріплений за водієм ОСОБА_1 не є санітарним транспортом та призначений лише для перевезення медичного персоналу, а не пацієнтів (хворих), враховуючи необхідність надання пацієнту екстреної медичної допомоги або екстреної госпіталізації (консультації), центр первинної медико-санітарної допомоги повинен був здійснює виклик бригади швидкої медичної допомоги для госпіталізації чи надання екстреної медичної допомоги.
Враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад порушення трудової дисципліни, в зв'язку з чим, наказ Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області № 164-к від 18 листопада 2015 року Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1О. є незаконним, в зв'язку з чим. позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
У відповідності до статті 237-1 КЗпП відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Згідно до вимог статті 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає … у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала в зв'язку із протиправною поведінкою щодо неї.
Частиною 3 статті 23 ЦК України передбачено, що моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обстави, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності та справедливості.
Суд приходить до переконання, що діями відповідача, які полягали у винесенні неправомірного наказу про застосування дисциплінарного стягнення - догани, позивачу ОСОБА_1 була спричинена моральна шкода, яка полягала в душевних стражданнях в зв'язку з неправомірною поведінкою щодо нього, в зв'язку з чим, виходячи з обставин справи, враховуючи вимоги розумності і справедливості, суд приходить до переконання, що вимоги позивача про стягнення моральної шкоди є обґрунтованими, а тому такими, що підлягають задоволенню, у розмірі 1 000 грн.
Судом встановлено, що у відповідності до наказу Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області № 167-к від 20 листопада 2015 року Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1О. водію автотранспортного засобу господарчого персоналу Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області ОСОБА_1 оголошено догану за порушення трудової дисципліни.
Згідно тексту наказу, на виконання наказу ДОЗ ДОДА від 22.10.2015 p. № 128/0/197-15 та наказу по Центру від 30.10.2015 p. № 192 Про проведення тижня безпеки дорожнього руху усі водії автотранспортних засобів господарчого персоналу Центру повинні були з 09.11.2015 р. по 5.112015 p. пройти тестування знань правил дорожнього руху. Водій ОСОБА_1 категорично відмовився в присутності інших водіїв виконувати заходи з перевірки, мотивуючи тим, що комісія Центру без присутності автоінспектора не має права проводити тестування. ОСОБА_1 було ознайомлено з наказом по Центру про тестування, але станом на 18.11.2015 p. він тестування так і не пройшов. Тим самим водій ОСОБА_1 порушив п.3 п.п.3.1 Правил внутрішнього трудового розпорядку Центру, посадову інструкцію та cт.139 КЗпП України.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.10.2015 №40611/1/1-15, окремого доручення Міністерства охорони здоров'я від 29.09.2015 № ДХЗМ-326-15, плану Міністерства охорони здоров'я та додаткових планів Міністерства внутрішніх справ, Міністерства інфраструктури, Міністерства освіти і науки згідно профілю їхньої діяльності, заступником Міністра охорони здоров'я України було затверджено Загальний план заходів з проведення Тижня безпеки дорожнього руху з 09 по 15 листопада 2015 року.
Відповідно до п. 13 Загального плану, в усіх регіонах України було затверджено проведення наради та круглі столи в регіонах з автомобільними перевізниками, підприємствами, установами та організаціями автомобільного транспорту, що здійснюють пасажирські перевезення, стосовно виконання ними вимог законодавства про автомобільний транспорт в частині безпеки перевезень, необхідності проведення інструктажів з водіями стосовно роботи в осінньо-зимовий період, підготовки рухомого складу до осінньо-зимового періоду, а також профілактичних акцій з попередження дорожньо-транспортних пригод та роз'яснювальної роботи стосовно дотримання учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху.
Судом встановлено, що у відповідності до наказу від 22.10.2015 року № 128/0/197-15 Департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської обласної державної адміністрації визначені заходи з нагоди Тижня безпеки дорожнього руху.
У відповідності до наказу Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 30.10.2015 p. № 192 Про проведення тижня безпеки дорожнього руху , був затверджений організаційний комітет, та затверджений план заходів з проведення Тижня безпеки дорожнього руху.
Згідно до плану заходів з підготовки та проведення Тижня безпеки дорожнього руху з 09 по 15.11.2015 р., 09 листопада 2015 року повинні бути проведені семінарські заняття водіїв з питання дотримання безпеки дорожнього руху з залученням інспектора ДАІ ОСОБА_8, а до 13 листопада 2015 року - проведення перевірки знань Правил дорожнього руху із складанням тестів водіїв щодо зниження рівня аварійності технічних засобів в присутності інспектора (за згодою).
Судом встановлено, що семінарські заняття водіїв з питання дотримання безпеки дорожнього руху були проведені без участі інспектора ДАІ, що не заперечувалося сторонами.
Сторони також визнали, та не заперечували той факт, що ОСОБА_1 відмовився від проходження перевірки знань Правил дорожнього руху із складанням тестів, зазначений факт підтвердили також свідки ОСОБА_9, ОСОБА_10, пройшов зазначені тести пізніше.
В той же час, судом встановлено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження перевірки знань Правил дорожнього руху із складанням тестів, мотивуючи відмову тим. що перед проходженням перевірки повинні бути проведені що семінарські заняття водіїв за участі інспектора ДАІ, що не було зроблено.
Оскільки наказом Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 30.10.2015 p. № 192 Про проведення тижня безпеки дорожнього руху був затверджений план заходів з проведення Тижня безпеки дорожнього руху, відповідно до якого до проведення тестування, 09 листопада 2015 року повинні бути проведені семінарські заняття водіїв з питання дотримання безпеки дорожнього руху з залученням інспектора ДАІ ОСОБА_8, судом встановлено, що зазначений захід був проведений без участі інспектора ДАІ, позивач ОСОБА_1 мав право вимагати виконання наказу по підприємству, та правомірно відмовився від перевірки знань Правил дорожнього руху із складанням тестів.
Враховуючи наведене, позовні вимоги в частині визнання незаконним наказу Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області № 167-к від 20 листопада 2015 року Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1О. обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 76-81, 89, 258-259, 263-268 ЦПК України, суд,
у х в а л и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати незаконним наказ Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області № 164-к від 18 листопада 2015 року Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1О. , відповідно до якого водію автотранспортного засобу господарчого персоналу Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області ОСОБА_1 оголошено догану за порушення трудової дисципліни.
Визнати незаконним наказ Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області № 167-к від 20 листопада 2015 року Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1О. , відповідно до якого водію автотранспортного засобу господарчого персоналу Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області ОСОБА_1 оголошено догану за порушення трудової дисципліни.
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 37734221) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2) на відшкодування завданої моральної шкоди 1 000,00 грн. (одна тисяча грн. 00 коп.)
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги виконавчого комітету Новомосковської міської ради Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 37734221) на користь держави судові витрати в сумі 5 286,00 грн. (п'ять тисяч двісті вісімдесят шість грн. 00 коп.)
Апеляційна скарга на рішення суду може бути поданою безпосередньо до Апеляційного суду Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 30 березня 2018 року.
Суддя Д.І. Городецький
Суд | Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 22.03.2018 |
Оприлюднено | 24.04.2018 |
Номер документу | 73564415 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Городецький Д. І.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Городецький Д. І.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Городецький Д. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні