Справа № 815/2025/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕРНЕТ МАШИН до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося ТОВ ІНТЕРНЕТ МАШИН з позовною заявою до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення №0011991406 від 03.04.2018 року.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позов обґрунтований позивачем тим, що внесення суми готівкових коштів засновником ТОВ ІНТЕРНЕТ МАШИН для формування статутного фонду безпосередньо на розрахунковий рахунок цього підприємства не потребує оприбуткування цих коштів в касовій книзі та проведення через касу підприємства, позивач не використовує РРО та всі кошти надходять на його банківський рахунок, внесені засновником підприємства кошти до статутного капіталу не є коштами від реалізації товарів, надання послуг та відповідачем порушений строк застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлений ст. 250 Господарського кодексу України.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 37-39) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки під час перевірки встановлено внесення коштів до статутного фонду через засновника ТОВ ІНТЕРНЕТ МАШИН , які не оприбутковані в касовій книзі підприємства в день їх одержання, а тому до позивача правомірно застосовані штрафні санкції за порушення п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні .
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Головним управлінням ДФС в Одеській області, у період з 14.03.2018 року по 21.03.2018 року, з метою здійснення контролю щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців, проведена перевірка каси ТОВ ІНТЕРНЕТ МАШИН за адресою м. Одеса, пр-т. Адміральський, 33 А, за результатами якої складений акт перевірки №199/15/51/РРО/40234285 від 22.03.2018 року (аркуші справи 16-19).
З звіту про дебетові та кредитові операції по рахунку №261002054327025 (рахунок 311 ) за період з 01.02.2016 року по 29.02.2016 року відповідачем встановлено, що 03.02.2016 року через транзитний рахунок ПАТ КБ Приватбанк здійснено внесення коштів до статутного фонду через ОСОБА_1 ТОВ ІНТЕРНЕТ МАШИН , платник ТОВ ІНТЕРНЕТ МАШИН у розмірі 4700 грн., які не оприбутковані у касовій книзі підприємства 03.02.2016 року, що є порушенням вимог п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні .
Позивач не погодився з висновками акту перевірки №199/15/51/РРО/40234285 від 22.03.2018 року та подав свої заперечення до ГУ ДФС в Одеській області, однак за результатами розгляду заперечень висновки акту перевірки залишені без змін (аркуші справи 53-54, 56).
На підставі виявлених порушень, ГУ ДФС в Одеській області направлене позивачу податкове повідомлення-рішення №0011991406 від 03.04.2018 року, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції за порушення законодавства про патентування, регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій в розмірі 23500 грн. (аркуш справи 21).
Позивач не погодився з правомірністю зазначеного податкового повідомлення-рішення та звернувся до суду з цим позовом.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ ІНТЕРНЕТ МАШИН 03.02.2016 року відкрито в ПАТ КБ Приватбанк рахунок №26002054327025, валюта UAH (українська гривня) (аркуш справи 25).
Згідно меморіального ордеру ПАТ КБ Приватбанк від 03.02.2016 року №@2PL996185 на розрахунковий рахунок ТОВ ІНТЕРНЕТ МАШИН №26002054327025 через ОСОБА_1 надійшли готівкові кошти у сумі 4700 грн. із зазначенням призначення платежу: внесення коштів до уставного фонду, 2.2016-2.2016 ч/з ОСОБА_1 ТОВ ІНТЕРНЕТ МАШИН 26002054327025, платник ІНТЕРНЕТ МАШИН (аркуш справи 26).
Оскільки приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформлюються відповідними касовими документами (прибутковими або видатковими) з відображенням такої касової операції в касовій книзі, а за меморіальним ордером готівка надійшла на розрахунковий рахунок ТОВ ІНТЕРНЕТ МАШИН від цього підприємства через ОСОБА_1, відповідач зробив висновок про порушення позивачем вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні .
Суд не погоджується з висновками податкового органу, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1.2, 2.6, 3.7, 4.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні , затвердженого 15.12.2004 року Постановою Правління НБУ №637 (яке діяло на час виникнення спірних правовідносин) кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті, усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.
Оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам,
визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є відповідна квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, засвідчена підписами відповідальних осіб банку та відбитком печатки (штампа) банку.
Згідно з абз. 3 п. 1 Указу Президента України Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки №436/95 від 12.06.1995 року за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки застосовуються штрафні санкції у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
З меморіального ордеру ПАБ КБ Приватбанк від 03.02.2016 року №@2PL996185 вбачається, що ОСОБА_1, який є засновником ТОВ ІНТЕРНЕТ МАШИН , здійснив внесення коштів до статутного фонду цього підприємства, а не здавав готівку до банку, отриману з каси підприємства, як зазначено відповідачем в відзиві на позовну заяву.
Зазначені обставини підтверджуються листом ПАТ КБ Приватбанк від 24.05.2018 року (аркуш справи 69), з якого вбачається помилкове невірне зазначення реквізитів платежу та вірним призначенням платежу в сумі 4700 грн. є внесення коштів ОСОБА_1 до статутного капіталу ТОВ ІНТЕРНЕТ МАШИН .
Крім того, згідно довідки ТОВ ІНТЕРНЕТ МАШИН №16-03/01 від 16.03.2018 року на підприємстві не застосовуються касові апарати або інші РРО (аркуш справи 27).
В даному випадку для позивача мала місце безготівкова операція, тобто, операція зі збільшення статутного капіталу підприємства через касу банку для перерахування банком цих коштів на рахунок отримувача коштів, що виключає застосування до позивача штрафних санкцій за порушення п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті , затвердженого 15.12.2004 року Постановою Правління НБУ №637.
При цьому, суд не погоджується з доводами позивача про необхідність застосування до спірних правовідносин положень ст. 250 Господарського кодексу України, оскільки дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України, Законом України Про банки і банківську діяльність та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи доходів і зборів (ч. 2 ст. 250 Господарського кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ТОВ ІНТЕРНЕТ МАШИН обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст. 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕРНЕТ МАШИН (просп. Адміральський, 33 А, м. Одеса, 65059, код ЄДРПОУ 40234285) до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) про скасування податкового повідомлення-рішення №0011991406 від 03.04.2018 року - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від №0011991406 від 03.04.2018 року.
Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ІНТЕРНЕТ МАШИН (код ЄДРПОУ 40234285) сплачений судовий збір у розмірі 1762 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2018 |
Оприлюднено | 03.07.2018 |
Номер документу | 75045153 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Свида Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні