ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.10.2018м. ДніпроСправа № 904/3400/18
Господарський суд Дніпропетровської області у складі: суддя Петрова В.І.
за участю секретаря судового засідання Кутяєва В.С.
за позовом Акціонерного товариства "ПОКРОВСЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ", м. Покров, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАРН", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про стягнення штрафних санкцій за договором поставки
Представники:
від позивача: Аржанyхін В.Л., дов. №254 від 25.05.2018р.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Акціонерне товариство "ПОКРОВСЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАРН" про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 164 400,00грн.
Позовні вимоги обгрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов договору поставки №Т1862/05 від 18.05.2017р. в частині своєчасної поставки товару.
Ухвалою суду від 02.08.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розпочато розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з викликом сторін, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 22.08.2018р.
22.08.2018р. відповідач у судовому засіданні просив відкласти розгляд справи з метою ознайомлення з матеріалами справи та надання відзиву на позов.
22.08.2018р. у судовому засіданні оголошено перерву до 01.10.2018р.
01.10.2018р. відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, відзив на позов не подав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
01.10.2018р. у судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частини рішення відповідно до ст.240 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
18.05.2017р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "СКАРН" (постачальник) та Публічним акціонерним товариством "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат", яке перейменоване в Акціонерне товариство "ПОКРОВСЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ", (покупець) укладено договір поставки №Т1862/05.
Відповідно до п.1.1. договору постачальник зобов'язується передати у власність покупцеві товар, повне найменування якого (номенклатура, асортимент), марка, вид, сорт, кількісні та якісні характеристики, код товару за УКТ ЗЕД, за державним класифікатором продукції і послуг вказуються в Специфікаціях (Додатках) до договору (далі - товар), які є його невід'ємною частиною, а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар та оплатити його в порядку і на умовах, передбачених цим договором.
Згідно п.2.1. договору детальна інформація про кількісні та якісні характеристики товару міститься в Специфікаціях (додатках) до цього договору.
Пунктом 2.2. договору передбачено, що у Специфікаціях (Додатках) до договору зазначаються також такі відомості про товар:
- повне найменування товару;
- код товару згідно з УКТ ЗЕД;
- виробник, країна походження товару;
- одиниця виміру товару;
- кількість кожного найменування (сорту, виду) товару;
- загальна кількість товару;
- якісні характеристики товару (посилання ГОСТ, ТУ, ДСТУ тощо);
- технічні характеристики товару (посилання ГОСТ, ТУ, ДСТУ, технічну документацію тощо);
- ціна кожного найменування (сорту, виду) товару;
- загальна вартість товару;
- комплектність, фасування товару (за необхідності);
- позначення змісту і способу нанесення маркування на товар;
- порядок оплати та форма розрахунків;
- умови поставки товару;
За згодою сторін у Специфікаціях (Додатках) до договору можуть бути вказані також й інші відомості про товар.
Відповідно до п.3.1. договору постачальник зобов'язується поставити покупцеві товар на умовах та у спосіб, зазначеними в Специфікаціях (Додатках) до договору. Умови поставки визначаються згідно Міжнародних правил тлумачення торгових термінів Інкотермс 2010.
За п.3.2. договору поставка товару здійснюється постачальником згідно з п.3.1. договору тільки після отримання письмового підтвердження (належним чином оформленої заявки) покупця, яка направляється постачальнику одним із таких способів: або поштою на юридичну адресу постачальника, або факсимільним зв"язком за телефоном НОМЕР_1, або в електронному вигляді на електронну адресу (е-mail): ІНФОРМАЦІЯ_2. У письмовому підтвердженні (заявці) покупець вказує графік поставки, який містить обсяги і терміни поставки товару в межах періоду поставки, який сторони вказують в специфікаціях (додатках) до договору. Постачальник зобов'язаний направити письмове підтвердження про отримання ним від покупця письмової заявки на постачання продукції одним із таких способів: або поштою на юридичну адресу покупця, або факсимільним зв"язком за телефоном НОМЕР_2, або в електронному вигляді на електронну адресу (е-mail): ІНФОРМАЦІЯ_1. Дострокова поставка товару постачальником допускається тільки за згодою сторін.
Не допускається поставка товару без надання банківської гарантії згідно з розділом 15 цього договору. У разі ненадання постачальником банківської гарантії в установлений строк відповідно до п.1.2. договору покупець має право розірвати договір в односторонньому порядку, а у разі поставки товару - відмовитись в його прийманні, відмовитись від договору, без відшкодування постачальникові будь-яких збитків, упущеної вигоди і т.п.
Відповідно до п.3.3. договору разом з товаром постачальник зобов'язаний надати покупцю оригінали документів, оформлених державною мовою та відповідно до вимог п.2.4. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995р.:
- рахунок (рахунок-фактура) (оригінал державною мовою);
- видаткова накладна на відпуск товару (оригінал державною мовою);
- акт приймання-передачі товару (згідно Додатку 3 договору);
- залізнична накладна (оригінал), за умови поставки залізничним транспортом або товарно-транспортну накладну (оригінал), за умови поставки вантажним автотранспортом, оформлену відповідно до чинних нормативних документів України;
- сертифікат якості виробника товару, а також інші документи згідно з п.2.3. договору (оригінали або належним чином завірені копії);
- копію сертифікату походження товару СТ1 мовою країни-виробника, завірену печаткою постачальника (у разі необхідності);
- у разі, якщо товар підлягає сертифікації - сертифікат походження і відповідності по системі сертифікації УкрСЕПРО, гігієнічний, екологічний сертифікат, а також інші сертифікати згідно з чинним законодавством України (оригінали або належним чином завірені копії);
- документи, надання яких обумовлено в Специфікації (Додатку) до договору.
Крім того, пунктом 3.3. договору передбачено перелік документів, які постачальник додатково надає у випадку поставки товару (машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки).
Згідно п.3.6. договору зобов'язання постачальника щодо поставки товару вважаються виконаними в момент підписання покупцем акту приймання-передачі товару.
Постачальник зобов'язується поставити товар покупцю в строки, визначені в п.3.2. договору, а також провести за свій рахунок завантаження на автомобільний або залізничний транспорт покупця товару належної якості (п.3.7. договору).
Пунктом 4.2. договору передбачено, що ціна кожного найменування товару, його марки, виду, сорту, одиниці виміру, а також загальна вартість кожної партії товару вказується в Специфікації (Додатках) до договору.
Відповідно до ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов"язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов"язаних з особистими, сімейними, домашніми або іншим подібним використанням, а покупець зобов"язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Специфікацією (Додаток №6) від 21.11.2017р. сторони узгодили найменування товару:
- позиція №1: муфта у кількості 4шт. на суму 519 999,98грн. (з ПДВ);
- позиція №2: вібратор гуркіту ГИСЛ-62 у кількості 1шт. на суму 274 000,00грн. (з ПДВ), всього на загальну суму 793 999,98грн. (з ПДВ).
Пунктом 2 Специфікації передбачено, що умови поставки товару: DDP, склад ПАТ "Покровський ГЗК", м. Покров.
За п.3 Специфікації право власності на товар, усі ризики його псування, пошкодження та знищення переходять від постачальника покупцю в момент передачі товару на склад покупця і прийняття його за якістю та кількістю.
Відповідно до п.3.1. Специфікації право власності на товар, усі ризики його псування, пошкодження та знищення переходять від постачальника покупцю в момент передачі товару на склад покупця, прийняття його за якістю і кількістю та підписання покупцем акту приймання-передачі товару. Датою переходу права власності на товар до покупця є дата підписання уповноваженими сторонами акту приймання-передачі товару. Сторони встановили, що повноваження на підписання акту приймання-передачі товару за договором мають виключно такі особи: з боку постачальника - директор Савєльєв О.Ю., з боку покупця - голова правління Шуваєв С.П., комерційний директор Міщенко Д.В. У разі підписання акту приймання-передачі товару якими-небудь іншими особами такий акт не створює для сторін юридичних наслідків і право власності на товар не переходить.
Згідно п.5 Специфікації передбачений строк поставки товару: 75 календарних днів з моменту підписання даної специфікації.
30.11.2017р. сторони уклали додаткову угоду №3, якою доповнено Специфікацію (Додаток №6) пунктом 5.1. у редакції: строк поставки позиції №1 - 30 календарних днів з дати відкриття акредитиву.
19.12.2017р. був відкритий акредитив №600U/UAH/5888.
22.12.2017р. позивач направив на електронну адресу відповідача заявку-підтвердження за №4165/05 від 20.12.2017р. на здійснення останнім поставки товару за Специфікацією (Додаток №6) від 21.11.2017р.
Враховуючи умови договору, відповідач повинен був поставити товар, передбачений Специфікацією (Додаток №6) від 21.11.2017р.:
за позицією №1 - у строк до 18.01.2018р. включно;
за позицією №2 - у строк до 04.02.2018р. включно.
На виконання умов договору відповідач поставив позивачу товар таким чином:
- позиція №1: муфта у кількості 4шт. на суму 519 999,98грн. (з ПДВ), відповідно до видаткової накладної №56 від 15.01.2018р. - прострочення відсутнє;
- позиція №2: вібратор гуркіту ГИСЛ-62 у кількості 1шт. на суму 274 000,00грн. (з ПДВ), відповідно до видаткової накладної №72 від 16.05.2018р. - прострочення з 05.02.2018р. по 15.05.2018р.
Отже відповідач здійснив поставку обумовленого договором товару у повному обсязі, але за позицією №2 з порушенням встановленого строку.
Згідно ч.1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 ЦК України).
Відповідно до приписів ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим до виконання.
Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За ч.1 ст.216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно ч.1 ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
За ч.4 ст.231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Відповідно до п.11.2. договору у разі порушення строків поставки товару за цим договором покупець має право стягнути з постачальника штраф у розмірі 0,5% від суми непоставленого (недопоставленого) товару за кожен день прострочення. У разі продовження прострочення понад 10 календарних днів покупець має право додатково стягнути з постачальника штраф у розмірі 10% від суми непоставленого (недопоставленого) товару.
Позивач просить стягнути з відповідача штраф (0,5%) за період з 05.02.2018р. по 15.05.2018р. у розмірі 137 000,00грн. та штраф (10%) у розмірі 27 400,00грн.
При цьому формулювання штрафу "у розмірі 0,5% від суми непоставленого (недопоставленого) товару за кожен день прострочення" за своєю правовою природою та методикою нарахування є пенею.
Перевіривши розрахунки пені та штрафу, господарський суд встановив, що вони здійснені правильно, у зв"язку з чим пеня у розмірі 137 000,00грн. та штраф у розмірі 27 400,00грн. підлягають до стягнення.
Керуючись ст.ст.73, 74, 76-79, 86, 129, ч.9 ст.165, ст.ст.232, 233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СКАРН" (50065, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Постишева, 35, А/О, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 39223139) на користь Акціонерного товариства "ПОКРОВСЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ" (53300, Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Центральна, 11, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 00190928) пеню у розмірі 137 000,00грн. (сто тридцять сім тисяч), штраф у розмірі 27 400,00грн. (двадцять сім тисяч чотириста) та 2 466,00грн. (дві тисячі чотириста шістдесят шість) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та у строки, передбачені ст.256, п.п.17.5 п.17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 08.10.2018р.
Суддя В.І. Петрова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2018 |
Оприлюднено | 10.10.2018 |
Номер документу | 76985145 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні