Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2018 р. № 2040/5159/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Ломаги А.А.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Всеукраїнський кооператив Надія" до Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Сільськогосподарський виробничий кооператив "Всеукраїнський кооператив Надія" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати неправомірним та скасувати рішення № 45 виконавчого комітету Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області від 31.05.2018 щодо відмови реєстрації та видачі свідоцтва про право власності на майнові паї члена колективного сільськогосподарського підприємства;
- зобов'язати Огіївську сільську раду Сахновщинського району Харківської області прийняти та розглянути повторно заяву про реєстрацію та видачу свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства для СВК "Всеукраїнський кооператив Надія".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення № 45 виконавчого комітету Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області від 31.05.2018 щодо відмови реєстрації та видачі свідоцтва про право власності на майнові паї члена колективного сільськогосподарського підприємства є протиправним, оскільки законодавство передбачає, що видача нового майнового свідоцтва здійснюється за заявою покупця майнових прав, а органи місцевого самоврядування зобов'язані видати на його ім'я нове свідоцтво на сумарну номінальну вартість викуплених майнових паїв. Вказує, що позовна заява ґрунтується на протиправності дій виконавчого комітету Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області як суб'єкта, наділеного владними функціями приймати рішення про державну реєстрацію прав, у зв'язку з недотриманням вимог чинного законодавства, а саме, відмови реєстрації та видачі свідоцтва про право власності на майнові паї члена колективного сільськогосподарського підприємства. Позивач вважає рішення відповідача протиправним, оскільки воно порушує його право власності - вільного володіння, користування і розпорядження належним майном, у зв'язку з чим просить суд зобов'язати відповідача прийняти та розглянути повторно заяву про реєстрацію та видачу свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства для СВК "Всеукраїнський кооператив Надія".
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 року відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 09.08.2018 р. о 14:00.
Протокольною ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 року закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду по суті на 20.09.2018 р. о 10:30 год.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити. Згідно наданого до суду відзиву пояснив, що оскаржуване в даній справі рішення № 45 виконавчого комітету Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області від 31.05.2018 щодо відмови реєстрації та видачі свідоцтва про право власності на майнові паї члена колективного сільськогосподарського підприємства є цілком законним та обґрунтованим, винесеним відповідно до чинного законодавства, а позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що Сільськогосподарський виробничий кооператив "Всеукраїнський кооператив Надія" є власником ряду майнових паїв члена колективного сільськогосподарського підприємства, які набув за угодами купівлі-продажу.
Позивач, 02.05.2018 року звернувся до Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області з заявою від 02.05.2018 р. за вих.№02/05, в якій просив зареєструвати та видати Свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства для СВК "Всеукраїнський кооператив Надія" в особі Голови кооперативу ОСОБА_3 на суму 220071,00 грн. До заяви додано договори купівлі - продажу майнового паю в кількості 69 штук та свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в кількості 69 штук.
Крім того, як встановлено судом та не заперечується у відзиві відповідачем, до заяви були додані: копія протоколу №1 установчих зборів Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Всеукраїнський кооператив Надія", копія паспортних даних ОСОБА_3 та картка фізичної особи - платника податків про присвоєння ідентифікаційного номера; копія Статуту сільськогосподарського виробничого кооперативу "Всеукраїнський кооператив Надія"; виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Всеукраїнський кооператив Надія".
Рішенням виконавчого комітету Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області №45 від 31.05.2018 р. було відмовлено позивачу в реєстрації та видачі свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.
Фактичною підставою відмови в реєстрації та видачі свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в оскаржуваному рішенні відповідачем зазначено те, що відповідно до листа Аграрної політики України від 20.04.2005 р. №37-17-2/5492 з питань оформлення викупу майнових паїв до договорів купівлі-продажу майнового паю обов'язково додаються копії договору про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній (частковій) власності та акт приймання-передачі майна співвласниками від підприємства-правонаступника, рішення зборів співвласників про продаж часток у спільній власності, а позивачем, крім статутних документів були надані лише договори купівлі-продажу та свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнові сертифікати).
Вважаючи рішення незаконним та дії відповідача щодо відмови в реєстрації та видачі свідоцтва про право власності на майнові паї протиправними, позивач звернувся до суду.
Порядок оформлення права власності на майновий пай, видача Свідоцтва про право власності на майновий пай члена підприємства та компетенція по даному питанню голови сільської ради визначається Постановою Кабінету Міністрів України № 177 від 28.02.2001 року.
Так, відповідно до п. 13 Порядку визначення розмірів майнових паїв член колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення затвердженого постановою KM України № 177 від 28.02.2001 року (далі - Порядок) майновий пай члена підприємства документально підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства. У разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування видається нове свідоцтво.
Згідно абз.3 п. 14 Порядку, для отримання нового свідоцтва у разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування до сільської, селищної або міської ради подаються посвідчені в установленому порядку копія відповідної цивільно-правової угоди або копія свідоцтва про право на спадщину, попереднє свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства. Після отримання зазначених документів сільська, селищна або міська рада вносить відповідні зміни до списку осіб, які мають право на майновий пай підприємства, та анулює попереднє свідоцтво, про що робиться запис у книзі обліку свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємств.
Аналогічні приписи містяться в листі Аграрної політики від 20.04.2005р. №37-17-2/5492, відповідно до якого, для отримання нового свідоцтва у разі набуття у власність майнового паю на підставі договору купівлі-продажу майнового паю до сільської, селищної або міської ради подається засвідчена в установленому порядку копія договору купівлі-продажу майнового паю, попереднє свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.
Після отримання зазначених документів сільська, селищна або міська рада вносить зміни до списку осіб, які мають право на майновий пай підприємства, та анулює попереднє свідоцтво, про що робиться запис у книзі обліку свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.
Згідно з п. 14 Порядку № 177 від 28.02.2001 року, факт оформлення свідоцтва засвідчується гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради.
Видача свідоцтва громадянину проводиться безоплатно.
Відмову у видачі свідоцтва можна оскаржити в судовому порядку.
Аналізуючи зазначені норми законодавства, суд приходить до висновку, що для отримання нового свідоцтва у разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі цивільно-правових угод до сільської, селищної або міської ради подається виключний перелік документів, а саме, посвідчені в установленому порядку копія відповідної цивільно-правової угоди та попереднє свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.
Судом встановлено, що Сільськогосподарський виробничий кооператив "Всеукраїнський кооператив Надія" придбавши ряд майнових паїв члена колективного сільськогосподарського підприємства звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію та видачу свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства для СВК "Всеукраїнський кооператив Надія", надавши до заяви договори купівлі - продажу майнового паю в кількості 69 штук та свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в кількості 69 штук, які містяться в матеріалах справи. (а.с.54-187 т.1).
За таких обставин, доводи відповідача щодо обов'язку позивача для отримання нового свідоцтва надати копії договору про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що знаходиться у спільній (частковій) власності та акт приймання-передачі майна співвласниками від підприємства-правонаступника, рішення зборів співвласників про продаж часток у спільній власності, суд не приймає до уваги, оскільки, порядком № 177 від 28.02.2001 року не передбачено надання додаткових документів, крім посвідчених в установленому порядку копій відповідних цивільно-правових угод та попередніх свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що з пояснень представника відповідача судом встановлено, що спір про право на вказані майнові права відсутній, доказів наявності спору про право на майнові права відповідачем надано не було та в судовому засіданні таких обставин не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, оскільки в ході судового розгляду було встановлено, що позивач, Сільськогосподарський виробничий кооператив "Всеукраїнський кооператив Надія", відповідно до вимог пунктів 13, 14 Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року №177 Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки , звернувся до Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області з заявою про видачу нового свідоцтва про права на майнові паї до якої додав відповідні цивільно-правової угоди і попередні свідоцтва про право власності на майнові паї, суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно було відмовлено в задоволенні його вимог, а тому з метою захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати неправомірним та скасувати рішення № 45 виконавчого комітету Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області від 31.05.2018 та зобов'язати відповідача прийняти та розглянути повторно заяву про реєстрацію та видачу свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства для СВК "Всеукраїнський кооператив Надія".
Відповідно до ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду доказів на спростування позовних вимог та підтвердження правомірності своїх дій.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів суду правомірність своїх дій та рішень, в той час, як доводи позивача ґрунтуються на законі, у зв'язку з чим позовні Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Всеукраїнський кооператив Надія" до Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії є такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Всеукраїнський кооператив Надія" (вул. Ромена Роллана, буд. 12, пов. 5, м. Харків, 61058, код 41601787) до Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області (вул. Пожидаєва, буд. 2, с. Огіївка, Сахновщинський район, Харківська область, 64532, код 04398360) про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати рішення № 45 виконавчого комітету Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області від 31.05.2018 щодо відмови реєстрації та видачі свідоцтва про право власності на майнові паї члена колективного сільськогосподарського підприємства.
Зобов'язати Огіївську сільську раду Сахновщинського району Харківської області прийняти та розглянути повторно заяву про реєстрацію та видачу свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства для СВК "Всеукраїнський кооператив Надія".
Стягнути на користь Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Всеукраїнський кооператив Надія" (вул. Ромена Роллана, буд. 12, пов. 5, м. Харків, 61058, код 41601787) за рахунок бюджетних асигнувань Огіївської сільської ради Сахновщинського району Харківської області (вул. Пожидаєва, буд. 2, с. Огіївка, Сахновщинський район, Харківська область, 64532, код 04398360) суму сплаченого судового збору у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 10 жовтня 2018 року.
Суддя Д.А. Волошин
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2018 |
Оприлюднено | 11.10.2018 |
Номер документу | 77020754 |
Судочинство | Адміністративне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні