Рішення
від 04.06.2018 по справі 140/2892/17
НЕМИРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 140/2892/17

Провадження № 2/140/191/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.06.2018 року Немирівський районний суд

Вінницької області

в складі: головуючого судді Алєксєєнка В.М.

при секретарі Путій З.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Немирів

цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковалівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, мотивуючи його тим, що 27 січня 2005 року померла його мати ОСОБА_2, яка проживала та була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується довідкою Ковалівської сільської ради, Немирівського району Вінницької області № 2025 від 01.09.2017 року та свідоцтво про смерть серія І-АМ № 396629.

За життя ОСОБА_2 склала заповіт, згідно якого заповіла все своє майно, яке належатиме їй на день смерті своїм дітям ОСОБА_3 та ОСОБА_1

Спадкодавцеві - ОСОБА_2 на день смерті належала земельна ділянка площею 2,07 га., кадастровий номер 0523088300:02:001:0233, що розташована на території Сподахівської сільської ради Немирівського району Вінницької області, державний акт серії IV-ВН № 056888 зареєстрований в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 51 від 19 листопада 2002 року.

Маючи намір прийняти спадщину, позивач звернувся із заявою про прийняття спадщини до Немирівської державної нотаріальної контори. Проте, у прийняті заяви йому відмовлено в зв'язку з пропуском встановленого законодавством строку для прийняття спадщини (шість місяців).

При цьому державним нотаріусом позивачу роз'яснено, що для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини необхідно звернутись до Немирівського районного суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Строк для прийняття спадщини був пропущений позивачем з поважних причин.

Звернутись до Немирівської державної нотаріальної контори ОСОБА_1 в строк не зміг в зв'язку з тим, що з 12.07.2005 року по 29.07.2005 року перебував на лікуванні у Вінницькій центральній районній клінічній лікарні Вінницької області з приводу пошкодження (розриву) внутрішньої зв'язки лівого колінного суглобу та не міг пересуватись, що перешкодило з'явитись до нотаріальної контори для подачі заяви про відкриття спадщини. Тому вважає, що встановлений статтею 1270 ЦК України строк на прийняття спадщини пропущений з поважних причин, а саме хвороба.

Представник позивача ОСОБА_1, - адвокат ОСОБА_4, який діє згідно доручення в судове засідання не з'явився, однак надав суду заяву в якій просить справу розглянути без його участі, позовну заяву підтримує в повному обсязі та просить її задовольнити.

Відповідач голова Ковалівської сільської ради в судове засідання не з'явився, однак надав суду заяву, в якій просить справу розглянути без його участі позов визнає в повному обсязі та просить задовольнити.

Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що 27.01.2005 року померла ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-АМ № 396629 ( а. с. 5 ).

Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно.

Згідно копії довідки виконавчого комітету Ковалівської сільської ради від 01.09.2017 року № 2025, спадкоємцями за заповітом, посвідченим виконавчим комітетом Сподахівської сільської ради 04 грудня 1986 року за № 32 являються: син померлої - ОСОБА_1, дочка померлої ОСОБА_5 ( а. с. 6 ), про що свідчить також копія заповіту ( а. с. 7 ).

Встановлено, що ОСОБА_2 на день смерті належало:

- земельна ділянка (пай) площею 2,07 га., в межах згідно з планом, яка розташована на території Сподахівської сільської ради, на підставі державного акту на право приватної власності на землю IV-BН № 0568888, виданого Немирівського РДА 21.10.2002 року ( а. с. 8 ).

Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини згідно вимог ст. 1270 ЦК України встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини передбачені ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п. 24 Постанови ПВС України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК . Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані у випадку доведеності наявності перешкод для подання відповідної заяви та наявності підстав для визнання судом цих обставин поважними.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220 , 1222 , 1270 ЦК України ).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Наведене викладено у постановах Верховного Суду України від 26 вересня 2012 року (справа № 6-85цс12) та від 4 листопада 2015 року (справа 6-1486цс15), які в силу ст. 360-7 ЦПК Україниє обов'язковими для всіх судів.

Отже, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Позивач посилається на те, що в передбачений законом шестимісячний строк, він не звертався до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, у зв'язку хворобою.

Проте, суд вважає, що будучи обізнаним про смерть спадкодавця, позивач не надав жодних належних доказів наявності поважних причин, пов'язаних з об'єктивними, непереборними та істотними труднощами для вчинення дій щодо прийняття спадщини з дня відкриття спадщини протягом шести місяців.

Крім того, в справі відсутні будь-які відомості, що позивач взагалі звертався до нотаріальної контори, але йому було відмовлено у оформленні спадщини.

За змістом п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.

Відповідно до Листа Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13, судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Надаючи оцінку твердженню про те, що позивач був позбавлений права на подання заяви, оскільки знаходився на лікуванні, суд звертає увагу, що до отримання травми у позивача було понад 5 місяців для подання заяви про прийняття спадщини, окрім того, Верховним судом України також наголошується, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, суд не вважає пошкодження (розриву) внутрішньої зв'язки лівого колінного суглобу непереборними, істотними труднощами для спадкоємця для подання заяви про прийняття спадщини.

На протязі вказаного періоду, а саме більше 12 років, на час звернення до суду, позивач, якому було достовірно відомо про смерть ОСОБА_2, жодним чином не вчинив будь яких дій, спрямованих на отримання спадщини, яка залишилася після її смерті.

Суд вважає, що в даному випадку, правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини позивачу відсутні і тому положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України не можуть бути застосовані.

На підставі зазначеного, суд вважає, що підстав, для задоволення позовних вимог позивача немає.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Суд вважає, що заява відповідача голови Ковалівської сільської ради ОСОБА_6 про визнання позову суперечить закону, а тому суд не приймає це визнання.

На підстав викладеного та керуючись ст. ст. 1220, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 7, 10, 12, 89, 133, 141, 206, 223, 259, 263-265, 268, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Ковалівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом 30-ти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Вінницької через Немирівський районний суд Вінницької області.

Суддя:

СудНемирівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення04.06.2018
Оприлюднено19.06.2018
Номер документу74721218
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —140/2892/17

Рішення від 04.06.2018

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Алєксєєнко В. М.

Рішення від 04.06.2018

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Алєксєєнко В. М.

Ухвала від 04.06.2018

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Алєксєєнко В. М.

Ухвала від 03.04.2018

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Алєксєєнко В. М.

Ухвала від 28.03.2018

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Царапора О. П.

Ухвала від 26.03.2018

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Алєксєєнко В. М.

Ухвала від 22.11.2017

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Алєксєєнко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні