?
УХВАЛА
19 листопада 2018 року
м. Київ
Справа № 15/5027/138/2011
Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду Погребняка В.Я.
розглянувши заяву ОСОБА_1
про відвід суддів Верховного Суду Жукова С.В., Білоуса В.В., Ткаченко Н.Г.,
у справі №15/5027/138/2011
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Плафена" ЛТД
до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Євробуд ХХІ"
ВСТАНОВИВ:
14.11.2018 від ОСОБА_1 (далі в тексті - Заявник) надійшла заява про відвід колегії суддів суду касаційної інстанції у складі Жукова С.В. - головуючого, Білоуса В.В. , Ткаченко Н.Г.
У вказаній заяві ОСОБА_1 зазначає, що при визначенні складу суду для розгляду справи № 15/5027/138/2011 було порушено положення п. 16 ч. 21 Положення про автоматизовану систему документообігу суду.
Крім того, заявник зазначає, про вибірковість, колегії суддів суду касаційної інстанції щодо відкриття касаційного провадження у даній справі за касаційними скаргами, отже на думку заявника, існують обставини, що свідчать про упередженість колегії суддів, відтак подальший розгляд справи даним складом суду неможливий.
Відповідно до частини 3 статті 39 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу, він вирішує питання про зупинення провадження у справі. У цьому випадку вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 32 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Ухвалою Верховного Суду від 14.11.2018 з підстав необґрунтованості заявленого відводу провадження у справі № 15/5027/138/2011 було зупинено до вирішення питання про відвід суддів Жукова С.В., Білоуса В.В. та Ткаченко Н.Г. в порядку частини 3 статті 39 ГПК України.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду заяви ОСОБА_1 про відвід відвід суддів Жукова С.В., Білоуса В.В. та Ткаченко Н.Г. було визначено суддю Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Погребняка В.Я. (протокол автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, заяви) між суддями від 16.11.2018).
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про відвід суддів Жукова С.В., Білоуса В.В. та Ткаченко Н.Г. у справі № 15/5027/138/2011 Суд не вбачає підстав для її задоволення з огляду на наступне.
Статтею 35 Господарського процесуального кодексу України визначені підстави для відводу /самовідводу/ судді.
Пунктом 4 частини 1 статті 35 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо було порушено порядок визначення судді для розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України визначення судді, а в разі колегіального розгляду - судді-доповідача для розгляду конкретної справи здійснюється Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою під час реєстрації документів, зазначених в частині другій статті 6 цього Кодексу, а також в інших випадках визначення складу суду на будь-якій стадії судового процесу, з урахуванням спеціалізації та рівномірного навантаження для кожного судді, за принципом випадковості та в хронологічному порядку надходження справ.
Підпунктом 17.4 пункту 17 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи визначення судді або колегії суддів (судді-доповідача) для розгляду конкретної справи здійснюється: до приведення Положення про автоматизовану систему документообігу суду у відповідність із цією редакцією Кодексу в частині порядку визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи, але не довше, ніж три місяці з дня набрання чинності цією редакцією Кодексу, - за допомогою автоматизованої системи документообігу суду за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу; після приведення Положення про автоматизовану систему документообігу суду у відповідність із цією редакцією Кодексу в частині порядку визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи - за допомогою автоматизованої системи документообігу суду за правилами, встановленими цією редакцією Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 2-1 Господарського процесуального кодексу України в редакції, чинній до набрання чинності Законом України №2147-VIII від 03.10.2017, визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи здійснюється автоматизованою системою документообігу суду під час реєстрації відповідних документів за принципом вірогідності. Після визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи, внесення змін до реєстраційних даних щодо цієї справи, а також видалення цих даних з автоматизованої системи документообігу суду не допускається, крім випадків, установлених законом.
Відповідно до пунктів 3, 18, 19 Розділу VIII "Автоматизований розподіл судових справ між суддями" Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого Рішенням Ради суддів України № 30 від 26.11.2010 зі змінами та доповненнями, визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи здійснюється модулем автоматизованого розподілу шляхом зокрема заміни судді в колегії або основного судді, повторного розподілу справи. Заміна судді в колегії у випадках, передбачених процесуальним законом проводиться модулем автоматизованого розподілу з ініціативи судді-доповідача на підставі вмотивованого розпорядження керівника апарату, підписаного у відповідності до його посадових обов'язків або за ухвалою суду про задоволення відводу (самовідводу) судді в порядку, визначеному пунктом 6 цього Розділу з урахуванням наступних особливостей. Зокрема у справах господарською юрисдикції у випадку відсутності судді на робочому місці в тому числі за наказом про надання відпустки на строк 14 днів і більше, якщо така відсутність призведе до неможливості їх розгляду в строки встановлені процесуальними кодексами, заміна такого складу в колегії здійснюється одночасно для всіх невирішених такою колегією справ, визначених у вмотивованому розпорядженні керівника апарату. Повторний автоматизований розподіл судової справи може проводитись модулем автоматизованого розподілу в порядку, визначеному в пункті 6 цього Розділу зокрема у випадку коли суддя або суддя-доповідач зі складу колегії не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти календарних днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені процесуальним законом - на підставі вмовтивованого розпорядження керівника апарату.
Відповідно до частин 4 та 8 статті 15 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи здійснюється Єдиною судовою інформаційною (автоматизованою) системою у порядку, визначеному процесуальним законом. На розподіл судових справ між суддями не може впливати бажання судді чи будь-яких інших осіб.
Несанкціоноване втручання в роботу автоматизованої системи та в розподіл справ між суддями має наслідком відповідальність, встановлену законом.
Отже, судді не мають жодного відношення до формування складу суду для розгляду конкретної справи, що спрямовано на забезпечення реалізації учасниками справи права на судовий захист незалежним та безстороннім судом, встановленим законом, як складової права на суд, гарантованого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до п. 16 ч. 21 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, передача судової справи (матеріалів кримінального провадження) раніше визначеному судді, колегії суддів, палаті або об'єднаній палаті проводиться модулем автоматизованого розподілу щодо заяв про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами за виключенням випадків, визначених законом.
Відповідно до частини 16 статті 32 Господарського процесуального кодексу України, результати автоматизованого розподілу справи оформлюються протоколом.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи № 15/5027/138/2011 було визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Жуков С.В., суддя - Білоус В.В., суддя - Ткаченко Н.Г., що підтверджується протоколом передачі справи раніше визначеному складу суду від 01.10.2018.
З огляду на викладене Касаційним господарським судом не встановлено порушень при здійсненні автоматизованого розподілу судової справи № 15/5027/138/2011 при визначенні складу суду.
Крім того, частиною 4 статті 35 ГПК України встановлено, що незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Отже, незгода заявника з процесуальними рішеннями колегії суддів, щодо відкриття касаційного провадження за іншими касаційними скаргами в межах справи №15/5027/138/2011, не є підставою для відводу суддів згідно з нормами ГПК України.
В силу положень частин 2 та 3 статті 38 Господарського процесуального кодексу України з підстав, зазначених у статтях 35, 36 і 37 цього Кодексу, судді, секретарю судового засідання, експерту, спеціалісту, перекладачу може бути заявлено відвід учасниками справи. Відвід повинен бути вмотивованим.
Заява ОСОБА_1 про відвід суддів Жукова С.В., Білоуса В.В. та Ткаченко Н.Г. не містить обставин, які викликають сумнів у їх неупередженості або об'єктивності.
Відтак, в задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід суддів Жукова С.В., Білоуса В.В. та Ткаченко Н.Г. у справі № 15/5027/138/2011 слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись статтями 35, 39, 234 Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України №2147-VІІІ від 03.10.2017 року, Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду,-
У Х В А Л И В:
1. У задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід суддів Жукова С.В., Білоуса В.В. та Ткаченко Н.Г. у справі № 15/5027/138/2011 відмовити.
2. Ухвала набирає сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя В.Я.Погребняк
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2018 |
Оприлюднено | 19.11.2018 |
Номер документу | 77916666 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гурин Микола Олександрович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гурин Микола Олександрович
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Погребняк В.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні