Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/3803/16-ц
Провадження № 2/553/97/2018
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
10.07.2018 рокум. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Парахіної Є.В.,
при секретарі - Остапченко Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Садівничого товариства "Світанок" про визнання протиправним та скасування рішення загальних зборів членів товариства, -
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Садівничого товариства "Світанок", в якому вказує, що з 1991 року являється членом СТ "Світанок", в постійне користування йому передано земельну ділянку № 40, рішенням загальних зборів членів садівничого товариства у 2003 році обраний головою правління, відомості про це внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Рішенням загальних зборів від 03.09.2016 року головою товариства обрано Калайду Наталію Михайлівну. Вказує, що загальні збори членів садівничого товариства "Світанок" 03 вересня 2016 року проведені з порушенням вимог Статуту садівничого товариства, а саме: без дотримання вимог щодо кворуму, з порушенням порядку скликання та оголошення порядку денного, реєстрації, голосування і підрахунку голосів. На зборах були присутні 37 осіб, частина з яких не являються членами товариства, тоді як загальна кількість членів дорівнює 67 осіб, до складу правління і лічильної комісії, а також відповідальним за електрогосподарство садівничого товариства обрані особи, які не є членами товариства. В протокол загальних зборів членів садівничого товариства "Світанок" від 3 вересня 2016 року, який було пред'явлено державному реєстратору для реєстрації змін в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, внесені завідомо неправдиві відомості щодо кількості присутніх й голосуючих членів садівничого товариства, а його зміст істотно відрізняється від змісту копії протоколу зборів, який був вручений позивачу 03.09.2016 року.
Просить визнати протиправним та скасувати рішення загальних зборів членів садівничого товариства "Світанок", оформлене протоколом загальних зборів членів садівничого товариства "Світанок" від 03.09.2016 року, який було надано державному реєстратору для внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Представники відповідача - голова Садівничого товариства "Світанок" Калайда Н.М. та адвокат Дігтярь Л.А. - просили в задоволенні позовних вимог відмовити у зв'язку з безпідставністю.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, допитавши свідків, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, та заперечення представників відповідача проти позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач по справі ОСОБА_1 з 1991 року являється членом садівничого товариства "Світанок", розташованого по вул. Ромашковій, 7, в м. Полтаві, та користується земельною ділянкою № 40, що знаходяться на території вказаного товариства.
Рішенням загальних зборів членів садівничого товариства "Світанок" у 2003 році ОСОБА_1 обраний головою товариства, відомості про це внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Згідно ч. 2 ст. 87 ЦК України, установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно абз. 2 ч. 1 ст. 92 ЦК України порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом.
Статтею 97 ЦК України визначено, що управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ст. 98 ЦК України загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу. Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено установчими документами або законом. Рішення загальних зборів може бути оскаржено учасниками товариства до суду.
Садівниче товариство "Світанок" в своїй діяльності керується Статутом, який зареєстровано у виконкомі Полтавської районної ради народних депутатів згідно рішення № 395 від 21.10.1986 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач у позові послався на те, що 03.09.2016 року відбулися збори членів садівничого товариства "Світанок", на яких вирішено питання про обрання ревізійної комісії, членів правління та голови товариства, вказав, що збори проведені з порушенням положень п.п. 27, 28, 31 Статуту. Зазначив про наявність у нього двох різних за змістом протоколів цих зборів.
Заперечуючи проти позову, представник відповідача посилалась на безпідставність тверджень позивача на незаконність прийнятих 03.09.2016 року зборами членів садівничого товариства рішень з огляду на порушення процедури скликання, проведення зборів та обрання керівних органів, визначеної Статутом Садівничого товариства "Світанок", вказувала, що учасники зборів мали користуватись нормами Закону України "Про кооперацію" від 10.07.2003 року, положеннями якого визначено, що норми Статуту мають бути приведені у відповідність з цим Законом, а до цього застосовуються виключно в тій частині, яка не суперечить вказаному Закону.
Зі змісту преамбули Закону України "Про кооперацію" вбачається, що цей Закон визначає правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні.
В ст. 2 Закону визначено, що кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Садівниче товариства "Світанок" є кооперативом в розумінні Закону України "Про кооперацію", відповідно, у своїй діяльності має керуватись положеннями вказаного Закону.
За змістом положень ч. 2, 3 ст. 41 Закону України "Про кооперацію", кооперативи та кооперативні об'єднання, які створено до набрання чинності цим Законом, зобов'язані протягом року з дня набрання чинності цим Законом привести свої статути у відповідність із цим Законом. До приведення статутів у відповідність із цим Законом кооперативи та кооперативні об'єднання керуються положеннями діючих статутів у частині, що не суперечить цьому Закону.
Станом на 03.09.2016 року Статут садівничого товариства "Світанок" не був приведений у відповідність з Законом України "Про кооперацію", відповідно, його положення підлягають застосуванню в тій частині, яка не суперечить Закону.
Відповідно до п. 27 Статуту справами садівничого товариства керують загальні збори членів товариства, які проводяться не рідше двох разів на рік. Позачергові збори можуть бути скликані на вимогу 1/4 членів товариства або комітету профспілки Полтавської філії інституту "Укрземпроект" або виконкомом Ради народних депутатів, в якому зареєстрований Стату товариства.
Згідно п. 28 Статуту Садівничого товариства "Світанок" загальні збори вважаються правомочними при наявності на них не менше 2/3 загальної кількості членів товариства. Рішення загальних зборів приймаються простою більшістю голосів при відкритому голосуванні, за виключенням виборів правління й ревізійної комісії, які проводяться таємним голосуванням.
За змістом положень пп. "б" п. 29 Статуту до повноважень загальних зборів членів товариства належить обрання правління та ревізійної комісії.
Відповідно до п. п. 30, 31 Статуту для керівництва справами садівничого товариства в період між зборами обирається правління, яке діє на підставі статуту та рішення загальних зборів членів товариства. Кількість членів правління визначається загальними зборами, але не менше 5-ти чоловік. Правління обирається строком на 2 роки. Правління садівничого товариства обирає зі свого складу голову, заступника голови, секретаря, скарбника та створюється з числа членів товариства.
В п. 35 Статуту Садівничого товариства "Світанок" передбачено, що ревізійна комісія садівничого товариства обирається загальними зборами членів товариства на два роки в кількості не менше 3-х чоловік.
Як встановлено в ст. 15 Закону України "Про кооперацію" вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить, зокрема, утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу.
В ч.ч. 6, 7 ст. 15 визначено, що позачергові загальні збори членів кооперативу скликаються на вимогу: не менше третини його членів; спостережної ради; ревізійної комісії (ревізора); органу управління кооперативного об'єднання, членом якого він є. Позачергові загальні збори членів кооперативу повинні бути скликані протягом 20 днів з дня надходження такої вимоги. У разі незабезпечення правлінням (головою) кооперативу скликання позачергових загальних зборів вони можуть бути скликані особами, які вимагали їх скликання, протягом наступних 20 днів.
За змістом положень ч.ч. 9-12 ст. 15 Закону, загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених. Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі. Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу про прийняття, внесення змін до статуту, вступ до кооперативного об'єднання або вихід з нього та про реорганізацію або ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як 75 відсотків членів кооперативу, присутніх на загальних зборах кооперативу. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на його загальних зборах. Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу приймаються відповідно до його статуту відкритим або таємним голосуванням.
В ст. 16 Закону України "Про кооперацію" встановлено, що виконавчим органом кооперативу є правління, яке очолює голова, повноваження якого визначаються статутом кооперативу. Виконавчий орган підзвітний вищому органу управління кооперативу і несе перед ним відповідальність за ефективність роботи кооперативу. Члени правління та голова кооперативу обираються загальними зборами членів кооперативу на строк, визначений статутом, але не більше ніж на п'ять років. Порядок обрання або відкликання членів правління та голови кооперативу, а також порядок проведення засідань правління кооперативу та прийняття ним рішень визначаються статутом кооперативу.
Представники відповідача СТ "Світанок" в судовому засіданні вказували на дотримання порядку скликання позачергових зборів членів товариства 03.09.2016 року, пояснивши, що ця процедура здійснювалася ініціативною групою, якою було виготовлено та розміщене на воротах відповідні оголошення.
Свідки ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 вказували в судовому засіданні про те, що дійсно бачили оголошення про проведення зборів 03.09.2016 року, разом з тим, їх пояснення щодо змісту порядку денного цих зборів, висвітленого у оголошенні, мали істотні розбіжності.
Позивач же вказував, що мало місце лише оголошення про проведення зборів членів СТ "Світанок" з питання щодо електропостачання садового товариства та визначення кандидатури відповідальної особи (електрика), надав суду фотокопію такого оголошення, зроблену ним з застосуванням власного мобільного телефону 06.09.2016 року. Твердження позивача не були спростовані відповідачем, проте, на переконання суду, не позбавлені підстав з огляду на пояснення свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, які зазначили суду, що предметом збрів згідно змісту оголошення було лише визначення, відповідальної за електроенергетику товариства, та свідків ОСОБА_7, ОСОБА_17, ОСОБА_18, які вказували суду про те, що порядок денний зборів в тому числі з питання про переобрання керівних органів товариства був визначений безпосередньо під час проведення зборів 03.09.2016 року.
Поряд з цим, відповідачем не доведено факту дотримання вимог ч.ч. 6, 7 ст. 15 Закону України "Про кооперацію" при скликанні позачергових зборів
Не надано доказів звернення до правлінням (голови) кооперативу не менше третини членів товариства з вимогою про скликання позачергових загальних зборів, не раніше ніж за 20 днів до їх скликання, яка була проігнорована. Натомість позивач ОСОБА_1, який до 03.09.2016 року був головою товариства, надав докази опублікування в газеті "Зоря Полтавщини" оголошення про скликання загальних зборів членів товариства на 20.08.2016 року з порядком денним: обрання членів правління та ревізійної комісії садівничого товариства.
З огляду на те, що збори, на яких прийнято рішення, яякі оспорюються позивачем, проведено через 13 днів після цього, підставність їх скликання з огляду на положення ч.ч. 6, 7 ст. 15 Закону України "Про кооперацію" викликає обґрунтовані сумніви, які не усунуті відповідачем шляхом подання належних та допустимих доказів.
Крім того, представник відповідача Калайда Н.М. в судовому засіданні стверджувала про існування ініціативної групи, яка здійснювала організацію проведення зборів членів садівничого товариства 03.09.2016 року. Разом з тим, жодних доказів на підтвердження достовірності вказаних обставин суду не надала, зазначила перелік з 19 осіб. Разом з тим, частина цих людей - ОСОБА_17, ОСОБА_14, ОСОБА_19, ОСОБА_11, ОСОБА_9 - під час допиту в судовому засіданні в якості свідків не підтвердили той факт, що входили до складу ініціативної групи. При цьому, жоден зі свідків не міг назвати навіть орієнтовний склад такої групи, зазначивши принаймні 2-3 особи, що входили до її складу.
Відповідно до протоколу загальних зборів членів Садівничого товариства "Світанок" від 03.09.2016 року (виготовленого друкованим способом), під час проведення вказаних зборів прийнято рішення про обрання членів правління, до складу якого обрано ОСОБА_11, ОСОБА_18, ОСОБА_19, Калайду Н.М. та ОСОБА_15, про обрання ревізійної комісії в складі ОСОБА_17, ОСОБА_14, ОСОБА_13, обрано особу, відповідальну за енергогосподарство ОСОБА_20, а також обрано голову Садівничого товариства "Світанок" Калайду Наталію Михайлівну, одночасно з цим вирішено голову Садівничого товариства "Світанок" ОСОБА_1 звільнити з 03.09.2016 року та передати обраному голові Калайді Н.М. документацію, печатки та інструменти, які необхідні для функціонування Садівничого товариства "Світанок", доручено Калайді Н.М. здійснити всі належні дії щодо змін до установчих документів та інших змін, прийнятих на загальних зборах садівничого товариства "Світанок".
Вказаний протокол разом з заявою від імені Калайди Н.М. подано до Управлінні державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців виконавчого комітету Полтавської міської ради для здійснення реєстрації змін в керівництві Садівничого товариства "Світанок", ці документи стали підставою для внесення відповідних даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно змісту вказаного протоколу, загальні збори членів товариства проведено за присутності 47 членів товариства, при цьому, відомостей про перелік таких осіб протокол не містить.
Поряд з цим, позивачем надано суду копію протоколу загальних зборів членів Садівничого товариства "Світанок" від 03.09.2016 року (виготовленого рукописним способом), зміст якого свідчить про те, що на зборах вирішувались питання про обрання особи, відповідальної за електрогосподарство в товаристві - обрано ОСОБА_20, про обрання членів правління, до складу якого обрано ОСОБА_11, ОСОБА_18, ОСОБА_19, Калайду Н.М. та ОСОБА_15, про обрання ревізійної комісії - обрано в складі ОСОБА_17, ОСОБА_14, ОСОБА_13, про обрання голови Садівничого товариства "Світанок" - обрано Калайду Н.М., одночасно вирішено повідомити існуючого голову СТ "Світанок" про усунення від виконання своїх обов'язків від 03.09.2016 року та передати обраному голові документації, печатки та інших реквізитів СТ "Світанок" Калайді Н.М. у встановленому законодавством порядку.
При цьому, відповідно до змісту вказаного протоколу присутніми під час його проведення були особи, зазначені у додатку № 1 "Список присутніх на загальних зборах ТОВ СТ "Світанок", у голосуванні брали участь не більше 36 осіб.
Свідок ОСОБА_17 в судовому засіданні підтвердив той факт, що був присутнім на зборах членів товариства 03.09.2016 року, був обраний секретарем зборів та безпосередньо під час їх проведення вів протокол. Свідок підтвердив той факт, що рукописний текст протоколу зборів від 03.09.2016 року виконаний ним власноруч та підписаний ним, усі відображені у ньому відомості відповідають дійсності. Після зборів реєстр присутніх членів товариства та протокол віддав Калайді Н.М., а через деякий час підписав друкований текст протоколу, який не читав.
Свідок ОСОБА_17 не зміг пояснити розбіжності в кількості членів товариства, присутніх на зборах, які зазначені в написаному ним від руки протоколі та в надрукованому, зазначив, що підрахунок голосів під час голосування не здійснював, вписував цифри, які йому називали ті, хто рахував. У реєстрі учасників зборів особи, що підходили, записувались самостійно, перевірити чи дійсно ті особи, які реєструвались, є членами садівничого товариства, можливості не було, списку членів товариства під час проведення зборів не було.
Представник відповідача Калайда Н.М. в судовому засіданні не заперечувала факту належності їй підпису як голови зборів 03.09.2016 року в рукописному та в друкованому протоколах, також не змогла пояснити причин розбіжностей в цих документах кількості присутніх на зборах членів товариства та кількості осіб, які брали участь у голосуванні.
Відповідно до Списку членів Садівничого товариства "Світанок", виконаного позивачем та приєднаного ним до позовної заяви при зверненні до суду, до його складу входять 71 особи, п'ять з яких померли.
При цьому, представник відповідача заперечила достовірність вказаного списку, зауважила на тому, що цей документ не може бути визнаний належним доказом. Вказані доводи суд вважає небезпідставними, оскільки список членів товариства є орієнтовним, виконаний позивачем на власний розсуд, за відсутності та недоведеності в ході судового розгляду справи достовірності даних про прийняття зазначених у ньому осіб в члени Садівничого товариства "Світанок" в порядку, встановленому Статутом та Законом України "Про кооперацію", та збереження ними членства на час проведення зборів 03.09.2016 року.
Разом з тим, відповідачем не надано суду список членів товариства, тим самим не надано суду жодних належних та допустимих доказів, які дають можливість встановити кількість членів станом на час проведення зборів 03.09.2016 року, натомість надано суду повідомлення, відповідно до змісту якого у діючого керівництва СТ "Світанок" відсутній список членів товариства станом на 03.09.2016 року.
Відсутність вказаних даних не дає суду можливості достовірно встановити загальну кількість членів товариства та, відповідно, пересвідчитись, що 03.09.2016 року на зборах були присутні більше половини його членів.
Допитані в судовому сіданні в якості свідків ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_17, ОСОБА_23, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 вказували, що є членами СТ "Світанок", разом з тим жодних доказів на підтвердження вказаних обставин суду не надали.
Свідки ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_17, ОСОБА_23, ОСОБА_10, ОСОБА_18, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 пояснювали про те, що на зборах 03.09.2016 року була присутня велика кількість людей, вважають збори правомочними, разом з тим, вказували, що не знають достовірно хто з присутніх є членами товариства, а хто - ні.
При цьому, не викликає сумніву той факт, що протокол зборів від 03.09.2016 року, який виконаний рукописним способом, та протокол, поданий державному реєстратору, містять розбіжності у відображенні кількості осіб, присутніх на зборах, кількості осіб, які брали участь у голосуванні та відомостей про результати голосування з кожного питання, у зв'язку з чим зміст протоколу зборів членів Садівничого товариства "Світанок" від 3 вересня 2016 року, який надано державному реєстратору для внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, викликає сумніви в його достовірності та відповідності дійсним обставинам, що відбувались під час проведення зборів 03.09.2016 року.
За змістом положень ст. 12 Закону України "Про кооперацію", які узгоджуються з положеннями п. 17 Статуту Садівничого товариства "Світанок", основними правами члена кооперативу є участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління.
В ст. 11 Закону України "Про кооперацію" встановлено, що вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить
вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом. Рішення правління чи голови кооперативу про прийняття до кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами його членів. Порядок прийняття такого рішення та його затвердження визначається статутом кооперативу.
В п. 16 Статуту Садівничого товариства "Світанок" визначено, що прийом в члени товариства здійснюється за заявою вступаючого на ім'я адміністрації та профспілкового комітету Полтавської філії інституту "Укрземпроект", при якому утворено товариства. Правління товариства на підставі прийнятого рішення оформлює прийом.
При цьому, жодних належних та допустимих доказів прийняття певних осіб в члени садівничого товариства "Світанок" судом не встановлено.
Таким чином, наявні у розпорядженні суду докази не дають можливість встановити точну кількість членів садівничого товариства станом на 03.09.2016 року, відсутність цих даних перешкоджає можливості об'єктивно встановити хто з осіб, включених до списку зареєстрованих членів товариства, який складався 03.09.2016 року при проведенні зборів, дійсно є членом товариства та відповідно до положень ст. 12 Закону України "Про кооперацію" та п. 17 Статуту Садівничого товариства "Світанок" наділений правом брати участь у голосуванні, обирати та бути обраним до складу органів управління товариством, а встановлені під час судового розгляду обставини, в тому числі пояснення свідків та сторін по справі, через неузгодженості та суперечності не дають можливості встановити кількість членів товариства, які брали участь у проведенні зборів та головуванні з питань порядку денного.
Таким чином, суд приходить до переконливого висновку про неможливість стверджувати про те, що загальні збори членів Садівничого товариства "Світанок", які проводились 03.09.2016 року, є правомочними, прийняті на них рішення є законними, а органи управління товариства сформовані саме з членів товариства у відповідності до вимог Закону України "Про кооперацію" та Статуту Садівничого товариства "Світанок".
Крім того, вирішуючи питання законності рішень, прийнятих загальними зборами членів Садівничого товариства "Світанок", суд бере до уваги, що відповідно до ч. 12 ст. 15 Закону України "Про кооперацію" рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу приймаються відповідно до його статуту відкритим або таємним голосуванням.
В п. 28 Статуту Садівничого товариства "Світанок" визначено, що рішення загальних зборів приймаються простою більшістю голосів при відкритому голосуванні, за виключенням виборів правління й ревізійної комісії, які проводяться таємним голосуванням.
Разом з тим, як достовірно встановлено з пояснень представника відповідача Калайди Н.М. та допитаних в судовому засіданні свідків ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_17, ОСОБА_10, ОСОБА_18, ОСОБА_12, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 голосування з усіх питань порядку денного на зборах 03.09.2016 року, в тому числі з питань обрання членів правління, ревізійної комісії та голови, відбувалось шляхом відкритого голосування шляхом підняття руки. Таким чином, обрання правління та ревізійної комісії проведено з порушенням порядку, визначеного Статутом товариства.
Посилання позивача як на одну з підстав скасування рішення про обрання голови кооперативу на його обрання загальними зборами членів садівничого товариства суд вважає неспроможними з огляду на положення ст. 16 Закону України "Про кооперацію", якою передбачено, що члени правління та голова кооперативу обираються загальними зборами членів кооперативу.
Основними принципами кооперації згідно із статтею 4 Закону України "Про кооперацію" є, зокрема, безпосередня участь членів кооперативної організації у її діяльності, рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос).
Здійснення членом кооперативу права на участь у діяльності і управлінні кооперативом, в тому числі при прийнятті рішень органом управління кооперативу забезпечується, в першу чергу, порядком скликання і проведення загальних зборів членів кооперативу, передбаченим статтею 15 Закону України "Про кооперацію" та статутом кооперативу.
За змістом ст. 15 Закону України "Про кооперацію" і статуту кооперативу для проведення загальних зборів членів кооперативу і прийняття цими зборами правомочних рішень необхідно дотриматися процедури і строків скликання загальних зборів, забезпечити особисту присутність на зборах більшості від загальної кількості членів кооперативу та особисте голосування більшості (простої чи кваліфікованої) присутніх на зборах членів кооперативу при прийнятті рішення.
Право окремих членів кооперативу на участь у загальних зборах і голосуванні при прийнятті рішення є порушеним та підлягає захисту у випадку їхньої відсутності на зборах через недотримання органами кооперативу вимог закону і статуту кооперативу про порядок скликання і проведення зборів.
З урахуванням вище викладеного, суд приходить до висновку, що загальні збори членів Садівничого товариства "Світанок" 03.09.2016 року скликані та проведені з порушенням вимог Статуту Садівничого товариства "Світанок", Закону України "Про кооперацію", а відтак усі прийняті на них рішення не можуть бути визнані законними та підлягають скасуванню, в тому числі рішення про обрання складу правління в складі ОСОБА_11, ОСОБА_18, ОСОБА_19, Калайду Н.М. та ОСОБА_15, рішення про обрання ревізійної комісії в складі ОСОБА_17, ОСОБА_14, ОСОБА_13, рішення про обрання відповідальною особою за електрогосподарство ОСОБА_20, рішення про обрання головою правління Садівничого товариства "Світанок" Калайди Н.М., звільнення голови правління Садівничого товариства "Світанок" ОСОБА_1, передачу Калайді Н.М. документації, печатки та інструментів, які необхідні для функціонування СТ "Світанок", а також доручення Калайді Н.М. здійснити всі належні дії щодо змін до установчих документів та інших змін, прийнятих на загальних зборах садівничого товариства "Світанок".
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.
Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача сплаченим останнім при зверненні до суду судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 76-83, 89, 263-265 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) до Садівничого товариства "Світанок" (місцезнаходження - м. Полтава, вул. Ромашкова, 7, код ЄДРПОУ - 37097493) про визнання протиправним та скасування рішення загальних зборів членів товариства - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення загальних зборів членів Садівничого товариства "Світанок", оформлені протоколом загальних зборів членів Садівничого товариства "Світанок" від 3 вересня 2016 року, який надано державному реєстратору для внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Стягнути з Садівничого товариства "Світанок" на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в сумі 551 грн. 20 коп..
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі до Апеляційного суду Полтавської області апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 23.07.2018 року.
Суддя Ленінського районного суду м. ПолтавиЄ. В. Парахіна
Суд | Ленінський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2018 |
Оприлюднено | 04.09.2018 |
Номер документу | 76201610 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Полтави
Парахіна Є. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні