Єдиний унікальний номер 341/1285/18
Номер провадження 2/341/601/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2018 року м. Галич
Галицький районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого судді Юсип І. М.
за участю секретаря с/з ОСОБА_1
розглянувши у вiдкритому судовому засiданнi в залі Галицького районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про зміну (збільшення) розміру стягуваних аліментів , -
в с т а н о в и в:
01.08.2018 року ОСОБА_2 пред'явила позов до ОСОБА_3 і просить збільшити розмір стягуваних аліментів з відповідача в її користь на утримання дітей - сина, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 із 450.00 грн. на тверду грошову суму в розмірі по 2500,00 грн. на кожну дитину, щомісячно та проводити по повноліття дітей.
В обґрунтування позову покликається на те, що перебувала у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_3, в якому народилося двоє дітей: син - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 та син - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4. Через часті негаразди та непорозуміння у сім'ї шлюб між ними розірвано, дітей залишено проживати з нею, позивачем. З часу розірвання шлюбу відповідач не цікавиться життям синів, не бере участі у їх вихованні, не підтримує матеріально. Тому вона зверталася до суду з позовом про стягнення аліментів та рішенням Галицького районного суду від 21.03.2014 року ухвалено стягувати з відповідача у її користь на утримання дітей аліменти у розмірі по 450 грн. щомісячно до виповнення повноліття синами. Однак, на даний час розмір стягуваних аліментів є недостатнім для належного утримання дітей. Вони ростуть, тому потребують належного харчування, необхідним для них є засоби гігієни, одяг, канцелярські товари. Щомісяця витрати на дітей становлять близько 7000 грн. Просить суд збільшити розмір стягуваних аліментів з ОСОБА_3
ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, хоча належним чином була повідомлена про час, день та місце розгляду справи, проте нею скеровано заяву через канцелярію суду, в якій просить позов задовольнити повністю та розглянути справу у її відсутність.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про час, день та місце розгляду справи належним чином був повідомлений вчасно. Проте ним подано відзив на позовну заяву, в якому він не погоджується з позовними вимогами позивача, посилаючись на ті обставини, що його матеріальне становище не дає йому об'єктивної можливості сплачувати аліменти на дітей у твердій грошовій сумі у розмірі 2500 грн. щомісячно, оскільки така сума аліментів на місяць перевищує розмір його заробітної плати. З часу стягнення аліментів за попереднім рішенням суду його матеріальний стан не покращився, а навпаки, погіршився. Заробітня плата становить 3 800 грн.на місяць. Інших доходів у нього немає. Автомобіля, земельної ділянки чи нерухомого майна він за цей час не придбав. Проживає у орендованій квартирі, за яку сплачує орендну плату в розмірі по 1500 грн. Також сплачує і інші комунальні послуги в розмірі по 500-700 грн. щомісяця. Фактично живе у борг, тому не має можливості сплатити заборгованість по аліментах. Вважає, що позивач вправі звернутися по тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, так як його матеріальний стан на даний час не позволяє сплатити заборгованість по аліментах, яка становить 40 260 грн., також думає, що ОСОБА_2, вправі звернутися до суду з позовними вимогами про зміну розміру аліментів шляхом зміни способу їх присудження, а саме в розмірі 1/3 частки від його доходу та про стягнення аліментів на додаткові витрати на дітей, довівши вийняткові обставини.
Просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити повністю, оскільки вона не довела покращення його майнового стану та погіршення її майнового чи сімейного стану, а також стану здоров'я дітей.
У зв'язку з тим, що розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України , без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу
Суд, дослідивши наявні у справі докази, приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею ч.1 ст. 5 ЦПК України, визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст.ст. 12, 81, 82 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини, визнанні сторонами, не підлягають доказуванню.
Згідно ст. 8 Закону України Про охорону дитинства кожна дитина має право на рівень життя, достатній для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Суд, дослідивши матеріали справи, приймаючи рішення у справі виходить з наступного.
Ч. 2 ст. 141 СК України передбачено, що розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини.
Матеріалами справи встановлено, що згідно свідоцтва про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, - їхніми батьками є: ОСОБА_3 та ОСОБА_6 (а.с.7, 8).
Згідно копії виписки з рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 11.11.2013 року шлюб між сторонами розірвано. Дітей залишено проживати разом із матір'ю. (а.с.9).
Відповідно до копії виконавчого листа, виданим Галицьким районним судом, суд, ухвалив рішення 21.03.2014 року, яким вирішено стягувати з ОСОБА_3 щомісячно 450 грн. на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними повноліття (а.с.10).
Копією розрахунку заборгованості по виконавчому документу № 341/262/14-ц, виданого 28.04.2014 року Галицьким районним судом про стягнення з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання дітей по 450 грн. щомісячно, вбачається, що станом на 31.12.2017 рік заборгованість згідно наявних у Червоноградського міському ВДВС даних, становить 40 260, 00 грн. (а.с.11).
Відповідно до ст. 180 Сімейного Кодексу України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно з ч. 3 ст. 181 СК аліменти на дитину присуджуються в частці від заробітку (доходу) її матері, батька (ст. 183 цього Кодексу) або в твердій грошовій сумі (ст. 184 СК) і виплачуються щомісячно.
Відповідно до ст. 7 Закону України Про державний бюджет на 2018 рік прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2018 року - 1860 гривень, з 1 липня - 1944 гривні, з 1 грудня - 2027 гривень.
За приписами абз. 3 ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу, мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Згідно ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Так, ст. 192 СК України передбачає, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи зміст ст.ст. 181, 192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, у зв'язку із значним покращенням матеріального становища платника аліментів матір дитини може подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів. Значне погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.
Відповідно до ст.ст. 183, 184 СК України, за рішенням суду розмір аліментів визначається у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Сімейний кодекс України передбачає підстави для зміни розміру аліментів, визначеного за рішенням суду (ч.3 ст. 181 СК України). Стаття 192 СК України вказує на можливість зміни раніше встановленого розміру аліментів за наявності доведених в судовому порядку підстав, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Оскільки з дня постановлення судового рішення про стягнення з відповідача аліментів змінились зазначені вище обставини, зокрема доходи стягувачки, витрати на утримання дітей, оскільки діти пішли до школи, а відтак зрозли витрати, у зв'язку із знеціненням національної грошової одиниці, тому суд вважає можливим встановити новий розмір аліментів. Також суд враховує те, що діти проживають разом з матірю, і так чи інакше, обов'язок по утриманню дітей переважно лежить на позивачці. Безумовно, утримання дитини лежить на плечах обох батьків, однак воно не зводиться лише до суми стягуваних аліментів із платника. Це поняття є набагато ширшим, як у матеріальному аспекті (крім сплати аліментів) так і в моральному аспекті (виховання дітей, навчання їхнє дозвілля і т.д.).
У визначений судом строк відповідачем подано відзив на позов та докази, які обґрунтовують заперечення відповідача проти позову, а саме щодо збільшення аліментів.
Так, матеріалами справи встановлено, що відповідач є особою працездатного віку та за станом здоров'я може та займається суспільно-корисною працею з метою отримання доходу.
З копії договору оренди квартири видно, що ОСОБА_3 орендує житло, орендна плата за користування майном складає 1500 грн. та комунальні послуги щомісяця (а.с.24). Копіями платіжок оплати за спожитий газ стверджується, що споживачем сплачувалися платежі за спожитий газ (а.с.25-27).
Копією довідки ПП ВЕЖА - ХХІ від 22.08.2018 року стверджується, що ОСОБА_3 працює в ТОВ ВЕЖА-ХХІ з 16.08.2018 року та займає посаду директора з посадовим окладом 3800 грн. на місяць (а.с.28).
Відповідно до ст. 182 ч.1 п.2 Сімейного кодексу України, при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів.
А відтак суд враховує, що відповідач є працездатний, на стан здоров ?я не скаржиться, працює, а відтак може і зобов ?язаний утримувати своїх двох дітей.
Відповідно до ст. 184 СК слід збільшити розмір стягуваних аліментів та визначити його у твердій грошовій сумі, який з врахуванням обставин, названих в ст. 182 СК на думку суду має становити не менше мінімального рекомендованого розміру аліментів на одну дитину, який становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку , щомісячно до досягнення дитиною повноліття, а тому позов підставний та підлягає до часткового задоволення. З урахуванням фактичних обставин справи, враховуючи рівність прав та обов'язків батьків щодо виховання та утримання дітей, матеріальне становище відповідача та стан його здоров'я, виходячи з закріплених ч. 9 ст. 7 СК України принципів справедливості, добросовісності та розумності, відповідності моральним засадам суспільства, розмір стягуваних аліментів дійсно підлягає збільшенню в твердій грошовій сумі із стягуваних 450 грн. на по 1200 грн. на кожну дитину, щомісячно починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили і до досягнення дітьми повноліття.
Виконавчий лист, виданий по справі ЄУН 341/262/14-ц від 28.04.2014 року в частині стягнення з відповідача аліментів на утримання дітей підлягає відкликанню.
Позивач звільнена від сплати судового збору, згідно ст.5 ч.1 п.3, Закону України Про судовий збір від 08.07.2011 року за №3674-VІ.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідачів судовий збір.
На підставі вищенаведеного, ст.ст. 180-184, 192 Сімейного кодексу України, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 247, 258, 263, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про зміну (збільшення) розміру стягуваних аліментів - задовольнити частково.
Змінити розмір аліментів, які стягуються згідно виконавчого листа ЄУН 341/262/14-ц виданого 28.04.2014 року Галицьким районним судом Івано-Франківської області.
Збільшити розмір стягуваних аліментів з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_6, у користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_7, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_8 на утримання неповнолітніх дітей: сина - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 та сина - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, із 450 грн. на тверду грошову суму в розмірі по 1200 гривень на кожну дитину, щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили і до досягнення дітьми повноліття.
Стягнути з ОСОБА_3 - 704,80 грн. судового збору, які перерахувати на рахунок 31211256026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, код ЄДРПОУ 37993783, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Виконавчий лист по справі ЄУН 341/262/14-ц за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про стягнення аліментів - відкликати після його виконання до дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, з подачею її копії.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя:ОСОБА_7
Суд | Галицький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2018 |
Оприлюднено | 12.12.2018 |
Номер документу | 78469433 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Галицький районний суд Івано-Франківської області
Юсип І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні