Ухвала
від 04.10.2018 по справі 815/3038/17
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 815/3038/17

УХВАЛА

Про залишення позовної заяви без розгляду

04 жовтня 2018 року м.Одеса

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Харченко Ю.В.

При секретарі Савулій В.О.

Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНОД" до Головного управління ДФС в Чернівецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення №0001981406 від 26.05.2017р.,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05.07.2017р., залишеною без змін Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017р. у справі №815/3038/17 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНОД", задоволено, скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Чернівецькій області №0001981406 від 26.05.2017р.

Постановою Верховного Суду від 15.05.2018р. у справі №815/3038/17 касаційну скаргу Головного управління ДФС в Чернівецькій області задоволено частково, Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05.07.2017р., та Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017р., скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду пенршої інстанції.

13.07.2018р. вищезазначена справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду. У позовній заяві Товариство з обмеженою відповідальністю "ФІНОД" просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Чернівецькій області №0001981406 від 26.05.2017р.

Ухвалою суду від 17.07.2018р. прийнято до свого провадження справу №815/3038/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНОД" до Головного управління ДФС в Чернівецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення №0001981406 від 26.05.2017р.

У судове засідання, призначене на 03.10.2018р., представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНОД" не з'явився, не зважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно.

Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом;

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, з урахуванням того, що у судове засідання, призначене на 03.10.2018р., сторони не з'явились не зважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно, судом ухвалено рішення про розгляд, та вирішення питання щодо можливості продовження судового засідання, та подальшого розгляду справи, з урахуванням повторної неявки позивача у судове засідання, належним чином повідомленого про дату, час та місце судових засідань, в порядку письмового провадження, відповідно до ч.9 ст.205 КАС України.

Зокрема, судом встановлено, що 26.09.2018р., та 03.10.2018р. представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНОД", без поважних причин у судові засідання не прибув, незважаючи на те, що про дату, час та місце судових засідань був належним чином та своєчасно повідомлений, про що свідчать наявні у матеріалах справи відповідні докази, а саме: розписка щодо сповіщення наступної дати судового засідання, зокрема, на 26.09.2018р., та телефонограма про сповіщення дати судового засідання, а саме 03.10.2018р., складена відповідно до приписів ст.129 КАС України, та завчасно передана повноважному представнику Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНОД" ОСОБА_1 (Довіреність від 31.05.2018р. б/н), зокрема, 28.09.2018р. Про причини неявки представник позивача суду не повідомив, будь-яких заяв про розгляд справи за відсутності предстанвика позивача, чи щодо відкладення судових засідань, до суду не надходило.

Відповідно до ч.2 ст.44 КАС України учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.

Слід звернути увагу, що Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить з того, що положення п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов'язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.

Вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не лише держави, а й осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989року у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Крім того, як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, позивач як сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005року у справі Смірнова проти України).

Вищнозначене, у тому числі, знайшло своє відображення в Законі України "Про судоустрій і статус суддів", котрим встановлено обов'язок судді вживати заходи щодо розгляду справи протягом строку, встановленого Законом.

Таким чином, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що повторна неявка позивача у судове засідання, який був належним чином повідомлений про розгляд справи, та від якого не надходило клопотання про розгляд справи за його відсутності, вказує на неналежне користування наданими правами та покладеними обов'язками згідно положень КАС України, що, в свою чергу, унеможливлює розпочати судом розгляд справи і вказує на затягування позивачем розгляду справи.

Згідно з приписами ч.2 ст.183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд, серед іншого, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб'єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.

Зі змісту вказаної норми вбачається, що необхідною умовою для залишення позовної заяви без розгляду є повторність неприбуття позивача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду і відсутність поважних причин такого неприбуття в судове засідання або неповідомлення ним про причини неприбуття, за умови також відсутності заяви позивача про розгляд справи без його участі.

Під повторністю неприбуття в судове засідання позивача необхідно розуміти послідовне неприбуття в судове засідання позивача чи його представника двічі чи більше разів. Поважність причин неприбуття оцінюється судом у кожному конкретному випадку окремо з метою визначення правових наслідків такого неприбуття. Так, поважними причинами можуть бути визнані захворювання, що перешкоджає прибуттю до суду, відрядження, несвоєчасне отримання повістки тощо за умови надання належних доказів в підтвердження наведених обставин.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав кваліфікувати неявку представника позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНОД" до суду як повторну без поважних причин.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНОД" до Головного управління ДФС в Чернівецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення №0001981406 від 26.05.2017р., залишити без розгляду, відповідно до приписів п.4 ч.1 ст.240 КАС України.

Керуючись ч.2 ст.183, ч.9 ст.205, п.4 ч.1 ст.240, ст.ст.243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНОД" до Головного управління ДФС в Чернівецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення №0001981406 від 26.05.2017р., залишити без розгляду.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.256 КАС України.

Ухвала суду може бути оскаржена, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду у строки визначені статтею 295 КАС України.

Відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України в редакції Закону №2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Харченко Ю.В.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.10.2018
Оприлюднено09.10.2018
Номер документу76937874
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —815/3038/17

Ухвала від 04.10.2018

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Харченко Ю. В.

Ухвала від 17.07.2018

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Харченко Ю. В.

Постанова від 15.05.2018

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Бившева Л.І.

Ухвала від 10.05.2018

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Бившева Л.І.

Ухвала від 27.10.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Бухтіярова І.О.

Ухвала від 03.10.2017

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Танасогло Т.М.

Ухвала від 05.09.2017

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Танасогло Т.М.

Ухвала від 21.08.2017

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Танасогло Т.М.

Ухвала від 21.08.2017

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Танасогло Т.М.

Ухвала від 18.08.2017

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Танасогло Т.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні