АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 3255 Головуючий суддя І інстанції Гончар
Провадження № Суддя доповідач Хорошевський О.М.
Категорія:
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2010 року м.Харків
Судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
Головуючого - судді Зазулинської Т.П.
суддів колегії - ОСОБА_1, ОСОБА_2
при секретарі Шпарага О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Московського районного суду м. Харкова від 15 лютого 2010 року по справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до ОСОБА_3, треті особи відділ соціального захисту дітей, служба у справах дітей Московської районної в м. Харкові ради, Московська районна в м. Харкові рада про визначення порядку користування квартирою і відкриття окремого договору найма, -
ВСТАНОВИЛА:
У травні 2009 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 звернулись до суду з вказаним позовом, в якому просили визначити порядок користування квартирою № 155 в буд. 41 по вул. Блюхера у м. Харкові.
В обгрунтування позову вказали, що наймачем квартири є ОСОБА_4 Крім неї у квартирі
проживають: її мати ОСОБА_5, її донька ОСОБА_3 та онука ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1.
Квартира складається з трьох кімнат.
Між мешканцями квартири склався певний порядок її користування.
ОСОБА_3 з донькою займала кімнату площею 12,8 кв.м. ОСОБА_4 займала кімнату площею 16 кв.м., а ОСОБА_5 кімнату площею 14,8 кв.м.
ОСОБА_3 без дозволу позивачів оселила у квартирі свого співмешканця, після чого зайняла і кімнату, в якій мешкала ОСОБА_5 Позивачі були змушені користуватися удвох кімнатою площею 16 кв.м.
Оскільки добровільно спір вирішити неможливо, у позові ставиться питання про виділення ОСОБА_4 у користування кімнату площею 12,8 кв.м., ОСОБА_5 кімнату площею 14,8 кв.м., а ОСОБА_3 разом з донькою ОСОБА_6 кімнату площею 16 кв.м., залишивши у спільному користуванні нежитлові приміщення - кухню, ванну кімнату, вбиральню та коридор.
Рішенням Московського районного суду м. Харкова від 15 лютого 2010 року позов задоволено у повному обсязі. Визначено порядок користування спірною квартирою за варіантом, запропонованим позивачами.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить рішення суду першої інстанції скасувати, як ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, і ухвалити нове рішення, відмовивши у задоволенні позову.
Зазначила, що між мешканцями квартири на протязі 10 років склався наступний порядок її користування.
Вона займала кімнату площею 14,8 кв.м., її донька мешкала у кімнаті площею 12,8 кв.м., оскільки страждає на хронічне захворювання - астму, що не дозволяє їй жити з кимось у кімнаті. Її мати ОСОБА_4 займала кімнату площею 16 кв.м.
ОСОБА_5 у спірній квартирі не проживає, має будинок у м. Лозова Харківської області, де і мешкає постійно.
Визначивши порядок користування спірною квартирою, суд не врахував, що неї з донькою приходиться менше норми середньої забезпеченості житлом у м. Харкові і менше ніж іншим особам зареєстрованим у квартирі.
Вважала, що зміна договору найму призведе до штучного погіршення їх з донькою житлових
умов.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з ухваленням нового рішення з таких підстав.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що на кожного проживаючого мешканця спірної квартири припадає майже 11 кв.м. житлової площі, визначення порядку користування сприяє уникненню сварок між сторонами, які виникають у зв'язку з оплатою комунальних послуг, а також відсутня необхідність постановки на квартирний облік будь кого з мешканців квартири.
Проте з таким висновком погодитись не можна, оскільки він не відповідає обставинам справи та вимогам закону.
В суді апеляційної інстанції не знайшли підтвердження доводи позовної заяви про порядок користування спірною квартирою, що склався між особами, які в ній проживають.
Сторони пояснили, що ОСОБА_5 має інше житло - будинок у м. Лозова Харківської області, яким користується. Ця обставина підтверджується і медичною довідкою, виданою ОСОБА_5 поліклінікою Лозівської районної лікарні (а.с. 30).
Крім того, визначаючи порядок користування спірною квартирою, суд не взяв до уваги, що ця квартира, з огляду на розміри житлової, загальної площі та планування, призначена для проживання однієї сім'ї.
Використання вказаної квартири декількома наймачами призвело б до погіршення житлових умов осіб, які нею користуються.
За довідкою медичної установи ОСОБА_6 страждає на бронхіальну астму з 1 року (а.с. 29).
Виділення у користування ОСОБА_3 разом з донькою ОСОБА_6 кімнати площею 16 кв.м. призвело б до необхідності постановки вказаних осіб на квартирний облік.
Оскільки висновок суду не ґрунтується на вимогах закону, а саме ст.ст. 103, 104 ЖК України та зроблений без урахування роз'яснень даних Пленумом Верховного Суду України у Постанові № 2 від 12 квітня 1985 року Про деякі питання, що виникають у практиці застосування судами ЖК України , судова колегія вважає за необхідне на підставі п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України оскаржуване рішення скасувати.
Керуючись ст.ст. 303, 304, п. 2 ч. 1 ст. 307, п. п. З, 4 ч. 1 ст. 309, 316, 317, 319 ЦПК України, судова колегія, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Московського районного суду м. Харкова від 15 лютого 2010 року скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відмовити.
Рішення апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.
Головуючий:
Судді:
Суд | Апеляційний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2010 |
Оприлюднено | 25.05.2018 |
Номер документу | 74215925 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Харківської області
Хорошевський О. М.
Цивільне
Оріхівський районний суд Запорізької області
Галчанський Сергій Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні