ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/1047/18 Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії :
головуючого судді: Мінаєвої О.М.
суддів: Макаренко Я.М. , Бартош Н.С.
за участю секретаря судового засідання Лисенко К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Медіа "Сільські новини" на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі № 816/1047/18, суддя Є.Б. Супрун, м. Полтава
за позовом Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області
до товариства з обмеженою відповідальністю "Медіа "Сільські новини"
про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Чутівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області, звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Медіа "Сільські новини" суму витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2, за період з серпня 2017 року по березень 2018 року включно у розмірі 10957,57 грн.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі № 816/1047/18 адміністративний позов задоволено. Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Медіа "Сільські новини" на користь Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області суму витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2, за період з серпня 2017 року по березень 2018 року включно у розмірі 10957,57 грн.
Відповідач, товариство з обмеженою відповідальністю "Медіа "Сільські новини", не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, зазначає, що Редакція районної газети "Сільські новини" не є правонаступником прав та обов'язків Чутівської районної друкарні, де працювала ОСОБА_1, у зв'язку з чим відповідач зазначає про відсутність у нього обов'язку відшкодовувати витрати на виплату і доставку пільгової пенсії ОСОБА_1, якій зараховано пільговий стаж саме за період роботи в Чутівській районній друкарні. Просить суд апеляційної інстанції рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі № 816/1047/18 скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Позивачем надано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено доводи щодо безпідставності вимог апеляційної скарги.
Фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що товариство з обмеженою відповідальністю "Медіа "Сільські новини" є юридичною особою, створеною шляхом перетворення з комунальної організації "Редакція районної газети "Сільські новини" 11.04.2018 р., про що свідчить запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с. 114-119).
Чутівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області у період серпень 2017 року - лютий 2018 року надсилало на адресу редакції районної газети "Сільські новини" розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсії, призначеної відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме: розрахунки за серпень 2017 року - лютий 2018 року по пенсіонеру ОСОБА_1 Крім цього позивач надіслав претензію від 13.11.2017 р. вих. №4099/01 про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій на суму 4154,91 грн (а.с. 8-28).
У встановлений чинним законодавством строк товариство з обмеженою відповідальністю "Медіа "Сільські новини" не відшкодувало органу Пенсійного фонду фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2 за період серпень 2017 року - березень 2018 року в розмірі 10957,57 грн, що підтверджується відомостями картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 (а.с. 41-43).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції на підставі наступного.
Спеціальними законами, які визначають принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - "Закон № 1058-IV") та Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон № 1788-XII).
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Зокрема, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно пункту 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
У відповідності до ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяв Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР.
У відповідності до абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно пунктів 1, 2 статті 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: 1) суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; 2) філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.
Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено ставку збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Аналіз наведених норм Закону свідчить, що, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності зобов'язані відшкодовувати органам Пенсійного фонду суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених їх працівникам на пільгових умовах за списком № 2, за ставкою 100 % розміру виплаченої пенсії.
Порядок відшкодування страхувальниками витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (надалі - Інструкція).
Відповідно до підпункту 6.1 пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Згідно з пунктом 6.7. Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Отже, праву особи-пенсіонера на пільгове пенсійне забезпечення кореспондує обов'язок підприємства, де такий пенсіонер свого часу виконував роботи, що охоплюються Списком №2, відшкодовувати фактичні витрати пенсійного органу на виплату та доставку пенсії цьому пенсіонеру.
Згідно з пунктом 6.3 Інструкції у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
З матеріалів справи встановлено, що рішенням Чутівського районного суду Полтавської області від 15.06.2016 р., яке набрало законної сили 02.07.2016 р., по справі №550/552/16-ц встановлено факт роботи ОСОБА_1 у Чутівській районній типографії на посаді наборщика на строковідливній машині повний робочий день з 25.07.1983 р. по 10.02.1997 р. (а.с. 49).
Рішенням Чутівського районного суду Полтавської області від 10.04.2017 р. по справі №550/86/17, залишеним без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2017 р., встановлено факт роботи з 25.07.1983 р. по 08.12.1999 р. в Чутівській районній друкарні на посаді "складач на складальних рядковідливних машинах". Цим же рішенням зобов'язано Чутівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах згідно з п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період роботи з 25.07.1983 р. по 21.08.1992 р. на посаді складача на складальних рядковідливних машинах", що відноситься до Списку №2. (а.с. 149-156).
Таким чином, ОСОБА_1, яка працювала у Чутівській районній типографії, була призначена пенсію на пільгових умовах згідно з п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період роботи з 25.07.1983 р. по 21.08.1992 р. на посаді складача на складальних рядковідливних машинах, що відноситься до Списку №2.
Рішенням Чутівської районної ради Полтавської області від 22.11.2002 р. "Про реорганізацію Чутівської районної друкарні", було реорганізовано Чутівську районну друкарню шляхом приєднання її до редакції районної газети "Сільські новини", а також визнано редакцію районної газети "Сільські новини" правонаступником усіх майнових прав та обов'язків Чутівської районної друкарні (а.с. 106).
Зі змісту рішень Чутівської районної ради Полтавської області: від 19.03.2003 року "Про надання дозволу редакції районної газети "Сільські новини" на списання основних засобів", від 05.06.2003 року "Про затвердження Програми приватизації об'єктів нерухомості, віднесених до спільної власності територіальних громад району", від 25.05.2004 року "Про надання дозволу редакції районної газети "Сільські новини" на списання основних засобів" (а.с. 157-161) встановлено, що у зв'язку з реорганізацією Чутівської районної друкарні шляхом приєднання її до редакції районної газети "Сільські новини" надано дозвіл на списання основних засобів Чутівської районної друкарні. При цьому, балансоутримувачем будівлі, що належала районній друкарні за адресою: смт. Чутове, пл. Перемоги, 3, є Редакція районної газети "Сільські новини" (а.с. 159).
Згідно п. 2.10 Статуту ТОВ "Медіа "Сільські новини", затвердженого загальними зборами учасників від 05.04.2018 р., Товариство (ТОВ "Медіа "Сільські новини") створене у процесі реорганізації редакції районної газети "Сільські новини" (юридичної особи, що була зареєстрована 11.05.1994 у формі комунальної установи, ідентифікаційний код 02474618), яка здійснюється на підставі Закону України "Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації", на підставі рішення Загальних зборів учасників Товариства, оформленого протоколом №1 від 05.04.2018. Товариство є повним правонаступником редакції районної газети "Сільські новини" та до нього переходить усе майно, всі права та обов'язки редакції районної газети "Сільські новини". Таким чином, Редакція районної газети "Сільські новини" (нині - ТОВ "Медіа "Сільські новини") є правонаступником Чутівської районної друкарні.
Довід апеляційної скарги стосовно наявності відомостей з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, наданого Головним управлінням статистики у Полтавській області, що на момент розгляду даної справи, в Єдиному державному реєстрі значиться інформація про Державну комунальну Чутівську районну друкарню, код ЄДРПОУ 02468345, як зареєстровану юридичну особу, колегія суддів не приймає, оскільки згідно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 25.05.2018 №1004017451 про надання інформації щодо Чутівської районної друкарні, код ЄДРПОУ 02468345, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань записів не знайдено (а.с. 138).
Таким чином, вказані доводи відповідача, що Редакція районної газети "Сільські новини" не є правонаступником прав та обов'язків Чутівської районної друкарні, є безпідставними та необґрунтованими.
Окрім того, судом встановлено, що відповідачем не оскаржувались розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по громадянці ОСОБА_1 за період серпень 2017 року - березень 2018 року. Тож вказані в них суми є узгодженими та підлягають сплаті.
Також, суд зазначає про сплату відповідачем нараховані до відшкодування витрати на виплату і доставку пільгових пенсії гр. ОСОБА_1 за червень - липень 2017 року, що підтверджується платіжними документами (а.с. 111-111а).
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, щодо стягнення з відповідача на користь Чутівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області суму витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2, за період з серпня 2017 року по березень 2018 року включно у розмірі 10957,57 грн.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі № 816/1047/18 суд дійшов правильних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Медіа "Сільські новини" залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі № 816/1047/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2 Судді (підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст постанови складено 05.11.2018 р.
Суд | Харківський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.10.2018 |
Оприлюднено | 06.11.2018 |
Номер документу | 77598470 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський апеляційний адміністративний суд
Мінаєва О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні