Постанова
від 03.05.2018 по справі 398/1187/16-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 травня 2018 року м. Кропивницький

справа № 398/1187/16-ц

провадження № 22-ц/781/679/18

Апеляційний суд Кіровоградської області в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

Мурашка С.І. (головуючий, суддя-доповідач), Голованя А.М.,Карпенка О.Л.

за участі секретаря - Зінов'євої Ю.О.

учасники справи:

позивач - Комунальний вищий навчальний заклад Олександрійський коледж культури і мистецтв ,

відповідачі - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7,

третя особа - первинна профспілкова організація комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури Вільної профспілки освіти і науки України ,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Кропивницькому цивільну справу за апеляційною скаргою Комунального вищого навчального закладу Олександрійський коледж культури і мистецтв на рішення Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 15 січня 2018 рокуу складі судді Голосеніної Т.В. і

В С Т А Н О В И В :

У квітні 2016 року Комунальний вищий навчальний заклад Олександрійський коледж культури і мистецтв звернувся до суду з позовом до ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_8 та з урахуванням уточнень позовних вимог (а.с.84-89) просив:

- рішення засновників ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_8 про утворення первинної профспілкової організації Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури Вільної профспілки освіти і науки України (ППО КВНЗ Олександрійське училище культури ВПОНУ) в частині визначення ними власної назви первинної профспілки в її повному та скороченому найменуванні та рішення вищезазначених засновників про обрання профспілкового комітету цієї профспілки, в частині обрання головою первинної профспілкової організації ОСОБА_5, обрання членом профспілкового комітету первинної профспілкової організації ОСОБА_6 прийняті (затверджені) ними на установчих зборах та оформлені протоколом від 04.10.2014 року, визнати недійсними.

Позов мотивовано тим, що 06 жовтня 2014 року адміністрація Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури отримала повідомлення, що 04 жовтня 2014 року на установчих зборах засновників було прийнято рішення про утворення ще однієї первинної профспілкової організації Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури Вільної профспілки освіти і науки України та її керівного органу.

Таке рішення, як з'ясувалося пізніше, було оформлене відповідним протоколом від 04.10.2014 року, копію якого адміністрація навчального закладу отримала в господарському суді Кіровоградської області при ознайомлені з матеріалами справи №912/206/16.

У вказаний період в Комунальному вищому навчальному закладі Олександрійське училище культури працювало 105 осіб, з яких 102 особи - були членами первинної профспілкової організації Олександрійського училища культури, а 3 особи - утворили нову первинну профспілкову організацію під вищезазначеним повним та скороченим найменуванням та її виборний орган.

Позивач вважає, що рішенням відповідачів порушено ст.10 Закону України Про громадські об'єднання , де вказано, що найменування громадського об'єднання складається з двох частин - загальної та власної назв.

У загальній зазначається організаційно-правова форма громадського об'єднання ("громадська організація", громадська спілка").

Власна назва громадського об'єднання не може містити слова "державний", "комунальний" та похідні від них.

До того ж вважають, що власна назва навчального закладу у власній назві громадського об'єднання може використовуватися лише за згодою навчального закладу.

Також, згідно протоколу установчих зборів від 04.10.2014 року засновники ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_8 прийняли рішення та затвердили його голосуванням про утворення первинної профспілкової організації Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури Вільної профспілки освіти і України (ППО КВНЗ Олександрійське училище культури ВПОНУ), використавши у власній назві повного та скороченого найменування цієї організації слово комунальний та власну назву Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури без його згоди.

Засновники вказаної первинної профспілкової організації не зверталися до адміністрації навчального закладу за дозволом про використання у власній назві первинної профспілки власної назви навчального закладу.

Питання про визначення найменування для утвореної засновниками вищезазначеної первинної профспілкової організації| було відсутнє в порядку денному цих зборів, і ними взагалі не розглядалося.

Рішення засновників ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_8 первинної профспілкової організації Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури Вільної профспілки освіти і науки України (ППО КВНЗ Олександрійське училище культури ВПОНУ) оформлене протоколом установчих зборів від 04.10.2014 року про обрання профспілкового комітету, а саме обрання головою первинної профспілкової організації ОСОБА_5, яка відповідно до пп.5.11 та 5.12 Статуту Вільної профспілки освіти і науки України є одночасно за посадою і головою профспілкового комітету та члена профспілкового комітету ОСОБА_6 постановлено з грубим порушенням вимог чинного законодавства та Статуту Вільної профспілки освіти і науки України, копію якого адміністрація навчального закладу отримала в господарському суді Кіровоградської області при ознайомлені з матеріалами справи №912/206/16.

При обранні її профспілкового комітету рішення про порядок проведення цих виборів (про таємне чи відкрите голосування) засновниками зборів не приймалося, а в голосуванні, всупереч вимогам ч.3 ст.98 ЦК України брали участь і кандидати на виборні посади в керівні органи профспілки ОСОБА_5 та ОСОБА_6

За результатами голосування відсутні будь-які правові підстави вважати, що за ОСОБА_5 та ОСОБА_6 позитивно проголосувала проста більшість від загальної кількості засновників, присутніх на вказаних установчих зборах.

Прийнявши рішення про обрання ОСОБА_5 керівником (головою) первинної профспілкової організації і органу управління (профкому) в складі ОСОБА_5 та ОСОБА_6 цієї профспілкової організації, її засновники порушили права та охоронювані законні інтереси навчального закладу, які відповідно проявляються в порушенні засновниками цієї профспілкової організації при вчиненні вищезазначеного правочину вимог закону (ст. 215 ЦК України), в результаті чого був порушений законний (правовий інтерес) адміністрації навчального закладу щодо ефективної та законної співпраці між навчальним закладом і легітимно обраними виборними органами цієї профспілки.

Рішенням Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 15 січня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Рішенням суду мотивовано тим, що з аналізу Закону України Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності та Статуту первинної профспілковї організації комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури Вільної профспілки освіти і науки України не вбачається, що при прийнятті рішення про створення первинної профспілкової організації Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури Вільної профспілки освіти і науки України відбулось порушення закону.

В апеляційній скарзі Комунальний вищий навчальний заклад Олександрійське училище культури просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішенням, яким позовні вимоги задовольнити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що суд безпідставно не застосував до спірних правовідносин норми цивільного законодавства, які підлягали застосуванню та ухвалив незаконне рішення.

В судовому засіданні апеляційного суду представник Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури адвокат ОСОБА_9 підтримав доводи апеляційної скарги.

Інші учасники справи не з'явилися про час і місце розгляду справи повідомлялись належним чином, що підтверджується розписками про вручення судових повісток та актами про відмову в отриманні судових повісток.

Відповідно до положень ч.1 ст.372 ЦПК України суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому судової повістки, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки буде визнано судом поважними.

Оскільки учасники справи про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, суд вирішив розглянути справу без участі осіб, які не з'явилися, що відповідає положенням ст.372 ЦПК України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення у встановлених статтею 367 ЦПК України межах, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що 04.10.2014 року трьома особами - ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_8, які являлися працівниками Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури , прийнято рішення про створення первинної профспілкової організації Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури Вільної профспілки освіти і науки України, обрані керівні органи профспілки, прийнято для керівництва в своїй діяльності Статут, що підтверджується протоколом установчих зборів.

Про створення профспілки роботодавець повідомлений 06.10.2014 року.

Суд погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Право громадян на участь у професійних спілках гарантовано статтею 36 Конституції України.

У статті 1 Закону України Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності (далі - Закон) визначено, що первинна організація профспілки - добровільне об'єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному навчальному закладі.

Статтею 4 Закону визначено, що законодавство про профспілки складається з Конституції України, Закону України "Про об'єднання громадян", цього Закону, Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Закони та інші нормативно-правові акти не можуть бути спрямовані на обмеження прав і гарантій діяльності профспілок, передбачених Конституцією України, цим Законом, крім випадків, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону.

Закон України "Про об'єднання громадян" застосовується до профспілок, якщо інше не передбачено цим Законом.

Якщо міжнародними договорами, угодами, конвенціями, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, передбачено більш високий рівень гарантій щодо забезпечення діяльності профспілок, то застосовуються норми міжнародного договору або угоди.

Відповідно до ст.ст. 6, 7 зазначеного Закону громадяни України мають право на основі вільного волевиявлення без будь-якого дозволу створювати профспілки, вступати до них та виходити з них на умовах і в порядку, визначених їх статутами, брати участь у роботі профспілок.

Членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються в навчальному закладі.

Громадяни України вільно обирають профспілку, до якої вони бажають вступити. Підставою для вступу до профспілки є заява громадянина (працівника), подана в первинну організацію профспілки. При створенні профспілки прийом до неї здійснюється установчими зборами.

Згідно ст.12 Закону професiйнi спiлки, їх обєднання у своїй дiяльностi незалежнi вiд державних органiв та органiв мiсцевого самоврядування, роботодавцiв, iнших громадських органiзацiй, полiтичних партiй, їм не пiдзвiтнi i не пiдконтрольнi.

Профспiлки самостійно організовують свою дiяльнiсть, проводять збори, конференцiї, з'їзди, засiдання утворених ними органiв, iншi заходи, якi не суперечать законодавству.

Забороняється втручання державних органiв, органiв мiсцевого самоврядування, їх посадових осiб, роботодавцiв, їх обєднань у статутну дiяльнiсть профспiлок, їх органiзацiй та об'єднань.

Відповідно до ст.14 Закону профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів. Статути (положення) профспілок приймаються з'їздами, конференціями, установчими або загальними зборами членів профспілки відповідного рівня і не повинні суперечити законодавству України.

Діяльність первинної профспілкової організації на підприємствах, в установах, організаціях врегульована Розділом ІІІ Закону, за приписами якого профспілкові організації на підприємствах, в установах, організаціях та їх структурних підрозділах представляють інтереси своїх членів і захищають їх трудові, соціально-економічні права та інтереси.

Свої повноваження первинні профспілкові організації здійснюють через утворені відповідно до статуту (положення) виборні органи, а в організаціях, де виборні органи не створюються - через профспілкового представника, уповноваженого згідно із статутом на представництво інтересів членів профспілки, який діє в межах прав, наданих цим Законом та статутом профспілки.

Матеріалами справи підтверджується, що згідно протоколу установчих зборів від 04.10.2014 року створено первинну профспілкову організацію Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури Вільної профспілки освіти і науки України, головою якої обрано ОСОБА_5, а членами профкомітету ОСОБА_6 та ОСОБА_8 (т.1 а.с.15-16).

07.10.2014 року про створення первинної профспілкової організації Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури Вільної профспілки освіти і науки України повідомлено директора Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури (т.1 а.с.13).

На підставі правового висновку щодо відповідності законодавству України повідомлення організації професійної спілки, погодженого начальником відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, легалізації об'єднань громадян та затвердженого начальником реєстраційної служби Олександрійського міськрайонного управління юстиції Кіровоградської області 09.12.2014 року, наказом начальника реєстраційної служби №38 від 09.12.2014 року легалізовано та внесено до Реєстру об'єднань громадян первинну профспілкову організацію Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури Вільної профспілки освіти і науки України (т.1 а.с.153,154).

Згідно витягу з протоколу №92 засідання ради Вільної профспілки освіти і науки України від 09 вересня 2014 року прийнято в члени Вільної профспілки освіти і науки України та взято на облік первинну профспілкову організацію Комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури , а також надано їй Свідоцтво про реєстрацію (т.1 а.с.126-129).

Відповідно до п.п.5.1,5.2 Статуту Вільної профспілки освіти і науки України первинна профспілкова організація створюється установчими зборами при наявності трьох і більше членів профспілки, які працюють на одному підприємстві, установі, організації, закладі, на підприємстві, що відносяться до галузі освіти і науки, навчаються у вищих або професійно-технічних навчальних закладах.

Рішення про створення первинної організації приймається на установчих зборах. На цих же зборах розглядається питання про реєстрацію організації центральним органом.

Головою профкому первинної профспілкової організації ВПОНУ була обрана ОСОБА_5, яка є повноважною особою в стосунках з адміністрацією ВПОНУ, іншими органами. Про створення первинної профспілкової організації ВПОНУ був належним чином повідомлений директор училища культури, як то передбачено законодавством.

Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що позивач заперечує дійсність рішення про утворення відповідачами профспілки в частині визначення засновниками власної назви в її повному та скороченому найменуванні, а також рішення засновників про обрання профспілкового комітету профспілки в частині обрання головою профспілки ОСОБА_5 і обрання членом профкомітету ОСОБА_6

Позивач вважає, що у нього є всі підстави заперечувати дійсність вказаних рішень, так як вони прийняті з порушенням вимог ст.90, ч.2,3 ст.98 ЦК України та ст.ст.9,10 Закону України Про громадські об'єднання .

Проте повністю з доводами апеляційної скарги погодитись неможна з огляду на таке.

Статтею 98 ЦК України на яку посилається позивач в апеляційній скарзі врегульовано повноваження загальних зборів учасників товариства.

Первинна профспілкова організація комунального вищого навчального закладу Олександрійське училище культури Вільної профспілки освіти і науки України не є товариством і питання обрання голови профспілки та обрання членів профкомітету не регулюються вказаною нормою, відповідно до ст. 4 Закону визначено, що законодавство про профспілки складається з Конституції України, Закону України "Про об'єднання громадян", цього Закону, Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Помилковими є доводи апеляційної скарги щодо порушення відповідачами ст.9,10 Закону України Про громадські об'єднання , якими визначено порядок утворення та реєстрацію громадського об'єднання, а також найменування громадського об'єднання.

За приписами ст.4 Закону України Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності законодавство про профспілки складається з Конституції України, Закону України "Про об'єднання громадян", цього Закону, Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Отже, порядок утворення профспілки, її реєстрація та найменування не врегульовані Законом України Про громадські об'єднання на який посилається позивач в апеляційній скарзі, а законодавство про профспілки визначено ст.4 Закону України Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності .

Аналізуючи наявні у справі докази, які надані суду учасниками справи, суд вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що первинна профспілкова організація ВПОНУ була створена на законних підставах, належним чином, згідно діючого законодавства та легалізована в органах юстиції згідно поданих необхідних документів.

Позивачем не доведено, що створенням відповідачами профспілки порушено його права та інтереси.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування норм матеріального права або порушення судом першої інстанції норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 374,376,381-384 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Комунального вищого навчального закладу Олександрійський коледж культури і мистецтв залишити без задоволення, а рішення Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 15 січня 2018 року без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови в касаційному порядку у випадку, передбаченому ст.389 ЦПК України.

Повний текст постанови складено 11.05.2018 року.

Головуючий суддя С.І.Мурашко

Судді А.М.Головань

О.Л. Карпенко

СудАпеляційний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення03.05.2018
Оприлюднено18.05.2018
Номер документу73932330
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —398/1187/16-ц

Постанова від 03.05.2018

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Мурашко С. І.

Постанова від 03.05.2018

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Мурашко С. І.

Ухвала від 22.03.2018

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Мурашко С. І.

Ухвала від 06.03.2018

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Мурашко С. І.

Рішення від 15.01.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Голосеніна Т. В.

Рішення від 15.01.2018

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Голосеніна Т. В.

Ухвала від 01.03.2017

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Мурашко С. І.

Ухвала від 20.02.2017

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Мурашко С. І.

Ухвала від 20.02.2017

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Мурашко С. І.

Ухвала від 20.01.2017

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Мурашко С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні