Справа № 132/1960/18
Провадження № 22-ц/801/200/2018
Категорія: 23
Головуючий у суді 1-ї інстанції Аліменко Ю. О.
Доповідач:Сопрун В. В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2018 рокуСправа № 132/1960/18м. Вінниця
Вінницький апеляційний суд в складі:
головуючого Сопруна В.В.,
суддів: Марчук В.С., Матківської М.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу №132/1960/18 за позовом позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю Альфа-Н про розірвання договору оренди землі,
за апеляційною скаргою представника Товариства з обмеженою відповідальністю Альфа-Н - Головенька Віталія Петровича на ухвалу Калинівського районного суду Вінницької області від 12 жовтня 2018 року про повернення заяви про перегляд заочного рішення, яка постановлена суддею Аліменко Ю.О. в приміщенні Калинівського районного суду Вінницької області, повний текст складено 12 жовтня 2018 року,
в с т а н о в и в:
В червні 2018 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до ТОВ Альфа-Н про розірвання договору оренди землі.
Заочним рішенням Калинівського районного суду Вінницької області від 28 серпня 2018 року позов ОСОБА_3 задоволено. Розірвано договір оренди земельної ділянки №б/н від 22.02.2016 року, укладений між ТОВ Альфа-Н та ОСОБА_3, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,1006 га, розташованої на території Лемешівської сільської ради Калинівського району Вінницької області, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1, право оренди якого зареєстровано на підставі рішення державного реєстратора, реєстраційної служби Барського районного управління юстиції про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 28705284 від 13 березня 2016 року.
У вересні 2018 року ТОВ Альфа-Н звернулося до суду із заявою про перегляд заочного рішення.
Ухвалою Калинівського районного суду Вінницької області від 01 жовтня 2018 року заяву ТОВ Альфа-Н залишено без руху та надано строк п'ять днів для усунення недоліків.
Ухвалою Калинівського районного суду Вінницької області від 12 жовтня 2018 року заяву ТОВ Альфа-Н визнано неподаною і повернуто заявнику.
Не погодившись із вказаною ухвалою суду, ТОВ Альфа-Н подало апеляційну скаргу, у якій посилаючись на порушення судом норм процесуального права та не повне з'ясування обставин справи, просить ухвалу Калинівського районного суду Вінницької області від 12 жовтня 2018 року скасувати, а справу направити для подальшого розгляду до суду першої інстанції.
Враховуючи особливості розгляду в апеляційному порядку окремих категорій справ, справа розглядається в апеляційній інстанції без повідомлення її учасників, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 369 ЦПК України апеляційні скарги на ухвали про повернення заяви розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню за таких підстав.
Згідно з статтею 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Оскаржувана ухвала суду першої інстанції не відповідає вимогам законності та обґрунтованості.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Калинівського районного суду Вінницької області від 01 жовтня 2018 року заява ТОВ Альфа - Н про перегляд заочного рішення залишена без руху, оскільки не було сплачено судовий збір та встановлено строк на усунення недоліків протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Ухвала отримана представником товариства 05 жовтня 2018 року (а.с.10).
На виконання вимог ухвали представником ТОВ Альфа - Н 10 жовтня 2018 року, в останній день п'ятиденного строку, направлено на адресу суду платіжне доручення про сплату судового збору.
Відповідно до ч.6 ст.124 ЦПК України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення заява, скарга, інші документи чи матеріали здані на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.
Таким чином, заявник виконав вимоги ухвали про усунення недоліків заяви у встановлені судом строки, а відтак суд не мав законних підстав для повернення заяви ТОВ Альфа - Н .
У рішенні по справі Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії від 13 січня 2000 року та у рішенні по справі Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії від 28 жовтня 1998 року Європейський Суд з прав людини вказав, що надто суворе тлумачення внутрішніми судами процесуальної норми позбавило заявників права на доступ до суду і завадило розгляду їхніх позовних вимог. Це визнане порушенням пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Водночас, встановлення обмежень доступу до суду повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру, перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
Щодо питання доступу до суду Європейський суд з прав людини в ухвалі щодо прийнятності заяви № 6778/05 МПП Голуб проти України від 18 жовтня 2005 року зазначив, що процедурні гарантії, закріплені статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, гарантують кожному право подання скарги щодо його прав та обов'язків цивільного характеру до суду чи органу правосуддя. Таким чином, втілюється право на звернення до суду, одним із аспектів якого є право доступу, тобто право розпочати провадження у судах з цивільних питань (справа Ґолдер проти Сполученого Королівства , рішення від 21 лютого 1975 року). Суд наголошує, що право на звернення до суду, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним; воно може бути обмеженим. Право на суд покриває надзвичайно широке поле різноманітних категорій - воно стосується як інституційних та організаційних аспектів, так і особливостей здійснення окремих судових процедур. Європейський суд з прав людини надаючи тлумачення принципу верховенства права в світлі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зазначав, що формальності не можуть бути підставами для виправдання несправедливості.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана ухвала є незаконною, підлягає скасуванню, а справа направленню для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 379 ЦПК України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції зокрема є порушення норм процесуального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.
Керуючись ст.ст.367, 374, 379, 381-384 ЦПК України, суд,
постановив:
Апеляційну скаргу представника Товариства з обмеженою відповідальністю Альфа-Н - Головенька Віталія Петровича задовольнити.
Ухвалу Калинівського районного суду Вінницької області від 12 жовтня 2018 року про повернення заяви про перегляд заочного рішення скасувати. Справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Повний текст судового рішення складено 12 грудня 2018 року.
Головуючий: підпис Сопрун В.В.
Судді: підписи Марчук В.С.
Матківська М.В.
Згідно з оригіналом: Сопрун В.В.
Суд | Вінницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2018 |
Оприлюднено | 13.12.2018 |
Номер документу | 78514931 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вінницький апеляційний суд
Сопрун В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні