Рішення
від 27.06.2018 по справі 825/2166/18
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 червня 2018 року Чернігів Справа № 825/2166/18

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправним рішення відповідача від 13.04.2018 № 20/03С-11 про відмову в здійсненні перерахунку позивачу пенсії у відповідності до частини третьої статті 59 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та здійснені позивачу виплати пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків із застосуванням п'ятикратного розміру заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; зобов'язання відповідача здійснити позивачу з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем протиправно відмовлено йому в перерахунку пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, оскільки він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини № 61606, внаслідок чого отримав інвалідність. Вказує, що законодавець не пов'язує право на отримання пенсії з видом військової служби, тривалістю її проходження, військовим званням та посадою.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби. Вказує, що в період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач працював в СТОВ Лан . Також відповідач зазначає про пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду, оскільки про порушення своїх прав, а саме відмову в перерахунку пенсії, позивач дізнався з відповіді Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 13.04.2018, а тому, враховуючи дату звернення до суду, 25.05.2018, такий строк позивачем не пропущений.

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 23.06.2018 у задоволенні клопотання Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про розгляд справи за правилами загального позовного провадження було відмовлено.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), серії А № 114664 (а.с. 12).

Згідно копій експертного висновку № 1009 та довідки серії МСЕ-ЧНВ № 026873 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 10, 15).

10.04.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку та виплату йому пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків із застосуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2017 за матеріалами пенсійної справи, починаючи з 01.10.2017 з врахуванням виплачених сум (а.с. 8).

Листом від 13.04.2018 № 20/03/С-11 позивача повідомлено про відсутність законних підстав для обчислення його пенсії відповідно до Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати (а.с. 9).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначені Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Закон № 796-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ (у редакції Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі - Порядок № 1210).

Приписами пункту 9-1 Порядку № 1210 визначено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

З аналізу викладених норм слідує, що для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ особа має відповідати наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.

Тобто, лише наявність зазначених критеріїв у їх сукупності обумовлюють визначення військовослужбовця як такого, що має право на отримання відповідного розміру пенсійного забезпечення.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в ухвалах від 08.05.2018 у справі № 820/1148/18 (Пз/9901/33/18), від 11.06.2018 у справі № 825/1922/18 (Пз/9901/41/18) та від 13.06.2018 у справі № 812/1094/18 (Пз/9901/43/18).

Як вбачається з копії довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 06.10.1999 № 51/1/13498, позивач в період з 13.08.1986 по 08.09.1986 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини 61606 (а.с. 14).

Разом з тим, строкову військову службу позивач проходив в період з 10.05.1976 по 26.04.1978, а в період участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи працював у СТОВ Лан , що підтверджується копіями витягу з військового квитка та трудової книжки колгоспника (а.с. 46-48).

Таким чином, враховуючи, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи поза межами проходження ним дійсної строкової служби, суд дійшов висновку, що позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до статті 59 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , оскільки не відповідає всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на вказаний перерахунок.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на той факт, що заява позивача про перерахунок пенсії складена у довільній формі та не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , а отже у відповідача не виник обов'язок прийняти рішення щодо призначення чи відмови у призначенні пенсії, оскільки, по-перше, неналежна форма заяви не була підставою для відмови позивачу у перерахунку пенсії, а по-друге, відповідачем прийнято рішення за результатами розгляду заяви позивача про відмову останньому у перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 59 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи .

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. 40 років Перемоги, 38, с. Жадове, Семенівський район, Чернігівська область, 15461, РНОКПП НОМЕР_1) до Новгород-Сіверського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Соборна, 3, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000, код ЄДРПОУ 40378696) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 27.06.2018.

Суддя Н.М. Баргаміна

СудЧернігівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.06.2018
Оприлюднено28.06.2018
Номер документу74978215
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —825/2166/18

Рішення від 11.06.2019

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Бородавкіна С.В.

Рішення від 11.06.2019

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Бородавкіна С.В.

Ухвала від 20.05.2019

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Бородавкіна С.В.

Постанова від 30.08.2018

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Бєлова Л.В.

Постанова від 29.08.2018

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Бєлова Л.В.

Ухвала від 09.08.2018

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Бєлова Л.В.

Ухвала від 30.07.2018

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Бєлова Л.В.

Рішення від 27.06.2018

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Баргаміна Н.М.

Рішення від 26.06.2018

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Баргаміна Н.М.

Ухвала від 23.06.2018

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Баргаміна Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні