Справа № 2-172/10
РІШЕННЯ
Іменем України
"25" травня 2010 р. Підгаєцький районний суд
Тернопільської області
в складі головуючої судді Ігнатової Г.В.
при секретарі Лежигубської О.В.
з участю позивача ОСОБА_1
відповідачів ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Підгайці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, ОСОБА_2 про визнання права на спадкове майно за законом,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про визнання за ним права власності на спадкове майно за законом, посилаючись на те, що 22 жовтня 2009 року померла йогомати ОСОБА_1 Теофілія Назарівна, та 04 листопада 2009року помер батько ОСОБА_1 ОСОБА_4 смерті останніх залишилось спадкове майно у вигляді: 2/3 ідеальної частки житлового будинку з надвірними будівлями, що в с.Носів по вул. Шевченка,27 Підгаєцького району, яке в установленому законом порядку ніхто з спадкоємців першої черги по закону в той час не прийняв.
В даний час позивач позбавлений можливості оформити своє право на спадщину, що залишилось після смерті батьків у нотаріальному порядку, із-за відмови державного нотаріуса в оформленні документів, мотивуючи відсутністю правовстановлюючого документа на частину житлового будинку, тому вимушений звернутися до суду за захистом порушеного права.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просить визнати за нею право власності на спадкове майно по закону, щодо 2/3 ідеальної частки житлового будинку з надвірними будівлями, що в с. Носів Підгаєцького району, оскільки він як спадкоємець першої черги по закону на час виникнення правовідносин вступив в управління та володіння спадковим майном, продовжив проживати в будинку та в такий спосіб прийняв спадщину. .
Відповідач ОСОБА_2І, позов визнав.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву, в якій просить справу розглянути у його відсутності, не заперечує проти задоволення заявлених вимог.
Суд заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи вважає, що позов підлягає до задоволення.
Встановлено, що житловий будинок, який розташований в с. Носів по вул. Шевченка,27 Підгаєцького району побудовано подружжям ОСОБА_1. Даний двір відносився до колгоспного двору та на час припинення існування двору кожному з членів двору, яким були батьки сторін: ОСОБА_5 , його дружина ОСОБА_6 таїх син ОСОБА_1, позивач в справі, виходячи з принципу рівності часток усіх колишніх членів двору належало по 1/3 ідеальної частки в майні двору, про що свідчить довідка сільської ради. Даний факт не спростовано ніким із сторін по справі.
Заслуговує на увагу суду те, що сторони, обоюдно підтвердили проте що з 1983-1984 років відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в будинку батьків не проживали, а вибули на інше місце проживання. Отже ніхто з них частки в майні колгоспного двору не набув .
З матеріалів справи вбачається, що 22 жовтня 2009 ОСОБА_2 Теофілія Назарівна померла, про що в книзі реєстрації смертей зроблено актовий запис № 12, що підтверджується свідоцтвом про смерть. Не прийнявши спадкове майно, що залишилось після смерті дружини, 04 листопада 2009 року помер ОСОБА_5, батько сторін, про що в книзі реєстрації смертей зроблено актовий запис № 13, що підтверджується свідоцтвом про смерть .
ОСОБА_4 смерті батьків відкрилась спадщина за законом у вигляді 2/3 частини житлового будинку з відповідними надвірними будівлями по вищевказаній адресі. Спадкоємцями першої черги за законом померлих подружжя ОСОБА_5 залишились їх діти сторони по справі. Зазначені спадкоємці, протягом встановленого строку від моменту відкриття спадщини з заявою про її прийняття до нотаріальної контори не звернулись.
Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Однак встановлено, що кожний з спадкоємців у відповідності до вищезазначеної норми закону прийняв спадкове майно померлих і ніхто з них не заперечував щодо такого порядку спадкування, про що підтверджують їх покази.
Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, для оформлення права на спадщину може одержати свідоцтво про право на спадщину. Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на і нерухоме майно.
Згідно з абз.4 п.216 Інструкції про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 р. за №20/5, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації ( за винятком земельної ділянки), нотаріус для видачі свідоцтва про право на спадщину вимагає, крім право встановлювального документа, витяг з реєстру прав власності, а в місцевостях, де інвентиразація не проводилась,- довідку відповідного органу місцевого самоврядування.
Оскільки судом встановлено неможливість оформленння позивачем спадкових прав у встановленому законом порядку, а визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує законних прав чи інтересів інших осіб, позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.,1268, 1296, 1297 ЦК України, ст.ст. 10,60, 213,215, 218 ЦПК України, абз.4п.216 Інструкції про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 р. за №20/5, ст.ст.10,60, 213,215, 218 ЦПК України,-
ВИРІШИВ:
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно за законом, що, залишилось після смерті ОСОБА_1 Теофілії Назарівни, щодо спадкового майна- 1/3 ідеальної частки житлового будинку з надвірними будівлями, що в с. Носів по вул. Шевченка,27 Підгаєцького району Тернопільської області.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно за законом, що залишилось після смерті ОСОБА_5, щодо спадкового майна- 1/3 ідеальної частки житлового будинку з надвірними будівлями, що в с. Носів по вул. Шевченка,27 Підгаєцького району Тернопільської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.
Заява про апеляційне оскарження рішення Підгаєцького районного суду подається в апеляційний суд Тернопільської області через Підгаєцький районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або без попереднього подання такої заяви в строк встановлений для її подання.
Головуючий: ОСОБА_7
Суд | Підгаєцький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2010 |
Оприлюднено | 21.08.2018 |
Номер документу | 75968108 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Підгаєцький районний суд Тернопільської області
Ігнатова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні