20.04.2018
Справа № 760/1155/17
Провадження № 2/313/67/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.04.2018 р. смт. Веселе
Веселівський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді - Нагорного А.О., при секретарі судового засідання Кравцовій О.В., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Веселівської районної державної адміністрації Запорізької області, Запорізької сільської ради Веселівського району Запорізької області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Запорізькій області, про зобов'язання виділення земельної ділянки на підставі сертифікату на право на земельну частку(пай),
ВCТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом у якому просить суд зобов'язати Веселівську районну державну адміністрацію Запорізької області код ЄДРПОУ 02140863, місцезнаходження 72202 смт Веселе вулиця Центральна, будинок 136, Веселівського району Запорізької області та Запорізьку сільську раду Веселівського району Запорізької області код ЄДРПОУ 26013320, місцезнаходження 72240 с Запоріжжя, вулиця Гагаріна будинок 19 Веселівський район Запорізька область виділити їй, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1, земельну ділянку в розмірі земельної частки (паю) площею 6,24 умовних кадастрових гектарів на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН № 210239 виданого Веселівською районною державною адміністрацією 06.06.2014 р., із земель запасу чи резервного фонду колишнього Колективного сільськогосподарського підприємства Зоря .
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача є ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Обгрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_3 посилається на те, що вона зверталася до відповідачів та третьої особи із заявою про виділення в натурі земельної ділянки на підставі вище зазначеного сертифікату, проте їй було відмовлено з підстав відсутності вільних земель та відсутністю відповідних повноважень.
На думку позивачки дії відповідачів є перешкодою у реалізації її права на виділення земельної ділянки в натурі і врешті стали підставою для її звернення до суду з вимогою про зобов'язання виділення земельної ділянки.
Присутній у судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 просив позовні вимоги задовольнити, судові витрати покласти на відповідачів.
Представник Веселівської районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_5 позов не визнав і просив суд у задоволенні відмовити з підстав, які викладені у запереченнях, долучених до матеріалів цивільної справи (а.с.72-75).
Запорізька сільська рада Веселівського району Запорізької області, яка є відповідачем у справі, явку свого представника у судове засіданні не забезпечила, але на адресу суду надійшов лист за підписом сільського голови ОСОБА_6, який просить суд розглянути справу без їхнього представника ( а.с.31-33,93-98).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Запорізькій області про час та місце судового розгляду повідомлена належним чином, але явку в останнє судове засідання свого представника не забезпечила, із заявою про відкладення розгляду справи до суду не зверталася. Проте її представник ОСОБА_7, який був присутній у попередніх судових засіданнях, не заперечував проти задоволення позову у частині зобов'язання виділення земельної ділянки на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) ( а.с.34).
З врахуванням думки представників сторін, а також з врахуванням вимог ст.ст. 2, 223 ЦПК України суд ухвалив протокольну ухвалу про розгляд справи без участі представника Запорізької сільської ради Веселівського району Запорізької області та третьої особи.
Суд, вислухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, повно і всебічно з'ясувавши обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі ст.ст. 4, 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до ст.ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється виключно на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведеності перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 81 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
Згідно ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують права та обов'язки.
Відповідно до ч.ч. 3, 5 вказаної правової норми цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.
Особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд, у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.
Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах (ч. 1 ст. 12, ч.ч. 1, 2, 3 ст. 13 ЦК України).
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до cертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН № 210239 виданого Веселівською районною державною адміністрацією 06.06.2014 р. на підстав рішення Веселівського районного суду Запорізької області від 14.02.2013 р. у справі № 22-ц/778/1055/13, позивачці належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності КСП Зоря , розміром 6,24 умовних кадастрових гектарів. Сертифікат зереєстровано 06.06. 2014 р. у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 526 ( а.с.6).
01.03.2016 р. позивачка ОСОБА_3 звернулася до Веселівської районної державної адміністрації з заявою про виділення в натурі земельної ділянки на підставі вище зазначеного сертифікату, проте листом від 14.03.2016 р. №10-0-21-УГЛ/052 їй було відмовлено. Відмову мотивовано відсутністю вільних земель та відсутністю у райдержадміністрації відповідних повноважень (а.с.7).
29.06.2016 р. позивачка звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області з вимогою про виділення земельної ділянки в натурі, проте згідно листа від 26.07.2016 р. Ш-4757-3646/6-16, а також 24.01.2017 р. Ш-7282/0-0.13-294/6-17 їй було відмовлено в зв'язку з відсутністю повноважень (а.с.8,9).
У вересні 2016 р. ОСОБА_3 звернулася до Запорізької сільської ради Веселівської району Запорізької області з заявою про виділення земельної ділянки в натурі, проте листом від 15.09.2016 р. № 340 їй також було відмовлено у зв'язку з відсутністю повноважень (а.с.10).
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Згідно зі ст. 5 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) сільські, селищні, міські ради та районні державні адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), зокрема, розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок і видачі документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку; приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості).
Сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.
У п. 3 Порядку організації робіт та методика розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2004 р. № 122, передбачено, що у разі виявлення після розробки проекту факту невключення одного чи кількох громадян, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку, спадкоємців права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом, інших громадян та юридичних осіб України, які відповідно до законодавства набули право на земельну частку (пай), до списку власників земельних часток (паїв), на підставі якого був складений проект, сільська, селищна, міська рада чи райдержадміністрація може прийняти рішення (розпорядження) про, зокрема, надання зазначеним громадянам земельних ділянок із земель запасу чи резервного фонду у розмірі відповідної земельної частки (паю).
Разом з тим громадянам земельні ділянки в натурі (на місцевості) можуть виділятися із земель запасу чи резервного фонду в розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, але за рахунок земель резервного фонду саме колишнього колективного сільськогосподарського підприємства.
Частиною 4 ст. 122 ЗК України передбачено, що Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Проте відповідно до Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) земельні частки (паї) не є землями державної чи комунальної власності, їх надання здійснюється за рішенням відповідних сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації, з урахуванням їх місця розташування.
Так, у преамбулі зазначеного Закону передбачено, що виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності.
На території Запорізької сільської ради Веселівського району Запорізької області існують землі резервного фонду з числа земель колишнього КСП Зоря , які перебувають в оренді.
Суд встановив, що станом на 28.11.2017 р. відповідно до наданої ОСОБА_4 управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області інформації із земель колишнього КСП Зоря Веселівському районі Запорізької області резервної землі є 573,9 га, та 719,4 га земель запасу (а.с.53-55, 57).
Отже, землі резервного фонду із земель колишнього КСП Зоря на території Веселівської селищної ради Веселівського району Запорізької області існують і виділення земельної ділянки Веселівською районною державною адміністрацією Запорізької області можливе за зверненням власника сертифікату або громадянина, який отримав право на землю за рішенням суду, попередньо розірвавши договори оренди.
ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Запорізькій області законодавчо не наділене повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками колишніх колективних сільськогосподарських підприємств, оскільки це суперечить вимогам ч. 4 ст. 122 ЗК України.
Як роз'яснено у п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 08.08.1995 р. № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Тому позов ОСОБА_8 підлягає задоволенню, так як відповідачі не довели обставини, які мають значення для справи і на які вони посилаються як на підставі своїх вимог або заперечень. Надані докази Веселівською районною державною адміністрацією Запорізької області щодо відмови у задоволенні позову з відсутністю повноважень, спростовуються доказами наданими позивачем.
Питання із судовими витратами вирішити відповідно до вимог ст.141 ЦПК України.
На підставі ст. ст. 2, 5 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , керуючись ст.ст. 1-13, 81, 89, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_3 - задовольнити.
Зобов'язати Веселівську районну державну адміністрацію Запорізької області код ЄДРПОУ 02140863, місцезнаходження 72202 смт Веселе вулиця Центральна, будинок 136, Веселівського району Запорізької області та Запорізьку сільську раду Веселівського району Запорізької області код ЄДРПОУ 26013320, місцезнаходження 72240 село Запоріжжя, вулиця Гагаріна,будинок 19 Веселівський район Запорізька область виділити ОСОБА_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_2, земельну ділянку в розмірі земельної частки (паю) площею 6,24 умовних кадастрових гектарів на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН № 210239 виданого Веселівською районною державною адміністрацією 06 червня 2014 року, із земель запасу чи резервного фонду колишнього Колективного сільськогосподарського підприємства Зоря .
Стягнути з Веселівської районної державної адміністрації Запорізької області та Запорізької сільської ради Веселівського району Запорізької області пропорційно на користь ОСОБА_3 витрати в сумі 640,00 грн., пов'язані з сплатою судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя
Веселівського районного суду
Запорізької області ОСОБА_9
Суд | Веселівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2018 |
Оприлюднено | 29.04.2018 |
Номер документу | 73668366 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Синельников Євген Володимирович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Синельников Євген Володимирович
Цивільне
Веселівський районний суд Запорізької області
Нагорний А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні