Ухвала
від 10.09.2018 по справі 905/1338/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

У Х В А Л А

ПРО ВІДКЛАДЕННЯ ПІДГОТОВЧОГО ЗАСІДАННЯ

10.09.2018 Справа № 905/1338/18

Позивач: ОСОБА_1, м. Курахове

до відповідача-1: Приватного акціонерного товариства "Магістраль", м. Курахове

до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ОК-2", м. Донецьк

про оскарження дій і визнання рішень загальних зборів недійсними.

Суддя Матюхін В.І.

Секретар судового засідання Вороніна О.С.

Представники:

позивача: ОСОБА_2 - за довіреністю;

відповідача -1: Казакова Т.В. - адвокат (ордер);

відповідача -2: не з'явився.

ОСОБА_1 звернувся до господарського суду з позовом до ПрАТ "Магістраль", ТОВ "Фінансова компанія "ОК-2" про:

- визнання дій ТОВ "Фінансова компанія "ОК-2" щодо неповідомлення ОСОБА_1 про необхідність закриття рахунків у цінних паперах протягом 60 днів з дня припинення діяльності депозитарної установи незаконними;

- визнання недійсними рішення загальних зборів ПрАТ "Магістраль", які оформлені протоколом від 16.04.2018.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що свідоцтвом № 175/05/1/10 Державної Комісії з Цінних Паперів та Фондового Ринку засвідчено випуск ПАТ Магістраль (код ЄДРПОУ 05645322) випуск у бездокументарній формі простих іменних цінних паперів на загальну суму 161 170,00 гривень, номінальною вартістю 25 копійок, загальною кількістю 144 670 штук.

12.03.2014 між ОСОБА_1 (депонент) та ТОВ Фінансова компанія ОК-2 (депозитарна установа) був укладений договір на обслуговування рахунка в цінних паперах №2014/017.

У квітні з сайту Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України позивач дізнався про призначені на 16.04.2018 загальні збори акціонерів ПАТ Магістраль , однак, як акціонер ПАТ Магістраль , жодним чином не був про них повідомлений. Про рішення, які були прийняті на загальних зборах акціонерів ПАТ Магістраль 16.04.2018, позивач дізнався із Відомостей Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №75 від 19.04.2018.

Також позивач посилається на те, що постановою НКЦПФР №339-ЦА-УП-ДУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 12.07.2016, ТОВ Фінансова компанія ОК-2 анульовано ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку та встановлено дату припинення її діяльності. Проте, ТОВ Фінансова компанія ОК-2 всупереч п.8 розділу 2 Положення про припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, не повідомлено позивача у встановлений законом спосіб про припинення провадження діяльності депозитарної установи.

Також, позивач зазначає, що Національний депозитарій України внаслідок дій ТОВ Фінансова компанія ОК-2 не включив позивача до реєстру власників іменних цінних паперів ПАТ Магістраль станом на 13.04.2018.

Приватне акціонерне товариство МАГІСТРАЛЬ позов не визнало з посиланням на наступне.

1. Загальні збори акціонерів ПрАТ Магістраль відбулись 16.04.2018р. Позивач стверджує, що його було позбавлено права бути повідомленим про дату та час проведення цих зборів, бути присутнім на зборах та приймати участь в управлінні Товариством, як акціонера Товариства.

Постановою Пленуму ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ від 24.10.2008 N 13 зазначено 19. ...[Право на звернення до суду з позовом про визнання недійсними рішень органів управління товариства мають лише ті його акціонери (учасники), які були акціонерами (учасниками) на дату прийняття рішення, що оскаржується.

Вимоги акціонера (учасника) товариства про визнання недійсним рішення органу управління товариства не підлягають задоволенню, якщо на момент його прийняття позивач ще не набув права власності на акції чи частку в статутному капіталі товариства, оскільки його корпоративні права не могли бути порушеними.]

Виписка про стан рахунка в цінних паперах, що надана Позивачем підтверджує його право на акції ПрАТ Магістраль на дату 26.04.2018р. Доказів, про те, що Позивач був акціонером ПрАТ Магістраль на день проведення загальних зборів до суду не надано.

2. Відносно тверджень Позивача про порушення законодавства під час проведення зборів, відповідач вважає, що Позивач безпідставно підмінює поняття акцій взагалі з поняттям голосуючих акцій.

Частиною 1 ст.35 Закону України Про акціонерні Товариства (далі - Закону) встановлено, що повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та проект порядку денного надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України. Частиною 1 статті 34 Закону встановлено, що у загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники. Таким чином Відповідач -1 повідомило та допустило до зборів осіб, що містяться у відповідних переліках.

Поняття кворуму визначено ч.2 ст.41 Закону - Загальні збори акціонерного товариства мають кворум за умови реєстрації для участі у них акціонерів, які сукупно є власниками більш як 50 відсотків голосуючих акцій. Відповідно до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства ПрАТ МАГІСТРАЛЬ (ЄДРПОУ 05645322), складеного ПАТ НДУ 11.04.2018р. станом на 10.04.2018р. товариство має 318 700 голосуючих акцій. На Загальних зборів Акціонерів приватного акціонерного товариства МАГІСТРАЛЬ від 16 квітня 2018 року зареєструвалось акціонерів, що сукупно володіє 292 190 голосуючих акцій, що в свою чергу становить 91,6818% від голосуючих акцій зазначених у відповідному переліку.

Частиною 3 статті 42 Закону встановлено, що рішення загальних зборів акціонерного товариства з питання, винесеного на голосування, приймається простою більшістю голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з цього питання акцій, крім випадків, встановлених цим Законом.

Таким чином, при проведені загальних зборів акціонерів 16.04.2018р. та прийняття рішень на цих зборах ПрАТ МАГІСТРАЛЬ не порушило жодну норму діючого законодавства.

Відповідно до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства ПрАТ МАГІСТРАЛЬ (ЄДРПОУ 05645322), складеного ПАТ НДУ 11.04.2018р. станом на 10.04.2018р. акціонери ОСОБА_1 та ОСОБА_6 відсутні.

Доказами наявності або відсутності в Позивача голосуючих акцій Відповідача-1 та відображення їх у відповідному переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерного товариства ПрАТ МАГІСТРАЛЬ повинна бути відповідь на адвокатський запит до ПАТ НДУ , яку на сьогоднішній день, Відповідач-1 ще не отримав.

3. Постановою Пленуму ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ від 24.10.2008 N 13 зазначено 19. [Суди мають враховувати, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову]... .

Виходячи з суті позовних вимог Позивач не заперечує проти якогось конкретного рішення прийнятого на загальних зборах 16.04.2018р. тобто, прийняті по суті рішення не порушують його права та законі інтереси, а тому вимога про визнання рішень загальних зборів ПрАТ МАГІСТРАЛЬ , що оформлені протоколом від 16.04.2018р. є безпідставними.

4. Окрім цього Позивачем не надано доказів, що Договір №2014/017 про обслуговування рахунка в цінних паперах від 12.03.2014р. між Позивачем та Відповідачем -2 не було розірвано і він є діючим на сьогоднішній день, а також не надано доказів, що Відповідач-2 не повідомив Позивача щодо необхідності закриття рахунку в цінних паперах протягом 60 днів.

Доказами наявності або відсутності такого повідомлення повинні бути відповіді на адвокатські запити до Відповідача-2 та Відділення поштового зв'язку Курахове Центру поштового зв'язку № 10 Донецька Дирекція Українського державного підприємства поштового зв'язку Укрпошта .

5. Позивач у позові посилається на низку норм міжнародного права та національного законодавства, що в свою чергу порушують питання захисту права власності особи: право розпорядження, користування та володіння власністю, але в цьому ж позові не викладено фактів, що Позивача було позбавлено або обмежено в його праві власності на акції, про те що він мав намір якось скористуватись своїм правом, але йому було відмовлено. Не подано до позову і доказів про такі факти.

Про проведення загальних зборів Відповідачем -1, Позивач був обізнаний з мережі Інтернету, але навіть не намагався прийняти участь у загальних зборах, тобто не намагався скористуватись своїми правами акціонера, при цьому вважаючи себе акціонером Товариства.

Таким чином, не може бути порушено право Позивача бути присутнім на загальних зборах акціонерів, якщо Позивачу не було прямо відмовлено в участі і якщо він навіть не намагався реалізувати своє право на участь.

6. Відповідно до Акту приймання-передачі №200 документи, бази даних та архів бази даних Відповідач-2 передав на зберігання НДУ 15.01.2018року, тобто за кілька місяців до проведення загальних зборів. При цьому п.16. ч. ст.1 та ст.22 Закону України Про депозитарну систему України саме на Національний депозитарій України покладено обов'язок підготовки реєстру власників іменних цінних паперів. Таким чином, не має прямого взаємозв'язку між тим, що Позивача не було включено до реєстру власників іменних цінних паперів ПрАТ МАГІСТРАЛЬ та не повідомленням Відповідачем-2 Позивача про необхідність закриття рахунків у цінних паперах.

05.09.2018 позивачем на адресу суду надіслана відповідь на відзив ПрАТ МАГІСТРАЛЬ , в якій позивач зазначив, зокрема, наступне.

1. Норми Законів України Про цінні папери та фондовий ринок , Про депозитарну систему України та Про акціонерні товариства чітко кореспондуються між собою та свідчить про те, що наявність рахунка в цінних паперах, відкритого в депозитарній установі лише посвідчує право на акції, які в свою чергу об'єктивізовують (втілюють у тілесну оболонку) корпоративні права акціонера, що в результаті повністю відповідає витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04.09.2018.

2. Позбавлення Позивача можливості реалізації його права приймати участь в Загальних Зборах Акціонерного Товариства і відповідно впливати на результати прийнятих рішень Загальними Зборами Акціонерного Товариства безумовно порушує його права.

3. Термін акція є родовим поняттям для понять проста акція та привілейована акція , а поняття голосуюча акція відображає обсяг повноважень, в даному випадку, щодо можливості голосування власника даної акції.

4. За відсутності інформації про розірвання договору або припинення договірних відносин за договором № 2014/017 про обслуговування рахунка в цінних паперах, то відповідно до п. 6.7. цього договору та ст. 630 Цивільного кодексу України - даний договір вважається чинним.

Також, позивачем через канцелярію суду 03.09.2018 подане клопотання про залучення ПАТ Національний депозитарій України та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України у якості третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідачів.

В обґрунтування вказаного клопотання щодо залучення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України, позивач зазначає, що у разі задоволення позовних вимог, преюдиціальна пов'язаність матеріально-правових відносин третьої особи й відповідача-1 в силу положень ч.4.ст. 74 ГПК України матиме наслідком те, що на підставі оспорюваного рішення загальних зборів ПрАТ Магістраль від 16.04.2018, яким пропонується збільшити статутний капітал ПрАТ Магістраль за рахунок додаткової емісії акцій, відповідач-1 не зможе вимагати від НКЦПФР реєстрації випуску акції ПрАТ Магістраль та виготовлення сертифікату акцій.

В обґрунтування клопотання щодо залучення ПАТ Національний депозитарій України , позивач зазначає, що у разі задоволення позовних вимог, преюдиціальна пов'язаність матеріально-правових відносин третьої особи й відповідача-1 в силу положень ч.4.ст. 74 ГПК України матиме наслідком те, що з огляду на ситуацію, що виникла, внесе зміни до єдиних уніфікованих правил (стандартів) відображення та передачі інформації щодо обліку та обігу цінних паперів, обслуговування корпоративних дій емітентів та іншої інформації, яка вноситься до системи депозитарного обігу.

У підготовчому засіданні позивач роз'яснив своє клопотання щодо залучення 3- осіб, про що подав відповідну заяву, зокрема ПАТ Національний депозитарій України позивач просить залучити які 3-ю особу, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "ОК-2", а Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку України - на стороні ПрАТ Магістраль .

Представник ПрАТ Магістраль клопотання позивача про залучення ПАТ Національний депозитарій України та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України як третіх осіб, що не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору підтримав, проте заявив, що ймовірніше всього прийняте у справі рішення може вплинути на права або обов'язки зазначених осіб щодо ПрАТ Магістраль .

Згідно приписів ст.50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

З огляду на те, що рішення по справі може вплинути на права та обов'язки ПАТ Національний депозитарій України та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України щодо ПрАТ Магістраль , зокрема вирішення питань щодо відшкодування понесених збитків, випуск цінних паперів і т.п., господарський суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача (частково) і залучити до участі у справі:

- ПАТ Національний депозитарій України у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Приватного акціонерного товариства "Магістраль",;

- Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку України як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Приватного акціонерного товариства Магістраль .

Також, ПрАТ Магістраль в засіданні було заявлене клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин по справі.

Клопотання судом задоволене.

За приписами ст.177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.

Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

З огляду на те, що термін підготовчого засідання спливає, цей строк з метою належної підготовки справи для розгляду по суті за ініціативою суду підлягає подовженню на тридцять днів.

На підставі викладеного, з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи і керуючись ст.ст.50, 177, 181, 182, 183, ч.2 ст.202 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

У Х В А Л И В:

Продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів, до 01.11.2018 включно.

Відкласти підготовче засідання на 27.09.2018 року об 11:20 год.

Залучити Публічне акціонерне товариство Національний депозитарій України до участі у справі як 3-ю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Приватного акціонерного товариства "Магістраль",

Залучити Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку України до участі у справі як 3-ю особу, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Приватного акціонерного товариства "Магістраль",

Позивачу направити тертім особам копію позовної заяви з доданими до неї документами та відповідь на відзив.

Приватному акціонерному товариству Магістраль направити тертім особам копію відзиву на позовну заяву та заперечення .

Визнати явку представників позивача, відповідачів та 3-х осіб в підготовче засідання обов'язковою .

Ухвала набрала чинності з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Інформацію по справі що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://dn.arbitr.gov.ua.

Суддя В.І. Матюхін

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення10.09.2018
Оприлюднено12.09.2018
Номер документу76383740
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/1338/18

Судовий наказ від 07.10.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 07.10.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 05.10.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 28.09.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 16.09.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 10.09.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Судовий наказ від 14.06.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Судовий наказ від 14.06.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Левшина Ганна Валеріївна

Ухвала від 20.01.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Бакуліна С. В.

Ухвала від 27.11.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Ткач І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні