РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про забезпечення позову
16 липня 2018 року м. Рівне №1740/1935/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозуля Д.П., розглянувши у письмовому провадженні заяву Відділу освіти, молоді та спорту Млинівської районної державної адміністрації Рівненської області про забезпечення адміністративного позову по справі за позовом
Відділу освіти, молоді та спорту Млинівської районної державної адміністрації Рівненської області
до Млинівської селищної ради Рівненської області
провизнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
Відділ освіти, молоді та спорту Млинівської районної державної адміністрації Рівненської області (вул. Народна, буд. 1, смт. Млинів, Рівненська область, 35100) звернувся до суду з позовом до Млинівської селищної ради Рівненської області (вул. Степана Бандери, буд. 1, смт. Млинів, Рівненська область, 35100) про визнання протиправним та скасування рішення від 03.07.2018 №1793 "Про реорганізацію Млинівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Млинівської селищної ради Рівненської області і Млинівської гуманітарної гімназії Млинівської селищної ради Рівненської області та створення Млинівського ліцею Млинівської селищної ради Рівненської області".
Ухвалою від 16.07.2018 судом відкрито провадження в адміністративній справі та постановлено провести судовий розгляд справи за правилами загального позовного провадження; залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Рівненську обласну раду Профспілки працівників освіти і науки (33028, м. Рівне, проспект Миру, 7-А), Млинівську гуманітарну гімназію Млинівської селищної ради Рівненської області (вул. О. Кірися, буд. 27, смт. Млинів, Рівненська область, 35100), Млинівську загальноосвітню школу I-III ступенів №3 Млинівської селищної ради Рівненської області (вул. Рівненська, буд. 15, смт. Млинів, Рівненська область, 35100).
Одночасно з позовною заявою позивач подав до суду заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення Млинівської селищної ради Рівненської області від 03.07.2018 №1793 "Про реорганізацію Млинівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Млинівської селищної ради Рівненської області і Млинівської гуманітарної гімназії Млинівської селищної ради Рівненської області та створення Млинівського ліцею Млинівської селищної ради Рівненської області".
Подану заяву про забезпечення позиву мотивував тим, що спірне рішення від 03.07.2018 №1793 прийняте без проведення консультацій із громадськістю, а також в порушення Угоди між відділом освіти, молоді та спорту Млинівської райдержадміністрації, Підлозцівською, Острожецькою сільськими, Млинівською селищною радами та радою районної організації Профспілки працівників освіти і науки України на 2017- 2020, Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки.
Крім того зазначив, що в результаті реалізації оспорюваного у справі рішення вже на момент розгляду справи у суді та до прийняття рішення по суті спору може бути здійснено припинення Млинівської гуманітарної гімназії Млинівської селищної ради Рівненської області, а також здійснено передачу майна Млинівської гуманітарної гімназії, проведено вивільнення педагогічних працівників. Таким чином, відбудеться порушення цілісності та безперервності освітнього процесу, що безпосередньо вплине на організацію освітнього процесу та матиме незворотні наслідки.
Оскільки відповідно до Положення про відділ освіти, молоді і спорту Млинівської райдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови Млинівської райдержадміністрації від 21.09.2016 № 240, на відділ покладено здійснення контролю за дотриманням актів законодавства з питань освіти; сприяння розвитку мережі навчальних закладів в районі та внесення в установленому порядку пропозицій щодо їх утворення, реорганізації та ліквідації, тощо, спірне рішення від 03.07.2018 №1793 прямо впливає на інтереси позивача, реалізацію та виконання покладених на нього чинним законодавством обов'язків та прав.
З таких підстав позивач просив суд вжити заходи забезпечення позову та зупинити дію спірного рішення Млинівської селищної ради Рівненської області від 03.07.2018 №1793 "Про реорганізацію Млинівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Млинівської селищної ради Рівненської області і Млинівської гуманітарної гімназії Млинівської селищної ради Рівненської області та створення Млинівського ліцею Млинівської селищної ради Рівненської області".
Вирішуючи подану заяву про забезпечення позову, відповідно до вимог статті 154 КАС України, суд враховує наступне.
Згідно частини першої статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Як установлено судом, пунктом 1 рішення від 03.07.2018 №1793 передбачено: припинити юридичні особи Млинівську гуманітарну гімназію Млинівської селищної ради Рівненської області (ідентифікаційний код: 24176502), що знаходиться за адресою: 35100, Рівненська область, Млинівський район, смт.Млинів, вул.Олексія Кірися, 27 та Млинівську загальноосвітню школу I- III ступенів № 3 Млинівської селищної ради Рівненської області (ідентифікаційний код: 25318944), що знаходиться за адресою: 35100, Рівненська область, Млинівський район, смт.Млинів, вул.Рівненська, 15, шляхом їх реорганізації (злиття) в Млинівський ліцей Млинівської селищної ради Рівненської області.
Згідно п. 6 зобов'язано комісію з реорганізації гімназії спільно з фінансово-економічним управлінням Млинівської селищної ради, підготувати передавальний акт Млинівської гуманітарної гімназії Млинівської селищної ради Рівненської області та подати його на затвердження згідно чинного законодавства.
03 липня 2018 року Млинівською селищною радою було також прийнято рішення №1794 "Про використання приміщень комунальної власності Млинівської селищної ради", яким передбачено передачу приміщення Млинівської гуманітарної гімназії для розміщення культурно-освітніх закладів Млинівської селищної ради. Цим же ж рішенням доручено управлінню інфраструктури, управлінню освіти, культури, туризму, молоді та спорту Млинівської селищної ради спільно із керівниками закладів до 01.10.2018 скласти та погодити план-схему розміщення установ у переданому приміщенні, а до 30.12.2018 року розмістити культурно-освітні заклади в приміщенні теперішньої Млинівської гуманітарної гімназії та внести зміни до установчих документів юридичних осіб - культурно-освітніх закладів Млинівської селищної ради в частині їх місцезнаходження.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених позивачем в основу заяви про забезпечення позову, суд зазначає наступне.
Згідно частини першої статті 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною другою цієї ж статті КАС України встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Аналіз наведеної правової норми свідчить на користь висновку, що законодавець встановив наступні підстави для постановлення ухвали про забезпечення позову у справі: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; захист прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат; невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист; наявні ознаки очевидної протиправності оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності.
Наведений перелік підстав забезпечення позову є вичерпним.
За правилами частини першої статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Відповідно до частини другої статті 151 КАС України, суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
У поданій заяві про забезпечення позову позивач покликався на виникнення реальної загрози неможливості відновлення правового становища у разі задоволення позову, оскільки за спірним рішенням, що є предметом позову, передбачається вчинення ряду дій, спрямованих на припинення функціонування Млинівської гуманітарної гімназії, що вочевидь можуть мати місце до моменту вирішення спору у суді. Вказані обставини негативно позначаться на освітньому процесі у навчальному закладі, що значно утруднить або навіть унеможливить відновлення порушеного права позивача.
Суд зазначає, що забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог.
Таким чином, наявність інституту забезпечення позову є однією з гарантій виконання рішення адміністративного суду і спрямовано на забезпечення принципу обов'язковості судових рішень.
Доводи позивача щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову суд оцінює з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших осіб, які беруть участь в справі; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у випадку невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку з вжиттям таким заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового розгляду.
При цьому суд враховує, що в силу положення частини четвертої статті 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Наведене дає підстави для висновку про те, що оскільки вирішення даної справи по суті потребує надання судом правової оцінки спірному рішенню, а його наслідки, що можуть виникнути до моменту вирішення спору судом, враховуючи фактичні обставини та доводи поданої заяви, можуть завдати шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, тобто виникне очевидна небезпека заподіянню шкоди інтересам позивача, то відновлення його інтересу буде значно утрудненим.
Тому, суд вважає, що невжиття заходів забезпечення позову щодо зупинення дії рішення від 03.07.2018 №1793, може привести до ускладнення виконання рішення суду в даній адміністративній справі та поновленні права позивача, у випадку задоволення позову.
Керуючись статтями 150-157, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву Відділу освіти, молоді та спорту Млинівської районної державної адміністрації Рівненської області про забезпечення позову, - задовольнити.
Зупинити дію рішення Млинівської селищної ради Рівненської області від 03.07.2018 №1793 "Про реорганізацію Млинівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Млинівської селищної ради Рівненської області і Млинівської гуманітарної гімназії Млинівської селищної ради Рівненської області та створення Млинівського ліцею Млинівської селищної ради Рівненської області", - до набрання рішенням суду у справі №1740/1935/18 законної сили.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя Зозуля Д.П.
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2018 |
Оприлюднено | 19.07.2018 |
Номер документу | 75323665 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
Зозуля Д.П.