АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 2-2580/11 Номер провадження 22-ц/786/1815/18Головуючий у 1-й інстанції Бурбак В.М. Доповідач ап. інст. Прядкіна О. В.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2018 року м. Полтава
Апеляційний суд Полтавської області в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
головуючого судді Прядкіна О.В.,
суддів: Бутенко С.Б., Карпушина Г.Л.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2
на ухвалу Октябрського районного суду м. Полтави від 22 листопада 2010 року
у справі за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2010 року ПАТ КБ ПриватБанк звернувся до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості за кредитним договором в сумі 20835,40 грн.
Крім того, позивачем була подана заява про забезпечення позову, в якій ПАТ КБ ПриватБанк просив суд накласти арешт на нерухоме майно, рухоме майно та грошові кошти, що належать ОСОБА_2, а також заява про обмеження останнього у в праві виїзду за межі України.
Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 22 листопада 2010 року заяву ПАТ КБ ПриватБанк задоволено частково.
Обмежено ОСОБА_2 у праві виїзду за межі України до виконання ним своїх зобов'язань.
В іншій частині заяви про забезпечення позову відмовлено.
У липні 2018 року ухвалу оскаржив ОСОБА_2, який в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить скасувати оскаржувану ухвалу і постановити нову, якою відмовити у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову в частині обмеження ОСОБА_2 у праві виїзді за межі України до виконання ним зобов'язань.
Колегія суддів, перевіривши справу в межах заявлених вимог і апеляційного оскарження, приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги, з таких підстав.
Закон України Про судоустрій і статус суддів ( тут і далі наведене законодавство, що було чинним і у діючій редакції, на момент застосування оскаржуваного заходу забезпечення позову) визначав правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні з метою захисту прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, прав та законних інтересів юридичних осіб, інтересів держави згідно з принципом верховенства права, закріпленим ст. 8 Конституції України.
Відповідно до ст. ст. 1, 2 цього Закону судова влада в Україні здійснюється незалежними та безсторонніми судами, утвореними згідно із законом, і реалізується шляхом здійснення суддями правосуддя в рамках відповідних судових процедур та у межах наданих повноважень.
Стаття 7 цього Закону гарантує кожному захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом, утвореним відповідно до закону.
Право кожного на справедливий розгляд його справи судом, встановленим законом, при вирішенні спору щодо його прав та обов'язків цивільного характеру передбачено і п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка підлягає застосуванню відповідно до ст. 9 Конституції України та ст. ст. 2, 8 ЦПК України.
У розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод термін суд встановлений законом поширюється не лише на правову основу створення чи законності існування суду, але й на положення щодо його компетенції та повноважень і на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність (рішення Європейського суду з прав людини у справах: Сокуренко і Стригун проти України від 20 липня 2006 року та Лавентс проти Латвії від 7 листопада 2002 року).
Повноваження судів при вирішенні цивільних справ визначені Цивільним процесуальним кодексом України, у тому числі повноваження щодо вжиття заходів забезпечення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 151 ЦПК України суд за заявою осіб, які беруть участь у справі, може вжити передбачені цим Кодексом заходи забезпечення позову.
Перелік заходів забезпечення позову визначено в ст. 152 ЦПК України.
Серед видів такого забезпечення ст. 152 ЦПК України не передбачало вжиття судом тимчасового обмеження особи у виїзді за межі України.
Відповідно до ст. 33 Конституції України право кожного вільно залишати територію України може бути обмежене лише законом.
Підстави для тимчасових обмежень у праві виїзду громадян України за кордон передбачені Законом України Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України від 21 січня 1994 року.
Стаття 6 цього Закону передбачає, що при наявності зазначених у цій нормі підстав для тимчасових обмежень у праві виїзду громадян України за кордон, громадянину може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта чи вилучено або затримано паспорт.
Таким чином, ураховуючи, що в Цивільному процесуальному кодексі України, на момент постановлення оскаржуваної ухвали, була відсутня правова норма, яка б надавала суду повноваження в порядку, передбаченому ст. ст. 151-153 ЦПК України, застосувати такий захід забезпечення позову як тимчасове обмеження у виїзді за межі України у зв'язку з порушенням у суді цивільної справи, слід дійти висновку про те, що суд застосував зазначений спосіб забезпечення позову помилково.
Таким чином доводи апеляційної скарги є обґрунтованими, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувана ухвала - скасуванню в частині обмеження ОСОБА_2 у праві виїзду за межі України, з постановленням нової ухвали про відмову у задоволенні заяви ПАТ КБ Приватбанк в цій частині.
Керуючись ст.ст. 367, 374 п.2 ч.1, 381, 384 ЦПК України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Ухвалу Октябрського районного суду м. Полтави від 22 листопада 2010 року скасувати в частині задоволення заяви Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк про забезпечення позову шляхом обмеження ОСОБА_2 у праві виїзду за межі України до виконання ним своїх зобов'язань.
Постановити в цій частині нову ухвалу, якою відмовити у задоволенні заяви Публічного акціонерного товариства Комерційний банк Приватбанк про забезпечення позову шляхом обмеження ОСОБА_2 у праві виїзду за межі України до виконання ним своїх зобов'язань.
В іншій частині ухвалу Октябрського районного суду м. Полтави від 22 листопада 2010 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий-суддя /підпис/ О. В. Прядкіна
Судді: /підпис/ С. Б. Бутенко
/підпис/ Г.Л. Карпушин
Повнийтекст постанови складено 30.07.2018р.
Згідно з оригіналом:
СуддяАпеляційного суду
Полтавськоїобласті О. В. Прядкіна
Суд | Апеляційний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2018 |
Оприлюднено | 01.08.2018 |
Номер документу | 75572235 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Полтавської області
Прядкіна О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні