Ухвала
від 24.09.2018 по справі 344/5037/14-ц
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

Ухвала

24 вересня 2018 року

м. Київ

справа № 344/5037/14-ц

провадження № 61-12854 ск 18

Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду Хопти С. Ф. розглянув касаційну скаргу приватного підприємства АОВВ Ліга Люкс на ухвалу апеляційного суду Івано-Франківської області від 19 вересня 2016 року у справі за позовом приватного підприємства АОВВ Ліга Люкс до Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району та ОСОБА_1 про стягнення вартості капітального ремонту,

В С Т А Н О В И В :

Відповідно до пункту 14 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України у редакції Закону України № 2147-VIII від 3 жовтня 2017 року Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів судові рішення, ухвалені судами апеляційної інстанції до набрання чинності цією редакцією Кодексу, набирають законної сили та можуть бути оскаржені в касаційному порядку протягом строків, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У березні 2018 року на розгляд до Верховного Суду надійшла касаційна скарга приватного підприємства АОВВ Ліга Люкс ( далі - ПП АОВВ Ліга Люкс ) на ухвалу апеляційного суду Івано-Франківської області від 19 вересня 2016 року разом з клопотанням про поновлення строку на касаційне оскарження.

Ухвалою Верховного Суду від 21 березня 2018 року наведені підстави у клопотанні ПП АОВВ Ліга Люкс про поновлення строку на касаційне оскарження визнано неповажними. Касаційну скаргу ПП АОВВ Ліга Люкс залишено без руху та надано строк для усунення її недоліків до 20 квітня 2018 року, але який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали, а саме: навести інші підстави для поновлення строку на касаційне оскарження та надати докази на їх підтвердження, а також сплатити судовий збір за подання касаційної скарги.

На виконання вимог вищевказаної ухвали заявником направлено квитанцію про сплату судового збору за подання касаційної скарги у розмірі 1 762 грн та клопотання про поновлення строку у якому заявник посилається на те, що ухвалу апеляційного суду Івано-Франківської області від 19 вересня 2016 року він отримав лише 17 січня 2018 року, подавши заяву до суду першої інстанції.

Однак вказані причини пропуску строку на касаційне оскарження не можуть бути визнані поважними, оскільки зізмісту ухвали апеляційного суду Івано-Франківської області від 19 вересня 2016 року вбачається, що апеляційну скаргу було подано представником ПП АОВВ Ліга-Люкс , тобто він був обізнаний про апеляційний розгляд, однак дій щодо отримання оскарженої ухвали суду протягом тривалого часу не вчиняв. Скаржник не позбавлений можливості вільного та безоплатного доступу до Єдиного реєстру судових рішень, знайомитись з ними на офіційному веб-порталі судова влада України , а наведені підстави по суті є тими самими, що вже були визнані неповажними.

Відповідно до вимог частини третьої статті 328 ЦПК України 2004 року, касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 325 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з дня отримання ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції з заявою про поновлення строків або навести інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження.

Аналогічна норма міститься у статті 393 ЦПК України.

У рішенні від 29 жовтня 2015 року (заява №32053/13) у справі Устименко проти України Європейський суд з прав людини зазначив: Суд повторює, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті

6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише тоді, коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами (див. рішення у справі Рябих проти Росії (Ryabykh v. Russia). Суд постановив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності. Хоча саме національним судам, перш за все, належить виносити рішення про поновлення строку оскарження, їх свобода розсуду не є необмеженою. Суди повинні обґрунтовувати відповідне рішення. У кожному випадку національні суди повинні встановити, чи виправдовують причини поновлення строку оскарження втручання у принцип res judicata, особливо коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів стосовно часу або підстав для поновлення строків (див. рішення у справі Пономарьов проти України (Ponomaryov v. Ukraine ).

Оскільки ухвалою Верховного Суду від 21 березня 2018 року вказані заявником підстави було визнано неповажними, а знову наведені причини для поновлення строку на касаційне оскарження аналогічні, тому є недостатніми для поновлення строку на касаційне оскарження.

Отже, клопотанняПП АОВВ Ліга Люкс про поновлення строку на касаційне оскарження є необґрунтоване.

При цьому безпідставне поновлення строку на оскарження судового рішення, що набрало законної сили, пропущеного на значний термін, є порушенням вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду в такому його елементі як правова визначеність.

Відповідно до частини першої статті 44 ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Керуючись статтями 393, 394 ЦПК України, частиною третьою

статті 328 ЦПК України 2004 року, пунктом 14 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України у редакції Закону від 3 жовтня 2017 року № 2147 - VIII,

У Х В А Л И В :

У відкритті касаційного провадження у справі за позовом приватного підприємства АОВВ Ліга Люкс до Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району та ОСОБА_1 про стягнення вартості капітального ремонту, за касаційною скаргою приватного підприємства АОВВ Ліга Люкс на ухвалу апеляційного суду Івано-Франківської області від 19 вересня 2016 року відмовити.

Копію ухвали та додані до скарги матеріали направити заявнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя С. Ф. Хопта

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення24.09.2018
Оприлюднено01.10.2018
Номер документу76811787
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —344/5037/14-ц

Ухвала від 06.02.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Хопта Сергій Федорович

Ухвала від 24.09.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Хопта Сергій Федорович

Ухвала від 21.03.2018

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Хопта Сергій Федорович

Ухвала від 19.09.2016

Цивільне

Апеляційний суд Івано-Франківської області

Пнівчук О.В. О. В.

Ухвала від 27.02.2015

Цивільне

Апеляційний суд Івано-Франківської області

Девляшевський В.А. В. А.

Ухвала від 24.12.2014

Цивільне

Апеляційний суд Івано-Франківської області

Девляшевський В.А. В. А.

Ухвала від 25.12.2014

Цивільне

Апеляційний суд Івано-Франківської області

Девляшевський В.А. В. А.

Ухвала від 11.07.2016

Цивільне

Апеляційний суд Івано-Франківської області

Пнівчук О.В. О. В.

Ухвала від 06.07.2016

Цивільне

Апеляційний суд Івано-Франківської області

Малєєв А.Ю. А. Ю.

Ухвала від 31.05.2016

Цивільне

Апеляційний суд Івано-Франківської області

Пнівчук О.В. О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні