ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа № 810/1023/18 Суддя (судді) першої інстанції: Василенко Г.Ю.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2018 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.
за участю секретаря: Лебедєвої Ю.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Приватного нотаріуса Рокитнянського районного нотаріального округу Київської області Скоробагатько Валентини Данилівни, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю Ківшовата Агро про зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_2 звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного нотаріуса Рокитнянського районного нотаріального округу Київської області Скоробагатько Валентини Данилівни, в якому просив суд:
- скасувати запис про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 2,3548 га, зареєстрованого на підставі договору оренди землі № б/н від 24.01.2017, укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ Ківшовата Агро , номер запису про інше речове право 19029703;
- скасувати запис про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 площею 2,6110 га, зареєстрованого на підставі договору оренди землі № б/н від 24.01.2017, укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ Ківшовата Агро , номер запису про інше речове право 19029943.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що державний реєстратор не перевірила інформацію щодо вже зареєстрованих договорів оренди земельної ділянки, порушив вимоги порядку реєстрації речових прав на земельні ділянки та неправомірно здійснив реєстраційні дії щодо державної реєстрації договору оренди землі № б/н від 24.01.2017 (земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 2,3548 га, номер запису про інше речове право 19029703) та щодо реєстрації договору оренди землі № б/н від 24.01.2017 (земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2 площею 2,6110 га, номер запису про інше речове право 19029943), укладених між ОСОБА_2 та ТОВ Ківшовата Агро . Такі дії відповідача призвели до того, що одночасно діяли два договори оренди однієї і тієї самої землі, що є порушенням норм чинного законодавства.
12.10.2018 представником третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю Ківшовата Агро Кравченком Р.М. подано відзив на апеляційну скаргу згідно з яким зазначив, що зважаючи на те, що третьою особою було надано повний пакет документів, який відповідав встановленим вимогам та який містив всю інформацію відповідно до законодавства, а також з огляду на те, що існує вичерпний перелік підстав для відмови від проведення реєстраційних дій, вважає дії відповідача при проведення державної реєстрації права оренди відповідно до договорів є правомірними.
У судове засідання Шостого апеляційного адміністративного суду - 07.11.2018 з'явились представники позивача та третьої особи.
В судовому засіданні колегією суддів поставлено на обговорення питання про закриття провадження у даній справі.
Представник позивача заперечував проти закриття провадження у справі.
Представник відповідача не заперечував проти закриття провадження у справі, зазначивши, що даний спір не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Розглянувши питання про закриття провадження у справі, доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає необхідним закрити провадження у даній справі.
За матеріалами справи, ОСОБА_2 є власником двох земельних ділянок площею 2,3548 га з кадастровим номером НОМЕР_1 та площею 2,6110 га з кадастровим номером НОМЕР_2, що підтверджується державними актами на право власності на земельні ділянки серії НОМЕР_3 та серії НОМЕР_4 відповідно. Вказані земельні ділянки розташовані на території Ківшоватівської сільської ради Таращанського району Київської області, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства.
24.04.2008 між ОСОБА_2 (Орендодавець) та Виробничим кооперативом Ківшовата Агро (Орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 2,3548 га з кадастровим номером НОМЕР_1, яка знаходиться в районі села Ківшовата Таращанського району Київської області.
У пункті 3 вказаного договору сторони узгодили, що даний договір укладено строком на 5 років з переважним правом орендаря на поновлення дії цього договору на новий строк. У такому разі орендар повинен не пізніше ніж за сто днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Пунктами 12.1, 12.2 вказаного договору сторони визначили, що зміна умов договору здійснюється у письмові формі за взаємною згодою сторін. Дія даного договору припиняється, зокрема, у разі: закінчення строку на який його було укладено, в інших випадках передбачених законом.
Відповідно до змісту Прикінцевих положень даного договору, цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Зі змісту цього договору вбачається, що його було зареєстровано в Таращанському районному відділі Київської регіональної філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040833300454 від 01.10.2008.
26.03.2012 між ОСОБА_2 (Орендодавець) та ТОВ Ківшовата Агро (Орендар) укладено додаткову угоду до договору оренди землі від 01.10.2008, відповідно до умов якої сторони дійшли згоди щодо продовження терміну дії договору на підставі додаткової угоди до договору оренди землі від 01.10.2008, шляхом продовження строку дії договору на 5 років з моменту державної реєстрації додаткової угоди. Також сторони дійшли згоди щодо необхідності приведення у відповідність до норм Закону України Про оренду землі і інших умов договору від 01.10.2008. Додаткова угода зареєстрована в Управлінні Держкомзему у Таращанському районі Київської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 322440004004028 від 29.12.2012.
Тобто, згідно з умовами вказаної додаткової угоди термін її дії закінчується 29.12.2017.
Також, у 2012 році між ОСОБА_2 (Орендодавець) та ТОВ Ківшовата Агро (Орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 2,6110 га з кадастровим номером НОМЕР_2, яка знаходиться в районі села Ківшовата Таращанського району Київської області.
У пункті 3 вказаного договору сторони узгодили, що даний договір укладено строком на 5 років з переважним правом орендаря на поновлення дії цього договору на новий строк. У такому разі орендар повинен не пізніше ніж за сто днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Пунктами 12.1, 12.2 вказаного договору сторони визначили, що зміна умов договору здійснюється у письмові формі за взаємною згодою сторін. Дія даного договору припиняється, зокрема, у разі: закінчення строку на який його було укладено, в інших випадках передбачених законом.
Відповідно до змісту Прикінцевих положень даного договору, цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Зі змісту цього договору вбачається, що його було зареєстровано в Управлінні Держкомзему у Таращанському районі Київської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 19.10.2012 за №322440004002426.
Тобто, згідно з умовами вказаного договору термін його дії закінчується 19.10.2017.
24.01.2017 між ОСОБА_2 (Орендодавець) та ТОВ Ківшовата Агро (Орендар) укладено нові договори оренди землі, відповідно до умов яких орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 2,3548 га з кадастровим номером НОМЕР_1 та загальною площею 2,6110 га з кадастровим номером НОМЕР_2, які знаходяться в селі Ківшовата Таращанського району Київської області.
У пункті 3 вказаних договорів від 24.01.2017 сторонами погоджено, що дані договори укладено строком на 7 років. Строк дії договорів починається з моменту державної реєстрації права оренди за цими договорами. У будь-якому випадку строк дії цих договорів закінчується не раніше збирання врожаю сільськогосподарських культур, які були засіяні (висаджені) під час дії цих договорів. Після закінчення строку договорів орендар має переважне право поновлення їх на новий строк. У такому разі орендар повинен не пізніше ніж за тридцять днів до закінчення строку дії договорів повідомити письмово орендодавця про намір продовжити їх дію. Орендодавець на протязі одного місяця з моменту отримання повідомлення про намір продовжити строк дії договорів розглядає проект Додаткової угоди та приймає рішення про поновлення чи не поновлення договору оренди, про що письмово повідомляє орендаря.
Відповідно до змісту Прикінцевих положень ці договори набирають чинності після підписання сторонами. Право оренди за цими договорами виникає з моменту державної реєстрації права оренди.
Відповідно до актів приймання-передачі земельних ділянок від 12.02.2017 до договорів оренди земельних ділянок від 24.01.2017, ОСОБА_2 передала ТОВ Ківшовата Агро земельні ділянки загальною площею 2,3548 га з кадастровим номером НОМЕР_1 та загальною площею 2,6110 га з кадастровим номером НОМЕР_2.
12.02.2017 ТОВ Ківшовата Агро звернулось до приватного нотаріуса Рокитнянського районного нотаріального округу Київської області Скоробагатько Валентини Данилівни із заявами про державну реєстрацію прав та їх обтяжень стосовно реєстрації права оренди на земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2.
15.02.2017 приватним нотаріусом Рокитнянського нотаріального районного округу Київської області Скоробагатько В. Д. зареєстровано інше речове право (право оренди земельної ділянки) на земельну ділянку загальною площею 2,3548 га (кадастровий номер НОМЕР_1), яка розташована за адресою: Київська область, Таращанський район, Ківшоватська сільська рада.
Також, 15.02.2017 приватним нотаріусом Рокитнянського нотаріального районного округу Київської області Скоробагатько В. Д. зареєстроване інше речове право (право оренди земельної ділянки) на земельну ділянку загальною площею 2,6110 га (кадастровий номер НОМЕР_2), яка розташована за адресою: Київська область, Таращанський район, Ківшоватська сільська рада.
Вважаючи, що дані записи про інше речове майно підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відсутній факт порушення прав та інтересів позивача внаслідок проведення відповідачем державної реєстрації прав за договорами оренди землі від 24.01.2017, то права позивача не порушені, так як факт підписання позивачем договорів оренди землі вказує, що вони на момент їх укладення відповідали намірам та інтересам ОСОБА_2
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, оскільки вважає, що спірні правовідносини пов'язані із захистом прав щодо користування спірною земельною ділянкою, тому цей спір підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Згідно частини першої ст. 2 КАС України (у редакції, чинній на дату звернення до суду першої інстанції) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідно до п. 1 ст. 19 КАС України (у редакції, чинній на дату звернення до суду першої інстанції) юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 2 частини першої ст. 4 КАС України (у редакції, чинній на дату звернення до суду першої інстанції) публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій, чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулась особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спори між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, зазвичай майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частини першої ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Як вбачається з матеріалів справи, свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що приватний нотаріус, вчинивши оскаржувані записи про інше речове право допустив подвійне існування державної реєстрації речових прав, чим порушив права та інтереси позивача щодо вільного розпорядження вказаними земельними ділянками.
Відповідно до частини першої ст. 2 Закону України Про оренду землі № 161-XIV від 06.10.1998 відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно частини першої ст. 93 Земельного кодексу України № 2768-III від 25.10.2001 право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України № 2768-III від 25.10.2001 право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
З наведених норм вбачається, що право виникає (змінюється, припиняється) після державної реєстрації, однак на підставі договору чи відповідних правочинів.
Таким чином, колегія суддів вважає, що протиправність дій державного реєстратора при вчиненні реєстраційних записів стосовно реєстрації іншого речового права, а саме права оренди земельної ділянки можливо встановити тільки за наслідками розгляду справи про правомірність укладення договорів оренди між позивачем та ТОВ Ківшовата Агро , оскільки, здійснюючи відповідні функції з державної реєстрації прав, відповідач не перебував з позивачем у відносинах, заснованих на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності щодо спірного права оренди земельної ділянки, а, відтак, не міг визнавати чи оспорювати майнові права позивача в розумінні ст. 15 Цивільного кодексу України .
Тобто у цій справі позивач просить захистити своє речове право у зв'язку із тим, що ТОВ Ківшовата Агро не повертає земельні ділянки у вільне користування її власником ОСОБА_2.
Скасування записів про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки обов'язково впливатиме на майнові права ТОВ Ківшовата Агро , оскільки питання правомірності укладення цивільно-правових угод, на підставі яких здійснено реєстрацію речового права, обов'язково постане перед судом, який буде вирішувати цей спір.
Отже, зазначений спір не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права наведений у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 821/592/16 від 20.06.2018.
Таким чином, з урахуванням правової позиції наведеній у постанові Великої Палати Верховного Суду, беручи до уваги, що позивачем у справі та стороною правочину, а саме орендодавцем по договорам оренди земельної ділянки, є фізична особа - ОСОБА_2, та спірні правовідносини пов'язані із захистом права позивача щодо вільного володіння, користування та розпорядження належних позивачу земельних ділянок, тому спірні правовідносини підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 та частини першої статті 319 КАС України судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню повністю в апеляційному порядку і провадження у справі закривається, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Частиною другою статті 319 КАС України визначено, що порушення правил юрисдикції адміністративних судів, встановлених статтею 19, є обов'язковою підставою для скасування рішення із закриттям провадження незалежно від доводів апеляційної скарги.
Враховуючи наведене, колегія суддів не вважає за необхідне надавати оцінку іншим доводам апеляційної скарги.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції не повністю встановив фактичні обставини справи та при ухваленні рішення допустив порушення норм матеріального та процесуального права, помилково віднісши даний спір до публічно-правового.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про необхідність часткового задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції із закриттям провадження у справі.
У відповідності до частини першої статті 239 КАС України колегія суддів роз'яснює позивачу, що даний спір має вирішуватися судами за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 238, 242 - 244, 250, 308, 310, 315, 319, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.06.2018 скасувати.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Приватного нотаріуса Рокитнянського районного нотаріального округу Київської області Скоробагатько Валентини Данилівни, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю Ківшовата Агро про зобов'язання вчинити певні дії - закрити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 09.11.2018.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: В.О. Аліменко
Н.В. Безименна
Суд | Шостий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2018 |
Оприлюднено | 15.11.2018 |
Номер документу | 77807986 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Кучма Андрій Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні