Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 2-587/08
Провадження № 4-с/553/16/2018
У Х В А Л А
Іменем України
23.04.2018 рокум. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Парахіної Є.В.,
при секретарі - Остапченко Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві справу за скаргою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на дії старшого державного виконавця Подільського відділу державної виконавчої служби м. Полтави Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, -
В С Т А Н О В И В :
У лютому 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду в інтересах ОСОБА_2 зі скаргою на дії старшого державного виконавця Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3, в якій вказує на те, що у провадженні Подільського ВДВС м. Полтава ГТУЮ у Полтавській області перебуває виконавче провадження по примусовому виконанню виконавчого листа № 2-587/08, виданого 08.05.2008 року Ленінським районним судом м. Полтави, про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 аліментів щомісячно у розмірі 1/4 усіх видів заробітку на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_5. Старшим державним виконавцем Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3 складений розрахунок заборгованості по аліментам станом на 01 жовтня 2017 року, з яким він ознайомився під час ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження 25 січня 2018 року. Вважає розрахунок незаконним і таким, що підлягає скасуванню, оскільки він не відповідає вимогам Закону України "Про виконавче провадження", "Інструкції з організації примусового виконання рішень", Постанови Кабінету Міністрів України "Про перелік видів доходів, які враховуються при визначення розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб" від 26 лютого 1993 року № 146 в редакції від 03 серпня 2016 року, Сімейному кодексу України та іншим законодавчим актам, так як він не є помісячним за весь період заборгованості, а лише за період з квітня 2016 року по вересень 2017 року, за основу для нарахування аліментів взятий розмір середньої заробітної плати без вирахування податків та зборів, а також не враховані суми сплачених боржником коштів та розмір наданої ним фінансової допомоги на утримання дитини, разом з якою він постійно проживає.
Просить суд визнати дії старшого державного виконавця Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3 щодо обчислення та складання розрахунку заборгованості незаконними, скасувати розрахунок заборгованості станом на 01 жовтня 2017 року б/н та дати його складання, складений старшим державним виконавцем Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3, зобов'язати старшого державного виконавця Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3 обчислити та скласти розрахунок заборгованості зі сплати аліментів у відповідності та з дотриманням норм законодавства України та притягнути старшого державного виконавця Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3 до відповідальності, передбаченої законодавством за порушення Закону України "Про виконавче провадження", Цивільного процесуального кодексу України, Конституції України та інших законодавчих актів.
В судове засідання учасники процесу не з'явились, незважаючи на те, що були повідомлені про час та місце розгляду справи. Скаржник та стягувач про причини неявки суд не повідомили, представник скаржника ОСОБА_1 звернувся з клопотанням про розгляд справи без його участі, в якій просив скаргу задовольнити у повному обсязі.
Старший державний виконавець Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3, в провадженні якого перебуває виконавче провадження, процесуальне рішення по якому є предметом оскарження, в судове засідання повторно не з'явився, надавши заяву з проханням відкласти розгляд справи на іншу дату, проте доказів існування поважних причин неявки суду не надав, у зв'язку з чим суд визнав його клопотання таким, що не підлягає задоволенню, та визнав за можливе вирішити скаргу без участі суб'єкта оскарження з урахуванням положень ст. 450 ЦК України, відповідно до яких неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду .
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
В провадженні Ленінського районного суду м. Полтави перебувала цивільна справа № 2-587/08 за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів.
Рішенням Ленінського районного суду м. Полтави від 18.04.2008 року позовні вимоги задоволено - стягнуто з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, аліменти щомісячно в розмірі 1/4 частини з усіх видів його заробітку, але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на користь ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, на утримання неповнолітньої доньки - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_6, починаючи з 20 лютого 2008 року і до досягнення дитиною повноліття.
Вищевказане рішення суду сторонами не оскаржувалося, вступило в законну силу та 08 травня 2008 року за заявою стягувача виданий виконавчий лист про стягнення аліментів з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_6.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Виконання судових рішень - це заключна стадія судового процесу, а саме заключний етап у процесі реалізації захисту чи відновлення порушених прав.
Згідно ст. 14 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності встановленої законом.
Стягувач ОСОБА_4 пред'явила вказаний виконавчий лист для виконання до Ленінського ВДВС Полтавського МУЮ (правонаступником якого в даний час є Подільський ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області).
Старшим державним виконавцем Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3 у жовтні 2017 року складений розрахунок заборгованості по аліментам згідно в/л 2-587/08 від 08.05.2008, виданого Ленінським районним судом м. Полтава про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 аліментів в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку на утримання доньки - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_7, до досягнення дитиною повноліття, станом на 01.10.2017 року, який містить очевидні арифметичні помилки та не відповідає нормам чинного законодавства, оскільки не містить помісячного зазначення суми заборгованості за весь період її утворення.
Як вбачається з даного розрахунку, заборгованість станом на 01.02.2014 року становить 35013 грн. 50 коп., заборгованість станом на 01.04.2016 року становить 56144 грн. 91 коп., при цьому, за період з 01.04.2016 року по 01.10.2017 року нараховано заборгованість в сумі 22507 грн. 50 коп., а заборгованість станом на 01.10.2017 року розрахована як сукупність усіх трьох вищезазначених сум та визначена у розмірі 113665 грн. 91 коп., тоді як мала б складати 78652 грн. 41 коп.; дані в стовбці № 7 "Підлягають до сплати аліменти у розмірі" та дані в стовбці № 9 "Заборгованість" повністю збігаються помісячно за період з квітня 2016 року по вересень 2017 року, а отже з урахуванням несплати боржником аліментів в указаному періоді, в рядку "всього" суми мають бути однаковими, проте сума в стовбці № 7 - 18693 грн. 00 коп., а сума в стовбці № 9 - 22507 грн. 50 коп., що також свідчить про арифметичні помилки.
Постановою начальника Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області від 02.11.2017 року вирішено визнати дії старшого державного виконавця Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3 такими, що вчинені з порушенням вимог ст. 71 Закону України "Про виконавче провадження" щодо обчислення розміру заборгованості по сплаті аліментів, скасувати довідку-розрахунок заборгованості станом на 01.10.2017 року, зобов'язати старшого державного виконавця Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3 усунути порушення вимог ст. 71 Закону України "Про виконавче провадження" щодо обчислення розміру заборгованості по сплаті аліментів та провести виконавчі дії відповідно до вимог законодавства.
На виконання вищенаведеної постанови старшим державним виконавцем Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3 повторно складений розрахунок заборгованості по аліментам згідно в/л 2-587/08 від 08.05.2008, виданого Ленінським районним судом м. Полтава про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 аліментів в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку на утримання доньки - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_7, до досягнення дитиною повноліття, станом на 01.10.2017 року.
Не погоджуючись з правомірністю вказаного документу скаржник просить його скасувати, вказуючи, що зазначений розрахунок не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки не містить помісячної суми заборгованості за весь період її утворення, а при обчисленні розміру аліментів за основу взято середню заробітну плату без відрахування обов'язкових зборів, не враховано кошти та допомогу, надану скаржником на утримання дитини.
Згідно ч. 3 ст. 71 Закону України "Про виконавче провадження" визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому Сімейним кодексом України.
В ч. 4 ст. 71 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавець зобов'язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця. Виконавець зобов'язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі: 1) надходження виконавчого документа на виконання від стягувача; 2) подання заяви стягувачем або боржником; 3) надіслання постанови на підприємство, в установу, організацію, до фізичної особи - підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи; 4) надіслання виконавчого документа за належністю до іншого органу державної виконавчої служби; 5) закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 195 СК України заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном. Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою - підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.
Згідно п. 12 "Інструкції з організації примусового виконання рішень", затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012 року, виконавець у разі надходження виконавчого документа про стягнення аліментів у день відкриття виконавчого провадження повинен підрахувати розмір заборгованості зі сплати аліментів та разом з постановою про відкриття виконавчого провадження повідомити про нього стягувача і боржника. Розрахунок заборгованості має бути помісячним і містити суму заробітної плати та інших доходів боржника, що залишилася після утримання податків , відсоток або частку заробітку (доходу), визначених виконавчим документом, загальну суму заборгованості. Визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому статтею 195 Сімейного кодексу України. Якщо розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за три місяці зі сплати аліментів, виконавець перевіряє майновий стан боржника з одночасним накладенням арешту на майно боржника, вносить до автоматизованої системи виконавчого провадження відомості про заборгованість боржника та надсилає стягувачу письмове роз'яснення про право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинення кримінального правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.
Як вбачається з розрахунку заборгованості по аліментам без номеру та дати, складеного старшим державним виконавцем Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3 очевидно на виконання вимог постанови начальника відділу від 02.11.2017 року, заборгованість станом на 01.04.2016 року становить 56144 грн. 91 коп., за період з квітня 2016 року по вересень 2017 року включно наведено помісячний розрахунок заборгованості на суму 22507 грн. 50 коп., та визначено загальну заборгованість станом на 01.10.2017 року - 78652 грн. 41 коп.
При цьому, не викликає сумніву, що за період до 01.04.2016 року помісячний розрахунок заборгованості відсутній, оскаржуваний розрахунок не дає можливості встановити початок утворення боргу та оцінити достовірність, повноту та правильність розрахунку, проведеного державним виконавцем.
Скаржником не надано та судом не встановлено даних про те, що боржник ОСОБА_2 працює та отримує заробіток, відповідно, державним виконавцем обґрунтовано при обчислення заборгованості по аліментам за основу взято розмір середньої заробітної плати по м. Полтаві з дотриманням вимог ч.ч. 1, 2 ст. 195 СК України . Разом з тим, зміст розрахунку свідчить про те, що при обчисленні розміру аліментів, що підлягають сплаті боржником враховано вказаний показник без урахування податків, обов'язкових зборів та платежів, що підлягають утриманню з заробітної плати.
Таким чиним, очевидно, що складений старшим державним виконавцем Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3 розрахунок заборгованості по аліментам боржника не відповідає вимогам ст. 71 Закону України "Про виконавче провадження", п. 12 "Інструкції з організації примусового виконання рішень".
Доводи скаржника про безпідставне неврахування при визначенні розміру заборгованості сум сплачених боржником коштів та розміру наданої ним фінансової допомоги на утримання дитини, разом з якою він постійно проживає, суд вважає необґрунтованими, оскільки жодних об'єктивних та достовірних доказів на підтвердження вказаних обставин ним суду не надано та в ході судового розгляду справи не встановлено.
Відповідно до роз'яснень, що містяться в п. 18 пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах" № 6 від 07.02.2014 року, виходячи зі змісту статті 387 ЦПК, у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу державної виконавчої служби задовольнити вимогу заявника та усунути допущені порушення або іншим шляхом поновлює його порушені права чи свободи.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що розрахунок заборгованості по аліментам, згідно в/л 2-587/08 від 08.05.2008, виданого Ленінським районним судом м. Полтави про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 аліментів в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку на утримання доньки - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_7, до досягнення дитиною повноліття, станом на 01.10.2017 року, виконаний старшим державним виконавцем Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3 не у відповідності з вимогами чинного законодавства , за таких обставин скарга ОСОБА_1 в інтересах боржника ОСОБА_2 про визнання дій державного виконавця щодо його складання та обчислення розміру заборгованості по аліментам та про скасування цього розрахунку є обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню. Відповідно, суд вважає обґрунтованими і вимоги скаржника про покладення обов'язку на державного виконавця скласти розрахунок заборгованості по аліментам у відповідності з вимогами чинного законодавства.
Поряд з цим, суд не знаходить підстав для задоволення скарги в частині притягнення старшого державного виконавця Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3 до відповідальності, передбаченої законодавством, оскільки це питання виходить за межі юрисдикції суду при розгляді скарги на дії державного виконавця .
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 447-451 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Скаргу ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на дії старшого державного виконавця Подільського відділу державної виконавчої служби м. Полтави Головного територіального управління юстиції у Полтавській області - задовольнити частково .
Визнати неправомірними дії старшого державного виконавця Подільського відділу державної виконавчої служби м. Полтави Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_3 щодо обчислення та складання розрахунку заборгованості по аліментах згідно в/л 2-587/08 від 08.05.2008, виданого Ленінським районним судом м. Полтави про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 аліментів в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку на утримання доньки - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_7, до досягнення дитиною повноліття, станом на 01.10.2017 року .
Скасувати розрахунок заборгованості по аліментах згідно в/л 2-587/08 від 08.05.2008, виданого Ленінським районним судом м. Полтави про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 аліментів в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку на утримання доньки - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_7, до досягнення дитиною повноліття на загальну суму боргу 78652 грн. 41 коп., виконаний станом на 01.10.2017 року старшим державним виконавцем Подільського ВДВС м. Полтави ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_3 та зобов'язати скласти новий розрахунок у відповідності з вимогами Закону України "Про виконавче провадження" та "Інструкції з організації примусового виконання рішень".
В іншій частині в задоволенні скарги відмовити.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції - до Апеляційного суду Полтавської області.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня складення повного судового рішення
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 24.04.2018 року.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_6
Суд | Ленінський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2018 |
Оприлюднено | 25.04.2018 |
Номер документу | 73572587 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Полтави
Парахіна Є. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні