У Х В А Л А
20 листопада 2018 року
м. Київ
Справа № 695/1275/17
Провадження № 14-520 цс 18
ВеликаПалата Верховного Суду у складі :
судді-доповідача - Гудими Д. А.,
суддів: Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Данішевської В. І., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю.
ознайомилася з матеріалами справи за позовом першого заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури (далі також - прокурор) до Головного управління (далі також - ГУ) Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (далі також - СТзОВ) Пальміра (після перейменування - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Придніпровський край ), про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок
за касаційною скаргою заступника прокурора Черкаської області на ухвалу Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 8 червня 2018 року та постанову Апеляційного суду Черкаської області від 16 липня 2018 року і
в с т а н о в и л а:
3 травня 2017 року прокурор звернувся з вказаним позовом, який мотивував тим, що 4 березня 2014 року ГУ Держгеокадастру у Черкаській області видало накази, якими надало ОСОБА_3 дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення 39 земельних ділянок.
Стверджував, що 5 червня, 23 липня та 12 вересня 2014 року ГУ Держгеокадастру у Черкаській області видало накази (далі - оскаржувані накази) про затвердження документації із землеустрої земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства та про надання їх в оренду ОСОБА_3
Зазначив, що на підставі оскаржуваних наказів ГУ Держгеокадастру у Черкаській області уклало з ОСОБА_3 39 договорів оренди земельних ділянок (далі - договори оренди), які зареєстровані у встановленому законом порядку.
Вказав, що видаючи оскаржувані накази та укладаючи договори оренди, ГУ Держгеокадастру у Черкаській області допустило порушення вимог законодавства (земельні ділянки належать до земель історико-культурного призначення; у подальшому ОСОБА_3 уклала із СТзОВ Пальміра договори суборенди земельних ділянок; вони не межують між собою (розташовані не єдиним масивом), а тому не могли бути передані в оренду без застосування процедури земельних торгів), що є підставою для визнання їх недійсними.
Прокурор просив визнати оскаржувані накази недійсними та скасувати їх, а також визнати недійсними договори оренди і скасувати їх державну реєстрацію.
2 червня 2017 року Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області постановив ухвалу, якою відкрив провадження у справі.
8 червня 2018 року Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області постановив ухвалу, якою закрив провадження у справі.
Мотивував тим, що після укладення договорів оренди 23 жовтня 2014 року ОСОБА_3 заснувала Фермерське господарство (далі - ФГ) В'язовська . Тому суд першої інстанції вважав, що у правовідносинах користування земельними ділянками відбулася фактична заміна орендаря, і обов'язки землекористувача перейшли до фермерського господарства з дня його державної реєстрації; сторонами у спірних правовідносинах мають бути юридичні особи. Отже, цей спір є господарсько-правовим і не може розглядатися за правилами цивільного судочинства
16 липня 2018 року Апеляційний суд Черкаської області ухвалив постанову, якою рішення суду першої інстанції залишив без змін.
Апеляційний суд вважав, що ФГ В'язовська як юридична особа зареєстроване в установленому законом порядку після отримання ОСОБА_3 прав користування 39 земельними ділянками, виділеними для ведення фермерського господарства. А тому цей спір підвідомчий господарському суду.
Суд апеляційної інстанції також вказав, що посилання в апеляційній скарзі прокурора на постанову Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2018 року у справі № 306/2004/15-ц є помилковим, оскільки правовий висновок стосувався інших правовідносин.
6 серпня 2018 року заступник прокурора Черкаської області звернувся з касаційною скаргою до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду. Вказує на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права. Просить передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, скасувати судові рішення та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Наполягає на тому, що спірні правовідносини щодо набуття ОСОБА_3 прав на земельні ділянки виникли у неї як фізичної особи та в ГУ Держгеокадастру у Черкаській області, яких прокурор вказав відповідачами. А тому цей спір має розглядатися за правилами цивільного судочинства.
3 серпня 2018 року Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду ухвалоювідкрив касаційне провадження.
14 вересня 2018 року ОСОБА_3 подала відзив на касаційну скаргу. Просить залишити її без задоволення. Вказує, що з моменту державної реєстрації (23 жовтня 2014 року) ФГ В'язовська обов'язки землекористувача земельних ділянок виконує саме останнє. З огляду на це вважає, що спір має розглядатися за правилами господарського судочинства.
14 вересня 2018 року СТзОВ Придніпровський край також подало відзив на касаційну скаргу. Просить залишити її без задоволення. Мотивує тим, що з моменту державної реєстрації ФГ В'язовська відбулася заміна орендаря - з фізичної особи на юридичну особу. Тому цей спір має розглядатися за правилами господарського судочинства.
27 вересня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду призначив справу до судового розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними у ній матеріалами, а також відмовив заступнику прокурора Черкаської області у задоволенні клопотання про участь прокурора Генеральної прокуратури України у судовому засіданні.
24 жовтня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалою передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Відповідно до частини шостої статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.
З огляду на те, що заступник прокурора Черкаської області оскаржує ухвалу Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 8 червня 2018 року та постанову Апеляційного суду Черкаської області від 16 липня 2018 року з підстав порушення правил суб'єктної юрисдикції, Велика Палата Верховного Суду приймає справу до розгляду.
Відповідно до частини тринадцятої статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Згідно з частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Отже, справа розглядатиметься Великою Палатою Верховного Суду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами та без проведення судового засідання (у письмовому провадженні).
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення (частина одинадцята статті 272 ЦПК України).
Керуючись частиною тринадцятою статті 7, частиною першою статті 402, частиною шостою статті 403 ЦПК України, Велика Палата Верховного Суду
у х в а л и л а :
1. Прийняти до розгляду справу за позовом першого заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Пальміра (після перейменування - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Придніпровський край ) про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок за касаційною скаргою заступника прокурора Черкаської області на ухвалу Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 8 червня 2018 року та постанову Апеляційного суду Черкаської області від 16 липня 2018 року.
2. Призначити справу до розгляду Великою Палатою Верховного Суду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами на 19 грудня 2018 року у приміщенні Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 8.
3. Надіслати учасникам справи копії цієї ухвали для відома.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Д. А. Гудима Судді:Н. О. АнтонюкЛ. М. Лобойко С. В. БакулінаН. П. Лященко В. В. БританчукО. Б. Прокопенко В. І. ДанішевськаЛ. І. Рогач О. С. ЗолотніковІ. В. Саприкіна О. Р. КібенкоО. М. Ситнік В. С. КнязєвО. С. Ткачук В. Ю. Уркевич
Суд | Велика палата Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2018 |
Оприлюднено | 22.11.2018 |
Номер документу | 78011654 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Велика палата Верховного Суду
Гудима Дмитро Анатолійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні