Ухвала
від 27.04.2018 по справі 522/2743/18
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 522/2743/18

Провадження по справі за № 1-«кс»/ 522/7996/18

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2018 року м. Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , розглянувши клопотання старшого слідчого з ОВС 2 ВРКП СУ ФР ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 про надання тимчасового доступу, -

В С Т А Н О В И В :

Старший слідчий з ОВС 2 ВРКП СУ ФР ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 , звернувся до суду з клопотанням, погодженим із прокурором, який здійснює процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні, про надання тимчасового доступу до речей та документів, тобто можливості оглянути та вилучити інформацію про зв`язок абонента, якому надані телекомунікаційні послуги оператором телекомунікації ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), інформацію про телефонні дзвінки з абонентського мобільного номеру НОМЕР_2 за період з 01.06.2017 по 01.12.2017, а саме інформацію стосовно вхідних, вихідних з`єднань абонента мобільного номеру: НОМЕР_2 із зазначенням дати, часу та тривалості з`єднання, в тому числі і дзвінки нульової тривалості, смс-повідомлення (без розшифрування їх змісту), із зазначенням базових станцій і місця їх розташування у момент з`єднань номерів мобільних терміналів; ідентифікаційні ознаки кінцевого обладнання (абонента А) (абонентський, серійний, ІМЕІ, ІМSI номери сім-картки); ідентифікаційні ознаки терміналу, з яким відбувався сеанс зв`язку (абонент Б).

В обґрунтування клопотання слідчий посилається на наступне.

Слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 32017160000000104 від 20.10.2017, стосовно службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого

ч.3 ст.212 КК України.

У ході досудового розслідування встановлено, у звітні податкові періоди з січня по грудень 2017 року службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) діючи умисно, шляхом заниження об`єкту оподаткування, а саме документального не відображення у бухгалтерської та податкової звітності господарських операцій по реалізації будівельних матеріалів та надання будівельних послуг, умисно ухилилися від сплати податку на додану вартість та податку на прибуток у сумі 4657062,85 грн., що є коштами в особливо великих розмірах.

Також під час досудового розслідування встановлено, що службові особи

ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснили продаж товарного бетону, щебню, піску, цементу та послуг бетононасосів за готівку як приватним особам так і юридичним особам. Так від замовників будівництва житлових комплексів в Одеській області було отримано приблизно 20 млн. грн. готівки, яка не знайшла свого відображення у бухгалтерському обліку та податковому обліку, про що свідчить відсутність даних про взаємовідносини в електронній звітності АРМу «Податковий блок» ДФС України. Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів.

Також службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » надавали послуги підприємствам по переводу безготівкових коштів в готівку з дисконтом 11,2% (за відсутності реального постачання товарів та послуг). Оборот не облікованої готівки складає від 200 тис. грн. до 1 млн. грн. на добу, про що свідчить відсутність даних про взаємовідносини в електронній звітності АРМу «Податковий блок» ДФС України.

З матеріалів досудового розслідування встановлено, що фінансово господарські операції носили лише документальне відображення без фактичного постачання ТМЦ в адресу покупця.

Так службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з метою прикриття своєї противоправної діяльності зі змовою з контрагентами, яким оказували послуги по обготівкуванню грошових коштів вносили неправдиві дані у товарно транспортні накладні, а саме вказували прізвище водіїв які фактично не здійснювали транспортування ТМЦ в адресу покупця та деякі взагалі були на період складання документів звільненні з посади водіїв.

Таким чином, в ході проведення досудового розслідування встановлено, що водій ОСОБА_3 в період 2017 року згідно отриманих товарно транспортних накладних здійснив перевезення цементу від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на суму понад 7,5 млн. грн. та в теперішній час користуються мобільним зв`язком оператора ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », використовуючи абонентський номер: НОМЕР_2 .

Отже, відомості про вхідні та вихідні дзвінки, текстові повідомлення, що здійснювалися з вказаного вище мобільному номеру в мережі оператора телекомунікації мобільного зв`язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », мають значення для встановлення місцезнаходження ОСОБА_3 в період з січня по грудень 2017 року, а саме місце знаходження його в момент транспортування ТМЦ в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

Іншими способами встановити важливі обставини у кримінальному провадженні не можливо.

У відповідності до ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Інформація, яка знаходиться у оператора телекомунікацій, ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » про зв`язок, надані телекомунікаційні послуги, у т.ч. отримані послуги, телефонні дзвінки та інші з`єднання мобільного номеру телефону водія ОСОБА_3 , адреси розташування та номери базових станцій, які обслуговували мобільний телефон, типи з єднань, їх дата, час та тривалість, ідентифікаційні ознаки кінцевого обладнання та терміналу, з яким відбувався сеанс зв`язку, з єднання нульової тривалості, відомості про абонента (за наявності контрактної угоди) за період після скоєння злочину сама по собі або в сукупності з іншими доказами має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному проваджені, зокрема встановлення доказів по кримінальному провадженню та осіб, що вчинили злочин.

У зв`язку з викладеним, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до вищевказаних речей та документів, та можливості їх вилучення.

Слідчий, будучи належним чином сповіщеним про день, час та місце розгляду клопотання, в судове засідання не з`явився.

Дослідивши надані матеріали, якими обґрунтовано доводи клопотання, приходжу до висновку, що у задоволенні клопотання необхідно відмовити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, у випадку можливості використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та у разі неможливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а також у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до ст. 160 ч. 2 у клопотанні зазначаються:

1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання;

2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати;

4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні;

6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю;

7) обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

В порушення ст. 160 КПК України слідчий не обґрунтував у клопотанні неможливість іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою вказаних документів.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів повинні бути зазначені підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи. Згідно з п. 1 ч. 5 ст. 163 КПК, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають чи можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 163 КПК України після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд здійснює судовий виклик особи, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, а у клопотанні слідчого такої особи зазначено не було.

Клопотання належним чином не мотивоване та не наведено доказів, що особа, у володінні якої знаходяться документи, не бажає добровільно передати їх стороні кримінального провадження, тобто слідчий не врахував можливість без застосовуваного заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Клопотання слідчого про надання доступу до речей і документів обґрунтовано лише формально, до нього не додано жодного доказу на обґрунтування викладених слідчим доводів, тобто, в рамках кримінального провадження, як слідує із матеріалів, якими слідчий мотивує своє клопотання, не проведено жодної слідчої дії (проведення ревізій, фінансового моніторингу та інше), які б підтверджували наявність скоєного злочину.

Відповідно до ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свбод, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Зазначені міжнародні гарантії прав людини на недоторканість житла, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя, недоторканість прав власності нормативно визначені в Конституції України та є, відповідно до положень ст. 2 КПК України, загальними засадами кримінального провадження.

Для досягнення завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України, орган досудового розслідування в даному кримінальному проваджені вправі з метою досягнення його дієвості застосувати інші заходи забезпечення кримінального провадження ( виклик слідчим, привід, залучення експерта).

Разом з цим, відповідно до положень діючого кримінального процесуального законодавства, застосування такого заходу не допускається, якщо сторона кримінального провадження не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для досягнення якого слідчий, прокурор звернувся із клопотанням.

При цьому, для оцінки потреб досудового розслідування, згідно ч. 4 ст. 132 КПК України, слідчий суддя зобов`язаний врахувати можливість без застосовуваного заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Однак, вказаних вимог слідчим при зверненні з клопотанням про надання тимчасового доступу до документів до слідчого судді при розгляді вказаного клопотання, дотримано не було.

Також слідчим суддею було встановлено, що слідчим в клопотанні не було дотримано вимог п. 1 ч. З ст. 132 КПК України, оскільки під час складання клопотання слідчий як суб`єкт, який безпосередньо здійснює досудове розслідування, повинен не лише констатувати наявність необхідності застосування заходу забезпечення кримінального провадження, а як суб`єкт, який найбільш обізнаний стосовно фактичних підстав їх застосування, навести суду відповідні аргументи, що підтверджують таку необхідність, переконати суд прийняти відповідне процесуальне рішення, а суд, ґрунтуючись на власному переконанні щодо наявності для цього достатніх підстав, постановляє рішення, яким задовольняє таке клопотання.

Тому суд, приходить до висновку що у задоволенні клопотання слідчого необхідно відмовити, оскільки встановлено відсутність правових підстав, передбачених ст. 160 КПК України, для надання тимчасового доступу до зазначених документів.

Керуючись ст.ст.159-166 КПК України, слідчий суддя -

У Х В А Л И В:

У задоволенні клопотання старшого слідчого з ОВС 2 ВРКП СУ ФР ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 , про надання тимчасовий доступ до речей та документів, а саме можливості оглянути та вилучити інформацію про зв`язок абонента, якому надані телекомунікаційні послуги оператором телекомунікації ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », - відмовити з підстав, викладених в мотивувальній частині ухвали слідчого судді.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

27.04.2018

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення27.04.2018
Оприлюднено28.02.2023
Номер документу73741868
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —522/2743/18

Ухвала від 03.09.2018

Кримінальне

Апеляційний суд Одеської області

Грідіна Н. В.

Ухвала від 06.08.2018

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

Ухвала від 13.07.2018

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

Ухвала від 04.05.2018

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

Ухвала від 04.05.2018

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

Ухвала від 27.04.2018

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

Ухвала від 27.04.2018

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Іванов В. В.

Ухвала від 05.03.2018

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Гончаров Р. В.

Ухвала від 21.02.2018

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Гончаров Р. В.

Ухвала від 21.02.2018

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Гончаров Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні