Справа № 683/2525/18
2/683/353/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2019 року м.Старокостянтинів.
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Андрощука Є.М.
з участю секретаря Васічевій О.В.
позивача ОСОБА_1
представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Старокостянтинові справу за позовом ОСОБА_1 до садового товариства Сокіл м.Старокостянтинів про захист порушених прав та стягнення 15 000 грн. моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 у вересні 2018р. звернувсь з позовом до садового товариства Сокіл м.Старокостянтинів та просив відновити під'єднання житлового будинку №11 по вул.Виноградній СТ Сокіл м.Старокостянтинів до повітряної електролінії КТП 404 та стягнути з СТ Сокіл м.Старокостянтинів на його користь 15000 грн. моральної шкоди. В обґрунтування позову посилавсь на те, що 24 вересня 2018 року о 18 год. 07 хв. відповідачем було від'єднано електропостачання, належного йому житлового будинку №11 по вул.Виноградній СТ Сокіл м.Старокостянтинів. Разом з тим ніякої заборгованості за використану електроенергію він не мав. Внаслідок таких дій він та сім'я були позбавлені можливості користуватись електрообладнанням будинку і такими діями відповідач порушив його права споживати електроенергію та завдав моральну шкоду, оцінену позивачем у 15000 грн.
В судовому позивач позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити, з вищенаведених підстав та доповнив, що відключення будинку від електропостачання відбулось через конфлікт з електриком товариства ОСОБА_4, оскільки він (позивач) придбав новий електролічильник, а останній відмовився його встановити, а лише вимагав купити саме у нього електролічильник для заміни. Перевірка стану лічильника проводилась 07 липня 2018 року без його участі і ніякого акту перевірки йому не вручалось. Попередження про можливе відключення від електропостачання він отримав лише за кілька днів до відключення, а вже 24 вересня 2018 року будинок від'єднали від електропостачання і з того дня він користується електроенергією через електропродовжувач з сусіднього будинку, при тих обставинах, що будинок обігрівається за допомогою електрики.
Представники відповідача позов не визнали, заперечили проти його задоволення посилаючись на те, що 01 липня 2018 року на загальних зборах членів СТ Сокіл прийнято рішення про створення комісії для перевірки електролічильників всіх споживачів електроенергії та провести заміну електролічильників, кабелів для подальшої передачі електромереж до Старокостянтинівського РЕМ. 07 липня 2018 р. було проведено таку перевірку у позивача та виявлено недоліки щодо відповідності електричного обладнання ОСОБА_1 діючим нормам, про що складено акт. Рішенням загальних зборів СТ Сокіл від 29 липня 2018 року було введено міри покарання та штрафи для наведення порядку по використанню електроенергії про що було повідомлено під розпис, в тому числі і ОСОБА_1 за № 47 , а також вивішено на дошці оголошень. Рішенням правління СТ Сокіл від 01 серпня 2018 року вирішено відключати абонентів, які відмовляються надати повний доступ до засобів електроенергії для усунення недоліків, підключення яких буде відбуватися після усунення недоліків. На зборах правління СТ Сокіл 21 вересня 2018 року на підставі доповіді ОСОБА_5, прийнято рішення відключити абонента ОСОБА_1 - вул.Виноградана,11 від електропостачання про що вручено письмове попередження ОСОБА_1 28 серпня 2018 року і за невиконання останнього 24 вересня 2018 року, було здійснено відключення від електромережі абонента ОСОБА_1
Суд, заслухавши пояснення сторін, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власником садового будинку по вул.Виноградній,11 садового товариства Сокіл м.Старокостянтинів, що підтверджується даними свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 20.09.2010р. (а.с.85) та даними витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.01.2019р. номер об'єкта в РПВП 31646451 (а.с.90).
Також, судом встановлено, що садове товариство Сокіл м.Старокостянтинів є юридичною особою, створене шляхом добровільного об'єднання громадян України на основі членства та об'єднання пайових внесків для ведення спільної господарської, у тому числі підприємницької діяльності на земельних ділянках сільськогосподарського призначення, що підтверджується даними Статуту СТ Сокіл , затвердженого зборами засновників - протокол №50 від 20.06.2017р. (а.с.29-42) та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.17).
Відповідно до норм Закону України Про громадські об'єднання від 22.03.2012р. №4572-VI громадське об'єднання громадян діє на основі статуту (ст.ст.9, 11).
Частиною другою статті тридцять першої, вказаного Закону передбачено, що громадські об'єднання, відокремлені підрозділи іноземних неурядових організацій за порушення законодавства несуть відповідальність, передбачену цим та іншими законами України та пунктом третім Розділу V Прикінцевих та перехідних положень, зазначеного Закону, визначено, що права та обов'язки, встановлені законами України для громадських організацій, поширюються на всі громадські об'єднання.
А відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст.714 ЦК України, ст.ст.24-27 Закону України "Про електроенергетику", Правилами роздрібного ринку електричної енергії , затвердженими постановою НКРЕКП 14 березня 2018 року за № 312 (надалі Правила).
Частиною 4 ст.26 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що споживач електроенергії несе відповідальність згідно із законодавством за порушення умов договору та Правил.
Пуктом 1.1.1. Правил визначено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до витягу з протоколу загальних зборів членів СТ товариства Сокіл від 01.07.2018 року прийнято рішення про створення комісії для перевірки засобів обліку - електролічильників всіх споживачів електроенергії без винятку (а.с.44).
Як вбачається з акту недоліків засобу обліку електроенергії від 07.07.2018р. СТ Сокіл зазначено, що комісія в складі чотирьох чоловік - ОСОБА_4, В.О., ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 здійснювали перевірку засобів обліку електроенергії по вул.Виноградній,11 ОСОБА_9 та виявлено ряд недоліків: лічильник не відповідає нормам і знятий з виробництва, клас точності лічильника не враховує високоточні прилади, відсутність пломб державної повірки та пломб на клемнику лічильника, провідний кабель до пристрою обліку не продивляється візуально до ввідних клем лічильника, лічильник не встановлений в зовнішню шафу обліку і не винесений на зовнішню стіну будинку (а.с.45).
Однак, судом встановлено, що у будинок абонента ОСОБА_9 для проведення обстеження засобів обліку електроенергії 07 липня 2018 року заходив лише ОСОБА_4, інші члени комісії - ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 засіб обліку електроенергії не оглядали, акт не було складено на місці огляду, копію акту не вручалась ОСОБА_9 чи іншій уповноваженій особі.
Вказані обставини підтверджуються поясненнями позивача, показаннями свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, даними в судовому засіданні.
Разом з тим, пунктом 8.2.5. Правил передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.
У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.
Разом з тим, ст.76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Докази повинні бути належними (стаття 77 ЦПК України), допустимими (стаття 78 ЦПК України), достовірними (стаття 79 ЦПК України) та достатніми (стаття 80 ЦПК України), які б у своїй сукупності дали б змогу прийти до висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування і питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.2 ст.80 ЦПК України).
Враховуючи, вищевикладене, суд не приймає до уваги акт недоліків засобу обліку електроенергії від 07.07.2018р. СТ Сокіл , як доказ наявності недоліків засобу обліку електроенергії споживача ОСОБА_1
Крім того слід зазначити, що пунктом 2.3.4 Правил визначено, що відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Планова заміна, у тому числі на виконання вимог нормативно-правових актів, технічна підтримка та обслуговування розрахункових засобів вимірювальної техніки електричної енергії здійснюються постачальником послуг комерційного обліку за договором про надання послуг комерційного обліку, який укладається між споживачем та постачальником послуг комерційного обліку відповідно до Кодексу комерційного обліку.
А п.2.3.5. Правил зазначено, що планова заміна, у тому числі на виконання вимог нормативно-правових актів, технічна підтримка та обслуговування розрахункових засобів вимірювальної техніки електричної енергії здійснюються їх власником господарським або підрядним способом або постачальником послуг комерційного обліку відповідно до договору про надання послуг комерційного обліку, який укладається між споживачем та постачальником послуг комерційного обліку відповідно до Кодексу комерційного обліку.
Непланова заміна, ремонт розрахункових засобів вимірювальної техніки здійснюється постачальником послуг комерційного обліку за рахунок учасника роздрібного ринку, на вимогу (за ініціативою) якого здійснюється непланова заміна, ремонт розрахункового засобу вимірювальної техніки.
Крім того, пунктом 2.3.8. Правил споживачу надано право самостійно придбати засіб вимірювальної техніки, який відповідає вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України Про метрологію та метрологічну діяльність та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки, та надати його постачальнику послуг комерційного обліку для встановлення на своєму об'єкті відповідно до договору про надання послуг комерційного обліку.
Під час купівлі засобу вимірювальної техніки споживач повинен керуватися рекомендаціями постачальника послуг комерційного обліку щодо технічних характеристик такого засобу вимірювальної техніки. Якщо проектні рішення улаштування вузла обліку передбачають дистанційне зняття даних показів, споживач має узгодити з постачальником послуг комерційного обліку тип лічильника електричної енергії.
Постачальник послуг комерційного обліку має в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, увести в експлуатацію наданий споживачем засіб вимірювальної техніки.
Натомість відповідно до витягу з протоколу рішення загальних зборів СТ Сокіл від 29.07.2018 року прийнято рішення про введення міри покарання та штрафів для наведення порядку по електроенергії, умови будуть розглянуті і затверджені новим правлінням та оприлюднені на дошці оголошень кооперативу (а.с. 46).
Як вбачається з витягу з протоколу зборів правління СТ Сокіл від 01.08.2018 року за №1 зазначено, що відмова від надання доступу до засобів обліку електроенергії розцінюється, як намір приховати неправомірне використання електроенергії , тому такі абоненти відключаються без попередження від електроенергії, підключення відбудеться після усунення недоліків, сплати за електроенергію по поточному показнику та сплати 500 грн. за повторене підключення (а.с.47).
Як вбачається з витягу протоколу зборів правління СТ Сокіл №2 від 21.09.2018 року члени правління заслухавши доповідь ОСОБА_5 про не допуск бригади енергетиків абонентом ОСОБА_1 до засобів обліку електроенергії для усунення недоліків, вирішили відключити абонента ОСОБА_1 по вул.Виноградній,11 від електропостачання (ас.53).
Відповідно до попередження, в якому не зазначено дати його виготовлення, члену СТ Сокіл ОСОБА_1 повідомлено про припинення постачання електроенергії через 10 днів з часу вручення даного попередження, з підстав не допуску бригади електриків (а.с.51).
Як вбачається з акту СТ Сокіл від 28.08.2018р. вищевказане попередження було вручено дружині ОСОБА_1, однак остання через 15-20 хв. повернула попередження (а.с.52).
Відповідно до даних акту про порушення №1 від 24.09.2018р. комісією членів кооперативу та членів правління СТ Сокіл 24.09.2018р. було здійснено відключення електромережі ОСОБА_1 по вул.Виноградній,11 та причиною відключення є не допуск бригади енергетиків для усунення недоліків (а.с.55).
Разом з тим, п.7.5. Правил передбачено, що припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється: 2) електропостачальником за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі: заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником; недопущення уповноважених представників електропостачальника до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача. Попередження про припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії оформлюється після встановлення факту наявності підстав для вчинення вказаних дій та надається споживачу окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, прізвище, ім'я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження. Датою отримання таких попереджень буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв'язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).
Однак, судом встановлено, що у споживача ОСОБА_1 на день відключення елктропостачання його будинку по вул.Виноградніій,11 була відсутня заборгованость з оплати за спожиту електричну енергію.
Вказані обставини підтверджуєються поясненнями позивача та не спростовані в суді відповідачем.
Крім того, судом встановлено, що попередження про припинення повністю постачання електричної енергії споживач ОСОБА_1 отримав 20 вересня 2018р., а вже 24 вересня 2018р. - тобто через чотири дні, було здійснено відключення електропостачання будинку №11 по вул.Виноградній, що підтверджується даними рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення СТ Сокіл ОСОБА_1 (а.с.83).
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що відповідач безпідставно та неправомірно, здійснив відключення електропостачання житлового буд.№11 по вул.Виноградній СТ Сокіл м.Старокостянтинів, належного позивачу ОСОБА_1В, а отже слід відновити електропостачання, вищевказаного житлового будинку, шляхом під'єднання до комплектно трансформатної підстанції 404 (КТП-404).
Відповідно до ч.1 ст.23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Пунктом 2 частини 2, вказаної статті передбачено, що морально шкода полягає: у у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів та відповідно до ч.3, ч.4, вказаної статті, моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості., моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування.
Також, згідно ст.1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявністю її вини.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення з відповідачів 15000 грн. моральної шкоди підлягають частковому задоволенню в частині стягнення з відповідача 3000 грн. моральної шкоди, враховуючи характер та обсяг фізичних та душевних страждань, яких зазнав позивач, внаслідок порушення його прав, ступінь порушення характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо), з врахуванням засад виваженості, справедливості та розумності.
Також, відповідно до положень ст.141 ЦПК України з відповідача слід стягнути на користь позивача 845,76 грн. судових витрат, пропорційно до задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.76-80, 89, 141, 244-246, 263-265 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково. Відновити електропостачання житлового будинку №11 по вулиці Виноградній садового товариства Сокіл м.Старокостянтинів, шляхом під'єднання до комплектно трансформатної підстанції 404.
Стягнути з садового товариства Сокіл м.Старокостянтинів код ЄДРПОУ 21348090 Хмельницька область м.Старокостянтинів вулиця Яблунева,78 на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_2, 3000 грн. моральної шкоди та 845,76 грн. судових витрат, а у решті позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів через Старокостянтинівський районний суд до Хмельницького апеляційного суду.
У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Повне рішення складено 16 січня 2019 року.
Суддя
Суд | Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2019 |
Оприлюднено | 20.01.2019 |
Номер документу | 79272197 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Андрощук Є. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні