Рішення
від 02.10.2018 по справі 158/210/18
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 158/210/18

Провадження № 2/161/1997/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 жовтня 2018 року місто ОСОБА_1

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Філюк Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Бортнюка А.В.,

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача СГВК Надія ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до сільськогосподарського виробничого кооперативу Надія , ОСОБА_4 міської ради, ОСОБА_5 сільської ради Ківерцівського району про скасування протоколу зборів пайовиків, передачу житлового будинку на баланс, скасування державної реєстрації права власності на житловий будинок, визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету ОСОБА_5 сільської ради, -

В С Т А Н О В И В :

30 січня 2018 року ОСОБА_3 звернулась до Ківерцівського районного суду Волинської області з позовом до сільськогосподарського виробничого кооперативу Надія , ОСОБА_4 міської ради про скасування протоколу зборів пайовиків.

Свої позовні вимоги мотивувала тим, що 10 квітня 1970 року її чоловіку ОСОБА_6 на підставі рішення правління колгоспу Ленінська Перемога виділено у користування присадибну ділянку площею 0,25 га та незакінчений будівництвом житловий будинок по вул.. Заньковецької, 2А у м.Луцьку, який перебував на балансі колгоспу. З 1970 року проживала разом з чоловіком в даному будинку, а після його смерті - 10 січня 1991 року, проживала постійно одна. Після реорганізації колгоспу Ленінська перемога зазначений будинок передано було на баланс колгоспу ім. Кірова, та в подальшому - на баланс сільськогосподарського виробничого кооперативу Надія . Зазначає, що після вселення вони з чоловіком завершували з дозволу колгоспу за власні кошти будівництво даного будинку, провели газ і воду, добудували надвірні будівлі та споруди. 29 березня 2012 року рішенням виконавчого комітету ОСОБА_5 сільської ради Ківерцівського району Волинської області вирішено оформити право приватної власності на житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами, який знаходиться в межах генеральної забудови м. Луцьк по вул.. Заньковецької , 2а, і знаходиться на балансі СГВК Надія

Позивач вказує, що при розгляді апеляційному цивільної справи за її позовом до ОСОБА_4 міської ради, ОСОБА_5 сільської ради Ківерцівського району, ОСОБА_7, СВГК Надія про скасування рішення загальних зборів, рішення сільської ради та визнання права власності їй стало відомо про те, що зборами пайовиків КСП Надія с.Жидичин Ківерцівського району №1 від 8 квітня 2000 року було прийнято рішення про залишення житлового фонду на балансі товариства. Вважає, що таке рішення суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки відповідно до вимог закону будинок мав бути переданий у комунальну власність житлового фонду.

Просить скасувати протокол зборів пайовиків КСП Надія с. Жидичин Ківерцівського району Волинської області в частині залишення житлового будинку, що знаходиться по вул.. Заньковецької, 2А у м.Луцьку, на балансі в господарстві КСП Надія с. Жидичин Ківерцівського району Волинської області та передати даний житловий будинок на баланс ОСОБА_4 міської ради.

Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 23 лютого 2018 року вжито заходи забезпечення позову по справі та накладено арешт та заборону відчуження житлового будинку,що знаходиться по вул.. Заньковецької, 2А у м. Луцьку.

Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 29 березня 2018 року справу надіслано за підсудністю до Луцького міськрайонного суду Волинської області.

В ході розгляду справи 22.02.2018 року від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, просила також скасувати державну реєстрацію права власності СВК Надія на житловий будинок, що знаходиться по вул.. Заньковецької, 2А у м.Луцьку. Заявою від 16.04.2018 року збільшила позовні вимоги і просила визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету ОСОБА_5 сільської ради від 29.03.2012 року № 19 Про оформлення права власності на житловий будинок .

Ухвалою Луцького міськрайонного суду від 31 травня 2018 року прийнято заяву представника позивача про збільшення позовних вимог та залучено до участі в справі в якості співвідповідача ОСОБА_5 сільську раду Ківерцівського району.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, вказаних в позовній заяві та заявах про збільшення позовних вимог.

Представник відповідача СГВК Надія в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечував щодо їх задоволення. Вказував, що рішення зборів пайовиків КСП Надія с. Жидичин Ківерцівського району №1 від 8 квітня 2000 року жодним чином не порушує прав та інтересів позивача, оскільки остання не була членом колгоспу Ленінська перемога , правонаступником якого є СГВК Надія , не здійснювала трудової діяльності на підприємстві. Крім того, ні позивач, ні її покійний чоловік - ОСОБА_6 не були пайовиками КСП Надія , дане житло було надано для проживання ОСОБА_6 як головному бухгалтеру колгоспу Ленінська перемога .

Від представника відповідача ОСОБА_4 міської ради надійшла заява, в якій вона просила розглядати справу у її відсутності та висловила думку про те, що при вирішенні спору покладається на розсуд суду.

Представник відповідача ОСОБА_5 сільської ради в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи у його відсутності, просив прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши відповідно до вимог ст.. 89 ЦПК України докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов до задоволення не підлягає.

Відповідно до п.8 ст.31 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2003 року затверджений Порядок безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників.

Згідно з п.2 цього Порядку об'єктами передачі є житлові будинки, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам.

Відповідно до п.4 ініціаторами передачі об'єктів у комунальну власність можуть бути місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства-правонаступники, на балансі яких перебувають об'єкти. У разі коли ініціатором передачі об'єктів у комунальну власність є місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, пропозиція погоджується з підприємством-правонаступником. Якщо ініціатором передачі об'єктів у комунальну власність є підприємство-правонаступник, орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня її надходження розглядає пропозицію і приймає рішення з цього питання. У пропозиції зазначається назва майна, його місцезнаходження (для будівель і споруд), найменування, місцезнаходження підприємства-правонаступника, на балансі якого перебувають об'єкти.

Крім того, в п. 3 ст. 4 Закону України Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності передбачено, що пропозиції щодо передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, які належать підприємствам, погоджуються з цими підприємствами, а щодо передачі об'єктів житлового фонду (крім гуртожитків) та інших об'єктів соціальної інфраструктури, споруджених за рахунок коштів підприємств, - також з трудовими колективами цих підприємств. Пропозиція вважається погодженою з трудовим колективом підприємства за наявності рішення загальних зборів трудового колективу, прийнятого більшістю голосів від загальної кількості працівників підприємства. Пропозиції щодо передачі у комунальну власність побудованих за рахунок державних капітальних вкладень об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), не потребують погодження з такими товариствами та їх трудовими колективами.

Отже, відповідно до наведених норм, у разі спорудження об'єктів житлового фонду за рахунок коштів підприємства, пропозиція щодо передачі цих об'єктів у комунальну власність погоджується з підприємствами та з трудовими колективами цих підприємств.

Судом встановлено, що будівництво житлового будинку, що знаходиться по вул. Заньковецької, 2а у м. Луцьку розпочато в 1969 році за рахунок колгоспу Ленінська перемога , і в 1970 році надано для проживання ОСОБА_6 як головному бухгалтеру колгоспу Ленінська перемога Ківерцівського району. В даному будинку було зареєстровано ОСОБА_6 та його дружину - позивача ОСОБА_3, що стверджується копією будинкової книги.

Після реорганізації колгоспу Ленінська перемога будинок перебував на балансі колгоспу імені Кірова, а згодом переданий на баланс сільськогосподарського виробничого кооперативу Надія , який являється правонаступником колгоспу.

ОСОБА_6 помер 10 січня 1991 року, спадкоємцем за законом після його смерті є його дружина - ОСОБА_8, яка отримала свідоцтво про право на спадщину, що складається із грошового вкладу

Протоколом зборів пайовиків КСП Надія с.Жидичин Ківерцівського району №1 від 08 квітня 2000 року, на яких з 593 його членів були присутні 392 особи , вирішено житловий фонд залишити на балансі господарства.

На засіданні загальних зборів СГВК Надія від 25 січня 2012 року вирішено продати ОСОБА_7 житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами загальною вартістю 28 394 грн., що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул.. Заньковецької, 2а.

29 березня 2012 року рішенням ОСОБА_5 сільської ради Ківерцівського району Волинської області № 19 за наслідками розгляду заяви СГВК Надія вирішено оформити право приватної власності на спірний житловий будинок.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, право власності на житловий будинок, що знаходиться за адресою : м. Луцьк, вул.. Заньковецької, 2а зареєстровано за СГВК Надія .

За положенням статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно із частиною першою статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Захист цивільних прав - це застосування цивільно-правових засобів з метою забезпечення цивільних прав.

Порушення права пов'язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.

При оспоренні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.

Таким чином, порушення, невизнання або оспорення суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.

З урахуванням цих норм суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси позивача, виходячи із підстав позову та встановлених обставин, і залежно від встановленого вирішити питання про задоволення позовних вимог (повністю чи частково) або відмову в їх задоволенні.

Як встановлено судом, спірний житловий будинок був наданий чоловіку позивача ОСОБА_6 як головному бухгалтеру колгоспу Ленінська перемога Ківерцівського району для проживання. Відповідно до довідки СГВК Надія від 20.02.2018 року ОСОБА_6 та ОСОБА_3 пайовиками КСП Надія не були. Крім того, з довідки від 17.03.2012 року виданої СГВК Надія позивач ОСОБА_3 не була членом колгоспу і трудової участі в даному господарстві ніколи не приймала.

Також встановлено, що позивач є одинокою особою похилого віку, на даний час проживає та користується спірним будинком та, як зазначив представник відповідача СГВК Надія , питання про її виселення ніхто не ініціює, проживаючи в будинку ОСОБА_8 не сплачує комунальних послуг.

Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Із чіткого змісту наведених норм права випливає, що право на позов в особи виникає лише тоді, коли її право, свобода чи інтерес або порушені, або невизнані, або оспорюються.

Згідно ч. 1 ст. 10, ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

З встановлених в судовому засіданні обставин, з врахуванням вищенаведених норм права, суд прийшов до висновку про відсутність належних, допустимих та беззаперечних доказів про порушення прав ОСОБА_8 при прийнятті рішення зборами пайовиків КСП Надія с. Жидичин Ківерцівського 08 квітня 2000 року в частині залишення житлового будинку, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Заньковецької, 2а, на балансі КСП Надія , а відтак про відмову в задоволенні позову в цій частині.

Враховуючи висновки суду про відмову в задоволенні основної частини вимог позивача, слід відмовити в задоволенні іншої частини вимог позову, а саме про передачу житлового будинку на баланс, скасування державної реєстрації права власності на житловий будинок та визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету ОСОБА_5 сільської ради .

Суд не приймає до уваги заяву представника відповідача СГВК Надія про застосування строків позовної давності, оскільки прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 6,10,12, 13,81, 82, 89, 258, 259, 263,265, 268, 273, 352, 354, ЦПК України, ст. 15 ЦПК України, ст. 4 Закону України Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності ст.31 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство , п.2,4 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2003 року № 1253 про затвердження Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників,суд,-

У Х В А Л И В :

В позові ОСОБА_3 до сільськогосподарського виробничого кооперативу Надія , ОСОБА_4 міської ради, ОСОБА_5 сільської ради Ківерцівського району про скасування протоколу зборів пайовиків, передачу житлового будинку на баланс, скасування державної реєстрації права власності на житловий будинок, визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету ОСОБА_5 сільської ради - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач : ОСОБА_3 (вул. Заньковецької,2а м. Луцьк; РНОКПП НОМЕР_1);

Відповідач: сільськогосподарський виробничий кооператив Надія (місцезнаходження: с. Жидичин, Ківерцівський район, вул. 17 Вересня,61А; ЄДРПОУ 03735759);

Відповідач : ОСОБА_4 міська рада (місцезнаходження: вул. Б. Хмельницького,19 м. Луцьк; ЄДРПОУ 34745204);

Відповідач : ОСОБА_5 сільська рада Ківерцівського району (місцезнаходження: с. Жидичин, Ківерцівський район, вул. 17 Вересня,12; ЄДРПОУ 04333715).

Дата складення повного тексту рішення 12 жовтня 2018 року.

Суддя

Луцького міськрайонного суду ОСОБА_9

СудЛуцький міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення02.10.2018
Оприлюднено12.10.2018
Номер документу77074666
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —158/210/18

Ухвала від 08.02.2019

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Ухвала від 06.02.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Синельников Євген Володимирович

Ухвала від 27.12.2018

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Здрилюк О. І.

Ухвала від 27.12.2018

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Здрилюк О. І.

Ухвала від 19.11.2018

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Здрилюк О. І.

Ухвала від 07.11.2018

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Здрилюк О. І.

Ухвала від 30.10.2018

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Здрилюк О. І.

Рішення від 02.10.2018

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Рішення від 02.10.2018

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Ухвала від 31.05.2018

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні