Рішення
від 06.11.2018 по справі 766/8184/17
ХЕРСОНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 766/8184/17

н/п 2/766/1664/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2018 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Майдан С.І.,

за участю секретаря Найдишак В.В.,

позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2,

представника позивача ОСОБА_3,

представника відповідача ОСОБА_4,

представника відповідача ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Аудиторська фірма "Профі - Аудит" про стягнення компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строку виплати, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні,

встановив:

Позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що вона працювала у ТОВ АФ «Профі-Аудит» на посаді директора з 14.03.2000 по 31.05.2013 роки. В день звільнення позивачеві не була виплачена компенсація за невикористану додаткову щорічну відпустку, як одинокій матері, за 2012 та 2013 роки. Сума недоотриманої компенсації складає 2961,33 грн. і була виплачена несвоєчасно 23.02.2017 року, у зв'язку з чим знецінена та підлягає компенсації у зв'язку з порушенням строків її виплати відповідно до статті 34 Закону України «Про оплату праці» .

Позивач також вважає, що дії відповідача щодо затримки виплати всіх належних працівникові сум при звільненні є незаконними та відповідно до ст.117 КЗпП України відповідач повинен виплати їй середній заробіток за час затримки остаточного розрахунку.

На підставі викладеного, з урахуванням збільшених позовних вимог згідно заяви від 20.03.2018 року просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Аудиторська фірма «Профі - Аудит» на користь позивача суму належної компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати у розмірі 2523,59 грн. та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в сумі 360848,31 грн., а всього 363371,90 грн. Судові витрати покласти на відповідача.

У запереченні на позовну заяву відповідач зазначає, що позов не підлягає задоволенню, оскільки позивач працювала на посаді директора та мала б забезпечити під час її звільнення виплату компенсації за невикористану відпустку, однак цього не зробила, із заявами про надання соціальної відпустки та документами, що підтверджують її статус одинокої матері до підприємства не зверталась, а тому вина відповідача у даному випадку відсутня.

Відповідачем також надано до суду додаткові письмові пояснення та відзив на заяву про збільшення позовних вимог, якими надається та обгрунтовується обрахунок середнього заробітку за час затримки по день фактичного розрахунку з позивачем.

У запереченнях на додаткові пояснення та відзив позивач зазначає, що вина відповідача у неповному розрахунку з нею під час звільнення встановлена рішенням Апеляційного суду Херсонської області від 30.11.2016 року у справі №766/11610/16-ц, яке набрало законної сили, а також позивач надає доводи щодо обрахунку суми середнього заробітку за час затримки по день фактичного розрахунку з позивачем.

В судовому засіданні позивач та її представник підтримали позовні вимоги та просили задовольнити позов в повному обсязі зі підстав, викладених у позові.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, в задоволенні позову просили відмовити.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Щодо стягнення компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Статтею 116 Кодексу законів про працю України визначено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.

Відповідно до частини 4 статті 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Апеляційного суду Херсонської області від 30.11.2016 року у справі №766/11610/16-ц, яке набрало законної сили, встановлено, що ТОВ АФ «Профі-Аудит» згідно статті 116 КзпП України зобов'язаний був виплатити позивачеві компенсацію за невикористані дні відпустки, як одинокій матері, при її звільненні у сумі 2961,33 грн.

Заборгованість була виплачена несвоєчасно 23.02.2017 року, що підтверджується платіжним дорученням від 23.02.2017 року.

Відповідно до частини 7 статті 43 Конституції України право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

У зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати відбувається втрата частини доходу, пов'язана із зростанням цін на споживчі товари і тарифів на послуги, за що статтею 34 Закону України «Про оплату праці» передбачена компенсація.

Механізм надання компенсації розроблено відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 року № 2050-ІІІ., за яким компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом, тобто з 01.01.2001 року.

Згідно статті 2 вказаного Закону під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Відповідно до статті 3 цього Закону сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159.

Відповідно до пункту 4 зазначеного Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.

Розрахунок компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, наданий позивачем у сумі 2523,59 грн., не спростований відповідачем та відповідає Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог про стягнення компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати.

Щодо стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач ОСОБА_6 з 14.03.2000 року по 31.05.2013 року перебувала у трудових відносинах з ТОВ АФ «Профі-Аудит» , працювала на посаді директора, що встановлено рішенням Апеляційного суду Херсонської області від 30.11.2016 року у справі № 766/11610/16-ц, яке набрало законної сили.

Також зазначеним рішенням встановлено, що ТОВ АФ «Профі-Аудит» згідно статті 116 КЗпП України зобов'язаний був виплатити позивачу компенсацію за невикористані дні відпустки, як одинокій матері, при її звільненні у сумі 2961,33 грн.

Заборгованість була виплачена несвоєчасно 23.02.2017 року, що підтверджується платіжним дорученням від 23.02.2017 року.

Відповідно до ст.116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Відповідно до ст.117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.

Відповідно до п.2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 8 лютого 1995 року № 100, середньомісячна заробітна плата за час вимушеного прогулу працівника обчислюється, виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана виплата, тобто, що передують дню звільнення працівника з роботи.

Відповідно до п.20 Постанови Пленуму Верховного суду України Про практику застосування судами законодавства про оплату праці суд на підставіст.117 КЗпП стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку, а при не проведенні його до розгляду справи - по день постановлення рішення, якщо роботодавець не доведе відсутності в цьому своєї вини. Сама по собі відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності.

Таким чином, відповідач повинен сплатити середній заробіток за 939 робочих днів за період з 01.06.2013 року по 23.02.2017 року. Кількість робочих днів при обрахунку середнього заробітку відповідачем не заперечується.

Відповідно довідки про заробітну плату від 10.09.2013 року № 45/02 позивачу за березень 2013 року була нарахована заробітна плата у сумі 3880,00 грн., за квітень 2013 року у сумі 1500,00 грн.

Відповідно табелів обліку використання робочого часу підприємства позивач у березні відпрацювала 14 робочих днів, у квітні 0 робочих днів.

Таким чином середній денний заробіток позивача складає (3880,00 гривень + 1500,00 гривень) / 14 робочих днів = 384,29 гривень.

Середній заробіток за час затримки розрахунку складає: 939 робочих днів * 384,29 грн. = 360848,31 грн.

Суд відхиляє доводи відповідача про відсутність його вини у порушенні строків розрахунків при звільненні працівника, визначених законодавством, оскільки вони спростовуються обставинами справи, встановленими рішенням Апеляційного суду Херсонської області від 30.11.2016 року у справі №766/11610/16-ц, яке набрало законної сили.

Суд також відхиляє розрахунок середнього заробітку, наданого відповідачем, оскільки позивачу згідно наказів №7 від 14.03.2013 року та №10 від 12.04.2013 року премія, яка була виплачена у березні 2013 року у сумі 1500,00 грн. була нарахована за лютий 2013 року, і відповідно премія виплачена у квітні 2013 року у сумі 1500,00 грн. була нарахована за березень 2013 року, а тому відповідачем при обрахунку середнього заробітку за час затримки виплати заборгованості безпідставно зменшено суму премії виплаченої у березні до 1050,00 грн. та виключено із розрахунку середнього заробітку премію у сумі 1500,00 грн., виплачену у квітні 2013 року.

Таким чином, оскільки позивачу при звільненні не були виплачені належні їй суми від підприємства в день звільнення з вини відповідача, порушене право позивача на отримання належних їй сум при звільненні у встановлені законом строки підлягає судовому захисту.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати та середнього заробітку за весь період затримки розрахунку, що відповідає вимогам статті 34 Закону України «Про оплату праці» , ст.117 КЗпП України, відповідно позов підлягає задоволенню.

Також, відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3633,71 грн.

Керуючись ст.ст.10,12, 13, 76,81, 89,141, 259, 263-265, 273, 279, 354,355ЦПК України, ст. 43 Конституції України, ст.ст.116,117 КЗпП України, ст.34 ЗУ «Про оплату праці» , ст. 3 ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» , суд

вирішив:

Позов ОСОБА_7 до Товариства з обмеженою відповідальністю Аудиторська фірма «Профі - Аудит» про стягнення компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Аудиторська фірма «Профі - Аудит» (код ЄДРПОУ 30768778, адреса місцезнаходження: 73003, м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 4) на користь ОСОБА_7 (ІНФОРМАЦІЯ_1 ІН: НОМЕР_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2) суму належної компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати у розмірі 2523,59 гривень, середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у розмірі 360848,31 гривень, а всього 363371,90 гривень.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Аудиторська фірма «Профі - Аудит» (код ЄДРПОУ 30768778, адреса місцезнаходження: 73003, м. Херсон, вул. Пилипа Орлика, 4) на користь держави судовий збір в сумі 3633,71 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до апеляційного суду Херсонської області з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

У відповідності до п.п.15.5 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи за веб-адресою Херсонського міського суду Херсонської області: https://court.gov.ua/sud2125/.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: С.І. Майдан

Повний текст рішення суду виготовлений 22.11.2018 року.

Суддя: С.І.Майдан

СудХерсонський міський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення06.11.2018
Оприлюднено25.11.2018
Номер документу78066659
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —766/8184/17

Ухвала від 04.04.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Черняк Юлія Валеріївна

Рішення від 02.04.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Постанова від 02.04.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Постанова від 19.02.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Постанова від 19.02.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Ухвала від 14.01.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Ухвала від 10.01.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Орловська Н. В.

Рішення від 06.11.2018

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Майдан С. І.

Рішення від 06.11.2018

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Майдан С. І.

Ухвала від 05.06.2018

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Майдан С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні