Справа № 575/1187/17
Провадження № 2/575/6/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2018 р. смт. Велика Писарівка
Великописарівський районний суд Сумської області
в складі : головуючого Семенової О.С.,
за участю секретарів
судового засідання ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Велика Писарівка цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Фермерського господарства ЮВН , третя особа відділ Держземагенства у Великописарівському районі Сумської області про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та зобов'язання повернути земельну ділянку,
ВСТАНОВИВ :
Позивач ОСОБА_3 02.10.2017 звернувся до суду з цією позовною заявою до ФГ ЮВН про визнання договору оренди земельної ділянки /земельного паю/, укладеного 08.06.2015 року між ним та фермерським господарством ЮВН в особі голови ОСОБА_4, державна реєстрація якого відбулася 28.07.2015. Прохає визнати цей договір недійсним, так як він його не підписував, копію договору не отримував, про укладений договір дізнався в липні 2017 року, а строк дії договору становить 15 років. Позивач стверджує, що спірний договір не підписував, на отриманому екземплярі замість його власного підпису стоїть підпис невідомої особи.
Ухвалою Великописарівського районного суду Сумської області від 31.10.2017 за клопотання представника позивача ОСОБА_5 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Великописарівську районну державну адміністрацію, так як до її структурного підрозділу входить відділ державної реєстрації, так як державний реєстратор ОСОБА_6 здійснив державну реєстрацію спірного договору /а.с.97, Т.1/.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_3 та його представники ОСОБА_5, що діє на підставі довіреності /а.с.28-30/, ОСОБА_7, що діє на підставі довіреності /а.с.114-116, Т. 1/, позовні вимоги підтримали у повному обсязі, позивач пояснив, що з ФГ ЮВН договору оренди земельної ділянки /земельного паю/ у 2015 році на 15 років не підписував, на руках копії цього договору не мав, дізнався про нього у 2017 році, до цього часу не знав хто користувався земельною ділянкою. На даний час він бажає забрати свою земельну ділянку, добровільно відповідач відмовив його представнику її повернути. Кожного року отримував орендну плату, але хто її виплачував, йому не відомо, так як зерно видавав комірник у бригаді № 3.
Представники відповідача ОСОБА_4, засновник фермерського господарства ЮВН , що діє на підставі витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /Т.1 а.с.32/, та ОСОБА_8, що діє на підставі довіреності /Т.1, а.с.34-35/, у судовому засіданні позовні вимоги не визнали у повному обсязі, ОСОБА_4 пояснив, що земля перебувала в оренді ТОВ Ямне , яке землю не обробляло, орендну плату людям не платило. У 2005 році він забрав цю землю як фермер, всього 28 чоловік, в тому числі і позивача ОСОБА_3, уклав з ними договори оренди на 10 років, з виплатою орендної плати 5% від вартості земельної ділянки. Крім цього, він виплатив майнові паї. До нього позивач не звертався, щоб розірвати договір, зверталася ОСОБА_9 Коли у 2015 році закінчився термін попереднього договору оренди земельних ділянок, були підготовлені 18 договорів, які власники підписували на току, коли отримували зерно в рахунок орендної плати. Позивач особисто підписував договір оренди, коли отримував орендну плату була присутня ОСОБА_9, яка доглядає позивача. Після підписання договору він особисто проводив державну реєстрацію, сплачував податки, копія договору оренди вручалася позивачу.
Представник відповідача ОСОБА_8 зазначив, що ФГ ЮВН користувалося землею більше 10 років, позивач регулярно отримував орендну плату у присутності своєї довіреної особи ОСОБА_9, власних підписів він ніде не ставив. Претензій до ОСОБА_4 з приводу орендної плати у позивача не має, тобто він визнає, що його землею користувалися на платних умовах. На даний час позивач бажає розпорядитися земельною ділянкою, але він не надав доказів, що не підписував договір оренди, а тому відсутні підстави як для розірвання договору, так і визнання його недійсним.
Представник третьої особи відділу міжрайонного управління у Великописарівському та Краснопільському районах Головного управління Держгеокадастру у Сумській області надав в судове засідання письмову заяву про визнання позовних вимог та розгляд справи без його участі /Т.1 а.с.27/.
Представник третьої особи відділу реєстраційної служби Великописарівської районної державної адміністрації ОСОБА_10, що діє на підставі довіреності /а.с.142, Т. 1/, в судовому засіданні пояснив, що відділ реєстраційної служби працює з 10.02.2016, оспорюваний договір реєструвався 27.07.2015 Великописарівським районним управлінням юстиції, відповідні дії відділом не здійснювалися. Відділ реєстраційної служби не є правонаступником Великописарівського районного управління юстиції, реєстраційні справи були передані для зберігання. В разі задоволення позову, відділ реєстраційної служби незалежно від територіальної юрисдикції внесе ці відомості до Державного реєстру. При розгляді справи покладається на розсуд суду.
Суд з урахуванням думки представників сторін, третьої особи, які не заперечують проти розгляду справи без участі представника третьої особи відділу міжрайонного управління у Великописарівському та Краснопільському районах Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, вважає за можливо провести судовий розгляд без його участі.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 на праві власності належить земельна ділянка площею 2, 14 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області відповідно державного акту на право приватної власності на землю серія І-СМ № 048321 /Т.1 а.с.11/.
Відповідно договору оренди земельних часток / паїв/ від 25 березня 2000 року ОСОБА_3 передав свою земельну ділянку у користування ТОВ агрофірмі Ямне строком на 5 років /Т.1 а.с.10/.
8 червня 2015 року між ОСОБА_3 та ФГ ЮВН укладено договір оренди земельної ділянки /земельного паю/, який зареєстрований 28 липня 2015 року державним реєстратором реєстраційної служби Великописарівського районного управління юстиції ОСОБА_6, про що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зроблено запис № 689487259212 /Т.1 а.с.12-16/. Відповідно до умов договору орендодавець ОСОБА_3 передає орендарю /відповідачу/ належну йому на праві власності земельну ділянку площею 2, 14 га ріллі. Поряд з іншим, зі змісту договору оренди земельної ділянки слідує, що він укладений на 15 років з дня набрання ним чинності /п. 6 Договору/.
В акті визначення та закріплення меж земельної ділянки в натурі, акті приймання-передачі земельної ділянки, що надається в оренду, зазначено, що земельна ділянка передається в оренду строком на 15 років /Т.1 а.с.17/.
Позивач ОСОБА_3 в судовому засіданні, оглянувши ці документи, заперечив проти свого підпису в графі Орендодавець та пояснив, що він їх не підписував.
Ця обставина підтверджується висновком судово-почеркознавчої експертизи № 1115/1116 від 31.08.2018, яким встановлено, що в усіх трьох екземплярах оригіналів договору оренди земельної ділянки / земельного паю/ від 08.06.2015, укладеного між ОСОБА_3 та фермерським господарством ЮВН , підпис від імені ОСОБА_3 у графі Орендодавець виконаний за допомогою пасти для кулькової ручки рукописним способом без попередньої технічної підготовки та використання технічних засобів не ОСОБА_3, а іншою особою / Т. 2 а. с. 140-155/.
Частиною 1 статті 6 Закону України Про оренду землі визначено, що орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на повний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчено нотаріально / статті 13-14 Закону України Про оренду землі /.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України Про оренду землі (в редакції на час укладення угоди) істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Укладення договору оренди землі із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку /ст. 16 Закону України Про оренду землі /. Об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом /ст. 17 Закону України Про оренду землі /.
Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років /ст. 19 Закону України Про оренду землі /.
Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_11 кожен окремо показали, що вони опікуються над ОСОБА_3 близько 10 років, живуть по сусідству, він є людиною з інвалідністю 1 групи, практично живуть однією сім'єю. Їм було відомо про попередній договір оренди з 2000 року по 2005 рік, ким після цього використовувалася земля, ні позивач, ні вони не знали. В них зберігаються всі документи ОСОБА_3 - паспорт, пенсійне посвідчення, документ на землю, старий договір оренди, гроші. Тому в 2015 році він не міг підписати договору оренди без їх відому, оскільки паспорта та державного акту позивач у них не брав. Влітку 2017 року в сільській раді вони дізналися, що земля позивача перебуває в оренді у ОСОБА_4, звернулися до нього, він пояснив, що позивач особисто у 2015 році підписав договір оренди строком на 15 років. Копію договору вони отримали за дорученням позивача восени 2017 року, допомагають позивачу оспорити цей договір, коли показали його ОСОБА_3, він сказав, що його не підписував, вважав, що отримує гроші по старому договору. Орендну плату вони допомагали отримувати позивачу кожного року на 2 бригаді у комірника, підписи ставила ОСОБА_9 у присутності позивача. У 2016 році позивач відмовився отримувати гроші в рахунок орендної плати, йому їх додому принесла комірник Хоруженко, сказала, що гроші від ОСОБА_4. Позивач обурився, що договір склали самостійно, без його відому, хоча оренду отримував, бажає своєю землею розпорядитися за власним розсудом.
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні показав, що здійснив державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки /земельного паю/ від 08.06.2015. До нього як до державного реєстратора реєстраційної служби Великописарівського РУЮ звернувся керівник ФГ ЮВН з заявою про реєстрацію договору оренди, надав копії необхідних документів, завірених нотаріально, він їх перевірив та провів державну реєстрацію.
В судовому засіданні оглядалася облікова справа № 689487259212 реєстраційної служби Великописарівського районного управління юстиції Сумської області на 18 аркушах, з матеріалів якої слідує, що 29.07.2015 від ФГ ЮВН в особі ОСОБА_4 надійшла заява про державну реєстрацію прав та обтяжень земельної ділянки, розташованої на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області, кадастровий номер 5921286300:10:004:0035. До заяви додано копії: паспорта громадянина України ОСОБА_4, довідки про присвоєння йому ідентифікаційного номеру, наказу від 06.04.2005 про призначення головою ФГ ЮВН ОСОБА_4 з 06.04.2005, квитанції № 23, № 41 від 01.07.2015 про сплату адмінзбору в сумі 73, 08 грн та 120 грн; а також нотаріально посвідчена копія державного акта серії І-СМ № 048321, копія паспорта громадянина України ОСОБА_3, картка його ідентифікаційного номеру. Вказана заява зареєстрована у базі даних 28.07.2017 за реєстраційним номером 12560152. 29.07.2018 державним реєстратором ОСОБА_6 прийняте рішення про державну реєстрацію прав та обтяжень за № 23248000 /Т.2 а.с.61-87/.
Наведені дані у всій їх сукупності та взаємозв'язку вказують на те, що позивач не підписував договір оренди земельної ділянки /земельного паю/ від 08.06.2018, а тому цей договір був укладений без згоди позивача, всупереч діючому законодавству.
Відповідно до ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом, що є підставою недійсності правочину відповідно до ст. 215 ЦК України.
Обгрунтовуючи свій позов, позивач вказував на те, що договір оренди земельної ділянки /земельного паю/ від 08.06.2015 підписаний не ним, свою згоду та волевиявлення на укладання цієї угоди він не надавав, нікого не уповноважував на її укладення.
Підписання договору особою, яка не має на це повноважень, та відсутність волевиявлення власника, є підставою для визнання його недійсним на підставі ч. 3 ст. 203 та ч. 1 ст. 215 ЦК України.
Відповідно частини 4 статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованою Законом України від 17.07.97 № 475/97-ВР, зокрема ст. 1 Першого протоколу до неї передбачено право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускається позбавлення особи її власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнано право держави на здійснення контролю за користування майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом / ч. 1 ст. 81 ЦПК України/.
Представники відповідача, не визнаючи заявлені позовні вимоги, не спростували в судовому засіданні факту підписання оспорюваного договору особисто позивачем або його довіреною особою, як і факту не вручення йому копії договору оренди земельної ділянки від 08.06.2015 після його державної реєстрації, тобто у 2015 році. Їх посилання на отримання позивачем у 2015-2016 роках орендної плати не може бути підтвердженням його волевиявлення на укладення цього договору. Відповідач користувався земельною ділянкою, а тому мав платити за це орендну плату. В зв'язку з викладеним суд при прийнятті рішення не приймає до уваги ці доводи.
Оспорюваний договір оренди земельної ділянки /земельного паю/ від 08.06.2015 не відповідає положенням частин 1-2 ст. 15 Закону України Про оренду землі , ст. 638 ЦК України щодо істотних умов договору оренди землі. При встановлених обставинах позовні вимоги про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним відповідно до закону підлягають задоволенню як обґрунтовані, так як волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі, правочин має вчинятися у формі, встановленій законом, правочин має бути спрямованим на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним /частин 3-5 ст. 203 ЦК України/; недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю /ч. 1 ст. 216 ЦК України/.
Відповідно до ч. 1 ст. 236 ЦК України правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
При зверненні до суду з позовом та заявами про забезпечення позову та забезпечення доказів позивач як інвалід першої групи звільнявся від сплати судового збору. Тому при розподілі судових витрат відповідно ст. 141 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 1332,86 грн /дві позовні вимоги - немайнова та майнова, за задоволену заяву про забезпечення доказів/, а також витрати позивача, пов'язані із залученням експерта, в розмірі 6006, 00 грн.
Керуючись ст.ст. 5, 12, 81, 89, 141, 263- 265, 268, 272, 352, 354 ЦПК України, ст. ст. 203, 215-216, 236 ЦК України, ст.ст. 6, 13-17, 19 Закону України Про оренду землі , суд
УХВАЛИВ:
Позовну вимогу ОСОБА_3 /мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1, ідентифікаційний номер 2154315577/ до фермерського господарства ЮВН /смт. Велика Писарівка Сумської області, вул. Пушкінська, 16а, Код ЄДРПОУ 33219656/ про визнання недійним договору оренди земельної ділянки - задовольнити.
Визнати договір оренди земельної ділянки /земельного паю/, укладений 8 червня 2015 року між ОСОБА_3 та фермерським господарством ЮВН в особі голови ОСОБА_4, зареєстрований 28 липня 2015 року державним реєстратором ОСОБА_6, недійсним з моменту його вчинення.
Позовну вимогу ОСОБА_3 /мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1, ідентифікаційний номер 2154315577/ до фермерського господарства ЮВН /смт. Велика Писарівка Сумської області, вул. Пушкінська, 16а, Код ЄДРПОУ 33219656/ про зобов'язання повернути земельну ділянку - задовольнити.
Зобов'язати фермерське господарство ЮВН повернути ОСОБА_3 земельну ділянку площею 2, 14 га, що розташована на території Ямненської сільської ради Великописарівського району Сумської області, для ведення сільськогосподарського товарного виробництва, що належить йому на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії І-СМ № 048321, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 615 від 28 грудня 2001 року.
Стягнути з фермерського господарства ЮВН /смт. Велика Писарівка Сумської області, вул. Пушкінська, 16а, Код ЄДРПОУ 33219656/ в дохід держави /УК Великопис.р/В-Писарівськ.р/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 36524114, Банк отримувача Казначейство України, код банку (МФО) 899998, номер рахунку 31213206018090, код класифікації доходів бюджету 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету - судовий збір (Державна судова адміністрація України,050 / судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1332, 86 / одна тисяча триста тридцять дві гривні вісімдесят шість копійок/ гривень.
Стягнути з фермерського господарства ЮВН /смт. Велика Писарівка Сумської області, вул. Пушкінська, 16а, Код ЄДРПОУ 33219656/ на користь ОСОБА_3 /мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1, ідентифікаційний номер 2154315577/ судові витрати, пов'язані із залученням експерта, в розмірі 6006,00 /шість тисяч шість/ гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Апеляційного суду Сумської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Великописарівський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Повне судове рішення складено та підписано 19.10.2018.
Суддя О.С.Семенова.
Суд | Великописарівський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2018 |
Оприлюднено | 22.10.2018 |
Номер документу | 77238778 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великописарівський районний суд Сумської області
Семенова О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні