ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
23.10.2018Справа № 910/10947/18
За позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "ГЛАСС ТІМ"
до: товариства з обмеженою відповідальністю "СОЛСТРОЙ"
про: стягнення 316 964,48 грн.
Суддя: Шкурдова Л.М.
Секретар с/з Масна А.А.
Представники:
від позивача - Гольда О.А., за дов.
від відповідача - Олєйніков Є.В.., за дов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Господарським судом міста Києва розглядається справа за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ГЛАСС ТІМ" до товариства з обмеженою відповідальністю "СОЛСТРОЙ" про стягнення 316 964,48 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.08.2018р. відкрито провадження у справі №910/10947/18 за правилами загального позовного провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем по оплаті заборгованості за Угодою про порядок погашення заборгованості, згідно якої відповідач визнав свою заборгованість перед позивачем за Договором поставки №ГТ-26/09/14 в розмірі 254 781,69 грн. В зв'язку з простроченням виконання грошового зобов'язання позивач нарахував та просив суд стягнути з відповідача 36 597,82 грн - пеню, 18 904,80 грн - інфляційні втрати, 6 680,17 грн - 3 % річних.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, вказуючи про відсутність згоди замовника будівництва (ПАТ Мульті Весте Україна 3 ) щодо здійснення оплати.
В судовому засіданні 25.09.2018р. ухвалено закрити підготовче провадження, призначено розгляд справи по суті.
У судовому засіданні 23.10.2018 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ
26 вересня 2014 р. між дочірнім підприємством ГЛАСС-TIM (постачальник, продавець) та товариством з обмеженою відповідальністю СОЛСТРОЙ (покупець) укладено Договір поставки №ГТ-26/09/14 від 26.09.2014р. (далі - Договір).
Відповідно до п.1.1. Договору продавець зобов'язався відповідно до умов даного Договору, поставити покупцю склопакети (товар) для Будівництва торгівельного центру між вулицею П. Куліша та вулицею Під Дубом у м. Львів , відповідно до Додатку № 1 - Специфікація, який є невід'ємною частиною цього Договору відповідно заявок наданих покупцем, які є його невід'ємною частиною цього Договору. Продавець зобов'язався здійснити поставку товару в терміни, передбачені Договором (Додаток №2 - Графік постачання ), а покупець зобов'язався прийняти товар та своєчасно проводити розрахунки в порядку та строки, передбачені Договором. Товар поставляється партіями у кількості 250 - 300 квадратних метрів, відповідно до погоджених сторонами заявок покупця.
Згідно з п.4.1. Договору договірна ціна товару, що постачається на підставі заявок покупця погоджена сторонами у Специфікації - Додаток №1 до цього Договору, який є його невід'ємною частиною, та орієнтовно становить 3 268 061,26 грн з ПДВ.
Відповідно до п.4.2. Договору оплата товару здійснюється покупцем шляхом перерахування коштів на поточний рахунок постачальника Договору, вказаний у цьому Договорі.
Згідно Специфікації до Договору позивач зобов'язався поставити відповідачу товар (склопакет) вартістю 3 268 061,26 грн.
У відповідності до Додаткового договору до Договору поставки №ГТ-26/09/14 від 26.09.2014р. було замінено продавця (постачальника) дочірнє підприємство Гласс-Тім на товариство з обмеженою відповідальністю Гласс-Тім (позивач).
23.06.2016р. між позивачем та відповідачем укладена Угода про порядок погашення заборгованості, за якою відповідач визнав свою заборгованість перед позивачем за Договором поставки №ГТ-26/09/14 в розмірі 479 849,12 грн., що є відкладеним гарантійним фондом.
Відповідно до пункту b статті 3 Угоди, відповідач зобов'язувався оплатити суму коштів у розмірі 254 781,69 грн., що є 50% гарантійного фонду, відповідно до пп.б п.4.4.1 Договору.
Згідно пп.б п. 4.4.1. Договору поставки розрахунок у розмірі 50% Гарантійного фонду, або його наявного залишку, здійснюється після закінчення 2-х років із дати відкриття об'єкту для відвідувачів, на суму наявного залишку гарантійного фонду протягом 15 днів, після перерахування коштів гарантійного фонду замовником будівництва.
Згідно ст.509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та ст. 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно ст. 526 ЦК України та ч.1 ст.193 ГК України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Так умовами п.п. б п. 4.4.1. Договору поставки передбачено, що розрахунок у розмірі 50% Гарантійного фонду, або його наявного залишку, здійснюється після закінчення 2-х років із дати відкриття об'єкту для відвідувачів, на суму наявного залишку гарантійного фонду протягом 15 днів, після перерахування коштів гарантійного фонду замовником будівництва.
За умовами договору поставки обов'язку позивача здійснити поставку товару кореспондується обов'язок відповідача здійснити оплату поставленого товару.
Згідно ч. 1 ст. 96 ЦК України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.
Частина 2 ст. 617 ЦК України та ч. 2 ст. 218 ГК України передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів, а також порушення зобов'язань контрагентами правопорушника не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення боржника від відповідальності за порушення зобов'язання
Отже, положення договору поставки відносно здійснення оплати протягом 15 днів після перерахування коштів гарантійного фонду замовником будівництва свідчать про те, що умова оплати встановлена в залежності від дій третіх осіб, а тому наявність чи відсутність факту перерахування коштів гарантійного фонду замовником будівництва (ПАТ Мульті Весте Україна 3 ) не може бути підставою для звільнення відповідача від оплати товару.
Відповідно до ст.251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку (ст.252, 253, 254 ЦК України).
Так, п.п. б п. 4.4.1. Договору поставки визначено, що оплата здійснюється після закінчення 2-х років із дати відкриття об'єкта для відвідувачів, тобто встановлено початок перебігу строку оплати, зокрема після закінчення 2-х річного строку, в той же час граничний строк оплати не встановлений, оскільки умова щодо здійснення оплати після вчинення відповідних дій третьої особою не може бути застосована до відносин поставки, які виникли між постачальником та покупцем.
Отже, враховуючи наведене, приймаючи до уваги, що конкретний строк, зі спливом якого має здійснюватися оплата чи термін оплати умовами договору не встановлено, суд приходить до виновку про застосування положень ч.2 ст.530 ЦК України.
Відповідно до ч.2 ст.530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
В матеріалах справи міститься лист №8/11/17-1 від 08.11.2017р., з яким позивач звертався до відповідача з вимогою про оплату заборгованості та який був отриманий відповідачем не пізніше 20.11.2017р.
Отже, з врахуванням положень ч.2 ст.530 ЦК України відповідач повинен був здійснити оплату не пізніше 27.11.2017р., а відтак з 28.11.17р. має місце прострочення оплати заборгованості.
Статтею 74 ГПК України на сторони покладено обов'язок доказування обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ч. 2 ст. 74 ГПК України у разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Матеріали справи не містять доказів оплати відповідачем заборгованості за Угодою про порядок погашення заборгованості від 23.06.2016р., згідно якої відповідач визнав заборгованість за Договором поставки №ГТ-26/09/14 перед позивачем, наявність заборгованості відповідачем не спростовано, в зв'язку з чим суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 254 781,69 грн. суми основного боргу.
В зв'язку з порушення відповідачем грошового зобов'язання позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача 36 597,82 грн - пеню за період з 25.09.2017р. по 24.03.2018р., 18 904,80 грн - інфляційні втрати за період з жовтня 2017р. по червень 2018р., 6680,17 грн - 3 % річних за період з 25.09.2017р. по 09.08.2018р.
Як визначено частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, позивач має право вимагати сплату боргу з урахування індексу інфляції та трьох процентів річних, що є способом захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредитору.
Судом перевірено розрахунок 3 % річних та інфляційних втрат, в зв'язку з чим суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 3 % річних частково в розмірі 5 339,95 грн та інфляційні втрати частково в розмірі 11 657,41 грн., з врахуванням того, що прострочення оплати має місце з 28.11.2017р.
Положеннями статті 611 ЦК України визначено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до п.5 Угоди про порядок погашення заборгованості від 23.06.2016р. в разі несвоєчасного здійснення боржником визначених цією Угодою платежів він сплачує на користь кредитора пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діятиме у цей період, від загальної суми заборгованості.
Судом перевірено розрахунок пені, в зв'язку з чим суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги частково та стягнути з відповідача пеню в розмірі 24 982,57 грн.
Відповідно до ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 129, 236 - 240 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "СОЛСТРОЙ" (02140, м.Київ, вул.Б.ГМИРІ, будинок 1-А, код ЄДРПОУ 30210582) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ГЛАСС ТІМ" (02099, м.Київ, вул.Зрошувальна, будинок 11, код ЄДРПОУ 39469879) 254 781 (двісті п'ятдесят чотири тисячі сімсот вісімдесят одну) грн 69 коп - суму основного боргу, 24 982 (двадцять чотири тисячі дев'ятсот вісімдесят дві) грн 57 коп - пеня, 11 657 (одинадцять тисяч шістсот п'ятдесят сім) грн 41 коп - інфляційні втрати, 5 339 (п'ять тисяч триста тридцять дев'ять) грн 95 коп - 3 % річних та 4451 (чотири тисячі чотириста п'ятдесят одну) грн 43 коп - витрати по сплаті судового збору.
3. В задоволенні іншої частини позову - відмовити.
4. Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до суду апеляційної інстанції.
Суддя Шкурдова Л.М.
Дата складання тексту судового рішення: 30.10.18р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2018 |
Оприлюднено | 01.11.2018 |
Номер документу | 77494337 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Шкурдова Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні