Рішення
від 11.09.2018 по справі 442/5842/17
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №442/5842/17

Провадження №2/442/309/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 вересня 2018 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області у складі:

головуючого судді: Кучаковського Ю.С.,

за участю секретаря судового засідання: Кравців Х.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Головного територіального управління юстиції у Львівській області про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно (земельну ділянку),-

за участю представників

від позивача: ОСОБА_3

від відповідача 1: ОСОБА_2

від відповідача 2: не з'явилися

в с т а н о в и в :

До Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області звернулась ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2, в якому просила скасувати державну реєстрацію речового права на нерухоме майно (земельну ділянку); ухвалити рішення про внесення змін до свідоцтва про право на спадщину в частині, де допущено технічну помилку. В обгрунтування позову зазначає, що коли вона звернулася до приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу із заявою про заведення спадкової справи, щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мала у приватній власності земельну ділянку площею 1,3029 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Рихтицької сільської ради (за межами населеного пункту) Дрогобицького району, Львівської області, то нотаріус виявила, що у Державному земельному кадастрі номер витягу НОМЕР_2 від 13.06.2017 кадастровий номер НОМЕР_3 на дану земельну земельну ділянку є зареєстроване право приватної власності на прізвище ОСОБА_2, серія паспорта НОМЕР_6 виданий Дрогобицьким МРВ УМС України у Львівській обл. 19.11.2002, податковий номер НОМЕР_1, тобто вважає, що позивач не може скористатися своїм правом прийняти у спадок земельну ділянку її покійної матері, так як на дану земельну ділянку є зареєстроване право на зовсім іншу людину. Вказує, що після проведених досліджень і консультацій виявилися такі обставини: гр. ОСОБА_2 теж прийняв у спадщину земельну ділянку площею 0,3519 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Рихтицької сільської ради кадастровий номер НОМЕР_4, одержав свідоцтво про право на спадщину, яке видала приватний нотаріус п. Цимбалюк. Наголошує, що під час видачі свідоцтва приватний нотаріус п. Цимбалюк допустила технічну помилку, тобто замість кадастрового номера НОМЕР_5 внесла в реєстр НОМЕР_3, а земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_3 належала згідно державного земельного кадастру покійній гр. ОСОБА_4. Так як приватний нотаріус п. Цимбалюк припинила свою діяльність і знаходиться за межами України, зазначає, що виправити дану помилку може тільки суд. Зазначає, що відповідач обізнаний з даною проблемою, яка виникла через технічну помилку, і згідний на внесення змін в свідоцтво про право на спадщину, де допущено помилку, а зокрема, в кадастровому номері. Враховуючи вищенаведене, просить позов задовольнити.

Представник позивача у судовому засіданнях просила позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

ОСОБА_2 зазначив, що нотаріус допустився описки і він не вбачає своєї вини у цьому.

Головне територіальне управління юстиції у Львівській області у судові засідання своїх повноважних представників не направило. Надіслало відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що внесення записів про речові права на нерухоме майно в Державному реєстрі належить безпосередньо до повноважень державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно, що перебувають у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав або нотаріусів,а органи юстиції, з 1 травня 2016 року, не входять в систему суб'єктів державної реєстрації прав та не наділені повноваженнями для проведення дій, що входять в обсяг позовних вимог Позивача. Зазначило, що згідно статті 28 Закону України „Про нотаріат" держава не несе відповідальності за шкоду, заподіяну неправомірними діями приватного нотаріуса при здійсненні ним нотаріальної діяльності функцій державного реєстратора прав на нерухоме майно, а тому просить у задоволенні позову відмовити. Просило розгляд справи проводити без участі його представника.

Суд, заслухавши пояснення учасників спарви, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_8 ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 1,3029 га, кадастровий номер НОМЕР_3.

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельні ділянки НОМЕР_2 від 13.06.2017 земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_3, площа 1,3029 га належить ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 17.11.2010 державний акт НОМЕР_8.

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельні ділянки НОМЕР_7 від 13.06.2017 земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_4, площа 0,3519 га належить ОСОБА_5.

Згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_9, виданим 27.10.2010 головою Дрогобицької райдержадміністрації М.А. Сендак, на підставі розпорядження голови Дрогобицької райдержадміністрації № 207 від 09.06.2009, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № НОМЕР_10, ОСОБА_5 належить земельна ділянка, кадастровий номер НОМЕР_4, площа 0,3519 га.

Відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за законом ОСОБА_2 є спадкоємцем земельної ділянки, площею 0,3519 га в межах згідно з планом, яка розташована у Львівській області, Дрогобицький район, Рихтиська сільська рада (за межами населеного пункту) належної спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_9, виданого 27.10.2010 головою Дрогобицької райдержадміністрації М.А. Сендак, на підставі розпорядження голови Дрогобицької райдержадміністрації № 207 від 09.06.2009, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № НОМЕР_10, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_3.

Згідно статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею статті 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб.

Згідно зі статтею 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст. 6 ЗаконуУкраїни „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державним реєстратором є нотаріус.

Відповідно до ст. 3 Закону України „Про нотаріат" нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Згідно ч. 3 ст. 54 Закону України „Про нотаріат" у разі виявлення нотаріусом або посадовою особою, які вчиняють нотаріальні дії, що ними допущено помилку при вчиненні нотаріальної дії або вчинена нотаріальна дія не відповідає законодавству, нотаріус або посадова особа, які вчиняють нотаріальні дії, зобов'язані повідомити про це сторони (осіб), стосовно яких вчинено нотаріальну дію, для вжиття заходів щодо скасування зазначеної нотаріальної дії відповідно до законодавства.

Згідно п. 6.13 Наказу Міністерства юстиції України „Про затвердження Правил ведення нотаріального діловодства" від 22.12.2010 № 3253/5 у разі допущення помилки у тексті нотаріально оформлюваного документа, який не потребує підпису особи, що звернулася за вчиненням нотаріальної дії (свідоцтва, виданого нотаріусом, копії документа, дубліката документа тощо), внесення дописок чи виправлень до тексту документа здійснюється за заявою такої особи, зареєстрованою у Журналі реєстрації вхідних документів. Виправлення помилки застерігається нотаріусом, який вчиняв нотаріальну дію, після посвідчувального напису, із зазначенням дати та проставленням свого підпису і печатки на такому застереженні. При цьому всі виправлення мають бути зроблені таким чином, щоб можна було прочитати як виправлене, так і помилково написане, а потім закреслене.

Отже, судом встановлено, що нотаріус під час видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом допустився помилки у кадастровому номері земельної ділянки, а саме замість НОМЕР_4 вказав НОМЕР_3, наслідком чого нотаріус зареєстрував право власності на земельну ділянку, яка належить іншій особі.

Згідно з ч. 1 ст. 30-1 Закону України „Про нотаріат" припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса здійснюється Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі за наявності підстав, передбачених цим Законом, шляхом видання наказу про припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса.

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 2, ст. 8 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" територіальні органи Міністерства юстиції України - територіальні органи Міністерства юстиції України, що забезпечують реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі. Територіальні органи Міністерства юстиції України в межах території, на якій вони здійснюють свою діяльність: розглядають скарги на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб'єктів державної реєстрації прав та приймають обов'язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом; складають протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення; організовують роботу з підготовки та підвищення кваліфікації державних реєстраторів, уповноважених осіб суб'єктів державної реєстрації прав; 5) приймають рішення про тимчасове блокування доступу державних реєстраторів, уповноважених осіб суб'єктів державної реєстрації прав до Державного реєстру прав у випадках, передбачених цим Законом; 6) здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до пп. в п. 2 ч. 6 ст. 37 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" за результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення про внесення змін до записів Державного реєстру прав та виправлення помилки, допущеної державним реєстратором.

Враховуючи вищенаведене, необхідно скасувати державну реєстрацію речового права на нерухоме майно (земельну ділянку) площею 0,3519 га, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_4, за ОСОБА_2; внести зміни до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого ОСОБА_2, приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Цимбалюк Галиною Володимирівною, від 27.12.2013 на земельну ділянку площею 0,3519 гектарів в межах згідно з планом, яка розташована у Львівській області, Дрогобицький район, Рихтицька сільська рада (за межами населеного пункту), та видати нове свідоцтво на земельну ділянку площею 0,3519 гектарів в межах згідно з планом, яка розташована у Львівській області, Дрогобицький район, Рихтицька сільська рада (за межами населеного пункту), належної спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_9, виданого 27.10.2010 головою Дрогобицької райдержадміністрації М.А. Сендак, на підставі розпорядження голови Дрогобицької райдержадміністрації № 207 від 09.06.2009, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № НОМЕР_10, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_4, а тому позов підлягає задоволенню.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-83, 89, 95, 141, 229, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355, п.п. 9, 15.5 Перехідних положень ЦПК України, суд -

в и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Скасувати державну реєстрацію речового права на нерухоме майно (земельну ділянку) площею 0,3519 га, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_4, за ОСОБА_2.

Внести зміни до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого ОСОБА_2, приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Цимбалюк Галиною Володимирівною, від 27.12.2013 на земельну ділянку площею 0,3519 гектарів в межах згідно з планом, яка розташована у Львівській області, Дрогобицький район, Рихтицька сільська рада (за межами населеного пункту), та видати нове свідоцтво на земельну ділянку площею 0,3519 гектарів в межах згідно з планом, яка розташована у Львівській області, Дрогобицький район, Рихтицька сільська рада (за межами населеного пункту), належної спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_9, виданого 27.10.2010 головою Дрогобицької райдержадміністрації М.А. Сендак, на підставі розпорядження голови Дрогобицької райдержадміністрації № 207 від 09.06.2009, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № НОМЕР_10, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_4.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Львівської області через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складений 21.09.2018.

Суддя Ю.С. Кучаковський

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення11.09.2018
Оприлюднено27.09.2018
Номер документу76699712
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —442/5842/17

Ухвала від 21.11.2018

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Кучаковський Ю. С.

Ухвала від 29.10.2018

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Кучаковський Ю. С.

Рішення від 11.09.2018

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Кучаковський Ю. С.

Рішення від 11.09.2018

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Кучаковський Ю. С.

Ухвала від 24.01.2018

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Кучаковський Ю. С.

Ухвала від 26.10.2017

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Кучаковський Ю. С.

Ухвала від 11.08.2017

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Кучаковський Ю. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні