Рішення
від 27.12.2018 по справі 156/674/17
ІВАНИЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 156/674/17

Провадження № 2/156/10/18

рядок статзвіту 4

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

27 грудня 2018 року смт Іваничі

Іваничівський районний суд Волинської області

в складі: головуючого судді Нєвєрова І. М.,

за участю секретаря судового засідання Салатюк Г. В.,

позивача ОСОБА_1

позивача представника позивача ОСОБА_2

відповідача ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4

представник третьої особи Грядівської

сільської ради Іваничівського району

Волинської області Антонюка М.О.

представника третьої особи - ПП "Ареал-Сокаль" Козири Л.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позов-ного провадження справу № 156/674/17 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, треті особи, які не заявляють самостіних вимог на предмет спору: Грядівська сільська рада Іваничівського району Волинської області, Іваничівський районний відділ Волинського регіонального центру Державного земельного кадастру, приватне підприємство Ареал-Сокаль про усунення перешкод в користуванні власністю.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача з вимогою про усунення перешкод в користуванні власністю, мотивуючи позовні вимоги тим, що на праві приватної власності їй належить земельна ділянка загальною площею 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка знаходиться по АДРЕСА_1 Однак, сусідка - ОСОБА_3 чинить їй перешкоди у користуванні її земельною ділянкою, оскільки самовільно та незаконно змістила встановлену між їхніми земельними ділянками межу, захопивши частину належної їй земельної ділянки, за рахунок чого збільшила площу своєї. На новій межі ОСОБА_3 звела паркан із сітки, а поряд посадила дерева. На її неодноразові звернення щодо усунення порушень, сусідка не реагує та продовжує далі чинити їй перешкоди у користуванні належною земельною ділянкою. У зв'язку із вищенаведеним, вона звернулася до Грядівської сільської ради, земельна комісія якої здійснила перевірку, за наслідками якої було встановлено, що ОСОБА_3 ставить огорожу не на своїй земельній ділянці. Таким чином, вона змушена звернутися до суду за захистом своїх порушених прав. Просить суд зобов'язати ОСОБА_3 усунути їй перешкоди у користуванні належною праві приватної власності земельною ділянкою площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), шляхом приведення самовільно зайнятої земельної ділянки до попереднього стану в межах, передбачених Актом визначення та погодження зовнішніх меж земельної ділянки в натурі від 07.05.2012 року згідно технічної документації із землеустрою, складеної приватним підприємством Ареал-Сокаль , знесення побудованого на ній паркану із металевої сітки та звільнення земельної ділянки від насаджених дерев, а також стягнути із ОСОБА_3 на її користь понесені нею судові витрати.

Відповідач та його представник позовні вимоги не визнають у повному обсязі та просять у задоволенні позову відмовити повністю у зв'язку з його безпідставністю та необґрунтованістю. Так, Відповідач вказує, що позивач не надає доказів на підтвердження того, в чому, яким чином та якими діями нею здійснюються вказані у позовній заяві перешкоди. Докази про визнання самовільного зайняття нею частини земельної ділянки Позивача, про притягнення її до відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки Позивача у матеріалах справи також відсутні. Між нею та Позивачем будь-хто межі не встановлював, а тому існування її між нею та Позивачем, остання вигадала. Докази на підтвердження збільшення площі її земельної ділянки, зведення на межі паркану із сітки та насадження дерев у матеріалах справи відсутні. Твердження про неодноразові звернення Позивача до неї доказово не підтверджені, як і вчинення перешкод у користуванні земельною ділянкою. Таким чином, позовні вимоги Позивача не підлягають до задоволення так, як вони бездоказові та безпідставні.

Представник третьої особи - Грядівської сільської ради Іваничівського району Волинської області Антонюк М.О. позовні вимоги вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Представник приватного підприємства Ареал-Сокаль Козира Л.В. також вважає, що Позивач обґрунтовано звернувся до суду з відповідним позовом і є всі підстави для задоволення позову.

Заяви (клопотання) учасників справи

Від відповідача надійшло клопотання про застосування строку позовної давності до даних цивільно-правових відносин, на підставі чого просить відмовити у задоволенні позову.

Процесуальні дії у справі

06.07.2017 року по даній справі було відкрито провадження та призначено справу до попереднього розгляду на 05.10.2017 року. Ухвалою суду від 05.10.2017 року в якості третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору було залучено Іваничівський районний відділ Волинського регіонального центру Державного земельного кадастру та ПП "Ареал-Сокаль". Дану справу призначено до судового розгляду на 24 листопада 2017 року. Ухвалою суду від 30.01.2018 року постановлено продовжити судовий розгляд даної справи у зв'язку із набуттям чинності Закону України Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів № 2147-VIII від 03.10.2017 року, котрим ЦПК України викладено в новій редакції. Призначено судове засідання 16 березня 2018 року з викликом сторін по справі.

Фактичні обставини справи встановлені судом та зміст спірних правовідносин

27.10.2009 року Грядівською сільською радою Іваничівського району Волинської області було надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо виготовлення державного акту на право власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташовану в АДРЕСА_1 орієнтовною площею 0,25 га, що підтверджено витягом з рішення Грядівської сільської ради Іваничівського району Волинської області від 27.10.2009 року № 28/6 (а.с.7).

Із актів погодження меж із суміжними землекористувачами, а також із державного акту на право власності на землю НОМЕР_2 вбачається, що власниками суміжних земельних ділянок по АДРЕСА_1 являються позивач - ОСОБА_1 та відповідач - ОСОБА_3 (а.с.10, 15, 16).

Згідно акту погодження меж із суміжними землекористувачами (землевласниками) від 17.12.1997 року представник Грядівської сільської ради Іваничівського району Волинської області землевпорядник Климчук Л.О., начальник бюро Козіброда В.В. у присутності гр. ОСОБА_10 та ОСОБА_1 погодили в натурі межі земельної ділянки ОСОБА_3 із суміжними землекористувачами (землевласниками). У вказаному акті наявні підписи Климчук Л.О., Козіброди В.В., ОСОБА_10 та ОСОБА_1 (а.с.15).

Із акту визначення та погодження зовнішніх меж земельної ділянки в натурі від 07.05.2012 року вбачається, що виконавцем робіт - ПП Ареал-Сокаль Шостак Д.В. у присутності представника Грядівської сільської ради Іваничівського району Волинської області - Дмитрук Г.М., замовника - ОСОБА_1 та суміжного землекористувача - ОСОБА_3 було проведено встановлення в натурі та погодження меж земельної ділянки ОСОБА_1, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 Підпис суміжного користувача - ОСОБА_3 у вищевказаному акті відсутній (а.с.10).

Як вбачається із акту № 18 від 03.09.2012 року, затвердженого сільським головою М.В. Бородчуком 15.10.2012 року, щодо спірного питання про підписання акту погодження в натурі меж між гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_1, комісія в складі: голови комісії по земельних спорах - ОСОБА_7, членів комісії: ОСОБА_14 та ОСОБА_12 встановила, що громадянка ОСОБА_3 не підписує акт погодження меж із суміжним землекористувачем ОСОБА_1 у зв'язку із недобросусідськими відносинами та вирішила визнати акт погодження меж між гр. ОСОБА_15 та ОСОБА_1 дійсним без підпису гр. ОСОБА_3 (а.с.11).

Згідно Свідоцтва про право власності № 18869204 від 12.03.2014 року ОСОБА_1 на праві приватної власності належить земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, кадастровий номер НОМЕР_3, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.12).

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень № 18869369 від 12.03.2014 року на підставі заяви ОСОБА_1 від 12.03.2014 року реєстраційною службою Іваничівського районного управління юстиції Волинської області було здійснено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, кадастровий номер НОМЕР_3, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.13).

ОСОБА_3, на підставі Державного акта на право приватної власності на землю НОМЕР_2 від 19.12.1997 року, належить земельна ділянка площею 0,22 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, яка розташована на території Грядівської сільської ради Іваничівського району Волинської області (а.с.16).

Із акту встановлення меж ділянок в натурі та про передачу на зберігання встановлених межових знаків власнику (користувачу) земельної ділянки (а.с.62), який міститься у технічній документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки ОСОБА_3 в натурі (на місцевості) (а.с. 50-62) вбачається, що спеціалістом Іваничівського райвідділу Волинської РФЦ ДЗК Ліщинський С.В. в присутності представників: землевпорядника - ОСОБА_12 та ОСОБА_3, останній відведено у власність та перенесено в натурі межі земельної ділянки площею 0,2204 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель населеного пункту АДРЕСА_1 Межові знаки, якими закріплена ділянка в кількості 7 штук показані представникам в натурі. Розміри та місцезнаходження земельної ділянки показані на ситуаційній схемі, яка прикладена до акту. Межові знаки земельної ділянки встановлені на місцевості у кількості 7 штук і передані на зберігання землевласнику (землекористувачу) ОСОБА_3 (а.с.62). У вищевказаному акті наявний підпис ОСОБА_3

Із акту по заяві ОСОБА_1 від 26.06.2014 року, затвердженого сільським головою М.В. Бородчуком 26.06.2014 року, вбачається, що комісія в складі голови комісії по земельних спорах - ОСОБА_7, членів комісії: ОСОБА_14 та ОСОБА_12, у присутності ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_10 здійснила заміри земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд гр. ОСОБА_10, ОСОБА_17 та ОСОБА_1, внаслідок чого виявила, що земельні ділянки ОСОБА_10 та ОСОБА_1 відповідають замірам згідно облікових даних. Ширина земельної ділянки гр. ОСОБА_3 від дороги відповідає замірам згідно державного акту і становить 26,5 м., ширина земельної ділянки від городів згідно державного акта становить 24,5 м., а в натурі 26,5 м. і ставить огорожу не на своїй земельній ділянці. Комісія вирішила, що ОСОБА_17 самовільно зайняла земельну ділянку у гр.. ОСОБА_1 У вищевказаному акті наявні підписи голови та всіх членів комісії, а також ОСОБА_1 та ОСОБА_10 ОСОБА_3 від підпису відмовилася (а.с.14).

Свідки ОСОБА_18, ОСОБА_19 та ОСОБА_20 суду показали, що ОСОБА_3 встановлені межі між її земельною ділянкою та земельною ділякою ОСОБА_1 не зміщувала та не захоплювала частини належної останній земельної ділянки. Межі земельної ділянки ОСОБА_3 відповідають державному акту на право приватної власності на землю. Огорожа встановлена на належній їй земельній ділянці.

Спеціалістом - інженером-землевпорядником ОСОБА_21 у судовому засіданні було підтверджено, що межі земельної ділянки ОСОБА_3 дійсно зміщені і згідно державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_2 межа від А до Б (суміжні землі Грядівської сільської ради) повинна становити 24,50 м, а в натурі становить 26,31 м., межа від Б до В (суміжні землі ОСОБА_1) повинна становити 85,20 м, однак в натурі становить 87,27 м.

Із поясненнями спеціаліста ОСОБА_21 узгоджуються висновки та рекомендації по проведенню польових та камеральних робіт, з яких вбачається, що топографо-геодезична зйомка провадилась у квітні 2018 року в межах АДРЕСА_1. Зйомкою охоплено межі суміжних землекористувачів площею до 1 га з метою встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, яка перебуває у власності ОСОБА_3 Згідно даних матеріалів (копії Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_2, матеріалів зйомок минулих років, копії (фрагменту) генплану с. Хренів) встановлено розбіжність меж частин земельної ділянки, промірів, кутів, поворотних точок, що зазначені в Державному акті. Так, від А до Б землі Грядівської сільської ради згідно Державного акту (24,50 м) в натурі 26,31 м; від Б до В землі гр. ОСОБА_1 згідно Державного акту (85,20м) в натурі 87,27 м.; від В до Г землі загального користування згідно Державного акту (26,50 м) в натурі 26,32 м.; від Г до А землі гр. ОСОБА_22 згідно Державного акту (95,80 м) в натурі 96,05 (а.с.138-139). Зміщення меж чітко прослідковується на топографічному плані (а.с.135)

Оцінка суду

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею ч. 1 ст. 5 ЦПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Щодо клопотання Відповідача про відмову у задоволенні позову у зв'язку із застосуванням строку позовної давності , суд зазначає, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст. 256 ЦК України). Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Зважаючи на те, що правопорушення є тривалим у часі, то вищевказане клопотання не підлягає до задоволення.

Щодо суті позову , то суд вказує, що відповідно до ст.ст. 12, 81, 82 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини, визнанні сторонами, не підлягають доказуванню.

Згідно зі ст. 76 ЦК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема висновками експертів.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 ЦК України).

Згідно ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок (ч. 4 ст. 376 ЦК України).

Згідно ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Враховуючи, що у судовому засіданні належно встановлено: підтверджено письмовими доказами, що містяться у матеріалах справи та поясненнями спеціаліста, той факт, що межі земельної діялянки ОСОБА_3, вказані у Державному акті на право приватної власності на землю НОМЕР_2 не відповідають межам в натурі, а межа між землями Позивача та Відповідача зміщена в сторону Позивача, то суд приходить до висновку, що позов підставний, а отже підлягає до задоволення.

Розподіл судових витрат між сторонами

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, у разі задоволення позову, покладаються на відповідача. Витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами (ч. 2 ст. 137 ЦПК Укрїни). У зв'язку із повним задоволенням позову, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати на оплату судового збору у розмірі 640,00 грн. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 2 400 грн.

Керуючись ст. ст. 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 81, 82, 137, 141, 258, 259, 263 - 265 ЦПК України, ст.ст. 76, 321, 376, 391 ЦК України, ст. 152 ЗК України суд,

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), мешканки АДРЕСА_1 до ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 (має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера; паспорт серії НОМЕР_4 виданий Нововолинським МВ УМВС України у Волинській області 01 серпня 1996 року), мешканки АДРЕСА_2 треті особи, які не заявляють самостіних вимог на предмет спору: Грядівська сільська рада Іваничівського району Волинської області (код ЄДРПОУ 04335200), місцезнаходження: вул. Л. Українки, буд. 4а с. Гряди Іваничівського району Волинської області, Іваничівський районний відділ Волинського регіонального центру Державного земельного кадастру (код ЄДРПОУ 39861416), місцезнаходження: вул. Грушевського, буд. 19 смт. Іваничі Волинської області, приватне підприємство Ареал-Сокаль (код ЄДРПОУ 35959735), місцезнаходження: вул. Шашкевича, 34/1 м. Сокаль Львівської області про усунення перешкод в користуванні власністю задовольнити повністю.

Зобов'язати ОСОБА_3 усунути перешкоди ОСОБА_1 у користуванні належною їй на праві приватної власності земельною ділянкою площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), шляхом приведення самовільно зайнятої земельної ділянки до попереднього стану в межах, передбачених Актом визначення та погодження зовнішніх меж земельної ділянки в натурі від 07.05.2012 року згідно технічної документації із землеустрою, складеної приватним підприємством Ареал-Сокаль , знесення побудованого на ній паркану із металевої сітки та звільнення земельної ділянки від насаджених дерев.

Стягнути із ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 3 040 грн. 00 коп. (три тисячі сорок гривень 00 копійок) понесених нею судових витрат.

Згідно підп. 15.5 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Іваничівський районний суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено в повному обсязі 08 січня 2019 року.

Суддя І. М. Нєвєров

СудІваничівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення27.12.2018
Оприлюднено14.01.2019
Номер документу79089102
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —156/674/17

Постанова від 21.03.2019

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Шевчук Л. Я.

Постанова від 21.03.2019

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Шевчук Л. Я.

Ухвала від 04.03.2019

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Шевчук Л. Я.

Ухвала від 27.02.2019

Цивільне

Волинський апеляційний суд

Шевчук Л. Я.

Рішення від 27.12.2018

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Нєвєров І. М.

Рішення від 27.12.2018

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Нєвєров І. М.

Ухвала від 30.01.2018

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Нєвєров І. М.

Ухвала від 05.10.2017

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Нєвєров І. М.

Ухвала від 06.07.2017

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Нєвєров І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні