Рішення
від 23.05.2018 по справі 482/227/18
НОВООДЕСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

23.05.2018

Справа № 482/227/18

Номер провадження 2/482/256/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2018 року м. Нова Одеса

Новоодеський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого - судді - Демінської О.І., за участю секретаря судового засідання -Шведової Я.О., позивача - ОСОБА_1, представника третіх осіб без самостійних вимог - адвоката ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_4, ОСОБА_5, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

В лютому 2018 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 сільської ради Новоодеського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, пославшись на те, що він є особою, що фактично прийняв спадщину після смерті бабусі - ОСОБА_6, померлої 06.05.2016 р., оскільки остання проживала разом з ним, а не за своїм зареєстрованим місцем проживання.

Вказана позовна заява була залишена судом без руху з наданням строку позивачу для усунення недоліків позову. Одночасно судом було, окрім іншого, запропоновано позивачу вказати поважні причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, в разі їх існування, та подати суду відповідні докази, або уточнити обраний ним спосіб захисту порушеного, на його думку, права на спадкування.

Позивач подав до суду заяву, в якій стверджував суду про відсутність інших причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, окрім ним вказаних - фактичного прийняття спадщини після смерті бабусі, у зв'язку із чим наполягав на те, що він просить з цих підстав саме про надання йому додаткового строку для прийняття спадщини.

В ході підготовчого провадження, а саме: в підготовчих судових засіданнях 02.04.208 р. та 23.04.2018 р., позивач після неодноразових роз'яснень йому судом обставин, що підлягають встановленню та доведенню у зв'язку з обраним способом захисту, позивач стверджував суду про відсутність будь-яких інших обставин та , причин, у зв'язку з якими ним не було своєчасно подано заяву про прийняття спадщини нотаріусу, ані ж тих, що викладені ним у позові. Наполягав на тому, що судом має бути наданий йому додатковий строк саме для прийняття спадщини, оскільки він проживав зі спадкодавцем - ОСОБА_7 на момент її смерті та піклувався про неї.

Також, позивач ОСОБА_1 після неодноразових роз'яснень судом за результатами огляду у підготовчому судовому засіданні спадкової справи майна померлої ОСОБА_7, його права клопотати про заміну відповідача ОСОБА_3 сільської ради Новоодеського району Миколаївської області на спадкоємців, що прийняли спадщину після смерті ОСОБА_6, наслідків їх незалучення, наполягав на тому, що саме ОСОБА_3 сільська рада Новоодеського району Миколаївської області є належним відповідачем за позовом.

З врахуванням позиції позивача судом було залучено до участі у справі у якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_4 та ОСОБА_5, заяви про прийняття спадщини за законом та заповітом від яких вже було прийнято нотаріусом.

У судовому засіданні позивач заявлені ним позовні вимоги підтримав, з підстав вказаних ним у позові, наполягав на задоволенні позову.

Від відповідача, представник якого у судове засідання не зявився, надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності та відсутність заперечень з приводу позову.

Треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_4, ОСОБА_5 у судове засідання не зявилися, направили до суду свого представника - адвоката ОСОБА_2, який проти позову заперечив, пославшись на його неналежне обґрунтування та його пред'явлення до неналежного відповідача. Також вказав, що ОСОБА_4, яка є рідною донькою померлої ОСОБА_7, є спадкоємцем майна померлої за законом, а ОСОБА_5, який є онуком померлої ОСОБА_7, є спадкоємцем майна померлої за заповітом.

Вислухавши пояснення позивача та представника третіх осіб без самостійних вимог щодо предмета спору, вивчивши доводи позову та матеріали справи, судом встановлено наступні факти та відповідні ним правовідносини.

За матеріалами спадкової справи №142/2017 до майна померлої ОСОБА_7, остання померла у с. Островське Новоодеського району Миколаївської області у віці 88 років 06.05.2016 р. (свідоцтво про смерть І-ФП№241335).

02.10.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Новоодеського районного нотаріального округу Миколаївської області ОСОБА_8 із заявою про прийняття спадщини померлої 06.05.2016 р. ОСОБА_7

У зв'язку із пропуском шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини вказаним нотаріусом винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії , видачі свідоцтв про прийняття спадщини ОСОБА_1 Згідно з даними заповіту ОСОБА_7, посвідченим 25.01.2008 р. сільським головою ОСОБА_3 сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, спадкоємцем частини майна померлої є ОСОБА_5

В ході дослідження вищевказаної спадкової справи судом встановлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 є особами, що прийняли спадщину у встановленому законом порядку шляхом подання відповідної заяви про прийняття спадщини нотаріусу у визначений їй судом додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ст.ст.1216,1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Ст.ст.1220,1223, 1270 ЦК України визначено, що право на спадщину виникає у день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.1 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За правилами ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

П.24 Постанови Пленуму ВСУ №7 від 30.05.2008 р. „Про судову практику у справах про спадкування» роз'яснено судам, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ст. 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. При цьому, необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Позивач ОСОБА_1, звернувшись до суду із позовом до ОСОБА_3 сільської ради Новоодеського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, послався на те, що він є особою, що фактично прийняв спадщину після смерті бабусі - ОСОБА_6, померлої 06.05.2016 р., оскільки остання проживала разом з ним, а не за своїм зареєстрованим місцем проживання. Про існування будь-яких поважних причин, які б перешкодили позивачу звернутися у встановлений законом шестимісячний строк із заявою про прийняття спадщини до нотаруса в позові не йдеться і доказів їх існування суду не надано.

Згідно з вимогами ст.ст. 12, 13 ЦПК України суд розглядає справи лише в межах заявлених позовних вимог та на підставі доказів, поданих суду учасниками справи.

Крім того, як встановлено у судовому засіданні, спадкоємцями майна померлої ОСОБА_7 є ОСОБА_5 та ОСОБА_4, які спадщину прийняли.

Проте, незважаючи на наявність спадкоємців майна померлої ОСОБА_7 позивачем пред'явлено позов до неналежного відповідача - до ОСОБА_3 сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, тобто до особи, якій не належить відповідати за позовом ОСОБА_1, що є самостійною підставою відмови у задоволенні позову.

Враховуючи вищевикладене, у задоволенні позову належить відмовити за його безпідставністю та недоведеністю наявності поважних причин, що зумовили пропуск позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини у встановленому законом порядку.

Керуючись ст.ст. 18, 89, 259, 263-265 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1, зареєстроване місце проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1, до ОСОБА_3 сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, місце розташування - Миколаївська область, Новоодеський район, с. Воронцівка, вул. Сухацького, 15, код ЄДРПОУ 04376848, треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_4, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_2, ОСОБА_5, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_3, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Миколаївської області через Новоодеський районний суд Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Повне рішення виготовлено 24 травня 2018 року.

Суддя Новоодеського районного суду

Миколаївської області ОСОБА_9

СудНовоодеський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення23.05.2018
Оприлюднено06.06.2018
Номер документу74459704
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —482/227/18

Постанова від 25.07.2018

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Крамаренко Т. В.

Ухвала від 03.07.2018

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Крамаренко Т. В.

Ухвала від 03.07.2018

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Крамаренко Т. В.

Рішення від 23.05.2018

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Демінська О. І.

Рішення від 23.05.2018

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Демінська О. І.

Ухвала від 23.04.2018

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Демінська О. І.

Ухвала від 02.03.2018

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Демінська О. І.

Ухвала від 21.02.2018

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Демінська О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні