Рішення
від 03.12.2018 по справі 756/9379/15-ц
ОБОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

03.12.2018 Справа № 756/9379/15-ц

Унікальний номер судової справи 756/9379/15-ц

Номер провадження 2/756/67/13

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2018 року м. Київ

Оболонський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді Тітова М.Ю.,

за участю секретаря Іванової І.О.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідачів ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві в порядку загального позовного провадження циівльну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся із позовом до відповідачів про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_5 помер його рідний брат ОСОБА_6. Після його смерті залишилась спадщина, яка складається з: квартири АДРЕСА_1; ? частка житлового будинку з відповідними надвірними будівлями та спорудами, розташованого в АДРЕСА_3 ? частки земельної ділянки площею 2,75599 га ведення товарного сільськогосподарського виробництва під кадастровим номером НОМЕР_4, розташованої на території Стрітівської сільської ради Кагарлицького району Київської області по вул. Богдана Хмельницького; ? земельної ділянки, площею 0,2459 га для будівництва та обслуговування жилого будинку під кадастровим номером НОМЕР_5 розташованої в селі Стрітівка Кагарлицького району Київської області по вул. Богдана Хмельницького; ? частка права на майновий пай у пайовому фонді колективного сільськогосподарського підприємства ім. Івана Богуна, с. Стрітівка Кагарлицького району Київської області, розміром 1984,00 грн. або 0,1 відсотка пайового фонду станом на 23.02.2000. Померлим не був складений заповіт. Спадкоємці першої черги відсутні. Спадкоємцями другої черги є позивач та відповідачі. Після спливу 6 місяців після смерті ОСОБА_6, а саме 26.06.2015 позивач звернувся до нотаріальної контори з питанням оформлення спадщини, однак, йому було відмовлено у зв'язку з пропуском строку на прийняття спадщини. Позивач зазначає, що пропустив строк тому, що вважав що звертатися із заявою про прийняття спадщини необхідно звертатися після спливу 6-місячного строку після смерті спадкодавця. Пропуск вказаного строку відбувся через юридичну необізнаність позивача, а через скрутне матеріальне становище позивач не мав змоги звернутися за юридичною допомогою. Просить визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого брата ОСОБА_6 протягом трьох місяців з дня набрання законної сили рішенням суду.

21.08.2015 ухвалою суду відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

17.05.2017 судом прийнято до заяву про зміну підстав позову. А саме, позивач просить надати йому строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого брата ОСОБА_6 впродовж 3 місяців мотивуючи вимоги тим, що він є спадкоємцем другої черги після смерті брата ОСОБА_6 У період з 1990 року і по дату смерті з померлим проживала ОСОБА_7, яка перебувала з ним у шлюбних стосунках без реєстрації шлюбу та піклувалась про нього, останній потребував допомоги у зв'язку із сукупністю тяжких хвороб. Після спливу строку на прийняття спадщини ОСОБА_7 повідомила позивача, що його братами в останній день прийняття спадщини подано відповідного змісту заяву, що пояснюється наміром особистого збагачення за рахунок інших учасників спадкування. Позивач вважає, що встановлений законом строк для прийняття спадщини було пропущено з поважним причин, а саме введення позивача та ОСОБА_7 в оману з метою отримання спадкового майна.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.

Відповідач та його представник позовні вимоги не визнали, заперечували щодо задоволення позову.

Суд, заслухавши вступне слово представника позивача та відповідача та його представника, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, дійшов такого висновку.

ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, є синами ОСОБА_8 та ОСОБА_9.

ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_5.

18.02.2015 ОСОБА_7 звернулась до приватного нотаріуса КМНО Пасічник С.Г. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6

ОСОБА_4 та ОСОБА_5 24.06.2015 подали заяви до приватного нотаріуса КМНО Пасічник С.Г. про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_6.

Після спливу 6 місяців після смерті ОСОБА_6, а саме 26.06.2015 позивач звернувся до нотаріальної контори з питанням оформлення спадщини, однак, йому було відмовлено у зв'язку з тим, що пропущено строк на прийняття спадщини.

Разом з тим, 26.06.2015 ОСОБА_3 звернувся до приватного нотаріуса КМНО Пасічник С.Г. із заявою про те, що ним пропущено строк для подачі заяви про прийняття спадщини та про те, що він буде звертатися до суду із заявою про продовження строків для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_6.

Свідок ОСОБА_7 у судовому засіданні надала покази про те, що проживала з померлим ОСОБА_6 однією сім'єю без реєстрації шлюбу досить тривалий час. Із братами померлого - ОСОБА_6, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 була усна домовленість про те, що вони не будуть звертатися із заявами про прийняття спадщини до нотаріуса, а спадкове майно лишиться ОСОБА_7 Однак, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не дотрималися вказаної домовленості та приховуючи від ОСОБА_3 та ОСОБА_7 звернулися до приватного нотаріуса із заявами про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_3

Відповідач ОСОБА_5 у суді зазначив, що домовленостей між спадкоємцями щодо не подачі заяв про прийняття спадщини не було, оскільки брати нібито домовилися вирішити питання розподілу спадщини після подачі заяв про прийняття спадщини, чим і не скористався позивач. Однак, в подальшому вказав, що він з ОСОБА_4 образилися на позивача у зв'язку з подачею ним даного позову.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно Правової позиції Верховного Суду України у справі № 6-85цс12, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкову масу, то положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України не застосовуються.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

За таких обставин, враховуючи, що позивачем пропущено строк для подачі заяви про прийняття спадщини лише на 2 дні, обставини за яких він пропустив строк, характер відносин між сторонами, а тому суд вважає причини пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини позивачем поважними, а позовні вимоги про визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, такими, що підлягають задоволенню та визначає додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини терміном у один місяць.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, керуючись ст. 141 ЦПК України, враховуючи результати розгляду справи, суд вважає за необхідне стягнути із відповідачів на користь позивача сплачений при зверненні до суду судовий збір.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 81, 141, 258, 259, 264, 265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання: м Київ, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) до ОСОБА_4 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 ідентифікаційний код: НОМЕР_2), ОСОБА_5 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 ідентифікаційний код - НОМЕР_3) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_3 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_6 (проживав за адресою: АДРЕСА_6), який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 року, терміном один місяць.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення повного судового рішення 03.12.2018.

Суддя М.Ю. Тітов

СудОболонський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення03.12.2018
Оприлюднено11.12.2018
Номер документу78439227
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —756/9379/15-ц

Постанова від 07.04.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Усик Григорій Іванович

Ухвала від 18.04.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Усик Григорій Іванович

Постанова від 05.03.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кравець Валентина Аркадіївна

Ухвала від 04.02.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кравець Валентина Аркадіївна

Ухвала від 16.01.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кравець Валентина Аркадіївна

Рішення від 30.11.2018

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Тітов М. Ю.

Рішення від 03.12.2018

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Тітов М. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні