Справа №628/677/18
Провадження №2/628/564/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2018 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
у складі: головуючого - судді Демченко І.М.,
за участю секретаря Романової Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Куп'янську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ Землевпорядник , Грушівської сільської ради Куп'янського району Харківської області, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання договору підряду № 60 від 06.05.2004 недійсним, скасування рішення Грушівської сільської ради від 30.03.1994, визнання недійсними та скасування Державних актів на право власності на земельну ділянку та стягнення коштів
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_3,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеною позовною заявою, яку неодноразово уточнював та в редакції позовних вимог від 06.08.2018 зазначив таке. У 2017 році йому стало відомо про існування договору № 60 від 06.05.2004 та протоколу до нього, які нібито укладено між ним та ТОВ Землевпорядник на розробку технічної документації та складання державних актів на право власності на земельні ділянки в натурі. Вважає, що цей договір необхідно визнати недійсним у зв'язку з тим, що він цей договір та протокол до нього не укладав і не підписував,про що свідчить підпис у графі Замовник , який йому не належить. Згідно вказаного договору ТОВ Землевпорядник було розроблено технічну документацію, на підставі якої видано Державні акти на право власності на земельну ділянку (серія НОМЕР_2 від 28 вересня 2005 р.; серія НОМЕР_4 від 28 вересня 2005 р.). Вказує, що план меж земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_3 та НОМЕР_5) не відповідає дійсності. Він неодноразово звертався до Куп'янського відділу земельних ресурсів з питання приведення у відповідність меж земельних ділянок, але йому у внесенні змін було відмовлено та рекомендовано за захистом своїх прав звернутися до суду. Оскільки він згоди на укладення договору з ТОВ Землевпорядник не надав, просить визнати цей договір недійсним та у зв'язку з цим скасувати державні акти, виготовлені на підставі цієї технічної документації, стягнувши з землевпорядної організації 383,34грн., які він сплатив за їх послуги. Також просить скасувати рішення Грушівської сільської ради народних депутатів Куп'янського району Харківської області від 30.03.1994 Про безкоштовну передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам в частині передачі йому безкоштовно у приватну власність земельної ділянки для обслуговування будівель та ведення особистого підсобного господарства, оскільки рішення сільської ради стало підставою для видачі вищезазначених державних актів.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3, яка діє на підставі доручення Чугуївського міського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за № 18-1/18 від 18.01.2018, уточнені позовні вимоги від 06.08.2018 підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача Грушівської сільської ради Куп'янського району Харківської області у судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи у його відсутність та відсутність заперечень проти фактів, викладених у позовній заяві ОСОБА_1 (а.с.104).
Представник відповідача ТОВ Землевпорядник у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся за адресами місцезнаходження юридичної особи та адресою, зазначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб , фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, для кореспонденції. Відзиву на позовну заяву не подано.
Представник третьої особи - Головного управління Держгеокадастру у Харківській області у судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи у його відсутність з урахуванням наданих письмових пояснень, у яких зазначив, що державний акт на право власності на земельну ділянку є правовстановлюючим документом, який видається на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування, тому вимога про скасування державного акту є похідною й залежить від доведеності незаконності рішення органу місцевого самоврядування, на підставі якого виданий оспорюваний державний акт. Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.
Суд, заслухавши доводи позивача та його представника, встановив фактичні обставини та відповідні правовідносини, які виникли між сторонами.
З договору купівлі-продажу, посвідченого нотаріально виконавчим комітетом Нечволодівської сільської ради Куп'янського району Харківської області, записаного в книзі для запису нотаріальний дій за № 28, встановлено, що 19.04.1977 ОСОБА_1 купив житловий будинок у селі Грушівка, який розташований на присадибній ділянці розміром 0,18га (а.с.57).
На підставі рішення виконкому Куп'янського районної ради за № 214 від 18.07.1987 виконавчим комітетом Нечволодівської сільської ради видано свідоцтво про право власності ОСОБА_1 на житловий будинок по АДРЕСА_1, який 28.07.1989 зареєстровано в цілому в Куп'янському бюро технічної інвентаризації та записаний в реєстрову книгу 13 за реєстровим номером 1911 (а.с.6).
Рішенням Грушівської сільської ради Куп'янського району Харківської області від 30 березня 1994 року на підставі заяв та згідно зі статтею 56 Земельного Кодексу України, Наказу Державного Комітету України по земельних ресурсах № 10 від 15.02.1993 Про передачу земель у приватну власність громадянам України , а також постанови Кабінету міністрів України від 17.04.1993, передано у приватну власність ділянку ОСОБА_1 в розмірі 0,30га. Вказане рішення сільської ради стало в подальшому підставою для розробки проекту землеустрою (а.с.18 ).
З технічного звіту із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, розташовану по вулиці Войнаральського, 121, с.Грушівка Куп'янського району Харківської області, складеного 18.02.2005 ТОВ Землевпорядник на підставі договору № 60 від 06.05.2004, замовником у якому значиться ОСОБА_1, встановлено, що вихідними даними для технічне завдання стало вищезазначене рішення Грушівської сільської ради від 30.03.1994, загальна площа земельної ділянки визначена 0,3га (а.с.11).
На ім'я позивача на підставі рішення Грушівської сільської ради Куп'янського району Харківської області від 30.03.1994, на ім'я ОСОБА_1, 28.09.2005 видано Державний акт серії НОМЕР_4 на право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_5 площею 0,050 га, яка розташована по АДРЕСА_1, цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування, договорів оренди землі за № 010567400002 та Державний акт серії НОМЕР_2 на право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_3 площею 0,25га, яка розташована по АДРЕСА_1, цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування, договорів оренди землі за № 010567400001 (а.с.7,8).
З часу виготовлення Державних актів ОСОБА_1 неодноразово звертався до землевпорядних організацій, сільської ради та інших установ з приводу фактичної невідповідності меж земельної ділянки (а.с.38-49).
Актом обстеження земельної ділянки ОСОБА_1, складеного 19.12.2006 комісією у складі голови Грушівської сільської ради Куп'янського району Харківської області, землевпорядника та депутата сільської ради встановлено, що згідно записів в по господарській книзі за ОСОБА_1 зареєстрована земельна ділянка 0,26га, на яку виготовлено державний акт та технічну документацію до нього. Контрольні заміри показали невідповідність фактичних меж земельної ділянки (а.с.42).
У зв'язку з невідповідністю розміру земельної ділянки, яка передана безкоштовну о власність ОСОБА_1, судом від відповідача Грушівської сільської ради Куп'янського району Харківської області витребувано належним чином засвідчену копію відповідного рішення сільської ради та від ТОВ Землевпорядник оригінал договору № 60 від 06.05.2004 на розробку технічної документації.
ТОВ Землевпорядник відзиву на позовну заяву та витребувані докази суду не надав, у зв'язку з чим на підставі ч.8 ст. 178 ЦПК України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За повідомленням Грушівської сільської ради Куп'янського району Харківської області від 21.06.2018 за вих. № 02-21/385 рішення про передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам у 1994році ухвалювалося на підставі заяв громадян. Рішення Грушівської сільської ради Куп'янського району Харківської області від 30 березня 1994 про безкоштовну передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам передано на постійне зберігання до архівного відділу Куп'янської районної державної адміністрації (а.с.168).
Архівним відділом Куп'янської районної державної адміністрації надано витяг з рішення Грушівської сільської ради Куп'янського району Харківської області від 30 березня 1994 Про безкоштовну передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам , з якого встановлено, що ознайомившись з заявами та згідно ст. 56 Земельного кодексу України, Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах № 10 від 05.02.1993, а також Постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.1993 сільська рада вирішила передати безкоштовно у приватну власність жителям сіл Василівка, Благодатівка, Грушівка, Садове земельні ділянки для обслуговування будівель та ведення особистого підсобного господарства згідно поданих заяв. Згідно Додатку до цього рішення під № 155 значиться ОСОБА_1, якому передано 0,26 га (а.с.185).
Статтями 56, 67 Земельного Кодексу України ( в редакції чинній на час постановлення рішення Грушівської сільської ради від 30.03.1994) встановлювалося, що для ведення особистого підсобного господарства громадянам за рішенням сільської, селищної, міської Ради народних депутатів передаються безплатно у власність земельні ділянки, в межах населених пунктів, у розмірах, вказаних у земельно-облікових документах, у розмірі не більше 0,6 гектара, та для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у сільських населених пунктах - не більше 0,25 гектара.
Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах
від 15 лютого 1993 року N 10 затверджено Порядок передачі земельних ділянок у приватну власність громадянам України, яким визначено, що у приватну власність, згідно Декрету Кабінету Міністрів України "Про приватизацію земельних ділянок" від 26 грудня 1992 р. N 15-92, громадянам України передаються безплатно земельні ділянки, надані їм для ведення особистого підсобного господарства, будівництва і обслуговування житлового будинку і господарських будівель (присадибна ділянка), садівництва, індивідуального дачного і гаражного будівництва.
Передача громадянам України безплатно у приватну власність земельних ділянок, вказаних у частині першій цього пункту, провадиться тільки один раз по кожному виду їх цільового використання, про що обов'язково робиться Радами народних депутатів відповідна відмітка у паспорті або документі, який його замінює. Розмір земельної ділянки повинен відповідати ст.ст.56,57, 67 Земельного кодексу України.
Передача у приватну власність земельних ділянок, що були раніше надані громадянам, провадиться відповідними Радами народних депутатів за місцем розташування цих ділянок. Зазначені земельні ділянки передаються безплатно у приватну власність на підставі матеріалів, що підтверджують їх розмір (земельно-кадастрова документація, дані бюро технічної інвентаризації, правлінь товариств і кооперативів тощо), і заяв громадян.
Відповідні Ради народних депутатів перевіряють обґрунтованість заяв громадян та матеріалів у місячний строк і приймають відповідне рішення. Право приватної власності громадян на земельні ділянки, передані їм для вищезазначених цілей, посвідчується відповідною Радою народних депутатів, про що робиться запис у земельно-обліковому документі - Книзі реєстрації громадян, яким безплатно передано земельні ділянки у приватну власність (додаток № 2).
Встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) виконують землевпорядні органи за замовленням Рад народнихдепутатів.
Після встановлення меж земельних ділянок, що передаються у приватну власність, громадяни одержують Державний акт на право приватної власності на землю, який видається і реєструється відповідною Радою народних депутатів.
Якщо при встановленні меж земельних ділянок будуть виявлені розбіжності в даних про розміри земельних ділянок, переданих у власність, з фактичними розмірами, то остаточний розмір площі таких ділянок визначається Радою народних депутатів.
Судовим розглядом встановлена наявність розбіжностей щодо розміру земельних ділянок, як з фактичними розмірами земельної ділянки, переданої у власність, так і невідповідність розміру земельної ділянки та цільового призначення зазначених у рішенні Грушівської сільської ради від 30.04.1994.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з частиною третьою статті 152 Земельного Кодексу України
шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування
заподіяних збитків.
У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Таким чином, визнання відповідачем Грушівською сільською радою позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, у зв'язку з чим на підставі ч.4 ст. 206 ЦПК України суд ухвалює рішення про задоволення позову.
Статтею 107 Земельного Кодексу України передбачено, що основою для відновлення меж земельної ділянки є дані земельно-кадастрової документації.
Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права (стаття 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини ), стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод підлягає застосуванню для захисту правомірних очікувань щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною майна.
Судовим розглядом встановлено, що рішенням Грушівської сільської ради було безкоштовно передано у приватну власність земельну ділянку. На підставі цього рішення ТОВ Землевпорядник виготовлено технічну документацію та згодом видано державні акти на право власності на земельну ділянку.
Таким чином, отримавши відповідне рішення уповноваженого органу державної влади, ОСОБА_1 мав усі підстави розраховувати на законний перебіг подій, що є правомірним очікуванням, щодо належного оформлення відповідного права власності на земельну ділянку, оскільки ним було дотримано процедуру, яка передує одержанню правовстановлюючих документів на землю, та обставина, що на етапі виготовлення технічної документації допущені певні недоліки, свідчить про порушення права позивача на земельну ділянку, обмеження його у праві правомірного очікування щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки таке право є складовою частиною майна.
На підставі викладеного, з урахуванням положень ст. 216 ЦК України на користь позивача підлягають стягненню 383,34грн., сплачені ОСОБА_1 за переоформлення акта на землю (а.с.36).
Оскільки рішення ухвалюється на користь позивача, який звільнений від сплати судового збору, що підтверджується довідкою МСЕК від 08.02.2017 про встановлення ОСОБА_1 першої групи інвалідності безстроково, він підлягає стягненню з відповідача ТОВ Землевпорядник в дохід держави відповідно до вимог ч.1 ст. 141 ЦПК України, виходячи зі ставок за подання до суду позовної заяви майнового та немайнового характеру.
Керуючись ст.ст.2, 23, 76-81, 258, 259, 263, 264, 265, 273 ЦПК України, ст. 216 ЦК України, ст.ст. 56,57, 67, 152 Земельного Кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
Уточнену позовну заяву ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, місце проживання якого зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1, до ТОВ Землевпорядник , ЄДРПОУ 32319683, юридична адреса: Харківська область, Куп'янський район, село Кучерівка, вулиця Пролетарська, 68, Грушівської сільської ради Куп'янського району Харківської області, ЄДРПОУ 21226984, юридична адреса: Харківська область, Куп'янський район, село Грушівка, провулок Центральний,1, третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, ЄДРПОУ 3979282, юридична адреса: місто Харків, майдан Свободи,5, Держпром, під'їзд 1, поверх 6,7, про визнання договору підряду № 60 від 06.05.2004 недійсним, скасування рішення Грушівської сільської ради від 30.03.1994, визнання недійсними та скасування Державних актів на право власності на земельну ділянку та стягнення коштів- задовольнити.
Визнати договір № 60 від 06.05.2004, укладений між ТОВ Землевпорядник та ОСОБА_1 на розробку технічної документації та протокол № 1 до нього - недійсними.
Визнати рішення Грушівської сільської ради народних депутатів Куп'янського району Харківської області від 30.03.1994 Про безкоштовну передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам в частині передачі земельної ділянки ОСОБА_1 - недійсним.
Визнати Державний акт серії НОМЕР_4, виданий 28.09.2005 на підставі рішення Грушівської сільської ради Куп'янського району Харківської області від 30.03.1994, на ім'я ОСОБА_1, на право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_5 площею 0,050 га, яка розташована по АДРЕСА_1, цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування, договорів оренди землі за № 010567400002 - недійсним.
Визнати Державний акт серії НОМЕР_2, виданий 28.09.2005 на підставі рішення Грушівської сільської ради Куп'янського району Харківської області від 30.03.1994, на ім'я ОСОБА_1, на право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_3 площею 0,25га, яка розташована по АДРЕСА_1, цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування, договорів оренди землі за № 010567400001 - недійсним.
Стягнути з ТОВ Землевпорядник на користь ОСОБА_1 383,34грн.
Стягнути з ТОВ Землевпорядник на користь держави судовий збір у розмірі 1409,6грн., які перерахувати на рахунок отримувача 31211256026001, за такими реквізитами: отримувач коштів : ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов'язки до Апеляційного суду Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Оскільки у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 27.08.2018.
Головуючий: І.М.Демченко
Суд | Куп'янський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2018 |
Оприлюднено | 28.08.2018 |
Номер документу | 76073782 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куп'янський міськрайонний суд Харківської області
Демченко І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні