Ширяївський районний суд Одеської області
02.07.2018 Справа №: 518/832/17 Провадження № 2/518/180/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.07.2018 року Ширяївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді: Палія С.А.,
при секретарі: Чумаченко І.Л.,
за участю позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ширяєве цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ФГ Попович про розірвання договору оренди та стягнення заборгованості з орендної плати, суд,-
ВСТАНОВИВ:
21.07.2017 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до суду з позовом до ФГ Попович в особі директора ОСОБА_4 (далі відповідач), в якому (відповідно до уточнень) просить суд: розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений між ОСОБА_5 та Фермерським господарством Попович (ЄДРПОУ 24542875) в особі директора ОСОБА_4, об'єктом якого є земельна ділянка для сільськогосподарського призначення, розташована на території Новосвітівської сільської ради Ширяївського району Одеської області: масив № 5, кадастровий номер: 5125484000:01:002:0320, зареєстрований 15.07.2013 року в реєстраційній службі Ширяївського РУЮ Одеської області; стягнути з відповідача на її користь заборгованість зі сплати орендної плати в розмірі 135 437 гривень, а також стягнути з відповідача на її користь сплачений судовий збір в сумі 2003 (дві тисячі три) гривень 80 копійок.
Мотивуючи його тим, що 15.07.2013 року реєстраційною службою Ширяївського РУЮ Одеської області зареєстровано договір оренди земельної ділянки без номеру та дати, відповідно до якого земельна ділянка площею 5,44 га, яка розташована на території Новосвітівської сільської ради Ширяївського району, масив № 5, ділянка № 98, передана за життя її матір'ю в оренду відповідачу. Після смерті матері вона прийняла спадщину та стала новим власником земельної ділянки. Однак з моменту набуття нею права власності, а саме з 28.05.2015 року по сьогоднішній день ФГ Попович не виплачує їй за користування земельною ділянкою орендну плату, що порушує п. 9 Договору оренди землі, що призвело до виникнення пені, передбаченої умовами договору - у розмірі 2% несплаченої суми за кожен день прострочення. Відповідач в порушення умов договору оренди землі, не виплатив орендну плату, не надав сільськогосподарської продукції та не надав послуг в рахунок орендної плати. На пропозицію про припинення договору оренди землі у зв'язку з невиконанням умов договору, відповідач відмовляється. В зв'язку з чим вона була змушена звернутися з даним позовом до суду.
В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали з підстав викладених в позові та просили суд їх задовольнити в повному обсязі. Також пояснили, що ордер який надав відповідач відповідно до якого, останній стверджує, що позивачка отримала орендну плату за 2015 рік на їхню думку взагалі не є недійсним, оскільки на ньому відсутній підпис позивача, реквізити головного бухгалтера та дата і номер, що передбачено законодавством та додатково зазначили, що грошові кошти за орендну плату в 2015 році взагалі не отримували.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, погодившись лише з вимогами позивача в частині стягнення орендної плати за 2016 та 2017 рік, оскільки вважав, що наявні в нього листи родичів позивача (сестри та батька в яких вони просили не виплачувати орендну плату позивачу, так як стверджували, що між ними є спір щодо вказаної земельної ділянки, який вирішується в судовому порядку) є підставою для не сплати орендної плати. Що стосується інших позовних вимог, а саме щодо орендної плати за 2015 рік відповідач з позицією позивача не погодився, пояснивши, що орендну плату за 2015 рік позивач отримував, що підтверджується ордером, який міститься в матеріалах справи, а відсутність підпису на ньому позивача обумовлюється тим, що остання відмовилася від підпису, а підпис бухгалтера на той час була не обов'язковою. Також відповідач зазначив, що він не згоден з вимогами позивача щодо стягнення з нього 2% пені, оскільки дане порушення договору на його думку відбулося, у зв'язку зі зверненням до нього родичів позивача.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до договору оренди земельної ділянки без номеру та дати укладеного між ОСОБА_5 та ФГ Попович в особі директора ОСОБА_4, ОСОБА_5 передала в оренду належну їй земельну ділянку площею 5,44 га, яка розташована на території Новосвітівської сільської ради Ширяївського району, масив № 5, ділянка № 98 строком на 10 років, зареєстрований реєстраційною службою Ширяївського РУЮ Одеської області (а.с. 12-16).
10.08.2014 року ОСОБА_5 померла (а.с. 17).
Після її смерті вищевказану земельну ділянку 28.05.2015 року успадкувала позивач, ОСОБА_1, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 18-19).
У зв'язку з тим, що відповідач з 2015 року по сьогоднішній день систематично порушує умови договору - не виплачує позивачу орендну плату за користування земельною ділянкою, вона була змушена звернутися з даним позовом до суду.
Відповідно до п. 9 зазначеного Договору оренди землі - орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі Грошова форма: 3% 3388 грн. (в т.ч. 15% податок на прибуток з фізичних осіб 508,176 грн.) або: сільськогосподарською продукцією та послугами в рахунок орендної плати за згодою обох сторін
Згідно з умовами Договору розмір орендної плати на землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Орендна плата вноситься один раз у рік по 25 грудня кожного року.
В п. 39 зазначеного договору вказано, що розірвання договору оренди в односторонньому порядку не допускається.
Згідно п. 38 дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та в наслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також інших підстав, визначених законом.
Відповідно ст. 1 , 13 , 31 Закону України Про оренду землі , оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. За змістом статей 599 , 651-653 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. Зміна або розірвання договору вчиняється у такій саме формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно з вимогами частини третьої статті 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Отже, сторони договору, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують договір, надаючи згоді встановленої форми.
Відповідно до статей 125 , 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень . Учасники правочину, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують відповідний письмовий документ, надаючи згоді встановленої форми. Цивільні права та обов'язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення сторін під час укладення договорів оренди, набуваються після відповідної державної реєстрації.
Виходячи з положень статті 638 ЦК України , статей 125 , 126 ЗК України договір оренди землі набуває чинності з дня проведення його державної реєстрації.
Ст. 31 ЗУ Про оренду землі передбачає можливість припинення договору оренди шляхом його розірвання в односторонньому порядку лише у випадку, коли таке право прямо передбачене у договорі.
Ч.1 ст. 32 ЗУ Про оренду землі встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Статтею 24 ЗУ Про оренду землі встановлено право орендодавця, зокрема, вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Наведене дає суду підстави вважати, що для розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку необхідні підстави, які передбачені законом України.
Згідно ст. 81 ЦПК України , кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до ч.2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором.
Судом встановлено, що також підтвердив представник відповідача, про наявність порушення умов договору оренди землі з боку відповідача.
Постановою ВСУ від 12.12.2012 зроблено правовий висновок про можливість розірвання договору оренди землі лише в разі систематичної несплати орендної плати, разове порушення умов договору оренди у цій частині або несвоєчасна сплата не є підставою для його розірвання.
Таку ж правову позицію висловив ВСУ у постанові № 6-166-цс13 від 12.12.2014.
Оскільки судом встановлено наявність підстав припинення договору оренди землі, передбачених ст. 141 ЗК України та ст. 31 ЗУ Про оренду землі та договором оренди, суд прийшов до висновку про наявність підстав для розірвання договору оренди землі, тому позов слід задовольнити.
Частина 2 ст. 551 ЦК України передбачає, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Частина 3 ст.549 ЦК України передбачає, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день простроченого виконання.
Відповідно до п. 14 Договору у разу невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 2 % несплаченої суми за кожний день прострочення, яка становить 106 993,04 гривень та складається з:
2015 р. оренда вноситься 25.12.2015 року, тобто до кінця 2015 року залишається 6 днів, оренда складає 3388 грн.
3388 грн. х 2% = 67,76 грн.
67,76 грн. х на 6 днів залишку 2015 року = 406,56 грн.
Всього за 2015 рік - 406,56 грн.
2016 рік 366 днів з них до 25.12.2016 року = 360 днів
3388 грн. х 2 % = 67,76 грн.
67,76 грн. х на 360 днів = 24393,60 грн.
3388 грн. + 3388 грн. оренда за 2016 рік = 6776 грн.
6776 грн. х 2 % = 135,52 грн.
135,52 грн. х 6 днів залишку 2016 року + 813,12 грн.
Всього за 2016 рік 24393,60 грн.
2017 рік 365 днів з них до 25.12.2017 року = 359 днів
6776 грн. х 2 % = 135,52 грн.
135,52 грн. х 359 днів = 48651,68 грн.
6776 грн. + 3388 грн. оренда за 2017 рік = 10 164 грн.
10164 грн. х 2 % = 203,28 грн.
203,28 грн. х 6 днів залишку 2017 року = 1219,68 грн.
Всього за 2017 рік 48651,68 грн.
2018 рік 155 днів
10 164 грн. х 2 % = 209,28 грн. х 155 = 31508,40 грн.
406,56 грн. - 2015 р.
24 393,60 грн. - 2016 р.
813,12 грн. - 2016 р.
48 651,68 грн. - 2017 р.
1219,68 грн. - 2017 р.
31508,40 грн. - 2018 р.
Всього: 106 993,04 грн.
Позовні вимоги про стягнення з відповідача пені підлягають задоволенню відповідно до ч. 3 ст. 549 , ч. 2 ст. 551 ЦК України , абз. 3 ч.1 ст.15 Закону України Про оренду землі п. 14 договору оренди землі б/н та дати.
Судові витрати відповідно ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ФГ Попович про розірвання договору оренди та стягнення заборгованості з орендної плати - задовольнити частково.
Розірвати договір оренди землі без № та дати, укладений між ОСОБА_5 та Фермерським господарством Попович (ЄДРПОУ 24542875) в особі директора ОСОБА_4, об'єктом якого є земельна ділянка для сільськогосподарського призначення, розташована на території Новосвітівської сільської ради Ширяївського району Одеської області: масив № 5, кадастровий номер: 5125484000:01:002:0320, зареєстрований 15.07.2013 року в реєстраційній службі Ширяївського РУЮ Одеської області.
Стягнути з відповідача - Фермерського господарства Попович (ЄДРПОУ 24542875) на користь позивача - ОСОБА_1 заборгованість зі сплати орендної плати в розмірі 106 993 (сто шість тисяч дев'ятсот дев'яносто три) гривень 04 копійки.
Стягнути з відповідача - Фермерського господарства Попович (ЄДРПОУ 24542875) на користь позивача - ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 2003 (дві тисячі три) гривень 80 копійок.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення буде виготовлено 12.07.2018 року.
Суддя:
Суд | Ширяївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2018 |
Оприлюднено | 11.07.2018 |
Номер документу | 75208274 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ширяївський районний суд Одеської області
Палій С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні