Рішення
від 20.12.2018 по справі 729/912/18
БОБРОВИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 729/912/18

2/729/381/18 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2018 р. Бобровицький районний суд Чернігівської області

в складі: головуючої-судді ОСОБА_1

при секретарі Ященко Л.В.

за участі представника позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бобровиця справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Чернігівської області , ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання права оренди земельної ділянки в порядку спадкування,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому вказав , що ОСОБА_7 було надано в оренду земельну ділянку площею 44,7539 га (кадастровий номер: 7420610100:08:000:0317) для створення та ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності строком на 7 років, розташованої на території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області.

12.07.2016 року було укладено Договір оренди землі, який зареєстрований між ОСОБА_7 та ОСОБА_4 управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області на термін 7 років.

01 серпня 2016 року ОСОБА_7 , ОСОБА_3, ОСОБА_8 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 було засноване Фермерське господарство Віктор-2016 .

30.04.2017 року ОСОБА_7 помер. Після його смерті спадкоємцями є ОСОБА_3, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 Вікторівна-діти спадкодавця.

ОСОБА_5 заведена спадкова справа № 60829558 за номером у нотаріуса 264/2017. ОСОБА_5 та ОСОБА_6 подали заяви про відмову від спадщини.

Спадковою справою не було охоплено право оренди земельної ділянки площею 44,7539 га. кадастровий номер ділянки 7420610100:08:000:0317 розташованої на території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області.Землі, що передбачені договором оренди, обробляються та здійснюється їх цільове використання. Відповідно до умов договору оренди сплачуються всі відповідні платежі.Зупинення діяльності фермерського господарства не відбувалося. Використання та фактична обробка даних земель відбувається членами фермерського господарства, одним з яких є позивач.

Представник позивача зазначив, що позивачем надані всі докази для підтвердження вимог , тому просить позовні вимоги задовольнити.

Відповідачі ОСОБА_5 та ОСОБА_6 надіслали до суду заяви з проханням проводити розгляд справи у їх відсутність.

Представник відповідача ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Чернігівській області в судове засідання не зявився, надавши відзив на позов в якому також не заперечує щодо розгляду справи в його відсутність, в задоволенні позову просить відмовити , так як право оренди є складовою цілісного майнового комплексу фермерського господарства , а отже не входить до складу спадщини після смерті ОСОБА_7 як фізичної особи.

Заслухавши представника позивача, дослідивши письмові докази, що є в матеріалах справи, суд приходить до наступного висновку.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_7 відповідно до наказу ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Чернігівській області була надана земельна ділянка площею 44,7539 га , кадастровий номер 4206101100:08:000:0371 для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності строком на 7 років, що розташована на території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області (а.с. 6).

12 липня 2016 року між ОСОБА_4 управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області та ОСОБА_7 було укладено договір оренди землі на умовах строкового платного користування земельною ділянкою загальною площею 44,7539 га, яка знаходиться на території Бобровицької міської ради, сроком на 7 років (а.с. 24).

01 серпня 2016 року ОСОБА_7, ОСОБА_3 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 прийняли рішення створити фермерське господарство "Віктор-2016"(а.с. 14,15) . Дане фермерське господарство було зареєстроване 03.08.2016 року та набуло статусу юридичної особи (а.с. 16-20).

Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_7 помер 30 квітня 2017 року (а.с.22).

З наданої на запит суду копії спадкової справи, заведеної щодо майна померлого ОСОБА_7 вбачається, що спадщину після його смерті прийняв ОСОБА_3, з заявами про відмову від прийняття спадщини після смерті свого батька звернулись ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с.42-55).

Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Право оренди земельної ділянки не відноситься до закріпленого у ст. 1219 ЦК України переліку прав та обов"язків особи, які не входять до складу спадщини. Тобто за загальним правилом право на оренду земельної ділянки включається до спадщини.

Частиною 5 ст. 93 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного капіталу власником земельної ділянки - на строк до 50 років, крім випадків, визначених Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України Про оренду землі , право на оренду земельної ділянки переходить після смерті фізичної особи-орендаря, якщо інше не передбачено договором оренди, до спадкоємців, а в разі їх відмови чи відсутності таких спадкоємців - до осіб, які використовували цю земельну ділянку разом з орендарем і виявили бажання стати орендарями в разі, якщо це не суперечить вимогам Земельного Кодексу України та цього Закону. Наданий договір оренди не містить заборони щодо переходу права на оренду земельної ділянки до спадкоємців.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про фермерське господарство (далі - Закон) ФГ є формою підприємницької діяльності громадян зі створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства.

ФГ може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону. Процедуру створення ФГ умовно можна поділити на два етапи. Перший етап пов'язаний з одержанням земельної ділянки у власність чи користування засновником (-ами), для цього засновник має володіти спеціальною земельною дієздатністю, тобто мати досвід роботи у сільському господарстві. Другий етап - це реєстрація ФГ як юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Так, ст. 7 Закону встановлено, що земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності єдиним масивом.

ФГ є юридичною особою, діє на основі ОСОБА_9, у якому зазначаються: найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.

Отже, при створенні ФГ громадянину спочатку надається земельна ділянка у користування або у власність, і лише потім створюється ФГ як юридична особа.

Статтею 19 Закону визначено, що до складу майна ФГ (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею , водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які пере даються членами цього господарства до його складеного капіталу.

Майно ФГ належить йому на праві власності. Майнові права, що входять до його складеного капіталу, передаються йому на визначений у ОСОБА_9 термін. Таким чином, право користування земельною ділянкою має бути відображено в ОСОБА_9

Законом ФГ визнається цілісним майновим комплексом, який включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов'язання (ст. 22 Закону).

За рішенням членів фермерського господарства відповідно до закону ФГ як цілісний майновий комплекс (далі - ЦМК) може бути відчужене на підставі цивільно-правових угод громадянам України, які мають право на створення фермерського господарства, або юридичним особам України для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

До суду не надано статут ФГ "Віктор-2016" , проте договір оренди містить пункт згідно якого право оренди не може бути внесено до статутного капіталу (а.с.26).

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених , невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як цивільним кодексом , так і іншими законодавчими актами передбачено перехід права на оренду земельної ділянки в спадщину.

Відповідно до п.36 Порядку державної реєстрації права на нерухоме майно та їх обтяжень , затвердженого постановою КМУ від 17.10.2013 року № 866 для проведення державної реєстрації речових прав ( в т.ч. оренди земельної ділянки) необхідними документами є документи , що підтверджують виникнення , перехід або припинення таких прав на нерухоме майно.

Так як йдеться про спадкування , то таким документом є право на спадщину . В разі обгрунтованої відмови в видачі свідоцтва про право на спадщину , в даному випадку на право оренди спадкоємець може звертатися за захистом свого права до суду.

Відповідно до договору оренди строк договору не закінчився, фермерське господарство не припинило свою діяльність , користується земельною ділянкою , сплачує орендну плату (а.с.30).

Законодавчим підтвердженням того , що в разі смерті орендаря договір оренди продовжує діяти для його спакоємців , а не укладається з ними новий договір є положення абз. 5 ч.1 ст. 31 Закону України "Про оренду землі" і припиняється лише в разі відмови спадкоємців від виконання укладеного договору. Спадкоємець ОСОБА_7 умови договору виконує , отже договір діє.

В своєму листі № 23382 /17/7-09 від 21.12.2009 року Державний комітет України із земельних ресурсів роз"яснив, що в разі спадкування земельної ділянки спадкоємцю необхідно звернутися до орендодавця з листом -пропозицією про внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині заміни сторони договору , тобто щодо укладення додаткової угоди до договору оренди , додавши докази , що саме він є спадкоємцем померлого орендаря . Додаткова угода до договору оренди згідно до п.п.1 п.37 Порядку державної реєстрації права на нерухоме майно та їх обтяжень , затвердженого постановою КМУ від 17.10.2013 року № 866 буде підставою для державної реєстрації права оренди земельної ділянки за спадкоємцями орендаря.

В разі обгрунтованої відмови орендодавцем в укладені додаткової угоди , відмови реєстратора в реєстрації вказаної угоди в разі її укладення , спадкодавець може зверттатися до суду.

На день звернення позивача до суду та на день прийняття судом рішення позивачем надано лише копії листів звернень до нотаріуса та ОСОБА_4 управління Держгеокадастру в Чернігівській області без відповідей на звернення.

Отже з огляду на положення ст.4 ЦПК України відсутній спір про право на даний час.

Головне управління Держгеокадастру в Чернігівській області надало свої заперечення в яких посилається як на підставу щодо відмови в задоволенні позову щодо майна , яке входить до складеного капіталу , проте в договорі , що укладений ними ж вказано , що право оренди землі не входить до статутного капіталу.

З огляду на все вищезазначене в позові необхідно відмовити.

Крім того слід зазначити , що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 є неналежними відповідачами , так як від спадщини відмовилися.

Позивач інвалід ІІ групи , отже судові витрати віднести за рахунок держави.

Керуючись ст. ст. 263 - 265 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Чернігівської області, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання права оренди земельної ділянки в порядку спадкування .

Судові витрати в сумі 704 грн. 80 коп. віднести на рахунок держави.

Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі в 30-ти денний строк апеляційної скарги.

Суддя :

СудБобровицький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення20.12.2018
Оприлюднено03.01.2019
Номер документу78971711
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —729/912/18

Постанова від 22.04.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Мартєв Сергій Юрійович

Ухвала від 15.04.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Мартєв Сергій Юрійович

Постанова від 27.02.2019

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Мамонова О. Є.

Постанова від 27.02.2019

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Мамонова О. Є.

Ухвала від 01.02.2019

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Мамонова О. Є.

Ухвала від 01.02.2019

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Мамонова О. Є.

Рішення від 20.12.2018

Цивільне

Бобровицький районний суд Чернігівської області

Кузюра В. О.

Ухвала від 21.08.2018

Цивільне

Бобровицький районний суд Чернігівської області

Кузюра В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні