Рішення
від 21.05.2018 по справі 472/1266/17
ВЕСЕЛИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 472/1266/17

Провадження №2/472/65/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2018 року смт. Веселинове

Веселинівський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді - Орленко Л.О.,

за участю секретаря - Крамарчук Л.Б.,

представника позивача - ОСОБА_1,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду № 3 смт. Веселинове Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2, ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИИВ:

23 листопада 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_5 сільської ради Веселинівського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

29 березня 2018 року ухвалою суду первісного відповідача ОСОБА_5 сільську раду Веселинівського району Миколаївської області було замінено належними відповідачами ОСОБА_2, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

На оґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 26 травня 2015 року в с. Миколаївка Веселинівського району Миколаївської області помер ОСОБА_6, смерть якого було зареєстровано 02 червня 2015 року ОСОБА_5 сільською радою Веселинівського району Миколаївською області, про що складено відповідний актовий запис № 11, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ФП № 269415, виданим 31 жовтня 2017 року Веселинівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Миколаївській області.

Внаслідок його смерті відкрилася спадщина, до складу якої увійшли всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.

За життя ОСОБА_6 склав заповіт, який було посвідчено приватним нотаріусом Вознесенського міського нотаріального округу Миколаївської області ОСОБА_7 та зареєстровано в реєстрі за № 1085, який було внесено до Спадкового реєстру за № 56585805.

Цим заповітом ОСОБА_6 заповів позивачу ОСОБА_3, земельну ділянку площею 5,1595 га (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території ОСОБА_5 сільської ради Веселинівського району Миколаївською області, кадастровий номер - 4821782500:03:000:0033.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України спадкоємець повинен у шестимісячний строк, який обчислюється з дня відкриття спадщини, подати нотаріусу або уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Про наявність заповіту позивачу стало відомо лише 29 вересня 2017 року, тобто через два роки після смерті спадкодавця.

Позивач вважає, що пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори з поважної причини, а тому просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, але до суду надійшла заява, в якій він просить суд розглядати справу у його відсутність за участю його представника ОСОБА_1, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав повністю, та просив його задовольнити з підстав, вказаних в позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_4 в судовому засіданні 04.05.2018 року позов визнав та вказав, що він не заперечує, щоб позивачеві було визначено додатковий строк для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини, особисто він не має наміру отримувати свідоцтво про право на спадщину, так як вважає, що воля його батька була висловлена і він таке рішення батька поважає та не оскаржує. В судове засідання 21 травня 2018 року відповідач не з'явився, але до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнала повністю та вказала на можливість визначення додаткового строку позивачу ОСОБА_3 для подання заяви для прийняття спадщини. Зазначила, що поважає волю свого покійного чоловіка ОСОБА_6

Дослідивши матеріали справи, заслухавши думки сторін, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 26 травня 2015 року в с. Миколаївка Веселинівського району Миколаївської області помер ОСОБА_6, смерть якого було зареєстровано 02 червня 2015 року ОСОБА_5 сільською радою Веселинівського району Миколаївською області, про що складено відповідний актовий запис № 11, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ФП № 269415, виданим 31 жовтня 2017 року Веселинівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Миколаївській області.

Внаслідок його смерті відкрилася спадщина, до складу якої увійшли всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті, зокрема, право власності на земельну ділянку площею 5,1595 га (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території ОСОБА_5 сільської ради Веселинівського району Миколаївською області, кадастровий номер - 4821782500:03:000:0033.

За життя ОСОБА_6 склав заповіт, який було посвідчено приватним нотаріусом Вознесенського міського нотаріального округу Миколаївської області ОСОБА_7 та зареєстровано в реєстрі за № 1085, який було внесено до Спадкового реєстру за № 56585805.

Цим заповітом ОСОБА_6 заповів позивачу ОСОБА_3 земельну ділянку площею 5,1595 га (рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території ОСОБА_5 сільської ради Веселинівського району Миколаївською області, кадастровий номер - 4821782500:03:000:0033.

Згідно з ст.1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N 7 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.

Всупереч вимогам законодавства позивач ОСОБА_3 у встановлений законодавством шестимісячний термін з дня відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подав.

В грудні 2017 року позивач звернувся до Веселинівської державної нотаріальної контори з наміром прийняти спадщину, однак у зв`язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини йому було відмовлено, про що свідчать письмові роз'яснення Веселинівської державної нотаріальної контори від 13.12.2017 року № 1146/01-16.

Згідно з інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру № 50569611 від 16.01.2018 року спадкова справа після смерті ОСОБА_6 не заводилась, свідоцтва про право на спадщину нікому не видавалися.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому має право звернутись до суду з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

З позовної заяви та досліджених судом матеріалів справи вбачається, що позивач не звернувся вчасно, а саме: у встановлений законом, строк до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, оскільки дізнався про заповіт, складений на його ім'я лише 29 вересня 2017 року, тобто через два роки після смерті спадкодавця ОСОБА_6

У статті 1233 ЦК України зазначено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно зі статтею 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що наведені позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини є поважними, а також, враховуючи той факт, що у відповідачів відсутні заперечення з приводу заявлених позивачем позовних вимог, суд вважає за можливе визначити позивачу додатковий строк тривалістю в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_6, який помер 26 травня 2015 року в с. Миколаївка Веселинівського району Миколаївської області.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 12, 13, 19, 76 , 77, 78, 79, 80, 263-265 , 268, 273 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 та ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Визначити позивачу ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, додатковий строк для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася внаслідок смерті ОСОБА_6, який помер 26 травня 2015 року в с. Миколаївка Веселинівського району Миколаївської області, строком у 3 (три) місяці, який відраховувати з часу набрання законної сили рішенням суду.

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги через Веселинівський районний суд Миколаївської області протягом 30 днів з дня проголошення рішення, а в разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 30 травня 2018 року.

Суддя Веселинівського районного суду

Миколаївської області ОСОБА_8

СудВеселинівський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення21.05.2018
Оприлюднено01.07.2018
Номер документу75014384
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —472/1266/17

Рішення від 21.05.2018

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Орленко Л. О.

Рішення від 21.05.2018

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Орленко Л. О.

Ухвала від 29.03.2018

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Орленко Л. О.

Ухвала від 01.03.2018

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Орленко Л. О.

Ухвала від 08.02.2018

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Орленко Л. О.

Ухвала від 25.12.2017

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Орленко Л. О.

Ухвала від 27.11.2017

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Орленко Л. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні