Рішення
від 14.01.2019 по справі 235/4884/18
КРАСНОАРМІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 235/4884/18

Провадження №2/235/42/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

14 січня 2019 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

у складі: головуючого судді Бородавки К.П.

за участю секретаря судового засідання Григор'євої С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Покровська в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - Срібненська сільська рада Покровського району Донецької області, про стягнення грошових коштів,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому з урахуванням заяви від 21.08.2018 (а.с.23-24) просить зобов'язати ОСОБА_2 (далі - відповідач) повернути позивачу згідно укладеного договору в рахунок орендної плати 50 000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач є власником земельної ділянки площею 4,7772 га, розташованої на території Срібненської сільської ради Покровського району Донецької області.

20.09.2016 позивач з відповідачем уклали договір оренди вказаної землі строком на 7 років з орендною платою у грошовій формі у розмірі 1 000 грн. на рік. Земельна ділянка була передана позивачу згідно акту прийому-передачі, який підписаний сторонами договору. Того ж дня відповідач отримала від позивача згідно укладеного договору в рахунок орендної плати 50 000 грн., про що склала розписку.

Після державної реєстрації земельної ділянки позивач звернувся до відповідача з проханням провести державну реєстрацію укладеного між ними 20.09.2016 договору оренди землі, на що відповідач повідомила, що свою земельну ділянку вона передала в оренду іншій особі, а саме ФОП ОСОБА_3, уклавши з ним договір оренди землі 29.03.2018 строком на 10 років з правом пролонгації, відповідне речове право за даними з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно зареєстровано 29.03.2018 за ФОП ОСОБА_3

У зв'язку з наведеним позивач вважає, що відповідач має повернути йому грошові кошти, які вона отримала від нього в рахунок орендної плати в сумі 50 000 грн.

В судове засідання позивач та його представник не з'явились, від представника позивача - адвоката ОСОБА_4 надійшла заява про розгляд справи за відсутністю позивача та його представника, позов про стягнення грошових коштів просить задовольнити повністю, проти заочного рішення не заперечує.

Відповідач про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, а саме, шляхом направлення повісток про виклик за останнім відомим місцем реєстрації, відповідна поштова кореспонденція повернута на адресу суду з відміткою щодо причини повернення інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення . Первісно зазначена на конверті відмітка про те, що адресат помер, перевірена судом шляхом витребування ухвалою суду від 26.09.2018 з Покровського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Донецькій області відомостей щодо реєстрації смерті відповідача.

Листом від 19.11.2018 №4475/15.21-23 Покровський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомив суд, що за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян актовий запис про смерть відносно ОСОБА_2 не виявлено (а.с.53).

Відповідач в судові засідання не з'явилась, відзив на позов не надала.

Третя особа - Срібненська сільська рада Покровського району Донецької області надала заяву про розгляд справи без участі представника сільради (а.с.37).

В силу приписів ст.223 ЦПК України суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутністю учасників справі.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи приписи ст.280 ЦПК України у справі ухвалено заочне рішення на підставі наявних у ній доказів.

На підставі досліджених в судовому засіданні доказів судом встановлені такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

20.09.2016 позивачем та відповідачем підписаний договір оренди землі, відповідно до пунктів 1, 2 якого відповідач надає, а позивач приймає в строкове платне користування земельну ділянку товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Срібненської сільської ради, загальною площею 4,78 га. Пунктом 7 вказаного договору визначено, що договір укладено на 7 років, з переважним правом позивача поновлення його на новий строк. Орендна плата вноситься позивачем у грошовій формі у розмірі 1000 грн. на рік, що передбачено п.8 договору. За п.17 Договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 7 денний строк після державної реєстрації договору у відділі земельного кадастру. За п.26 Договору він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (а.с.8-10).

Згідно з вказаним договором від 20.09.2016 позивачем та відповідачем складений Акт приймання передачі земельної ділянки, підписаний орендодавцем ОСОБА_2 та орендарем ОСОБА_1, за змістом якого відповідач передає, а позивач приймає в оренду земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,778 га, розташовану на землях Срібненської сільської ради згідно плану (схеми) границі земельної ділянки в стані, придатному для використання за цільовим призначенням (а.с.11).

За змістом розписки від 20.09.2016 відповідач підтверджує, що відповідно до договору від 20.09.2016 про оренду земельної ділянки площею 4,78 га вона отримала в рахунок орендної плати за 7 років 50 000 грн. (п'ятдесят тисяч гривень) (а.с.14).

Копією Державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ДН №127369 від 06.09.2001, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №101, підтверджується, що земельна ділянка площею 4,78 га, розташована на території Срібненської сільської ради Покровського району Донецької області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належить ОСОБА_2 (а.с.13).

За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №126850220 від 08.06.2018 земельна ділянка, кадастровий номер 1422786500:11:000:0347, площею 4,7772 належить ОСОБА_2 на підставі вищевказаного Державного акту; дата проведення державної реєстрації права власності 29.03.2018. З розділу Актуальна інформація про державну реєстрацію іншого речового права вбачається, що орендарем вказаної земельної ділянки є ФОП ОСОБА_3 на підставі договору оренди землі, серія та номер: б/н, виданого 27.03.2018 ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_3, строк дії якого до 29.03.2028, з правом пролонгації. Відомості про реєстрацію договору оренди землі від 20.09.2016, укладеного між позивачем та відповідачем, відсутні (а.с.15-16).

Зважаючи на наведені обставини та зміст спірних правовідносин, суд, вирішуючи заявлений спір, виходить з таких норм права.

Відповідно до ст.79-1 ЗК України державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. За приписами ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (ст.126).

З наведеними законодавчими приписами узгоджуються положення ст.182 ЦК України, за змістом яких право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Одночасно положеннями ст.210 ЦК України визначено, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Викладене кореспондується з нормами Закону України Про оренду землі , за якими право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону (ст.6); об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом (ст.17).

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулює Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , в ст.4 якого визначено, що право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки підлягає державній реєстрації прав.

Враховуючи наведені законодавчі приписи, зважаючи на те, що державної реєстрації права оренди позивача на земельну ділянку відповідача на підставі підписаного ними договору оренди землі від 20.09.2016 не відбулось, суд доходить висновку, що відповідний правочин не може вважатись вчиненим.

За викладених обставин, грошові кошти в розмірі 50 000 грн., отримані відповідачем від позивача, що засвідчено розпискою, наданою відповідачем 20.09.2016, є безпідставно отриманими останнім.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Приписи ст.1212 ЦК України регулюють випадки набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав. Так, ч.1 ст.1212 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Отже, зобов'язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна, б) набуття або збереження за рахунок іншої особи, в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочинну або інших підстав, передбачених статтею 11 ЦК України).

Згідно з ч.1 ст.177 ЦК України об'єктами цивільних прав є, зокрема, речі, у тому числі гроші.

Оскільки відповідач набув грошові кошти в розмірі 50 000 грн. за рахунок позивача за відсутністю вчиненого правочину з оренди земельної ділянки, суд доходить висновку про відсутність правової підстави для їх отримання відповідачем, а тому, враховуючи приписи ч.1 ст.1212 ЦК України, відповідач зобов'язаний їх повернути позивачеві.

Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України.

Керуючись статтями статтями 13 , 19 , 81 , 141 , 263-265, 280, 282 ЦК України , суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання - Донецька область, Покровський район, с.Звірове, вул.Свердлова, 128) до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2, місце проживання - Донецька область, Покровський район, село Преображенка), третя особа - Срібненська сільська рада Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ 04341945, місцезнаходження - Донецька область, Покровський район, с.Срібне, вул.Центральна), про стягнення грошових коштів задовольнити.

Зобов'язати ОСОБА_2 повернути ОСОБА_1 грошові кошти, сплачені в рахунок орендної плати за землю, в розмірі 50 000 грн. (п'ятдесят тисяч гривень).

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати у виді сплаченого судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, визначеному п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, до або через відповідний суд.

Заочне рішення може бути переглянуте Красноармійським міськрайонним судом Донецької області за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя К.П.Бородавка

СудКрасноармійський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення14.01.2019
Оприлюднено16.01.2019
Номер документу79168730
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —235/4884/18

Ухвала від 14.01.2020

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Тимченко О. О.

Ухвала від 20.12.2019

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Тимченко О. О.

Ухвала від 26.11.2019

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Тимченко О. О.

Ухвала від 09.10.2019

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Філь О. Є.

Ухвала від 27.08.2019

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Філь О. Є.

Рішення від 14.01.2019

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Бородавка К. П.

Ухвала від 03.12.2018

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Бородавка К. П.

Ухвала від 26.09.2018

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Бородавка К. П.

Ухвала від 27.08.2018

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Бородавка К. П.

Ухвала від 14.08.2018

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Бородавка К. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні