ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2018 р.м. ХерсонСправа № 648/3688/17
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ковбій О.В.,
при секретарі: Васильєвій В.В.,
за участю:
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2
представників відповідача - Базилюк М.О., Дудара І.М.
представника третьої особи - ОСОБА_5
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області третя особа - ОСОБА_7 про скасування п.1.1 рішення Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області № 315 від 05 травня 2017 року,
встановив:
ОСОБА_6 (далі - позивач, ОСОБА_6.) звернувся до суду з позовом до Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області (далі - відповідач, Чорнобаївська сільська рада) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_7, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, скасування п. 1.1 рішення Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області від 05.05.2017р. № 315, яким ОСОБА_7 надана згода на розробку технічної документації і землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (присадибної ділянки), яка знаходиться в АДРЕСА_1 орієнтованої площею 0,11 га з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність.
Обґрунтовуючи свою правову позицію позивач зазначив, що п. 1.1 рішення Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області від 05.05.2017р. № 315 ОСОБА_7 надана згода на розробку технічної документації і землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (присадибної ділянки), яка знаходиться в АДРЕСА_1 орієнтованої площею 0,11 га з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність.
З посиланням на норми Земельного кодексу України, Закону України Про землеустрій позивач обґрунтовує правомірність своїх вимог, оскільки він є власником домоволодіння АДРЕСА_2 загальною площею 0,14 га. Зазначене домоволодіння знаходиться на земельній ділянці АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 загальною площею 0,14 га.
Вказана земельна ділянка перебуває у спільному користуванні із власником домоволодіння АДРЕСА_1, Херсонської області ОСОБА_7.
Вважає оскаржуване рішення незаконним та таким, що порушує його права, як співкористувача земельної ділянки АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2.
З наведеного позивач робить висновок про наявність правових підстав для постановлення судового рішення про визнання протиправним та скасування п.1.1 рішення від 05.05.2017р. року № 315.
Ухвалою Білозерського районного суду Херсонської області від 08.12.2017 року провадження у справі відкрито, судовий розгляд призначено на 18.12.2017р. на 13.30 год.
Ухвалою Білозерського районного суду Херсонської області від 21.02.2018 року провадження у справі закрито у зв'язку з тим, що справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2018р. ухвалу Білозерського районного суду Херсонської області від 21.02.2018 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Білозерського районного суду Херсонської області від 04.07.2018 року справа передана на розгляд Херсонському окружному адміністративному суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено суддю Ковбій О.В. головуючою у справі.
Ухвалою суду від 01.08.2018 року провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 21.08.2018 року.
В підготовче засідання, призначене на 21.08.2018 року, сторони з'явились. Протокольною ухвалою суду продовжено строк проведення підготовчого засідання на 30 днів. Відкладено підготовче засідання у зв'язку з неналежним оформленням довіреності представника відповідача. Наступне підготовче засідання призначено на 26.10.2018р.
В засідання призначене на 26.10.2018р. сторони з'явились. За клопотанням представника третьої особи ухвалою суду від 26.10.2018 року судом витребувано додаткові докази. Наступне підготовче засідання призначено на 01.11.2018 року.
29.10.2018 року відповідачем надано відзив на позов, згідно якого він вважає оскаржене рішення правомірним та вказує, що оскаржуване рішення винесено в межах законодавства про місцеве самоврядування та земельного законодавства.
В судове засідання 01.11.2018р. сторони з'явились, підготовче засідання закрито, розгляд справи по суті призначено на 13.11.2018р.
В судове засідання призначене на 13.11.2018 року сторони з'явились.
Представники позивача на задоволенні позовних вимог наполягали, з підстав викладених ним в позовній заяві.
Представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували з підстав, наведених у відзиві на позов. Крім того повідомили суд про те, що третій особі - ОСОБА_7 у зв'язку з наявністю спору щодо земельної ділянки, відносно якої йому було надано згоду на розробку технічної документації із землеустрою, відмовлено у погодженні зазначеної технічної документації.
Представник третьої особи проти задоволення позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
27 березня 2017 року ОСОБА_7 звернувся до Чорнобаївської сільської ради з заявою про надання згоди на розробку технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) під будівництво та обслуговування жилого будинку і споруд орієнтовною площею 0,11 га за адресою: АДРЕСА_1 з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність. До заяви ОСОБА_7 додано копії Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 21.11.2011р., паспорту громадянина України та Технічного паспорту на житловий будинок.
Рішенням Чорнобаївської сільської ради Білозерсьокого району Херсонської області від 05.05.2017 року № 315 (п.1.1) ОСОБА_7. надано згоду на розробку технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) під будівництво та обслуговування жилого будинку і споруд орієнтовною площею 0,11 га за адресою: АДРЕСА_1 з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність.
Не погоджуючись з рішенням Чорнобаївської сільської ради Білозерсьокого району Херсонської області від 05.05.2017 року № 315, позивач звернувся до суду з даним позовом, вказуючи на те, що рішенням виконавчого комітету Чорнобаївської сільської ради народних депутатів Білозерського району Херсонської області № 68 від 17.10.1991р. нарізано земельні ділянки в особисте довічне користування з правом наслідування для ведення підсобного господарства і зведення житлових будинків ОСОБА_6, по АДРЕСА_1 в розмірі 0,07 га та ОСОБА_7 по АДРЕСА_1 в розмірі 0,07 га.
На зазначеній земельній ділянці побудовані житлові будинки, з адресами: АДРЕСА_1, який належить ОСОБА_7 та АДРЕСА_2, який належить ОСОБА_6
Не зважаючи на те, що земельна ділянка знаходить в спільному користуванні і те, що рішенням № 68 від 17.10.1991р. нарізано земельні ділянки в розмірі по 0,07 га і ОСОБА_6 і ОСОБА_7, оскаржуваним рішенням надано дозвіл на розробку технічної документації на земельну ділянку в розмірі 0,11 га.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Законом, який регулює земельні правовідносини, є ЗК України, а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.
Відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 116 ЗК України громадян набувають право власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. в) ч. 3 ст. 116 ЗК України).
У статті 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Водночас, ухвалення рішення є результатом певної правової процедури, яка йому передує.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У світлі вимог цієї конституційної норми така процедура є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами України визначено у статті 118 ЗК України. Відповідно до положень частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. Згідно ст. 55 Закону України Про землеустрій такими технічними матеріалами є технічна документація щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Процедура встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
ОСОБА_7 звернувся до Чорнобаївської сільської ради з заявою про надання згоди на розробку технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) під будівництво та обслуговування жилого будинку і споруд з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність.
Відповідно до розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про Державний земельний кадастр , у разі якщо на земельній ділянці, право власності (користування) на яке не зареєстровано, розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано, кадастровий номер на таку земельну ділянку присвоюється за заявою власників такого будинку на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Суд не погоджується з позицією відповідача, що відповідачем порушено вимоги ст.ст. 79-1, 118 ЗК України, ст.ст. 20, 50, 51 ЗУ Про землеустрій та п. 2 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затверджений Постановою КМ України № 677 від 26.05.2004р., що ОСОБА_7 було надано дозвіл на виготовлення не проекту щодо відведення земельної ділянки, а технічної документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки, оскільки згідно ст. 50 Закону України Про землеустрій проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Статтею 55 Закону України Про землеустрій визначено, що у разі, якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної або комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою АР Крим, Радою міністрів АР Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 ЗК України.
Як вже зазначалося судом вище, ОСОБА_7 звернувся до Чоронобаївської сільської ради за дозволом на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з метою подальшої земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,11 га, з чим позивач не погодився, пославшись на те, що і ОСОБА_7, і ОСОБА_6 є користувачами спільної земельної ділянки по 0,07 га кожний. Отже, надавши згоду на розробку технічної документації на земельну ділянку орієнтовною площею 0,11 га, відповідач тим самим порушив право ОСОБА_6 як землекористувача.
Однак, суд вважає за доцільне зазначити, що відповідач не наділений повноваженнями технічного вимірювання фактичних розмірів земельних ділянок, які перебувають у користуванні осіб, виокреслювати їх межі чи встановлювати розподільні знаки. У спірних земельних правовідносинах сільська рада виконує розпорядчу функцію, зокрема, надає згоду на розробку і затверджує вже розроблену відповідними суб'єктами господарювання документацію із землеустрою, або ж відмовляє в цьому у передбачених законом випадках.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Позивач належними доказами підтвердив правомірність своїх вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив :
У задоволенні позову ОСОБА_6 (АДРЕСА_1) до Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області ( 75024, Херсонська обл., Білозерський район, с. Чорнобаївка, вул. Соборна, 44), третя особа - ОСОБА_7 про скасування п.1.1 рішення Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області №315 від 05 травня 2017 року - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 22 листопада 2018 р.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 6.2.1
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2018 |
Оприлюднено | 27.11.2018 |
Номер документу | 78074521 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Ковбій О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні