Справа №403/148/18
Провадження №2/403/99/18
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2018 року Устинівський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого: Годованець І. А.
при секретарі: Остапенко Н. М.
з участю:
представника позивача ТОВ "Агрофірма ОСОБА_1 : ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Устинівка цивільну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма ОСОБА_1 до ОСОБА_3, фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович та ОСОБА_4 про визнання поновленим договору оренди землі, про визнання недійсним договору оренди землі та про визнання недійсним договору про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (договір емфітевзису),-
В С Т А Н О В И В :
Позивачем товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма ОСОБА_1 подано до суду позов до відповідача ОСОБА_3, фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович та ОСОБА_4 про визнання поновленим договору оренди землі, про визнання недійсним договору оренди землі та про визнання недійсним договору про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (договір емфітевзису). Позовні вимоги мотивуються тим, що за договором оренди землі між ОСОБА_5 та ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 , орендодавцем передано орендарю у строкове оплатне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. ОСОБА_5 помер 05 травня 2015 року. Уразі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця. Таким чином, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки.Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором. Порушення переважного права орендаря, яке підлягає захисту, матиме місце при укладенні договору оренди із новим орендарем при отриманні письмового повідомлення попереднього орендаря про намір реалізувати переважне право. ОСОБА_3 та фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович укладено договір оренди землі, предметом якого є земельна ділянка, яка перебувала в користуванні у орендаря ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 . Договір оренди землі сторонами добровільно розірвано на підставі додаткової угоди. Всупереч вимогам чинного законодавства,ОСОБА_3 з ОСОБА_4 укладено договір про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, предметом якого є земельна ділянка, яка перебувала в користуванні у орендаря ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 , що в даному випадку є односторонньою відмовою від виконання умов та зобов'язань за правочином. Діями власника земельної ділянки порушено законні права та інтереси ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 на користування орендованим майном, що передбачено договором оренди землі між ОСОБА_5 та ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 .
В судовому засіданні представник позивача ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 ОСОБА_2 просить задовольнити позовні вимоги про визнання поновленим договору оренди землі, про визнання недійсним договору оренди землі та про визнання недійсним договору про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (договір емфітевзису), так як за договором оренди землі між ОСОБА_5 та ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 , орендодавцем передано орендарю у строкове оплатне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.ОСОБА_5 помер 05 травня 2015 року. Уразі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця. Таким чином, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки.Орендар ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 , користуючись своїм правом, передбаченим ч.ч.2,3 ст.33 Закону України Про оренду землі та п.3.3 договору оренди землі, більше ніж за один місяць до закінчення дії договору оренди повідомив відповідача ОСОБА_3 листом-повідомленням від 24 жовтня 2016 року про поновлення договору оренди землі. ОСОБА_3 та фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович укладено договір оренди землі, яка перебувала в користуванні у орендаря ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 . Договір оренди землі сторонами добровільно розірвано на підставі додаткової угоди. Всупереч вимогам чинного законодавства,ОСОБА_3 з ОСОБА_4 укладено договір про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, предметом якого є земельна ділянка, яка перебувала в користуванні у орендаря ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 , що в даному випадку є односторонньою відмовою від виконання умов та зобов'язань за правочином. Діями власника земельної ділянки порушено законні права та інтереси ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 на користування орендованим майном, що передбачено договором оренди землі між ОСОБА_5 та ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 .
В судове засідання відповідач ОСОБА_3 та представник відповідача ОСОБА_6 не з'явилися, про день та час судового розгляду справи їх повідомлено належним чином. Відповідачем ОСОБА_3 та представником відповідача ОСОБА_6 заяви про розгляд справи у їх відсутність чи відкладення розгляду справи або про причини неявки не подано.
В судове засідання представник відповідача фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович не з'явився, про день та час судового розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про розгляд справи у відсутність представника, чи відкладення розгляду справи або про причини неявки не подано.
В судове засідання відповідач ОСОБА_4 не з'явилася, поштову кореспонденцію з судовою повісткою про виклик до суду та судовою повісткою -повідомленням повернуто суду із зазначенням: за спливом строку збереження. Судом судову повістку про виклик до суду та судову повістку - повідомлення надіслано ОСОБА_4 за зареєстрованою адресою місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідно до п.4 ч.8 ст.128 ЦПК України, днем вручення судової повістки є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Відповідно до п. 15.8 Розділу ХІІ Перехідні Положення ЦПК України та Положення про автоматизовану систему документообігу суду, інформацію щодо судового розгляду цивільної справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма ОСОБА_1 до ОСОБА_3, фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович та ОСОБА_4 про визнання поновленим договору оренди землі, про визнання недійсним договору оренди землі та про визнання недійсним договору про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (договір емфітевзису) оприлюднено на офіційній сторінці веб-порталу Устинівського районного суду Кіровоградської області.
Заслухавши представника позивача ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 ОСОБА_2, ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав. Частинами 1,2 ст.280, ст.281 ЦПК України передбачено, що суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи. У разі участі у справі кількох відповідачів заочний розгляд справи можливий у випадку неявки в судове засідання всіх відповідачів. Розгляд справи і ухвалення рішення проводяться за правилами загального чи спрощеного позовного провадження з особливостями, встановленими цією главою.
По цивільній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма ОСОБА_1 до ОСОБА_3, фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович та ОСОБА_4 про визнання поновленим договору оренди землі, про визнання недійсним договору оренди землі та про визнання недійсним договору про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (договір емфітевзису), судом, 29 листопада 2018 року постановлено ухвалу про ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів .
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України Про оренду землі ). Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 України Про оренду землі ). Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (ч. 1 ст. 638 ЦК України). Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст. 627 ЦК України ). Частиною 4 ст. 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
ОСОБА_5 є власником земельної ділянки, площею 6.51 га, кадастровий номер: 3525888300:02:000:0061, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області (Державний акт на право приватної власності на землю, серія ІІ-КР, №027547, виданого Степанівською сільською радою Устинівського району Кіровоградської області) . За договором оренди землі між ОСОБА_5 та товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма ОСОБА_1 від 20 жовтня 2011 року, орендодавцем передано орендарю у строкове оплатне користування земельну ділянку, площею 6.51 га, кадастровий номер: 3525888300:02:000:0061, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області. Державна реєстрація проведена 02 березня 2012 року у відділі Держкомзему в Устинівському районі Кіровоградської області, внесено запис до державного реєстру за №352580004001047. Відповідно до п.3.3 договору оренди землі між ОСОБА_5 та товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма ОСОБА_1 , орендар, після закінчення строку дії договору, має переважне право на поновлення його дії на новий строк. В цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку дії договору письмово повідомити орендодавця про свій намір продовжити дію договору. Частиною 3 ст. 640 ЦК України встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Таким чином, договір оренди землі між сторонами є укладеним з 02 березня 2012 року і діє до 02 березня 2017 року. У правовій позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 19 лютого 2014 року у справі за № 6-162цс13 зазначено, що сторони договору, дійшовши згоди щодо істотних умов договору оренди землі скріплюють його своїми підписами, що і є моментом укладення договору. В момент державної реєстрації набирає чинності (набуває юридичної сили) договір, укладення якого вже відбулося, і така реєстрація не може змінювати моменту укладання договору. Згідно матеріалів цивільної справи,ОСОБА_5 помер 05 травня 2015 року. Приватним нотаріусом Устинівського районного нотаріального округу Кіровоградської області ОСОБА_7, ОСОБА_3 (дружина), як першої черги спадкоємцю за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5, 16 грудня 2015 рокувидано свідоцтво про право на спадщину за законом на спадкове майно: земельну ділянку, площею 6.51 га, кадастровий номер: 3525888300:02:000:0061, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області. Таким чином, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки, площею 6.51 га, кадастровий номер: 3525888300:02:000:0061, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області. Частиною 4 ст. 32 Закону України Про оренду землі визначено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі. Згідно умов договору оренди землі, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору. Тобто, відсутні підстави для припинення дії договору оренди землі між сторонами.
Статтею 770 ЦК України визначено, що у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.
Статтею 631 ЦК України визначено, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років (ст. 19 Закону України Про оренду землі ). Наслідками закінчення строку договору оренди землі, згідно ст.31 Закону України Про оренду землі , є припинення договору оренди землі. Частиною 1 ст.254, ч.1 ст. 638 ЦК України передбачено, що строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Пунктом 3.1 договору оренди землі між сторонами встановлено строк його дії - п'ять років. А отже строк дії цього договору закінчується 02 березня 2017 року. Згідно матеріалів справи та поданих сторонами письмових доказів, протягом строку дії договору оренди землі позивачем ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 належним чином виконано всі умови цього договору. Стороною відповідача подано суду письмове повідомлення орендодавця ОСОБА_3 орендарю ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 від 28 серпня 2016 року, що договір оренди землі припиняється за закінчення строку, на який його було укладено та про намір укласти договір оренди землі з іншим орендарем, який пропонує кращі умови оренди, в тому числі орендну плату у розмірі 15% відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік. До цього листа додано письмову пропозицію фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович ОСОБА_3 про орендну плату у розмірі 15% відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік. Стороною відповідача не подано письмових документів про повідомлення орендодавцем ОСОБА_3 орендаря ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 про намір на укладення договору оренди землі з іншим орендарем, який пропонує кращі умови оренди, чим порушено право попереднього орендаря для подання орендодавцю пропозицій щодо зміни умов договору, в тому числі щодо розміру орендної плати . Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, 20 квітня 2017 року ОСОБА_3 та фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович проведено державну реєстрацію права оренди, на земельну ділянку, площею 6.51 га, кадастровий номер: 3525888300:02:000:0061, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, строком на п'ятнадцять років. За договором оренди землі між ОСОБА_3 та фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович від 17 квітня 2017 року встановлена орендна плата у розмірі вісім відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в сумі 17180.00 грн. на рік (п.9 договору). Таким чином встановлено, що викладені орендодавцем ОСОБА_3 в письмовому зверненні від 28 серпня 2016 року орендарю ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 обставини є зловживанням власником землі ОСОБА_3 права на розпоряджання особистим (власним) майном та односторонньою відмовою від виконання умов та зобов'язань за правочином. Орендар ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 , користуючись своїм правом, передбаченим ч.ч.2,3 ст.33 Закону України Про оренду землі та п.3.3 договору оренди землі, більше ніж за один місяць до закінчення дії цього договору оренди повідомив орендодавця ОСОБА_3 листом-повідомленням від 24 жовтня 2016 року про поновлення договору оренди землі від 20 жовтня 2011 року, укладеного між ОСОБА_5 та ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 . До цього листа-повідомлення було додано проект додаткової угоди, підписаний представником орендаря ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 з печаткою підприємства. В додатковій угоді було зазначено, що договір поновлюється до 02 березня 2024 року, орендна плата в розмірі 15000.00 грн. на рік (рекомендоване поштове відправлення з письмовими документами отримано ОСОБА_3 27 жовтня 2017 року). Положеннями ст.33 Закону України Про оренду землі передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша). Орендар, який має намір скористалися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (частина друга). До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (частина третя). При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (частина четверта). Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (зі необхідності) істотні умови договору і. за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п'ята). Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку (частина восьма). Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді. Позивачем ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 , в межах встановлених ч.2 ст.33 Закону України Про оренду землі строків, подано відповідачу ОСОБА_3 письмове звернення у формі листа - повідомлення з доданим до нього проектом додаткової угоди про поновлення договору оренди землі та інші передбачені законодавством обов'язкові письмові додатки. Частиною 1 ст.33 Закону України Про оренду землі передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. Реалізація зазначеного переважного права на поновлення договору оренди можлива лише за умови дотримання встановлених цією нормою певної процедури і строків. Так, для застосування ч.1 ст.33 Закону України Про оренду землі та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити наступні юридичні факти: орендар належно виконує свої обов'язки за договором; орендар до спливу строку договору повідомив орендодавця у встановлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення. Частиною 6 ст.33 Закону України Про оренду землі передбачено підставу поновлення договору оренди, а саме у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України Про оренду землі , необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди. Отже, аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку про те, що порушення переважного права орендаря, яке підлягає захисту матиме місце при укладенні договору оренди: із новим орендарем при отриманні письмового повідомлення попереднього орендаря про намір реалізувати переважне право; у випадку недосягнення згоди щодо плати за новим договором та інших умов договору з іншим наймачем на більш сприятливих умовах та укладення з ним договору, на тих самих умовах, які запропоновані попереднім наймачем при реалізації переважного права; укладення договору з новим орендарем за умови, що підставою відмови попередньому орендарю у поновленні договору оренди було повідомлення орендодавця про необхідність використовувати об'єкт оренди для власних потреб. Статтею 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у статті 16 Цивільного кодексу України. Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень статей 55, 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, що не заборонений законом. Цивільне законодавство передбачає загальний принцип свободи договору (п.3 ст.3 ЦК України) і не встановлює такого способу захисту цивільного права чи інтересу, як зобов'язання примусового укладення договору. Частиною 1 ст. 627 ЦК України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Свобода договору не є безмежною у тих випадках, коли актом цивільного законодавства передбачена обов'язковість положень цього акта для сторін договору, сторони не вправі відступити від їх положень. Обов'язковість укладення у місячний строк додаткової угоди до договору оренди землі про його поновлення передбачено частиною 8 статті 33 Закону України Про оренду землі . Частиною 8 ст. 33 Закону України Про оренду землі встановлено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Факт належного виконання орендарем умов договору оренди, дотримання ним строків та процедури повідомлення про намір реалізувати своє переважне право на поновлення договору оренди на новий строк, не надіслання орендодавцем у встановлений законом строк відмови у поновленні договору на новий строк, укладення орендодавцем договору оренди з іншим орендодавцем на таких самих умовах, які запропоновані попереднім орендарем, відповідно до ст.33 Закону України Про оренду землі є обґрунтованою підставою переважного права на поновлення договору оренди землі на новий строк та порушення цього права у зв'язку з укладенням орендодавцем договору оренди з іншим орендарем. Таким чином, позовні вимоги ТОВ Агрофірма Перлина Степу до ОСОБА_3 в частині про поновлення договору оренди землі підлягають задоволенню, як обгрунтовані. За договором оренди землі між ОСОБА_3 та фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович від 17 квітня 2017 року, орендодавцем передано орендарю у строкове оплатне користування земельну ділянку, площею 6.51 га, кадастровий номер: 3525888300:02:000:0061, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області. Договір укладено на сім років (п.8 договору). Орендна плата вноситься орендарем у розмірі вісім відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в сумі 17180.00 грн. на рік (п.9 договору). Державна реєстрація договору оренди землі проведена 20 квітня 2017 року за №20136464. Згідно додаткової угоди між ОСОБА_3 та фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович від 22 травня 2017 року, до договору оренди землі від 17 квітня 2017 року (державна реєстрація 20 квітня 2018 року за №20136464), внесено наступні зміни до пункту 8 цього договору: договір укладено на п'ятнадцять років. Інші умови договору залишено без змін. Державна реєстрація додаткової угоди 22 травня 2017 року. Частиною 3ст.31 Закону України Про оренду землі встановлено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (ч.1 ст.651 ЦК України). Згідно п.33 договору оренди землі між ОСОБА_3 та фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович від 16 лютого 2018 року, дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу орендодавця внаслідок пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню. На підставі додаткової угоди про дострокове розірвання договору оренди землі між ОСОБА_3 та фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович від 16 лютого 2018 року, проведено державну реєстрацію розірвання договору оренди землі між ОСОБА_3 та фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович від 17 квітня 2017 року. Державна реєстрація припинення права оренди землі сторонами проведена 16 березня 2018 року. У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. У разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили (ч.ч.2,3 ст.653 ЦК України). Абзацом 4 п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними від 06 листопада 2009 року за №9 встановлено, що судам необхідно враховувати, що виконання чи невиконання
сторонами зобов'язань, які виникли з правочину, має значення лише для визначення наслідків його недійсності, а не для визнання правочину недійсним. У разі якщо правочин ще не виконаний, він є таким, що не створює жодних юридичних наслідків (частина перша статті 216 ЦК). Таким чином встановлено, що ОСОБА_3 та фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович проведено державну реєстрацію розірвання договору оренди землі від 17 квітня 2017 року за згодою сторін. Сторонами договору оренди землі не подано доказів виконання умов зобов'язань за цим договором, в тому числі акта прийому-передачі орендодавцем земельної ділянки у користування орендарю, коли відповідно до ч. 1 ст.759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. А отже, договір оренди землі між ОСОБА_3 та фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович не був його сторонами виконаний та є таким, що не створює жодних юридичних наслідків (ч.1 ст. 216 ЦК України). Державна реєстрація припинення права оренди землі між ОСОБА_3 та фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович проведена його сторонами 16 березня 2018 року, внаслідок чого по справі відсутній предмет спірних правовідносин між сторонами. При встановлених обставинах, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма ОСОБА_1 до фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович про визнання недійсним договору оренди землі задоволенню не підлягають. 03 травня 2018 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 укладенодоговір про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (договір емфітевзису) , згідно якого, орендодавцем передано орендарю у строкове оплатне користування земельну ділянку, площею 6.51 га, кадастровий номер: 3525888300:02:000:0061, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області. Державна реєстрація проведена державним нотаріусом Бобринецької державної нотаріальної контори Кіровоградської області 05 травня 2018 року, номер запису про інше речове право: 26065902. Право власності на земельну ділянку, а також право користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав ( ст.125 ЗК України). Згідно ст.2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам (ч.4 ст.18 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ). У п.п.23,24 договору про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб зазначено, що на орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб. У зв'язку з укладенням ОСОБА_3 з ОСОБА_4 договору про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, порушено право ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 , як орендаря, за поновленим договором оренди землі, на користування земельною ділянкою площею 6.51 га, кадастровий номер: 3525888300:02:000:0061, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Степанівської сільської ради та позбавлено ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 доступу до землі для проведення господарської діяльності. Відповідно до ст.24 Закону України Про оренду землі , орендодавець зобов'язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України ). Частиною 1 ст. 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1, 3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу. Згідно ст.203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Таким чином, договір між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (договір емфітевзису) суперечить положенням ЦК України, Закону України Про оренду землі . Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч.1 ст.4 ЦК України). Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (ст.5 ЦПК України). Згідно ч.1 ст.81 ЦК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким чином встановлено, що всупереч вимогам чинного законодавстваі умов договору оренди землі між ОСОБА_5 та ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 , ОСОБА_3 з ОСОБА_4 укладено договір про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (договір емфітевзису), предметом якого є земельна ділянка, яка перебувала в користуванні у орендаря ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 за поновленим договором оренди, що в даному випадку є зловживанням власником землі ОСОБА_3 права на розпоряджання особистим (власним) майном та односторонньою відмовою від виконання умов та зобов'язань за правочином. Діями власника земельної ділянки ОСОБА_3 порушено законні права та інтереси ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 на користування орендованим майном, що передбачено договором оренди землі між ОСОБА_3 та ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 . На день укладення ОСОБА_3 з ОСОБА_4 оспорюваного договору про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (договір емфітевзису) орендодавцем допущено порушення переважного права орендаря, яке підлягає захисту при укладенні договору оренди із новим орендарем при отриманні письмового повідомлення попереднього орендаря про намір реалізувати переважне право . Внаслідок чого, оспорюваний позивачем ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 правочин суперечить вимогам ст.ст. 203,215 ЦК України , становить перешкоду для реалізації права на користування земельною ділянкою для орендаря ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 , чим порушено законні права позивача. А отже, договір між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (договір емфітевзису) є недійсним, так якв момент його укладення допущено порушення вимог ч.1 ст.203 ЦК України. При встановлених обставинах, позовні вимоги ТОВ Агрофірма ОСОБА_1 до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визнання недійсним договору про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (договір емфітевзису) підлягають задоволенню, як обґрунтовані.
Відповідно до п.1 ч.2, ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.
Керуючись ст.ст. 263-265, 280, 281 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити частково.
Договір оренди землі між ОСОБА_5, перехід права власності на орендовану земельну ділянку до спадкоємця за законом ОСОБА_3, та товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма ОСОБА_1 від 20 жовтня 2011 року , державна реєстрація у відділі Держкомзему в Устинівському районі Кіровоградської області 02 березня 2012 року за №352580004001047визнати поновленим на тих самих умовах, які передбачені цим договором, з врахуванням додаткової угоди про встановлену орендну плату у грошовій формі, яка є невід'ємною частиною договору оренди землі і підлягає виконанню сторонами.
Відмовити в позовних вимогах товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма ОСОБА_1 до фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович про визнання недійсним договору оренди землі.
Визнати недійсним договір про право користування земельною ділянкою , площею 6.51 га, кадастровий номер: 3525888300:02:000:0061,для сільськогосподарських потреб (договір емфітевзису), укладеного 03 травня 2018 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_4, право оренди якого зареєстровано державним нотаріусом Бобринецької державної нотаріальної контори Кіровоградської області 05 травня 2018 року, номер запису про інше речове право: 26065902. Стягнути з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма ОСОБА_1 відшкодування судового збору в сумі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп. Відповідачам, які не з'явилися в судове засідання, направляється копія заочного рішення в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи. На рішення може бути подано апеляційну скаргу на протязі тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Апеляційного суду Кіровоградської області . До приведення Положення про автоматизовану систему документообігу суду у відповідність із новою редакцією ЦПК України, апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через суд першої інстанції, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судом за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією ЦПК України.
Суддя Устинівського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_8
Суд | Устинівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2018 |
Оприлюднено | 02.12.2018 |
Номер документу | 78230181 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні