Рішення
від 16.05.2018 по справі 629/3702/17
ЛОЗІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 629/3702/17

Номер провадження 2/629/142/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.05.2018 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі головуючого судді Ткаченко О.А., за участю секретаря Торенко Ю.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Територіальної громади ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району Харківської області, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що 19.03.2012 року помер ОСОБА_5, який на день смерті постійно мешкав в с.Єлизаветівка, Лозівського району, Харківської області. Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки, площею 5,1957 га, у межах згідно з планом, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради, Лозівського району, Харківської області та надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вказана земельна ділянка належала спадкодавцю на підставі державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серія Р2 №743031, виданого Лозівською районною державною адміністрацією, Харківської області, 27.12.2002 року, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за №134. Спадкоємцем майна померлого є саме він, згідно заповіту, складеного на його ім'я, посвідченого секретарем Єлизаветівської сільської ради Лозівського району, Харківської області, 12.11.2010 року, за реєстром №94. На даний час він звернувся до Лозівської державної нотаріальної контори Харківської області з заявою про прийняття спадщини, але у вчиненні даної дії йому було відмовлено, оскільки він пропустив встановлений законом строк для звернення з такою заявою. Зазначив, що в установлений законом шестимісячний строк він не звернувся до нотаріальної контори з відповідною заявою, так як невірно зрозумів консультацію з приводу строків та умов звернення до нотаріальної контори для подачі заяви про прийняття спадщини, вважав, що за наявності заповіту, звертатись з питань оформлення спадщини можна в будь-який час, після спливу шести місяців з часу смерті спадкодавця. В зв'язку з чим просить визначити йому додатковий строк, терміном три місяці, для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори після смерті ОСОБА_5, померлого 19.03.2012 року.

Представник позивача - адвокат ОСОБА_6 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та прохала їх задовольнити в повному обсязі, пояснила, що 19.03.2012 року помер ОСОБА_5, який за життя склав на ім'я позивача заповіт, належним чином посвідчений секретарем Єлизаветівської сільської ради. В зв'язку з тим, що ОСОБА_1 невірно зрозумів консультацію нотаріуса і своєчасно не звернувся до нотаріальної контори з заявою для прийняття спадщини, тому при зверненні до нотаріальної контори, як виявилось, строк для прийняття спадщини позивачем пропущений. Однак позивач має оригінал правовстановлюючого документу на спадкову земельну ділянку, державний акт та належним чином посвідчений заповіт на своє ім'я. Також зазначила, що ОСОБА_1 як спадкоємець, який вважав, що належним чином прийняв спадщину після смерті ОСОБА_5 обробляє земельну ділянку, сплачує необхідні податки.

Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району, Харківської області ОСОБА_7 у судове засідання не з'явився, надав суду листа, в якому просив справу розглядати за його відсутності та ухвалити рішення на розсуд суду.

Відповідач ОСОБА_3 у судовому засіданні проти задоволення позову не заперечувала, пояснила, що померлий ОСОБА_5 є її рідним братом, дійсно за життя він склав заповіт на ім'я ОСОБА_1, посвідчений секретарем Єлизаветівської сільської ради Лозівського району, Харківської області. Також зауважила, що ОСОБА_1 підтримував дружні стосунки з братом, допомагав йому, тому це була воля брата таким чином розпорядитися своїм майном. Про те, що брат має намір скласти заповіт на ім'я позивача їхня сім'я знала, це питання ними обговорювалося та ніхто проти цього не заперечував. Дружину та дітей брат не мав. Крім того пояснила, що ОСОБА_4 є її та ОСОБА_5 рідним братом по матері, дійсно у 2001 році її брат зареєстрував ОСОБА_4 в своїй квартирі, щоб у нього була прописка, але ОСОБА_4 жодного разу за місцем реєстрації не проживав, коли помер брат, а ОСОБА_4 перебував у місцях позбавлення волі вона сплачувала всі комунальні послуги, щоб після звільнення мав де жити.

Відповідач ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій прохав справу розглядати за його відсутності за участі його представника - адвоката ОСОБА_8, позовні вимоги не визнав та заперечував проти їх задоволення.

Представник відповідача - адвокат ОСОБА_8 у судове засідання не з'явилася, надала заяву, в якій прохала справу розглядати за її відсутності, позовні вимоги не визнає та заперечує проти їх задоволення з підстав, викладених у відзиві на позов та запереченні на відповідь на відзив, оскільки вважає їх незаконними та необґрунтованими бо останній пропустив строки для звернення до нотаріальної контори для прийняття спадщини.

Дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного висновку.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

19.03.2012 року помер ОСОБА_5, що підтверджується ксерокопією свідоцтва про смерть, серії І-ВЛ №337469, виданого ОСОБА_2 сільською радою Лозівського району, Харківської області, 21.03.2012 року (а.с.6). На час смерті ОСОБА_5 був зареєстрований і фактично проживав за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, мкрн.АДРЕСА_1 (а.с.11).

Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки, площею 5,1957 га, у межах згідно з планом, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району, Харківської області, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та яка належала спадкодавцю на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія Р2 №743031, виданого Лозівською районною державною адміністрацією Харківської області, 27.12.2002 року, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю за №134 (а.с.12).

Частиною 2 ст.1220 ЦК України передбачено, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Згідно до ст.1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі статтею 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Спадкоємцем майна померлої є позивач ОСОБА_1, згідно заповіту, складеного на його ім'я та посвідченого секретарем Єлизаветівської сільської ради Лозівського району, Харківської області, 12.11.2010 року, за реєстром №94 (а.с.9).

Вказаний заповіт на даний час не змінений, не відмінений, внесений до Спадкового реєстру (а.с.10).

Відповідно до ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

10.10.2017 року позивачем подано заяву про прийняття спадщини до Лозівської державної нотаріальної контори Харківської області, але йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки він пропустив шестимісячний строк звернення з заявою про прийняття спадщини, про що свідчить постанова державного нотаріуса Первомайської державної нотаріальної контори Харківської області ОСОБА_9, в.о. державного нотаріуса Лозівської державної нотаріальної контори Харківської області про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 10.10.2017 року (а.с.21).

Із інформаційної довідки, в.о.завідуючої Лозівської державної нотаріальної контори Харківської області ОСОБА_9 вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_5, померлого 19.03.2012 року Лозівською державною нотаріальною конторою не заводилась, що також підтверджується Інформаційною довідкою із Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) (а.с.32,33).

Також судом було встановлено, що в шлюбі спадкодавець ніколи не перебував, дітей не мав. Батьки його померли: батько - ОСОБА_10, помер 04.11.1978 року, мати - ОСОБА_11, померла 01.03.2001 року (а.с.8).

Як вбачається з довідки ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району Харківської області №237-02-18 від 23.04.2018 року, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, дійсно був зареєстрований на момент смерті ОСОБА_5, померлого 19.03.2012 року, за адресою: Харківська область, Лозівський район, с.Єлизаветівка, мкрн.АДРЕСА_1, але фактично мешкав з 2009 року за адресою: Харківська область, Лозівський район, с.Єлизаветівка, мкрн.АДРЕСА_2.

З копії вироку Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 05.09.2011 року вбачається, що ОСОБА_4 був засуджений до 8 років позбавлення волі та перебував під вартою з 18.10.2010 року в умовах слідчого ізолятора. Вирок суду набрав законної сили 29.05.2012 року, що свідчить про те, що на час смерті ОСОБА_5, ОСОБА_4 понад 1 рік 6 місяців перебував під вартою і не міг проживати зі спадкодавцем однією сім'єю, вести спільне господарство та приймати участь у похованні останнього.

Статтею 1270 ЦК України встановлено строк для прийняття спадщини у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.1 ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Як встановлено в судовому засіданні, позивач пропустив строк для прийняття спадщини у зв'язку з тим, що невірно зрозумів консультацію нотаріуса з приводу строків та умов звернення до нотаріальної контори для подачі заяви про прийняття спадщини, вважав, що за наявності заповіту, звертатись з питань оформлення спадщини можна в будь-який час, після спливу шести місяців з часу смерті спадкодавця.

З правових позицій пункту 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування вбачається, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно правової позиції яка висловлена Верховним Судом України в постанові від 6 вересня 2017року у справі №6-496цс17, у вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.81 ЦПК України докази в їх сукупності, враховуючи свободу заповіту ОСОБА_5, як фундаментальний принцип спадкового права, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними та визначити додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст.12,13,76,81,89,259,264,265,268 ЦПК України ст.1268,1270,1272 ЦК України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Територіальної громади ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району, Харківської області, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, додатковий строк, терміном три місяці, для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори після смерті ОСОБА_5, померлого 19 березня 2012 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційний суд Харківської області через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 23.05.2018 року.

Позивач: ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4;

Представник позивача: ОСОБА_6, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №3311 від 26.08.2009 року, адреса: Харківська область, м.Лозова, вул.Ярослава Мудрого,14;

Відповідачі: Територіальна громада ОСОБА_2 сільської ради Лозівського району, Харківської області, юридична адреса: Харківська область, Лозівський район, с.Єлизаветівка, мкрн.АДРЕСА_3, код ЄДРПОУ 22672257;

ОСОБА_3, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, мкрн.АДРЕСА_4;

ОСОБА_4, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, мкрн.АДРЕСА_2.

Представник відповідача: ОСОБА_8, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №1057 від 30.09.2011 року, адреса: Харківська область, м.Лозова, вул.Соборна,2/107.

Суддя О.А.Ткаченко

СудЛозівський міськрайонний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення16.05.2018
Оприлюднено24.05.2018
Номер документу74184934
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —629/3702/17

Постанова від 13.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Коваленко І. П.

Постанова від 13.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Коваленко І. П.

Ухвала від 23.06.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Коваленко І. П.

Ухвала від 12.06.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Коваленко І. П.

Рішення від 16.05.2018

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Ткаченко О. А.

Рішення від 16.05.2018

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Ткаченко О. А.

Ухвала від 23.01.2018

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Ткаченко О. А.

Ухвала від 06.12.2017

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Ткаченко О. А.

Ухвала від 12.10.2017

Цивільне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Ткаченко О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні