- 1 -
№ 2-1016/09
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.12.2009р. Вільногірський міський суд Дніпропетровської області
в складі головуючого судді Литвинової Р.А.
при секретарі Малой К.П.,
з участю відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Вільногірську цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності на частку нерухомого майна,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про визнання права власності на частку нерухомого майна, в якому зазначає наступне.
23.10.1976р. вона уклала шлюб з ОСОБА_3, в шлюбі у них народилась дочка ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
04.10.1999р. вона, її чоловік та відповідач згідно з Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» отримали у спільну часткову власність АДРЕСА_1. Комсомолу в м. Вільногірську Дніпропетровської області.
06.07.2001р. її чоловік - ОСОБА_3 помер і після його смерті відкрилась спадщина у вигляді 1/3 частини вищевказаної квартири, яка належала йому за життя.
Після його смерті згідно із ст.529 ЦК України, 1963р. спадкоємцями першої черги за законом були вона та відповідач. Однак, по цьому питанню вони до Вільногірської державної нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини не звертались та свідоцтв про право на спадщину у вигляді частки спірного майна не отримували.
В свою чергу вона прийняла спадщину згідно з законом у вигляді частки вказаної квартири згідно з нормами ЦК України, 1963р., які діяли на той час.
На даний час нотаріальна контора відмовляється надавати їй свідоцтво про право на спадщину виходячи з того, що вона в шестимісячний строк після смерті чоловіка не подала заяву в нотаріальну контору про прийняття спадщини.
Позивачка зазначає, що вона вважає, що має право на визнання за нею права власності на 1/3 частину спірної квартири, яка належала її чоловікові та на отримання правовстановлюючого документа на право власності на частку спірної квартири у вигляді судового рішення.
З дати смерті чоловіка та до цього часу вона відкрито володіє та користується спадковим майном у вигляді 1/3 частини вказаної квартири і проживає в ній. Також на протязі зазначеного часу вона утримує спірну частку квартири, сплачує житлово-комунальні нарахування, ремонтує її.
Крім того, вона не зверталась до органів нотаріату з заявою про відмову від спадщини. Факт вступу її у володіння спадковим майном після смерті чоловіка може підтвердити відповідач.
Позивачка просить задовольнити її позов і визнати за нею в порядку спадкування за законом право власності на 1/3 частину кВ.№60 в буд. №48-б по вул. Лен. Комсомолу в м. Вільногірську Дніпропетровської області, яка до 06.07.2001р. належала її чоловіку – ОСОБА_3.
- 2 -
В попередньому судовому засіданні позивачка пояснила, що вона підтримує свій позов, просить його задовольнити. В судове засідання вона надала заяву, якою повідомила про неможливість прибути до суду за станом здоров`я, просить прийняти рішення по справі з врахуванням пояснень її дочки – відповідача по справі (а.с.17).
Відповідач ОСОБА_1 суду пояснила, що вона повністю згодна з позовом. Дійсно, її мати на момент смерті її батька - ОСОБА_3 і в даний час проживає в спірній квартирі. Вона не заперечує проти того, щоби за матір`ю було визнано в порядку спадкування за законом право власності на 1/3 частину кв.№60 в буд. №48-б по вул. Лен.Комсомолу в м. Вільногірську Дніпропетровської області, яка за життя належала її батькові. В майбутньому мати має намір зазначену квартиру переоформити на неї. Вона просить суд ухвалити рішення, яким задовольнити позов її матері - ОСОБА_2
Матеріалами справи встановлено наступне.
З 23.10.1976р. позивачка перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про одруження (а.с.6).
Відповідачка ОСОБА_1 (прізвище до шлюбу ОСОБА_3) є дочкою позивачки, що вбачається з копій свідоцтв про її народження та укладення шлюбу (а.с.7,8).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть, чоловік позивачки ОСОБА_3 помер 06.07.2001р. (а.с.9).
В технічному паспорті на спірну квартиру зазначено, що вона знаходиться у власності ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_5, що видно з його копії (а.с.10,11).
Відповідно до свідоцтва про право власності на житло зазначеним особам на праві спільної сумісної власності належить кв.№60 в буд. №48-б по вул. Лен.Комсомолу в м. Вільногірську Дніпропетровської області (а.с.12).
Заслухавши пояснення відповідачки, дослідивши надані по справі докази, приймаючи до уваги визнання позову відповідачкою, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для задоволення позову.
Судом встановлено, що між сторонами існують правовідносини, що виникли в результаті відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 та виникнення права на спадкування за законом.
При розгляді даної справи суд має застосовувати ЦК України, 1963р., оскільки спадкодавець помер 06.07.2001р. і з цього часу відкрилась спадщина на належне йому майно. А відповідно до п.4 Прикінцевих і перехідних положень нового ЦК України, який набрав чинності з 01.01.2004р., вказаний кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності .
Згідно із ст. 529 ЦК України, 1963р. після смерті чоловіка позивачки спадкоємцями першої черги була вона та їх дочка ОСОБА_3 (ОСОБА_1).
Відповідно до ч.1 ст. 524 вказаного Кодексу спадкування здійснюється згідно до закону або за заповітом.
Статтею 548 цього Кодексу встановлено, що для отримання спадщини необхідно, щоби спадкоємець її прийняв Прийнята спадщина належить спадкоємцю з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.549 вказаного Кодексу спадкоємець визнається таким, що прийняв спадщину, якщо він у 6-ти місячний термін фактично вступив в управління та володіння спадковим майном.
Як зазначено в позові та підтверджено відповідачкою, позивачка з дати смерті чоловіка (спадкодавця) та до цього часу відкрито володіє та користується спадковим майном у вигляді 1/3 частини вказаної квартири і проживає в ній. Також на протязі зазначеного часу вона утримує спірну частку квартири, сплачує житлово-комунальні нарахування, здійснює в ній ремонт. До органів нотаріату з заявою про відмову від спадщини вона не зверталась.
- 3 -
Отже, за вказаних вище обставин у суду є всі законні підстави для визнання за позивачкою права власності на 1/3 частину вищезазначеної квартири, що належала за життя спадкодавцю – ОСОБА_3
Судом встановлено, що вказана квартира отримана у власність сторонами та покійним ОСОБА_3 за життя на підставі Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», який встановлює, що особи, які отримали право власності на майно шляхом приватизації, мають рівне право на таке майно. А за життя спадкодавця між ним та членами його сім`ї (сторонами по справі) договору про відступ кожним із них від рівності часток в праві власності на квартиру не укладали, кожен з них вважав себе рівноправним власником 1/3 частини спірної квартири.
Згідно із ч.4 ст.355 ЦК України, 2003р. спільна власність вважається частковою, якщо законом або договором не встановлена спільна сумісна власність на майно.
Відповідно до ст.392 ЦК України, 2003р. власник може пред`явити позов про визнання його права власності.
З огляду на вищенаведене, з врахуванням визнання позову відповідачем ОСОБА_1 позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 88, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 524, 529, 548, 549, 560 ЦК України, 1963р., ст.ст.355 ч.4, 392 ЦК України, 2003р., п.4 Прикінцевих та перехідних положень даного Кодексу, с у д
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності на частку нерухомого майна задовольнити, прийнявши визнання позову відповідачем.
Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_2. Комсомолу в м. Вільногірську Дніпропетровської області, яка належала за життя її чоловіку – ОСОБА_3, який помер в м. Вільногірську 06.07.2001 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10-ти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через Вільногірський міський суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ Р.А.ЛИТВИНОВА
Суд | Вільногірський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 28.12.2009 |
Оприлюднено | 01.02.2010 |
Номер документу | 7613083 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хотинський районний суд Чернівецької області
Гергележиу Ремус Федорович
Цивільне
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області
Литвинова Раїса Андріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні