ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2018 р. м.ОдесаСправа № 823/826/17
Категорія: 9.4 Головуючий в 1 інстанції: Лісовська Н. В. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді - доповідача ОСОБА_1 суддів ОСОБА_2 ОСОБА_3 за участю: секретаряОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2017 року по справі за позовом кредитної спілки «Чиста криниця» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання незаконною та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В :
Кредитна спілка «Чиста криниця» звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила визнати незаконною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг № 589/871/15-2/13-П від 16.05.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що оскаржувана постанова є незаконною та підлягає скасуванню, оскільки фінансова звітність кредитної спілки за 2016 рік була надіслана відповідачу своєчасно.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2017 року позов задоволено.
Не погодившись з судовим рішенням, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Обґрунтовуючи свої доводи, апелянт зазначив, що суд першої інстанції при прийнятті рішення у справі дійшов помилкового висновку щодо незаконності оскаржуваної постанови, оскільки у лютому 2017 року позивач надіслав на адресу контролюючого органу річну фінансову звітність лише в електронному вигляді, водночас у паперовому вигляді вказана звітність була надіслана лише у травні 2017 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, 19.04.2017 року фахівцями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг складено акт про правопорушення, вчиненні на ринку фінансових послуг №871/15-2/9, за висновком якого Кредитна спілка «Чиста криниця» , в порушення вимог ст. 14 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг , абз. 2 п.21 Порядку складення та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №177 від 25.12.2003 року, не подано до Нацкомфінпослуг річну фінансову звітність в паперовій формі за 2016 рік до 28 лютого 2017 року.
З урахуванням встановлених порушень, Нацкомфінпослуг прийнято постанову №589/871/15-2/13-П від 16.05.2017 року про застосування штрафної санкції за порушення, вчинені на риках фінансових послуг, законність якої є предметом спору у даній справі.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки направлення річної фінансової звітності у паперовому вигляді за 2016 рік підтверджено даними рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, підстави для застосування до кредитної спілки штрафної санкції відсутні.
Судова колегія вважає такий висновок суду першої інстанції правильним, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України Про кредитні спілки кредитна спілка зобов'язана вести оперативний і бухгалтерський облік результатів своєї діяльності відповідно до законодавства України, а також статистичну звітність та подавати її в установлених порядку та обсязі органам статистики.
Кредитна спілка подає Уповноваженому органу фінансову звітність та інші звітні дані в обсягах, формах та у строки, встановлені Уповноваженим органом, а також надає на запити Уповноваженого органу необхідні пояснення щодо звітних даних.
Згідно п. 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 №1070/2011 (далі - Положення №1070/2011), органом, що уповноважений здійснювати державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг є Нацкомфінпослуг.
Відповідно до п. 4 цього ж Положення, Нацкомфінпослуг відповідно до покладених на неї завдань, крім іншого, встановлює правила підготовки, надання та обробки даних щодо діяльності фінансових установ за напрямами здійснення нагляду, проводить у межах своїх повноважень самостійно або разом з іншими уповноваженими органами виїзні та безвиїзні перевірки діяльності фінансових установ, встановлює згідно із законом порядок та умови застосування заходів впливу, у разі порушення законодавства про фінансові послуги накладає адміністративні стягнення за правопорушення та застосовує відповідно до закону заходи впливу.
Порядок складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затверджено розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003 №177 (далі - Порядок №177).
Відповідно до пункту 2 Розділу 2 Порядку №177 звітність, яку подає кредитна спілка до Нацкомфінпослуг, включає:
річну фінансову звітність за формами, установленими Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність";
звітні дані (проміжні звітні дані та звітні дані за рік) за формами, установленими в цьому Порядку;
нерегулярні звітні дані за формою, встановленою у додатку 10 до цього Порядку.
Пунктом 2.1 Розділу 2 Порядку №177 достовірність і повнота річної фінансової звітності та звітних даних за рік повинна бути підтверджена аудитором (аудиторською фірмою), який (яка) внесений(а) до реєстру аудиторських фірм та аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ, що ведеться Нацкомфінпослуг.
Річна фінансова звітність подається не пізніше 28 лютого року, наступного за звітним.
Річна фінансова звітність має бути наскрізно пронумерована, прошита та містити напис "Усього пронумеровано, прошито, скріплено печаткою та підписом __ аркушів", підпис керівника кредитної спілки із зазначенням його прізвища та ініціалів, підпис головного бухгалтера із зазначенням його прізвища та ініціалів, відбиток печатки кредитної спілки.
Згідно підпункту 2.2.4. п. 2.2. Розділу 2 Порядку №177 звітні дані подаються в електронній та паперовій формах та обсязі, які встановлені цим Порядком у форматі, визначеному Нацкомфінпослуг.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати заходи впливу, у тому числі накладати штрафи в розмірах, передбачених ст.ст. 41 та 43 вказаного Закону.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 41 вказаного ж Закону уповноважений орган застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Аналіз наведених приписів законодавства дає підстави для висновку, що кредитні спілки зобов'язані надавати до Нацкомфінпослуг річну фінансову звітність в електронній та паперовій формах не пізніше 28 лютого року, наступного за звітним, невиконання якого є підставою для застосування штрафних санкцій у розмірі визначеному законом.
Як вбачається з матеріалів справи, 18 лютого 2017 року Кредитна спілка «Чиста криниця» направила на адресу Нацкомфінпослуг річну фінансову звітність за 2016 рік в електронному вигляді, що підтверджується наявними в матеріалах справи квитанціями (а.с. 110-123).
20 лютого 2017 року Кредитна спілка направила на адресу Нацкомфінпослуг в фінансову звітність за 2016 рік в паперовому вигляді, що підтверджується наявним в матеріалах справи супровідним листом №675 та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 6,32).
За викладених обставин, судова колегія погоджується з судом першої інстанції, що оскільки подання позивачем фінансової звітності в паперовому вигляді за 2016 рік підтверджується належними доказами, підстави для застосування до кредитної спілки штрафних санкцій відсутні.
З приводу доводів апелянта, що позивач надав фінансову звітність за 2016 рік в паперовому вигляді лише у травні 2017 року, судом апеляційної інстанції встановлено, що у вказаний період кредитна спілка дійсно направляла на адресу Нацкомфінпослуг таку звітність, однак повторно після ознайомлення з актом про правопорушення на ринку фінансових послуг.
В свою чергу, відповідач не довів суду належними доказами факту ненадання позивачем звітності у паперовому вигляді та не спростував доводи кредитної спілки про направлення останньої рекомендованим листом.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що рот вирішенні спору по суті, суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального та процесуального права, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству та доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують.
За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 329 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг - залишити без задоволення.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2017 року по справі за позовом кредитної спілки «Чиста криниця» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання незаконною та скасування постанови - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання в повному обсязі.
Повний текст судового рішення складено 25.05.2018 року.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
Судді: Л.В. Стас
ОСОБА_3.
Головуючий суддя ОСОБА_1 Судді ОСОБА_2
Суд | Одеський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2018 |
Оприлюднено | 28.05.2018 |
Номер документу | 74258589 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський апеляційний адміністративний суд
Косцова І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні