РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
22 серпня 2018 р. Справа № 0240/2355/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Жмеринського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області про визнання постанови незаконною та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1. позивач) звернувся в суд з позовом до Жмеринського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області (далі - Жмеринське відділення, відповідач) про визнання постанови незаконною та зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що 06.11.2014 з ОСОБА_1 стався нещасний випадок пов'язаний з виробництвом. 09.11.2017 на підставі висновку медико-соціальної експертної комісії позивачеві встановлено другу групу інвалідності. Постановою Жмеринського відділення №0205/344/344/1 від 16.03.2018 призначено потерпілому одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності в сумі 17176,80 грн. Частково не погоджуючись з прийнятою постановою щодо суми належної до виплати, позивач звернувся до суду з вимогами про визнання її незаконною та зобов'язання відповідача здійснити доплату у розмірі 65647,20 грн.
Ухвалою суду від 23.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження в порядку визначеному статтею 263 КАС України.
08.08.2018 до суду надійшла заява про заміну відповідача та відзив на позову заяву від управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області, в якому вказали, що управління заперечує проти позову, посилаючись на п.3 Постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві №24 від 27.04.2007 "Про затвердження Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат", ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (чинний з 01.01.2015).
Ухвалою суду від 15.08.2018 відмовлено в задоволенні клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача.
В силу ч.2-3 статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Судом встановлено, що згідно Акта проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (аварії), що стався (сталась) форми Н-5, Акта №2 форми Н-1 про нещасний випадок пов'язаний з виробництвом, затверджених першим заступником начальника Головного управління Держпраці у Київській області В.С. Андрієнко від 28.09.2017, 6 жовтня 2014 з ОСОБА_1 стався нещасний випадок пов'язаний з виробництвом.
Відповідно Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серії 12 ААА №926010 9 листопада 2017 року ОСОБА_1 встановлено інвалідність на строк до 1 грудня 2018 року, група інвалідності "друга", підстава "акт огляду МСЕК 726".
16 березня 2018 року постановою Жмеринського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області №0205/344/344/1 на підставі ст.36, 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" призначено потерпілому ОСОБА_1 номер справи 344, номер випадку 344, одноразову допомогу в разі стійкої втрати працездатності в сумі 17176,80 грн. Постановлено виплатити призначену суму впродовж місяця з дня визначення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності за наявності усіх необхідних документів.
Частково не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача щодо суми призначеної допомоги, вказуючи, що саме з настанням нещасного випадку у потерпілого виникає право на отримання матеріальної допомоги, посилаючись на ст.34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", позивач звернувся до суду з вимогами про визнання постанови Жмеринського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області №0205/344/344/1 від 16.03.2018 незаконною.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
З 1 січня 2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці", яким в новій редакції викладено Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". Так, вказаний закон викладено в редакції Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
До 1 січня 2015 року, тобто на момент нещасного випадку, що стався з позивачем діяла редакція Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", ч.2 с.34 якого визначала, що у разі стійкої втрати професійної працездатності, встановленої МСЕК, Фонд проводить одноразову страхову виплату потерпілому, сума якої визначається із розрахунку середньомісячного заробітку потерпілого за кожний відсоток втрати професійної працездатності, але не вище чотирикратного розміру граничної суми заробітної плати, з якої справляються внески до Фонду.
В той же час ч.2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначила, що у разі стійкої втрати професійної працездатності, встановленої МСЕК, Фонд проводить одноразову страхову виплату потерпілому, сума якої визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності, виходячи із 17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на день настання права потерпілого на страхову виплату.
З метою вдосконалення порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат та здійснення робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України страхових виплат застрахованим особам (членам їх сімей) у разі настання нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання, керуючись статтями 17, 21, 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" ( 1105-14 ), постановою правлінням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.04.2007 № 24, затверджено Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат (далі -Порядок).
Згідно п. 3 Порядку "призначення потерпілому одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати", одноразова допомога потерпілому призначається при встановленні МСЕК стійкої втрати професійної працездатності.
В силу п.п.3.3 п.3 право на отримання потерпілим одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати настає з дня встановлення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності.
Відповідно п.п.3.4.1. п.3 одноразова допомога виплачується потерпілому в місячний строк з дня визначення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності в день, установлений постановою робочого органу виконавчої дирекції Фонду (у тому числі при призначенні одноразової допомоги за рішенням суду), за наявності усіх необхідних документів, передбачених підпунктом 3.1 пункту 3 цього Порядку.
Частиною 3 статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що одноразова допомога виплачується потерпілому в місячний строк з дня визначення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності, а в разі смерті потерпілого - у місячний строк з дня смерті застрахованого особам, які мають на це право.
Оцінюючи заявлені позовні вимоги в контексті даної спірної ситуації, суд зауважує, що і норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", які діяли до 1 січня 2015 року і норми закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" містили вимогу щодо підтвердження стійкої втрати професійної працездатності та, власне, встановлення її МСЕК і з цим пов'язували можливість призначення та виплати одноразової грошової допомоги.
Тобто, призначення та виплата одноразової грошової допомоги може мати мати місце лише після визначення її МСЕК, тобто після підтвердження права потерпілого на страхову виплату.
Суд, наголошує, що в листопаді 2017 МСЕК визначено ступінь професійної втрати працездатності ОСОБА_1 (60% втрати професійної працездатності), тому зважаючи на норми закону чинні на момент встановлення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності позивача, відповідач діяв цілком правомірно, застосовуючи положення частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", згідно якої у разі стійкої втрати професійної працездатності, встановленої МСЕК, Фонд проводить одноразову страхову виплату потерпілому, розмір якої визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності, виходячи з 17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права потерпілого на страхову виплату.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, а відповідач в свою чергу при призначенні та виплаті одноразової страхової виплати потерпілому правомірно застосував частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а тому у задоволенні позову слід відмовити.
За відсутності судових витрат понесених позивачем, судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 23100, ідент.номер НОМЕР_1)
Відповідач: Жмеринське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області (вул. Соборна, 11, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100, код ЄДРПОУ 41436219)
Повний текст рішення суду складено 22.08.2018
Суддя Томчук Андрій Валерійович
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2018 |
Оприлюднено | 22.08.2018 |
Номер документу | 75998425 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Томчук Андрій Валерійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Томчук Андрій Валерійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Томчук Андрій Валерійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні