ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2018 року м. ОдесаСправа № 916/2303/17 м. Одеса, проспект Шевченка, 29, зал судових засідань Південно-західного апеляційного господарського суду №1
Південно-західний апеляційний господарський суд у складі:
головуючого судді Савицького Я.Ф.,
суддів Колоколова С.І.,
Принцевської Н.М.,
секретар судового засідання - Селиверстова М.В.
за участю представників учасників судового процесу:
від позивача: Подчаха О.В., за довіреністю;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну Фірми "Київ" у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю (ЛТД)
на рішення Господарського суду Одеської області
від 04 липня 2018 року(повний текст складено 11 липня 2018 року)
у справі № 916/2303/17
за позовом Новодофінівської сільської ради Лиманського району Одеської області
до відповідача Фірми "Київ" у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю (ЛТД)
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, -
суддя суду першої інстанції: Желєзна С.П.
час та місце винесення рішення: 04.07.2018р., м. Одеса, проспект Шевченка, 29 Господарський суд Одеської області
Сторони належним чином повідомлені про час і місце засідання суду.
В судовому засіданні 21.11.2018р. відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2017 року Новодофінівська сільська рада Лиманського району Одеської області звернулась до Господарського суду Одеської області із позовом до Фірми „Київ у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (ЛТД) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.11.2005р., укладеного між Новодофінівською сільською радою та ТОВ „Київ та зареєстрованого 22.11.2005р. у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №040552400005, виклавши пункт 6 договору у новій редакції: „Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Новодофінівської сільської ради в розмірі 8,98 грн. за 1 кв. м. за рік. Термін внесення орендної плати - щомісяця до 20 числа наступного місяця.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 04.07.2018р. по справі №916/2303/17 (суддя Желєзна С.П.) задоволено позовні вимоги у повному обсязі, внесено
зміни до договору оренди земельної ділянки від 21.11.2005р., укладеного між Новодофінівською сільською радою Лиманського району Одеської області / та фірмою „Київ у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (ЛТД) та зареєстрованого 22.11.2005р. у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №040552400005, виклавши пункт 6 договору у новій редакції: „Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Новодофінівської сільської ради в розмірі 8,98 грн. /вісім гривень 98 копійок/ за 1 /один/ квадратний метр за рік. Термін внесення орендної плати - щомісяця до 20 числа наступного місяця. . Стягнуто з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 1600,00 грн.
У вказаному рішенні суд першої інстанції зазначив, що можливість внесення змін до умов договору оренди земельної ділянки від 21.11.2005р. в частині розміру орендної плати в результаті індексації прямо передбачена як положеннями п. 7 договору оренди, так і приписами чинного законодавства, з огляду на що сплата відповідачем на користь позивача орендної плати за користування земельною діяльною комунальної власності без урахування індексів інфляції протягом періоду з грудня 2005р. по липень 2017р. порушує права орендаря на отримання орендної плати, розрахованої з урахуванням вимог Закону України Про оренду землі .
Місцевий господарський суд вказав про наявність у позивача права вимагати від відповідача приведення умов договору оренди від 21.11.2005р. в частині визначення розміру орендної плати, яка є істотною умовою договору відповідно до приписів ст.ст. 15, 21 Закону України Про оренду землі .
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції прийшов до висновку про наявність правових підстав для внесення до п. 6 договору оренди від 21.11.2005р. змін в частині встановлення розміру орендної плати, розрахованої з урахуванням індексів інфляції протягом періоду з грудня 2005р. по липень 2017р., що має наслідком необхідність задоволення позовних вимог Новодофінівської сільської ради.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Фірма "Київ" у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю (ЛТД) звернулась до Південно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Одеської області від 04.07.2018р. по справі №916/2303/17 скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Звертаючись з апеляційною скаргою, скаржник зазначає, що п.7 укладеного між сторонами договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається у випадку індексації у встановленому законом порядку, а єдина встановлена законодавством індексація - це індексація нормативно-грошової оцінки землі (ст. 289 Податкового кодексу України), відтак індекс інфляції у даному випадку не застосовується.
Новодофінівською сільською радою Лиманського району Одеської області до суду надано відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого позивач, зокрема, зазначає, що положення договору оренди не містять жодних умов, які б заперечували урахування індексу інфляції при обчисленні розміру орендної плати на підставі п. 7 договору та ч.3 ст. 21 Закону України Про оренду землі . Крім того, позивач зауважує, що індексація орендної плати з урахуванням ст. 289 ПК України передбачена у випадках, коли для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельної ділянки, натомість, у договорі оренди від 21.11.2005р. орендна плата встановлена за 1 кв. м. за рік.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 22.10.2018р. справу № 916/2303/17прийнято до провадження та розпочато апеляційний розгляд справи колегією суддів Південно-західного апеляційного господарського суду у складі: головуючого судді Савицького Я.Ф., суддів Колоколова С.І., Принцевської Н.М. з початку, призначено справу до розгляду на 21 листопада 2018 року о 10:30 год.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду апеляційної скарги повідомлений належним чином, що вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 23.10.2018р.
У судовому засіданні 21.11.2018р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Згідно зі ст.269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
У відповідності до ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Розглянувши доводи апеляційної скарги Фірми "Київ" у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю (ЛТД), заслухавши представника позивача, колегія суддів встановила.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.11.2005р. між Новодофінівською сільською радою Комінтернівського району Одеської облатсі (Орендодавець) та Фірмою "Київ" у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю (ЛТД) укладено договір оренди земельної ділянки, , відповідно до п. 1 якого Новодофінівська сільська рада на підставі рішення ради №319 від 11.10.2005р. надає, а ТОВ „Київ приймає у строкове платне користування земельну ділянку під розміщення протизсувних та берегоукріплювальних споруд, яка знаходиться на території Новодофінівської сільської ради в селі Нова Дофінівка по вул. Морській, під номером 25.
Вказаний договір 22.11.2005р. зареєстрований у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №040552400005.
За положеннями п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка площею 2,800 га інших земель без рослинного покриву. Згідно реєстраційної картки земельної ділянки серії АББ №908272, виданої Дочірнім підприємством акціонерного товариства закритого типу Інзернопродукт Інагро від 04.11.2005р., кадастровий номер земельної ділянки 5122783900020010423.
Відповідно до п. 5 договору його укладено на 49 років. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору письмово повідомити Орендодавця про намір продовжити його дію.
Згідно з п. 6 договору орендна плата вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Новодофінівської сільської ради у розмірі 2 грн. за 1 кв. м. за рік. Термін внесення орендної плати щомісячно до 20 числа наступного місяця.
Положеннями п. 7 договору оренди встановлено, що орендна плата справляється також і у випадках, якщо Орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку. Розмір орендної плати переглядається у випадках індексації в установленому законом порядку, збільшення розмірів ставки земельного податку, зміни умов господарювання, передбачених договором, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документально, невиконання Орендодавцем обов'язку із повідомленням Орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку, або в інших випадках передбачених законодавчими актами України.
Згідно з п. 14 договору передача земельної ділянки в оренду здійснюється у 5-денний строк після державної реєстрації цього договору за актом приймання-передачі, який підписується сторонами.
Відповідно до п. п. 27, 34 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У випадку недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку. Сторони домовились, що у разі недосягнення зміни щодо умов договору або інших суперечок, що виникають із цього договору, спір вирішуватиметься у судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.11.2005р. сторонами по справі на виконання умов було складено акт приймання-передачі земельної ділянки, відповідно до якого Новодофінівською сільською радою було передано, а ТОВ „Київ прийнято в оренду земельну ділянку площею 2,800 га під розміщення протизсувних та берегоукріплювальних споруд, яка знаходиться на території Новодофінівської сільської ради в селі Нова Дофінівка по вул. Морській, 25.
01.03.2013р. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно було внесено запис про державну реєстрацію права власності Новодофінівської сільської ради на земельну ділянку площею 2,8 га, кадастровий номер 5122783900020010423, що підтверджується відомостями з інформаційної довідки №96888317 від 11.09.2017р.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 21.10.2016р. по справі №916/2314/16, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 06.12.2016р. та постановою Вищого господарського суду України від 15.03.2017р., було відмовлено ТОВ „Київ у задоволенні позову до Новодофінівської сільської ради про внесення змін до пункту 2 договору оренди земельної ділянки від 21.11.2015р., зареєстрованого в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №040552400005, в частині зміни площі земельної ділянки з 2,800 га на 1,000 га.
Матеріали справи свідчать, що 11.05.2017р. Новодофінівська сільська рада звернулась до ТОВ „Київ із пропозицією №02-18/22 на підставі ст. 188 Господарського кодексу України внести зміни до п. 6 договору оренди від 21.11.2005р. шляхом викладення його в наступній редакції: „Орендна плата вноситься орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Новодофінівської сільської ради в розмірі 8,62 грн. за 1 кв. м. за рік. Термін внесення орендної плати - щомісяця до 20 числа наступного місяця .
Зазначена пропозиція внести зміни до договору оренди землі від 21.11.2005р. була залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Вищевказані обставини стали підставою звернення Новодофінівської сільської ради до господарського суду з відповідним позовом.
Проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставин справи, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при винесені рішення, колегія суддів Південно-західного апеляційного господарського суду дійшла наступних висновків.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до п. 1, ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ч.1 ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За положеннями ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Пунктом 6 договору сторони передбачили, що орендна плата вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Новодофінівської сільської ради у розмірі 2 грн. за 1 кв. м. за рік. Термін внесення орендної плати щомісячно до 20 числа наступного місяця.
Положеннями п. 7 договору оренди, зокрема, встановлено, що розмір орендної плати переглядається у випадках індексації в установленому законом порядку, збільшення розмірів ставки земельного податку, зміни умов господарювання, передбачених договором, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документально, невиконання Орендодавцем обов'язку із повідомленням Орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку, або в інших випадках передбачених законодавчими актами України.
У відповідності до положень ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
За положеннями ст. 30 Закону України Про оренду землі зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
За положеннями ч.ч. 2-4 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Колегія суддів зазначає, що системний аналіз вищезазначених норм законодавства свідчить про можливість внесення змін до умов договору оренди земельної ділянки від 21.11.2005р. в частині розміру орендної плати в результаті індексації, що передбачено положеннями п. 7 договору оренди і вищевикладеними приписами чинного законодавства.
При цьому, судова колегія погоджується з твердженням суду першої інстанції про те, що сплата відповідачем на користь позивача орендної плати за користування земельною діяльною комунальної власності без урахування індексів інфляції протягом періоду з грудня 2005р. по липень 2017р. порушує права орендаря на отримання орендної плати, розрахованої з урахуванням вимог Закону України Про оренду землі .
Апеляційний господарський суд не приймає до уваги посилань апелянта на ст. 289 Податкового кодексу України та доводів про те, що індекс інфляції у даному випадку не застосовується, оскільки індексація орендної плати з урахуванням ст. 289 ПК України передбачена у випадках, коли для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельної ділянки, натомість, у договорі оренди від 21.11.2005р. орендна плата встановлена за 1 кв. м. за рік.
З огляду на викладене, судова колегія вважає позовні вимоги обґрунтованими.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків господарського суду попередньої інстанції, суд апеляційної інстанції ураховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Колегія суддів апеляційної інстанції з огляду на викладене зазначає, що скаржникові було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.
Враховуючи викладене, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення на підставі фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції зазначає, що місцевий господарський суд дійшов до правильного висновку щодо задоволення позовних вимог
Таким чином, Південно-західний апеляційний господарський суд приходить до висновку, що рішення Господарського суду Одеської області від 04.07.2018р. по справі №916/2303/17 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Фірми "Київ" у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю (ЛТД) - без задоволення.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 276, 282 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Рішення Господарського суду Одеської області від 04.07.2018р. по справі №916/2303/17 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова відповідно до вимог ст. 284 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у 20-денний строк.
Повний текст постанови підписаний 26.11.2018р.
Головуючий суддя Савицький Я.Ф.
Суддя Колоколов С.І.
Суддя Принцевська Н.М.
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2018 |
Оприлюднено | 27.11.2018 |
Номер документу | 78080417 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Савицький Я.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні